Ha van egy ötlete, hogy saját házimozit készítsen, akkor nagyon is lehetséges. Választania kell:
- mit kell nézni;
- mit kell meghallgatni;
- jelforrás.
Mit kell nézni a
Erre a kérdésre kétféle válasz adható, az Ön igényeitől függően:
- projektort használjon a megtekintéshez;
- tévézni.
A kivetítő és a TV képernyő közötti választás az Ön igényei alapján történik.
Kivetítő
A házimozi projektor (DLP) használata akkor előnyösebb, ha Ön filmrajongó, és otthon moziszerű hangulatot szeretne teremteni, filmeket nézni egy hatalmas képernyőn, szemben a panelekhez képest.
A projektorok alábbi előnyei emelhetők ki:
- Felfüggeszthető a mennyezetről, kis méretű, alig észrevehető a szoba belsejében;
- A képméretet a szoba mérete vagy a használt speciális képernyő korlátozza;
- nagyon jó képminőség;
- a közvetett fény csökkenti a látás megterhelését.
Vannak hátrányai is ennek a berendezésnek.
- A projektor kontrasztja és színvisszaadása drámaian csökken, ha a legkisebb fény is bejut a szobába. A fekete függönyök a moziban nagyon sűrűek lehetnek.
- Tévénézés közben nehéz nagy képélességet elérni, mivel egyes tévécsatornák rossz minőségűek.
- Külön hangrendszer szükséges a hangkimenethez.
- A DLP projektorok lámpa élettartama korlátozott: 2-3 ezer lámpa után. órák alatt kell őket kicserélni. Ezért az 50 000 óra élettartamú LED-lámpás készülékek előnyben részesülnek. nézd meg a.
- Szivárvány megjelenése világos háttéren a DLP modelleken (az LCoS technológiát használó eszközökön nincs ilyen lelet). Olvasson többet erről a népszerű technológiáról a DLP és LCD projektorokról szóló cikkben.
- Alacsonyabb fényerő és kontraszt, mint a televízióknál, valamint csökkentett betekintési szög a 3LCD projektoros (LED) modelleknél.
TV
Használja TV, hogy saját házimozi rendszert építsenek, a legtöbb rajongó inkább a. A modern LCD-, OLED- és plazmaképernyős televíziók kiváló színmélységgel, kontraszttal és fényerővel rendelkeznek a vetítőberendezésekhez képest.
TV-előnyök:
- nagyon jó minőségű, fényes, nagy kontrasztú kép, magas színvisszaadással;
- megvilágított helyiségek alig vagy egyáltalán nem befolyásolják a képminőséget;
- ha elégedett a beépített hanggal, nem kell külön erősítőt vásárolnia az audiorendszerrel együtt;
- minden modern televízió rendelkezik perifériás eszközök csatlakoztatására szolgáló interfésszel
- egyszerű telepítés és beállítás.
Hátrányok:
- Magas ár, különösen a nagy képátlójú tévék esetében;
- a képernyő irányított fénye miatt nagy megterhelés éri a szemet;
- A nagy, fekete, szögletes képernyő nem illeszkedik jól a belső térbe;
- korlátozott betekintési szögek;
- az egyedi, moziszerű atmoszféra megteremtése a képernyő mérete miatt problematikus.
A műholdas TV-n vagy Blu-ray médián vetített filmek megtekintéséhez a projektor megfelelőbb megoldás. Az ár-diagonális arányt tekintve pedig kétségtelenül a vetítőberendezések a győztesek.
Ha földfelszíni televíziót (hírek, dokumentumfilmek, sportközvetítések) szeretne nézni, akkor jobb, ha a TV-t telepíti.
Mit kell hallgatni
AV-vevő
Ez a DC egyik fő összetevője, a rendszer agyának is nevezhető, amely a video- és audiojeleket konvertálja. Erősítőként és kapcsolóként szolgál, több I/O-val, amelyekkel számos eszköz csatlakoztatható, a multimédiától kezdve a Blu-ray lejátszóig és a játékkonzolokig.
A vevőkészülék kiválasztásakor a következőket kell figyelembe venni:
- A készülék teljesítménye. Gyakran a gyártók csatornánként 1000W-os maximális erősítő teljesítményt adnak meg. Ez a szám valójában csak egy hangszóró csatlakoztatásának felel meg. Ha több hangszóró van, kevesebb energiára lesz szüksége.
- Kapcsolási képességek. Döntse el, hogy mit fog csatlakoztatni hozzá, és hogy Wi-Fi-t vagy Bluetooth-t kell-e használnia.
- Digitális-analóg átalakító (DAC) felelős a hangminőségért.
- Egy olyan paraméter, amelyet sokan nem vesznek figyelembe áramerősség erősítő. Ha nem elégséges, a basszus hangja csillapítással szólal meg.
Hangszórórendszer
Szabványos rendszerkészlet 5.1 áll:
- középső hangszóró;
- 2 padlóra állítható elülső hangszóró.;
- hátsó, polcra szerelt hangszórók – 2 db.;
- Szubwoofer, szükségszerűen aktív (beépített erősítővel) – 1 db.
A DolbyAtmos jel lejátszásához speciális hangszórókra van szükség, mint például az Onkyo SKH-410, vagy a szoba mennyezetébe süllyesztett hangszórókra.
Jelforrás
A jelforrás lehet HTPC (házimozi személyi számítógép). A készülék egy személyi számítógép beépített Smart TV funkciókkal. A HTPC-k a következő jellemzőkkel rendelkeznek:
- teljesítmény a játékok és a HD-videók lejátszásához;
- kompakt méret;
- a működés meglehetősen csendes;
- PC-képesség.
Kétféle HTPC létezik:
- egy nettop számítógépen alapul;
- barebone alapú.
Nettop alapú
A nettop egy csendes, alacsony fogyasztású, kompakt méretű, Wi-Fi modullal és Blu-ray (DVD) meghajtóval rendelkező számítógép. Egyes modellek távirányítóval vannak felszerelve.
Egy nagyon kompakt modell például a Zotac ZBox Nano AD12 Plus. Bár optikai meghajtóval nem rendelkezik, merevlemezzel (320 GB), RAM-mal (DDR3 – 2 GB) és Wi-Fi adapterrel rendelkezik. Nincs telepített operációs rendszer.
Alternatívaként az ASUS EeeBox PC EB1033. Rendelkezik a fenti paraméterekkel és kártyaolvasóval. Win 7 OS már telepítve.
Barebone alapú
A barebone készülékház, tápegység, alaplap és ventilátorok a hűtéshez. A többi alkatrész (merevlemez, memória, videokártya) az egyéni HTPC-követelmények alapján kerül beszerzésre. Ez a lehetőség olyan haladó számítógép-felhasználók számára alkalmas, akik jól ismerik az alkatrészek jellemzőit és paramétereit. Az ilyen szakemberek képesek olyan funkciókkal rendelkező HTPC-t összeállítani, amelyek felülmúlják a polcról beszerezhető megoldásokat.
Egydobozos rendszer
Ez a legegyszerűbb módja a házimozi rendszer kiépítésének. A „out of the box” készlet az alkatrészek előre csomagolt készlete. A gyártó már figyelembe vette az összes hardver kompatibilitási problémát.
Az „egydobozos” rendszerek előnye, hogy kedvező árúak, a hangszóró csatlakoztatásához és konfigurálásához minimális tudásra és szakértelemre van szükség. Játssz mint Blu-ray lemezek, és multimédia fájlok külső eszközökről. A rendszer számítógépes hálózathoz csatlakoztatható. A következők kezeléséhez áll rendelkezésre nagy felbontású hang, például DTS-HD Master Audio.
Vannak modellek HDMI portokkal v.1.Az a 4, amelyiknek a 3D támogatás. Ezek a modellek az alkatrészek közötti vezeték nélküli kommunikációnak köszönhetően megszabadítják a felhasználókat a kábelhalmoktól.
A dobozon kívüli készletek hátránya a hangszórók és a mélynyomó könnyű szerkezete. Az általuk keltett hang egészen más, mint a külön vásárolt hangszórók hangja. Ezek általában drágább modellek.
De a videó minősége az, ami számít egy házimozi beállításnál. És ha a hangzás nem felel meg semmilyen szabványnak, kevesen fogják észrevenni. Amit nem lehet elmondani a képernyő képminőségéről.
Összefoglalva, a házimozi készleteket a legjobb a minőségi akusztikát jól ismerő szakemberekre bízni. A kész megoldások, mint például a „dobozból kiszerelt” készlet, a legtöbb fogyasztó számára alkalmasak, akik egyszerű csatlakoztatásra, beállításra és használatra törekszenek.
Milyen szempontokat kell figyelembe venni a házimozi önszerelése során? Van-e olyan speciális berendezés vagy eszköz, amit mindenképp szükséges beszerezni hozzá?
Milyen lépéseket kell követnem a házimozi önszereléshez? Hol találhatok megbízható forrásokat és útmutatókat? Milyen szempontokat kell figyelembe vennem a rendszer megtervezésekor és milyen eszközökre van szükségem? Van bármilyen tippek vagy tapasztalat, amit megoszthatnának a sikeres házimozi telepítéssel kapcsolatban? Köszönöm a segítséget!