Stúdió monitor fejhallgató – ez egy professzionális audio felszerelés, amelyet azoknak terveztek, akik mastering és keverés sávok, valamint azok számára, akik igazi ínyencek a zene, és szeretnék élvezni a minőségi hangzást. Ezek a modellek általában nem alkalmasak okostelefonokkal vagy hangkártya nélküli laptopokkal való használatra, mivel az ilyen berendezések nem tudják teljes mértékben kihasználni a bennük rejlő lehetőségeket. Az alábbiakban a legjobb stúdió fejhallgatók rangsora a 2022-es évekre szóló masteringhez és keveréshez.
Hogyan válasszunk monitor fejhallgatót
A megfelelő fejhallgató megvásárlásához a masteringhez és a keveréshez az alábbi néhány kulcsfontosságú szempontot kell figyelembe vennie. Először is, meg kell érteni, hogy a stúdiómodellek kizárólag teljes méretű vagy fej fölötti egységek. A hangzás terén elért bizonyos előrelépések ellenére egyetlen fülhallgató vagy vákuumos fejhallgató sem hasonlítható a monitorfejhallgatókhoz a tervezési jellemzők, nevezetesen a sugárzók mérete miatt, amelyekből más fontos kritériumok következnek.
Az akusztikai kialakítás típusa
Nyitott, félig zárt és zárt lehet.
Nyitott típus feltételezi, hogy a kialakítás biztosítja a levegő számára a lyukakat, azaz nem biztosítja a teljes szigetelést. Ezeknek az eszközöknek a hátránya a gyenge zajcsökkentés (mindent hallani lehet, ami körülötte történik), ráadásul a fejhallgató hangját mások is hallják. Előnyük, hogy nem okoznak hangnyomást a fülre, ami egyesek számára kellemetlenséget okoz. És lapos frekvenciaátvitellel rendelkeznek, és kibővített frekvenciatartományt kínálnak. Ez fontos a dalok keveréséhez vagy csak a zenehallgatáshoz.
Zárt modellek, ezért nincsenek szellőzőnyílások a házban, és nagyon szorosan illeszkednek a fejedre. További előnye, hogy mindent hall körülötted, növeli a hangerőt és nagyon jól kezeli a basszusfrekvenciákat. Ezeket a modelleket leggyakrabban hangfelvételek készítésére használják.
Félig nyitott modellek mindkét típus tulajdonságait egyesíti. Elég kicsi házba csomagolhatók, és gyakran forgatható fülkagylóval rendelkeznek. Legnépszerűbb a DJ-k, rádiós műsorvezetők és hangmérnökök körében.
Frekvenciatartomány
A frekvenciatartomány a fejhallgató meghajtók által reprodukált hangok fajtájának mérőszáma. A szabványos tartomány 20 és 20 000 Hz között van, és a legtöbb ember nem hall ezen a tartományon túl. A hallássérült emberek ezen a határon kívüli frekvenciákat is felfoghatnak, de ezek ritkák. Mindazonáltal a szélesebb tartomány fontos a professzionális stúdiófejhallgatók esetében, mert minél szélesebb, annál egyenletesebb az AFC, azaz a hang nem „esik le” bizonyos területeken.
Érzékenység
Az érték a kimeneti jel hangerejének és a bemeneti jelerősségnek az aránya. dB-ben mérik, és a hangerőt írja le. Az érték 90dB-nél kezdődik, ami jó értéknek számít. Minél alacsonyabb, annál halkabb lesz a fejhallgató. A választás során ne válasszon magas értéket, mivel ez negatívan befolyásolhatja a hallását.
Ellenállás
Ez egy érzékenységgel kapcsolatos, ohmban mért mérőszám, amely befolyásolja a fejhallgató hangerejét és a frekvenciaválasz egyenletességét. A stúdió fejhallgatók impedanciája 32 Ω-tól a rekord 250 Ω-ig terjed. Ugyanakkor a professzionális eszközök átlagosan 50-100 ohmot mutatnak, egyszerűbb modellek – 32 és 64 ohm között. A nagy ellenállású fejhallgató erős erősítőt igényel a meghajtásához, így az okostelefonon, egyszerű számítógépen vagy laptopon történő vásárlás nem praktikus, mivel a hang nagyon halk lesz. Fontos megjegyezni, hogy az impedancia növekedésével a frekvenciaválasz torzulása is bekövetkezik, azaz a frekvenciák egyenetlenül reprodukálhatók.
Egyéb paraméterek
A fejhallgatók olyan kiegészítők, amelyekkel a felhasználók sok időt töltenek, különösen, ha munkájukhoz szükségük van rá. Ezért a fejhallgató kiválasztásakor érdemes kipróbálni, hogy kényelmesen illeszkedik-e a fejünkre, nem szorít-e, és hogy meleg-e.
A súly is fontos. Minél nehezebb a készülék, annál kényelmetlenebb sok időt tölteni vele.
A stúdió modellek vezetékes vagy vezeték nélküli csatlakoztatásra alkalmasak. A második lehetőség kényelmesebb, de a szakemberek úgy vélik, hogy a vezeték nélküli kapcsolatok torzítják a hangot és befolyásolják annak minőségét.
Olcsó stúdió fejhallgató
A minősítés első része 15 ezer forintelig terjedő árú költségvetési modelleket tartalmaz. Alkalmasak zenei kezdőknek vagy azoknak, akik egyszerűen csak minőségi hangzást szeretnének élvezni fejhallgatókon.
1. Sony MDR-7506
A japán márka kiváló zárt hátú stúdiófejhallgatója a fém, a műanyag és a műbőr kombinációja, amely az állítható fejpánttal és fülkagylóval kényelmes illeszkedést biztosít. A modell összecsukható mechanizmussal rendelkezik a könnyű hordozás érdekében, és egy tároló tasakot tartalmaz. A kábelcsatlakozás egyirányú, csavart, hossza 3 méter. A fejhallgató súlya 230 gramm. Frekvenciatartomány 10 Hz és 20 kHz között, impedancia 63 ohm, érzékenység 106 dB.
Előnyök:
- olcsó;
- összecsukható mechanizmus;
- hosszú sodrott kábel;
- hordtáska.
Hátrányok:
- A zárt típus miatt a hosszan tartó használat sokak számára kényelmetlen.
2. Audio-Technica ATH-M50x
Az Audio-Technica olcsó, teljes méretű fejhallgatója összecsukható kialakítású, zárt akusztikai típusú. A használt meghajtók szabadalmaztatott technológiával rendelkező, szabadalmaztatott 45 mm-es meghajtók. A készlet három vezetéket tartalmaz – két egyenes 1,2 m és 3 m, sodrott 1,2 m és 3 m között. Egyirányú csatlakozás a fejhallgatóhoz a 3. csatlakozón keresztül.5. A hangeszközökhöz 3,5 vagy 6,3 adapteren keresztül csatlakoznak. A fejhallgató frekvenciatartománya 15 és 28 000 Hz között van, impedanciája 38 ohm és érzékenysége 99 dB. A fejhallgató súlya – 285 gramm. Három színben kapható.
Előnyök:
- építési minőség;
- alacsony ár;
- három kábelt tartalmaz;
- ergonómia.
Hátrányok:
- elég nehéz;
- a magas hangok egy kicsit túl magasak – EQ-val javítható.
3. Fostex T50RP MK3
Ez a kedvező árú, félig zárt modell érdekes kialakítással és a jobb illeszkedést biztosító okos konstrukcióval hívja fel magára a figyelmet. A membránként egy szabadalmaztatott réz maratott fóliát használnak, amely sűrű és tiszta hangzást biztosít. A készlet két 3 és 1,2 méter hosszúságú, 3,5-ös dugóval ellátott, leválasztható kábelt tartalmaz, amelyek egyik oldala ferdén áll, hogy könnyebben csatlakoztatható legyen a berendezéshez. Érzékenység – 92dB, impedancia – 50 ohm, frekvenciatartomány – 15 – 35000 Hz. Ár – 315 gramm.
Előnyök:
- alacsony költség;
- kényelmes kábelek;
- érdekes kialakítás;
- minőségi hangzás.
Hátrányok:
- Nagyon jól illeszkedik;
- a párnák egyáltalán nem lélegeznek, ezért meleg van ezekben a fejhallgatókban.
4. YAMAHA HPH-MT5
Gyönyörű fejhallgató a YAMAHA-tól fehér és fekete színben, körkörös fülpárnákkal és zárt akusztikus kialakítással. Összecsukhatóak és 40 mm-es meghajtókkal vannak felszerelve, 20 Hz és 20 kHz közötti frekvenciatartományt, 50 ohmos impedanciát és 100 dB-es érzékenységet mutatnak. A kábel levehető, egyik oldalról csatlakoztatható, hossza 3 méter. A készlet tároló tokot tartalmaz. A fejhallgató súlya – 245 gramm.
Előnyök:
- olcsó;
- tároló tokkal rendelkezik;
- hosszú kábel;
- összecsukható burkolat;
- ergonómia;
- jó hangzás.
A hiányosságok:
- Egyeseknél hosszan tartó használat esetén kellemetlen érzést okoz.
5. Sennheiser HD 599
A Sennheiser fejhallgató az egyik legstílusosabb eszköz a piacon. Gyönyörű megjelenése van, nagyszerű színkombinációval. Műanyag burkolat, bársony fülpárnák nagyon kényelmes használatot biztosítanak. A modell jól illeszkedik a fejre, és nem nyomja a füleket. Ezek a fejhallgatók teljes méretűek, nyitott kialakításúak. A frekvenciatartományuk 12 – 38500Hz, impedanciájuk 50 ohm és érzékenységük 106dB. A csatlakoztatáshoz levehető kábelt használnak. Két 1,2 m-es és 3 m-es zsinórt tartalmaz a készülék.
Előnyök:
- alacsony költség;
- gyönyörű design;
- kiváló hangzás;
- ergonómia.
Hátrányok:
- a velúr fülpárnák könnyen porosodnak, ezért ajánlott elrejteni a fejhallgatót, amikor nem használják.
6. Audio-Technica ATH-AVC500
Az Audio-Techica kedvező árú, teljes méretű stúdió fejhallgatója repülőgép-osztályú alumíniumból készült, fejpánttal és kényelmes fülpárnákkal rendelkezik. Hang típusa – zárt. A hangzásért felelős 53 mm-es meghajtó 10-25000 Hz-es frekvenciatartományban. Impedancia – 40 ohm, érzékenység – 106dB. A modell súlya 270 gramm. A kábel 3 méter hosszú.
Előnyök:
- olcsó;
- jó illeszkedés;
- Kiváló minőségű konstrukció és anyagok;
- hosszú kábel mellékelve.
hátrányok:
- Hiba van a mély hangok reprodukciójában.
A legjobb monitor fejhallgató
Íme a legjobb stúdió fejhallgatók 15000 forintel és afeletti áron, amelyeket 2022-ben a legérdekesebb megvásárolni.
1. AKG K 712 Pro
A legjobb stúdió fejhallgató az osztrák professzionális felszerelésgyártótól származik. Ezek a fejhallgatók felfüggesztett bőr fejpánttal rendelkeznek, amely hosszú munkamenetek során is csökkenti a fej megterhelését. A fülpárnák körkörös technológiával készülnek, így teljesen befedik a fület, és nem szorítják össze. Nyitott akusztikus típus, kézzel készített, levehető kábel professzionális XLR mini csatlakozóval a veszteségmentes hangátvitel érdekében. Ezeknek a fejhallgatóknak a frekvenciatartománya – 10 és 39800 Hz, érzékenységük – 105 dB, impedancia – 62 ohm. Két kábellel érkezik – egyenes és csavart, a hangberendezéshez való csatlakozás 3,5, de van egy 6,3 csatlakozó is. Súly – 235 gramm.
Előnyök:
- kiváló hangzás;
- Ergonomikus és könnyű kialakítás;
- két kábelt tartalmaz;
- építési minőség.
hátrányok:
- a saját fejhallgató kábel csatlakozóját törés esetén problémás lesz kicserélni.
2. Beyerdynamic DT 990 PRO
A monitor fejhallgatók csúcsa a Beyerdynamic professzionális modelljével folytatódik. Nyitott és teljes méretű kialakítású. Rugós csésze beállítása és a fejpánt mérete a kényelmes illeszkedés érdekében. A párnák bársonyból készültek és szorosan illeszkednek a fejhez. Egyirányú, 3 méter hosszú kábellel rendelkezik, amely nem fog összegabalyodni, ha az audioeszköz gyakran leveszik a fejről. Frekvenciatartomány 5 – 35 000 Hz, impedancia 250 ohm, érzékenység 96 dB. Súly 250 gramm.
Előnyök:
- stílusos külső;
- ergonómia;
- hang;
- építési minőség.
Hátrányok:
- rövid fülpárnák.
3. Shure SRH1440
A Shure professzionális nyitott fülhallgatója párnázott fejpánttal és kényelmes, levehető fülpárnákkal rendelkezik a hosszú távú, kényelmetlenség nélküli használathoz. 2,1 méter hosszú levehető kábellel rendelkezik MMCX dugóval. A 16 Hz és 27 GHz közötti frekvenciatartomány, a 101 dB érzékenység és a 37 ohmos impedancia lehetővé teszi a fejhallgató csatlakoztatását professzionális berendezésekhez és hordozható eszközökhöz egyaránt. Test műanyagból, fülpárna és fejpánt bőrből készült. A modell súlya – 343 gramm.
Előnyök:
- építési minőség;;
- tökéletes hangzás;
- alkalmas különböző eszközökhöz való csatlakoztatásra;
- kényelmes kétirányú kábel;
- ergonómia.
Hátrányok:
- drága;
- nagy teherbírású.
4. Marshall Monitor II A.N.C.
A minősítésben szereplő egyetlen modell Bluetooth-kompatibilis, és akár 45 órányi autonóm használatot is kínál. A zárt fülhallgató stílusos megjelenésű és kiváló minőségű, jó ergonómia jellemzi, amely lehetővé teszi, hogy hosszú ideig kényelmetlenül viselje. A készülék felhasználóbarát vezérléssel, beépített mikrofonnal, hangasszisztens-támogatással és aktív zajcsökkentő technológiával rendelkezik (aktiválás esetén az üzemidő 30 órára csökken). Frekvenciatartomány 20 – 20 000 Hz, impedancia 32 ohm, érzékenység 96 ohm. Két kábellel – USB-C töltéshez és 3,5 kábel vezetékes hanglejátszáshoz -, valamint hordtáskával érkezik. A gép súlya 320 gramm.
Előnyök:
- stílusos retro megjelenés;
- két csatlakozási módszer;
- Aktív zajszűrés;
- nagyfokú autonómia;
- tisztességes hangzás.
Hátrányok:
- elég meleg van a fejhallgatóban.
Melyik a legmegfelelőbb stúdió fejhallgató a masteringhez és keveréshez?
Melyik stúdió fejhallgató a legmegfelelőbb masteringhez és keveréshez?
Mi a legjobb stúdió fejhallgatók listája a masteringhez és keveréshez?