A Gazprombank tulajdonában lévő Beszédtechnológiai Központ olyan hangalapú asszisztenst hoz létre, amely támogatja a biometrikus funkciókat. A „Varvara” nevű asszisztens bármilyen rendszerbe vagy alkalmazásba beágyazható.
A Kommerszant szerint az új hangplatformot minden érdeklődő használhatja, feltéve, hogy aktiválja a licencet. Az alkalmazás beágyazható a készülékbe, vagy csatlakozhat hozzá egy felhőszolgáltatáson keresztül.
A Varvara különleges jellemzője a felhasználói hangfelismerő technológia használata az adatok eléréséhez.

Vagyis csak azután, hogy az asszisztens hallja és azonosítja a tulajdonos hangját, elkezdi a hangüzeneteket és e-maileket, amelyek a készülékre érkeznek. Ebben az esetben a fontos feltétel, hogy a hangnak élő hangnak kell lennie, hangfelvétel nem alkalmas, a rendszer azonnal kiszámítja a „hamisítványt”.
A Beszédtechnológiai Központ nem tervezi egy olyan különálló eszköz kiadását, amely kizárólag a Varvarán fut (hasonlóan a Yandexhez és annak Alice nevű asszisztenséhez). Már folynak azonban a tárgyalások a nagyvállalatokkal, hogy együttműködjenek az új fejlesztés megvalósításában.
Érdemes megjegyezni, hogy az utóbbi időben számos nagyvállalat gondolkodik saját hangalapú asszisztens létrehozásán. Ezek közé tartozik a Tinkoff Bank, a Sberbank, a Mail Group. Ezek és sok más gyártó kizárólag a termékeikbe kívánja beágyazni az asszisztenst. A Beszédtechnológiai Központ viszont arra számít, hogy ügyfelei olyan vállalatok lesznek, amelyek nem akarnak saját termék létrehozására fordítani, hanem készek megvásárolni egy kész alkalmazást a szükséges funkcionalitással és támogatással.
Miért választotta a Gazprombank a „barbár” nevet a hangalapú asszisztensének? Van valami jelentősége vagy speciális funkciója ennek a névnek a vállalat szempontjából? Mi inspirálta a választásban?