Az elektromos vízmelegítő csővezetékek minősége nemcsak azt határozza meg, hogy mennyi ideig tart, hanem azt is, hogy mennyire lesz biztonságos működés közben. Ez az egyik legkritikusabb pont a kazán telepítésekor, amely különleges figyelmet igényel. Helyes csővezeték a vízmelegítőhöz a hidegvíz-ellátásba épített biztonsági szelepnek nevezik.
Hogyan működik
A vízmelegítő biztonsági szelepe az alapkonstrukción kívül több alkotóelemből áll. Ezeket sárgaréz vagy nikkel burkolat tartalmazza. A legtöbb esetben az eszköz úgy néz ki, mint egy fordított „T”. A fűtőberendezés a tartály aljára van rögzítve visszacsapó szelep, képes megakadályozni, hogy a folyadék kifolyjon a tartályból, ha a csövekben csökken a nyomás.
A merőleges ág egy másik szelepnek ad helyet, amelyet nyomásemelkedés működtet, és a felesleges folyadékot egy aljzaton keresztül elvezeti. a működés elve több lépésben történik.
- Ha a tartály nyomása alacsonyabb, mint a csővezetékben keletkező nyomás, akkor a csap feltöltésekor vagy megnyitásakor a visszacsapószelepben lévő tárcsalapot a víznyomás visszanyomja. Ha a nyomás elegendő, egy rugós mechanizmus egy lemezt nyom a ház túlnyúlványához, korlátozva a folyadék áramlását.
- Az aktív fűtés során a folyadék hőmérséklete lassan emelkedik, és a nyomás is nő. Amíg el nem éri a maximális értéket, a mechanizmus nem aktiválódik.
- Amikor eléri a határértéket, a nyomás kinyitja a biztosíték rugóját kimeneti fúvóka. A tározóból származó folyadéktöbbletet ezen a csatornán keresztül ürítik ki. Amikor a nyomás a normál szintre csökken, a rugós mechanizmus leállítja az áramlást, és a vízelvezetés leáll.
A fentiek alapján érthető, hogy a folyadék időnként kifolyik a csatlakozócsatornából. Ezt az eljárást a víz felmelegítése és a vízrendszerben lévő nyomás megszüntetése közben végzik. Ha rendszeresen észreveszi víz a csatlakozásnál, ez azt jelenti, hogy a kazán biztonsági szelepe normál üzemmódban van.
Azonban a vízelvezető csövet is le kell ürítenie. Az eljáráshoz egy megfelelő méretű csövet csatlakoztatunk az elágazó csőhöz: ennek a csőnek bilincs a megfelelő rögzítés biztosítása érdekében. A vízmelegítő tartályban a normál üzemi nyomás hat-tíz bar. Ha nincs megfelelően rögzítve, a cső egyszerűen elszakad, ezért a bilincs kiválasztásakor a legnagyobb gondossággal kell eljárni. Húzza meg erősen, és vezesse a csövet a legközelebbi lefolyóhoz.
A tömlőcsatlakozásnak átlátszónak kell lennie, és ideális esetben megerősített tömlővel kell felszerelni. Ez segít a rendszer teljesítményének ellenőrzésében, a páncélzat pedig további védelmet nyújt a nyomás ellen.
Szelep működési elve
A különböző szeleptípusok jellemzői
Ha egy kazánhoz tartozó szabványos biztonsági szelepre gondolunk, ezek nem sokban különböznek egymástól megjelenésükben. Vannak azonban apró árnyalatok, amelyek felelősek a készülék könnyű használatáért.
Kioldókar
Az ábra kioldókarral felszerelt szelepeket mutat. Feladatuk az, hogy rendszeresen ellenőrizzék, hogy jó állapotban vannak-e:
- a kar függőleges helyzetbe kerül;
- a rugós mechanizmust maga mögött visszahúzva aktiválja;
- az eredmény egy nyílás, amelyen keresztül a víz áramlik.
A szelep kioldókarja
Ezt az eljárást legalább havonta egyszer ajánlott elvégezni. Ugyanezt az eljárást végezze el a fűtőberendezés tartályának teljes párátlanításához. A kancsó kiemelése után várni kell egy ideig, amíg a folyadék teljesen lefolyik.
Az itt látható modell bal oldali szelepe abban különbözik, hogy a kar rögzítve van egy speciális csavar. Ez megakadályozza a folyadék véletlen kinyílását és teljes eltávolítását.
A következő ábra a kényszerleeresztő kar nélküli szelepeket mutatja. A bal oldali modell tetején csavaros kupak található. A biztosítékok karbantartására tervezték. Szükség esetén kicsavarható a dugulások, vízkő és egyéb szennyeződések eltávolítása érdekében.
Kar nélküli szelepek
A jobb oldali modell a legkevésbé kedvelt opció. Nem rendelkezik jelölőelemekkel, vízkiemelő karral vagy szervizelésre szolgáló nyílással. Ez a legolcsóbb és legalacsonyabb minőségű termék Kínából. Nincs szó megbízhatóságról vagy tartósságról. Csak ideiglenes pótlásként használható, saját felelősségre.
Nyomáskapacitás jelölés
Van még néhány észrevehető különbség. A házon lévő nyíl jelzi a víz áramlásának iránya, valamint a készülék biztonsági funkcióiról tájékoztató felirat maximális nyomás, A biztosítékot úgy tervezték, hogy az képes legyen elviselni a biztosíték súlyát. Első pillantásra a részletek nem tűnnek jelentősnek. De míg a folyadékáramlás iránya könnyen érthető (nézzük csak meg a csappantyú szelep helyét), a teljesítményértékek bonyolultabbak.
Mi a különbség a hat és a tíz baros szelep között?? Csak próba és tévedés útján. Megkérdezheti, hogyan különbözteti meg őket a beszállító? Egyáltalán nem, csak az iratokon lévő felirat alapján. A szakértők nem javasolják a testén lévő jelölések nélküli egységek vásárlását. Természetesen a címkézett termékek drágábbak lehetnek, mint társaik, de jobb, ha ebben a tekintetben nem spórolunk.
Aljzat forma
Ezenkívül érdemes figyelmet fordítani a vízelvezető fúvóka alakjára is. A bal oldali modellben ez az elem meglehetősen hosszú és nem lineáris az alak. Könnyű rácsatlakoztatni egy csövet, és a hossza elég hosszú ahhoz, hogy egy bilinccsel biztonságosan rögzíteni lehessen.
A jobb oldali modell hasonló elemének alakja eltérő. A végén van egy jellegzetes hosszabbítás, de a legfontosabb dolog az aljzat hossza. Elég nehéz lesz egy csövet ráilleszteni, és még nehezebb lesz biztonságosan felszerelni. A nyers módszerek használata nem garantálja a jó eredményt, és később a vízelvezetés nehézségei.
Nagy térfogatú kazánokhoz
A fenti készülékek mindegyike ötven-hatvan literes tároló vízmelegítőhöz van tervezve. Nagyobb tartályok esetében más rendszereket használnak, mindegyikbe speciális berendezéseket építenek be. Leggyakrabban golyós manométer vagy nyomásszabályozó szelep.
Golyós mérőműszer
Folyadékelvezető csatlakozóval vannak felszerelve a szelep menetes része a rögzítés biztonságának növelése és a szorítás problémájának megoldása érdekében. Az ilyen típusú készüléknek magas az ára, de a minőség szintje is lényegesen magasabb, mint más rendszereké.
Sok tulajdonos számára jelentős hátrányt jelenthet a szelep megjelenése. Különösen az ilyen emberek számára van egy speciális biztonsági szelepek gyártása, amelyek nemcsak gyakorlatiasak, hanem a szoba belsejét is díszítik. Költségük nagymértékben elérheti magának a kazánnak az árát, így mindenki értékeli az ilyen vásárlás megvalósíthatóságát.
Egyéb szelepek beépítése
Vannak olyan esetek, amikor a fűtőtartályt a gyárilag beszerelt túlnyomás-védelmi rendszer helyett a fűtőtartályra a következő rendszereket szerelik fel felugró szelep. Elsősorban a fűtési rendszer vészhelyzeti vízelvezetésére szolgál. Bár a funkcionalitásuk nagyrészt megegyezik, az alapvető kiváltási elv alapvetően különbözik.
A visszaáramlásgátló csak vészhelyzetben látja el a feladatát. Az összes víz sürgős eltávolításához szükséges a tartályból. Nem kis mennyiségű folyadék szakaszos leeresztésére tervezték. Mindezt figyelembe véve nem szabad elvárni egy ilyen kézműves termék helyes működését.
Egy másik példa a csak visszacsapó szelep. Mechanizmusa megakadályozza, hogy a folyadék elfolyjon, ha a rendszerben csökkent a nyomás, de nem tud megóvni a tartályban hirtelen fellépő túlfeszültségektől. A gyakorlat azt mutatja, hogy ez a fajta összeszerelés szintén nem funkcionális.
A fűtőberendezés biztonságos működéséhez szükséges összes alkatrész ábrája
Kiválasztás és telepítés
A biztonsági szelep kiválasztása a készülék által elviselhető nyomás alapján történjen. Ezt a számot általában az adatlapon rögzítik. Ezenkívül a tartály térfogata is befolyásolhatja a választást. Vannak hat, hét, nyolc, nyolc, tíz sávos küszöbértékkel rendelkező rendszerek. Ezek a leggyakoribb értékek a biztosíték kioldásához.
A telepítési folyamat viszonylag egyszerű.
- Tekerje speciális szalagot vagy vászongézt a szálak köré a tömítés meghúzásához.
- Csavarozza a szelepet a csőre.
- Folytassa a kézzel történő becsavarást, majd néhány fordulatot végezzen a csavarkulccsal.
- Ne feledje, hogy a megfelelő helyet válassza ki a telepítéshez. A szakemberek azt javasolják, hogy közvetlenül a hidegvíz-bemeneti csatlakozóra csavarozza fel.
Ezután egy visszacsapó szeleprendszer, más néven elzárószelep telepíthető. De ez egy megnyugtató intézkedés, a biztosítékrendszerben már szerepel egy hasonló funkciójú eszköz, és gyakran a vízmérőkbe is beépítik.
Az ábra a következőket mutatja a golyóscsap helyét. A folyadék eltávolítására szolgál a tartályból a téli tartósítás vagy a szétszerelés során. A karbantartás vagy javítás során is szükség lehet a leeresztésre. A legtöbb esetben egy T-darabra van szerelve, amely viszont egy biztosítékrendszerhez van csatlakoztatva.
Ne spóroljon egy olyan fontos alkatrészen, mint a biztosíték. Ez a készülék nemcsak a fűtőberendezést tartja jó állapotban, hanem esetleg megmentheti Önt a súlyos sérüléstől is. A vízellátásban a nyomásemelkedések nem ritkák, és senki sem védett a tartály meghibásodása ellen. Szánjon egy kis időt a biztonsági szelepek felszerelésére, és legyen biztos a saját biztonságában.
Mi a biztonsági szelep funkciója a kazánban?
A biztonsági szelep funkciója a kazánban a túlnyomás és a hőmérséklet szabályozása. Amikor a kazánban túl magas a nyomás vagy a hőmérséklet, a biztonsági szelep automatikusan nyitva tartja a vezetéket, hogy a túlzott gőz vagy víz leáramolhasson, ezáltal csökkentve a kazánban esetlegesen kialakuló károsodás vagy robbanás kockázatát. Ez a szelep biztosítja a kazán és annak környezete biztonságát és védelmét.
A biztonsági szelep a kazánban a maximális nyomást védi, és ha ez a nyomás meghaladja az engedélyezett értéket, akkor automatikusan kinyit és engedi a nyomást. Ez a funkció fontos a kazán működésének biztonságos fenntartása szempontjából, mivel segít megelőzni a túlnyomást a kazánban és ezzel összefüggő potenciális károkat vagy baleseteket.