A mai lakásokban és magánlakásokban számos elektromos készülék csatlakozik a közüzemi elektromos hálózathoz. A hálózati terhelés így jelentősen megnő, ami feszültségcsúcsok, rövidzárlatok és a készülék károsodásának kockázatával jár. Az ilyen kockázatok elkerülése érdekében feszültségszabályozót kell telepíteni. A legjobb modell kiválasztása segít a 2021-es értékelésben.
Hogyan válasszunk feszültségszabályozót
A feszültségszabályozók áttekintése előtt meg kell ismerkednie ezeknek az eszközöknek a lehetséges típusaival.
- Ferromágneses – A feszültségszabályozáshoz mágneses magot használnak. Elég gyakori megoldás magánházak és nyaralók számára.
- Elektronikus – A működési elv elektronikus kapcsolókon alapul. Kisméretű, praktikus digitális kijelzővel rendelkezik, amelyen keresztül megjelenik az aktuális. Praktikus eszköz lapos.
- Elektromechanikus – Egy transzformátor és egy áramszedő van beépítve a belsejében. Ezt a szabályozót jobb megvásárolni otthonába abban az esetben, ha simán szabályozni kell a feszültséget.
A legjobb feszültségszabályozó kiválasztásához fontos ismerni azokat a kritériumokat, amelyekre figyelnie kell, amikor megvásárolja ezt a készüléket.
- Fázisok száma. Az egyfázisú készülék leginkább magánházakhoz, lakásokhoz alkalmas, ahol minden készülék 220V-ról van táplálva. Háromfázisú készülék ipari távvezetékekre történő telepítésre, amelyek 380 V-ról táplált készülékekhez csatlakoznak.
- Kimeneti teljesítmény. Ez a paraméter a stabilizátort védő összes készülék teljesítményétől függ. Lakásokban és magánlakásokban leggyakrabban 200 és 3500 kW közötti teljesítménytartományba tartozó készülékeket telepítenek.
- Bemeneti feszültség stabilizálási tartomány. A stabilizátor két bemeneti feszültségtartományban működhet. Az egyik az operatív, amely az elektromos hálózat és a hozzá csatlakoztatott készülékek működésének normája. A második – a határérték – a hálózati érték határértékét jelöli. Ha a feszültség meghaladja ezt az értéket, a terhelés feszültségmentes, de a szabályozó tovább működik.
- Stabilizációs pontosság. A házszabványok szerint a lehetséges legnagyobb feszültségingadozás nem haladhatja meg a névleges érték 10%-át vagy annál nagyobb értéket. A stabilizátorok gyakran a névleges működési tartományuk 3-8%-án belül pontosak.
Egy másik fontos paraméter a biztonsági eszköz kiválasztásakor munkájának jelzése. Leggyakrabban néhány LED jelzi a hálózat jellemzőit, a stabilizátor maga. A modernebb modellek LCD kijelzővel rendelkeznek.
A kiválasztási kritériumok tanulmányozása mellett ajánlott előre elolvasni a ház vagy a lakás feszültségstabilizátorainak minősítését, amelyeket a vásárlói vélemények szerint a legjobbnak tartanak. Az alábbiakban a 10 legfontosabb biztonsági eszköz az energiaellátó hálózatokhoz.
Relé szabályozók
Az ilyen típusú szabályozó másik neve a szakaszos szabályozó. A legnépszerűbb a lakásokban, magánlakásokban való használathoz. Alacsony költségű, meglehetősen nagy pontosságú feszültségszabályozással rendelkezik. Egy teljesítményrelé van beépítve, amely automatikusan kapcsolja a transzformátor tekercseléseit. Az alábbiakban a legjobb relé-stabilizátor modelleket találja rövid leírással együtt.
2. RESANTA LUX ASN-10000H/1-C (10 kW)
10 kW aktív teljesítményű relé típusú feszültségstabilizátor. Bemeneti feszültség – 220V 1 fázisonként. A védőberendezés üzemi feszültsége – 140V-tól 260V-ig. Maximális stabilizációs pontosság – 8%. A hatékonyság-stabilizátor eléri a 97%-ot. A készülék bemeneti frekvenciája – 50 és 60 Hz között. Hatékonyan védi az elektromos készülékeket a túlmelegedéstől, rövidzárlattól, feszültségcsúcsoktól, interferenciától. Falra szerelésre tervezve. A készülék működését digitálisan jelzi. Az AVR működési hőmérséklettartománya 0 és 45 Celsius-fok között van, a környezeti páratartalom 80%.
Előnyök:
- vonzó megjelenés;
- nagy kijelző
- Egyszerű és kényelmes csatlakozás;
- alacsony költség.
Hátrányok:
- Működés közben meglehetősen forró és zúg;
- gyakran visszacsap.
1.CELF SRWII-12000-L (10 kW)
10 kW aktív teljesítményű relé típusú stabilizátor háztartási hálózatokhoz. Max. megengedett teljesítmény – 12 kW. Bemeneti feszültség 220V, egyfázisú. A készülék üzemi feszültsége – 110 és 275V között. Stabilizátor feszültséghatár – 95 és 280V között. Maximális stabilizációs pontosság 8%. A stabilizálás 6 integrált lépésből áll. A készülék hatásfoka 95%, bemeneti frekvencia 50 Hz. Az elektromos hálózatra csatlakoztatott eszközök védelmére tervezték a feszültségcsúcsoktól, túlmelegedéstől, rövidzárlattól és különböző típusú interferenciáktól. Van digitális kijelző, Bypass, késleltetett indítás. A védőberendezés működésének hőmérsékleti tartománya – 0 és 45 Celsius fok között, a megengedett páratartalom – 80%.
Előnyök:
- nagy digitális kijelző;
- vonzó megjelenés;
- Könnyen felszerelhető a falra;
- Hatékonyan védi az elektromos készülékeket a túlfeszültségtől.
Hátrányok:
- Néha elég hangosan működik;
- nagy méret.
Elektromechanikus stabilizátorok
Ezeknek a stabilizátoroknak a második neve – szervo. Felépítésüknél fogva ezek a legegyszerűbbek, amelyeknek köszönhetően megbízhatóságuk, tartósságuk az aktív üzemeltetés során megkülönböztethetőek. Az ilyen készülékek további előnyei az alacsony ár, a feszültség fokozatmentes beállításának lehetősége, a nagyfokú kiegyenlítési pontosság. A hátrányok közé tartozik a legtöbb modell alacsony hatásfoka, a működés közbeni zaj, az alacsony válaszidő és a magas zajszint.
3. SUNTEK SNET-11000-EM fehér/sárga
Elektromechanikus szabályozó 11 kV-os kapacitással.a. 220V bemeneti feszültség, egyfázisú. A védőberendezés működési feszültsége – 120V-tól 285V-ig. A hatékonyság eléri a 97%-ot, az áramstabilizálás pontossága 3% – 3%. Elektromos készülékek védelmére tervezték feszültségugrások, különböző zavarok, túlmelegedés, rövidzárlatok ellen. Beépített ventilátorral rendelkezik a kényszerített hűtés érdekében. Digitális kijelző, van egy Bypass. Működési hőmérséklet-tartomány 5 és 40 Celsius-fok között, a maximálisan megengedett környezeti páratartalom 80%.
Előnyök:
- Kompakt méretek
- Nagy pontosságú stabilizálás;
- Jó minőségű;
- Teljes mértékben megfelel az összes állításnak.
Az egyetlen hátránya – egy kis zaj működés közben a hűtés miatt belső eszköz elemek beépített ventilátorral.
2.CELF SDWII-12000-L (10 kW)
10 kW teljesítményű elektromechanikus stabilizátor. Bemeneti feszültség – 220V, egyfázisú. Működési feszültség 140-260V, határfeszültség 130-280V. A maximális stabilizációs pontosság 3.5%. A védelmi eszköz hatékonysága eléri a 98%-ot. Alkalmas az elektromos készülékek túlmelegedéstől, túlfeszültségtől, rövidzárlattól, különböző zavaroktól való védelmére. Nincs külön ventilátor a kialakításban, a hűtés a környezetből történik. A stabilizátor működési folyamatát digitálisan jelzi. További funkciók: Bypass, késleltetett indítás. Működési hőmérséklet-tartomány – 0 és 40 Celsius fok között, a megengedett páratartalom – legfeljebb 80%.
Előnyök:
- megbízhatóság, pontos stabilizálás;
- magas minőségű összeszerelés;
- stabil munkafolyamat;
- vonzó megjelenés;
- digitális kijelző.
Hátrányok:
- Alacsony kioldási sebesség;
- A működés során nem éri el a műszaki adatlapon feltüntetett maximális megengedett teljesítményt.
1. RESANTA ACH-10000/1-EM (10 kW) fekete színben
Egyfázisú elektromechanikus típusú feszültségszabályozó. 140-260V üzemi feszültség. Stabilizációs pontosság akár 2%-ig. A védőeszköz hatékonysága – körülbelül 97%. Alkalmas különböző készülékek túlmelegedés, túlfeszültség és rövidzárlat elleni védelmére. A különleges kialakítás jellemzője a kombinált hűtés típusa. Ezt a készüléket a padlóra helyezik. Van egy digitális kezelő kijelző. A stabilizátor működési hőmérséklettartománya – 0 és 45 Celsius fok között. A megengedett maximális környezeti páratartalom 80%.
Előnyök:
- zökkenőmentes stabilizálás;
- informatív kijelző;
- Számos biztonsági funkció a hosszú élettartam és a problémamentes működés érdekében.
Ennek a védőberendezésnek a fő hátránya a meglehetősen hangos működési zaj.
Inverter stabilizátorok
Az inverter stabilizátorok nagyban különböznek a relés és elektromechanikus típusú védőberendezésektől. Fő különbségük – nincs automatikus transzformátor. Az elv egy kétlépcsős átalakításon alapul, amely nagy hatásfokkal működik. A kondenzátorok működése kiegyenlíti az összes feszültséghullámot. Az alábbiakban az ilyen típusú stabilizátorok legjobb modelljei lesznek az ügyfelek véleménye szerint.
2. BAXI Energy 400 (0.35 kW) fehér
Inverter védőberendezés energiaellátó hálózatokhoz. A készülék működési teljesítménye 350W, maximális teljesítménye 400W. Bemeneti feszültség – 220-230V, egyfázisú. Stabilizátor üzemi feszültség – 110 és 290v között, határfeszültség tartomány – 90 és 310v között. A maximális pontosság az áram stabilizálásához – 2%. A védőberendezés akár 97%-os hatékonysága. Alkalmas különböző készülékek védelmére különböző zavaroktól, túlfeszültségtől, túlmelegedéstől, rövidzárlattól. A működési folyamatra vonatkozó információk a LED-eken keresztül jelennek meg. A ház előlapján 1 kimeneti aljzat található. üzemi hőmérséklet-tartomány – 5 és 40 Celsius fok között.
Előnyök:
- aljzat elektromos eszközök közvetlen csatlakoztatására;
- Kiterjedt működési tartomány;
- kompakt méret;
- csendes működés.
A tulajdonosok nem észlelnek komoly hátrányokat ennek a védőeszköznek a működésében.
1. Stihl IS1500 (1.125 kW) szürke
Inverter típusú stabilizátor. A készülék működési teljesítménye – 1.12 kW, max. 1.5 kV. Bemeneti feszültség – 220-230V, egyfázisú. Működő hálózati feszültség – 110-290V, határérték – 90-310V. Az áramstabilizálás maximális pontossága – 2%. A védőberendezés hatékonysága eléri a 97%-ot. Elektromos készülékek védelmére szolgál hálózati feszültség túlfeszültség, túlmelegedés, különböző típusú interferenciák, rövidzárlatok ellen. A készülék hűtésének típusa – kényszerhűtés (beépített ventilátorral). Van egy digitális kezelő kijelző, Bypass, egy dugó. Működési hőmérséklet-tartomány – 5 és 40 Celsius fok között.
Előnyök:
- a munkafolyamat nagy hatékonysága;
- vonzó megjelenés;
- kényelmes vezérlés;
- Nem melegszik túl, ha sok nagy teljesítményű készüléket csatlakoztat a hálózathoz.
Az egyetlen hátrány, amelyet a hasonló stabilizátorok sok tulajdonosa megjegyzett – egy kis zaj működés közben.
Elektronikus stabilizátorok
A fő különbség az elektronikus stabilizátorok és más védőeszközök között – egy különálló egység mikroprocesszorokkal és chipekkel. Segítségével a bemeneti feszültség diagnosztikája, a készülék egyes alkatrészeinek vezérlése. Íme a legjobb elektronikus stabilizátorok modelljei az ügyfelek véleménye szerint.
3. Energy Classic 9000 (6.3 kW)
Tirisztor típusú elektronikus szabályozó. Biztonsági eszköz teljesítménye – 6.3 kW. Egyfázisú, 220v. Stabilizátor működési feszültségtartomány – 125 és 254V között, határérték – 60 és 265V között. Az áramszabályozás maximális pontossága – 5%. A készülék hatékonysága eléri a 98%-ot. Az elektromos készülékek túlmelegedéstől, különböző típusú zajoktól, túlfeszültségtől és rövidzárlattól való védelmére tervezték. A kialakításba egy ventilátor van beépítve, amely kényszerített hűtést biztosít. A további funkciók közé tartozik a késleltetett indítás, Bypass. A műveleti folyamatot digitálisan jelzi. A megengedett maximális környezeti páratartalom 80% és a hőmérséklet-tartomány 10 és 40 Celsius-fok között van.
Előnyök:
- kompakt méretek;
- hatékony hűtés;
- jó stabilizáció.
Hátrányok:
- meglehetősen hosszú válaszidő;
- Kis zaj a ventilátorból.
2. BASTION SKAT STP-20000
Triac típusú elektronikus stabilizátor. Egyfázisú készülékekre vonatkozik 220. A védőberendezés teljesítménye – 12.35 kV.a. Stabilizátor üzemi feszültség – 120 és 280V között, korlátozó feszültség – 80 és 295V között. Az áramstabilizálás maximális pontossága – 3.5%. Közös hálózatra csatlakoztatott elektromos készülékek védelmére szolgál feszültségugrások, túlmelegedés, rövidzárlatok ellen. Van egy digitális kijelző. -10 és 40 Celsius-fok közötti működési hőmérséklet-tartomány. Padlóra szerelésre tervezve.
Előnyök:
- Számos védelmi funkció;
- Felhasználóbarát digitális kijelző;
- jó stabilizálás torzítás nélkül.
A tulajdonosok nem emeltek ki komoly hátrányokat a biztonsági berendezés működésében.
1. Energotec OPTIMUM+ 9000
Elektronikus tirisztoros szabályozó. Az egyfázisú 220 V-os biztonsági eszközökre vonatkozik. Beépített védelemmel rendelkezik túlmelegedés, túlfeszültség, rövidzárlat és különböző interferenciák ellen. A készülék üzemi feszültsége – 125 és 235V között, a határfeszültség – 60 és 268V között. Stabilizációs pontosság akár 4.5%. A védőeszköz hatékonysága – 97%. A készüléket a padlóra és a falra is fel lehet akasztani. A kialakítás tartalmaz egy ventilátort a kényszerhűtéshez. A működési mód digitális kijelzése. A stabilizátor egyik jellemzője, hogy -25 és 45 Celsius-fok között hatékonyan működik.
Előnyök:
- Gyakorlatilag zajmentes működési folyamat;
- széles körű stabilizálás;
- Magas építési minőség;
- Vonzó megjelenés;
- A padlóra és a falra is felszerelhető.
A biztonsági eszköz tulajdonosai nem említenek nagyobb hátrányokat.
Az Ön otthonában található 10 legjobb feszültségstabilizátorról szeretném megkérdezni, hogy milyen márkák és típusok találhatók az otthonában? Mennyire elégedett ezekkel a stabilizátorokkal és melyiket ajánlaná másoknak? Fontosnak tartja ezeket a készülékeket az otthona elektromos eszközeinek védelmében? Várom válaszát és köszönöm a segítségét!
Az otthonomban található 10 legjobb feszültségstabilizátor márkái és típusai között szerepel a APC, Eaton, CyberPower és Tripp Lite. Ezek a stabilizátorok kiválóan védenek az áramingadozásokkal szemben, és elégedett vagyok velük. Különösen ajánlom másoknak a APC és Eaton márkákat, mivel ezek megbízható és jól működő stabilizátorok. Számomra fontosak ezek a készülékek az otthoni elektromos eszközeim védelmében, mivel segítenek elkerülni a túlfeszültségek és áramingadozások okozta károkat. Nagyon örülök, ha segíthettem és köszönöm a kérdést!