A műszaki kiválóság ellenére az autórádiók a városokon kívüli rádió vagy televízió vételekor frusztrálóak lehetnek a tulajdonos számára. A hang kezd elhalványulni, interferenciával telítődni, vagy teljesen eltűnik. Egy antennaerősítő az autórádióhoz bizonyos mértékig kiküszöbölheti ezt a problémát. Megfelelően kell csatlakoztatni. A piacon kapható számos modell közül választhat, vagy maga is megépítheti a készüléket.
Mikor vásároljon erősítőt
Az autórádió erősítőjére olyan esetekben van szükség, amikor A rossz vétel nyilvánvaló jelei. Például:
- a jel egy pillanatra megszakad, a hangerő csökken
- Van egy jellegzetes sziszegés, egy úgynevezett fehér zaj, amikor az autó távol van a várostól;
- a jel befagy vagy teljesen megszűnik;
- a fogadott állomások száma csökken, vagy néhány elem esetében nincs jel a korábban megtalált állomások listáján;
- egyáltalán nincs rádió vétel;
- Az analóg TV-csatornák vétele rossz minőségű, a pásztázás és az időzítés megzavarásával, valamint a kép zörejével történik;
- A digitális televízió képe lefagy, eltűnik, a boombox „Nincs jel” üzenetet ad ki, vagy a kép négyzetekre törik.
Mindezek a tulajdonságok azt jelentik, hogy egy külső modul csatlakoztatásával erősítenie kell a rádiójelet az autórádióban. Ma már számos olyan eszköz van a piacon, amely megoldja ezt a problémát. A klasszikus típusú autórádió FM-erősítője bármilyen modellhez csatlakoztatható. És néhány – csak a modern multimédiás állomások, amelyek bizonyos jellemzői a csatlakozó használata a külső antenna.
Hogyan válasszunk erősítőt
Az első kritérium, amely alapján az autórádióhoz való fm erősítő kiválasztása történik, az a tápegység típusa. A piacon ma kétféle eszköz van forgalomban.
- Külső tápellátás. Az ilyen erősítőnek van egy kivezetése, egy vezetéke az autó fedélzeti áramellátó rendszeréhez való csatlakozáshoz.
- Az antennakábel által szolgáltatott tápfeszültséggel. Ezek a készülékek csak az autórádiók egy bizonyos osztályához csatlakoztathatóak. Ez utóbbinak rendelkeznie kell antennakábel-ellátási lehetőséggel.
A műszaki megoldástól függetlenül nem nehéz az antennaerősítőt az autórádióhoz csatlakoztatni. De a legfontosabb dolog az, hogy a megfelelő specifikációkkal rendelkező készüléket vásároljon. A legjobb modell kiválasztásának kritériumai a következők.
- Frekvencia sávszélesség Ez a rádió típusától és az autórádióba beszerelt rádiótuner függvényében kerül kiválasztásra. Ha egy régebbi kazettás modellről van szó, amely rövid, közepes és fm hullámokat fogad, akkor széles sávú erősítőre lesz szüksége. A keskeny sávú bébiőr, amely csak az fm-sávban működik, elegendő a mai bébiőrökhöz.
- A csatlakoztatandó antenna típusa. A hagyományos rúdmodellekhez hagyományos erősítőt alkalmazzon. Az irányított antennák (más néven dipólus antennák) használata az autóban egy kifinomultabb eszközt igényel. Az áramköri megoldás tartalmaz egy illesztőmodult.
- Nyereség 10 és 30 dB között kell lennie. Ma már magasabb indexű modelleket vásárolhat. Ezt azonban az esetek nagy számában nem ajánlott megtenni.
Az optimális nyereség kiválasztásakor érdemes többet mondani a következőkről. Ezt nem csak a kívánt vételi tartomány határozza meg. Az a tény, hogy az autórádió-erősítő maximális teljesítménye határozza meg a készülék bemenetén lévő végső jelszintet. Ennek ellenére van egy technikai korlátja a növelésnek.
Ha a beszerelt antennaerősítő modul nagyon erős, és az autó erős vételi területen, egy nagyvárosban van, a rádió egyszerűen leáll a vételről. A védelmi rendszer beindul. Az erősítő a túl erős jel generálásával a műszaki határértéket túllépi. Ennek eredményeképpen az elsődleges vételi áramkörök védelme érdekében az antenna bemenete nagyjából blokkolva lesz.
Fő fogadás! A gyakorlat azt mutatja, hogy az autórádió átlagos paraméterei mellett és a várostól akár 100 km távolságra lévő FM rádió vételére való törekvés esetén a 10-15 dB-es együtthatójú erősítő elegendő. Ha autója az idő nagy részében a városon kívül van, akkor vásárolhat egy lenyűgözőbb értékű modellt.
Ha a jármű tényleges használata a városban való közlekedést és a határait messze meghaladó vezetést egyaránt magában foglalja, ajánlott erősítőblokkoló telepítése. Ez egy olyan áramkör, amely szükség esetén lekapcsolja azt, így egy bypass a fő antenna kábel csatorna. Vásárolhat olyan erősítőt, amely egy bizonyos jelhatár elérésekor magától kikapcsol.
Ajánlott modellek
Az erősítő kiválasztása az autórádióhoz nem szabad megmentenie a. A megkérdőjelezhető minőségű eszköz megvásárlásától erősen visszariadunk. Az olcsó kínai modellek melegek, nem tudnak jó üzemidőt mutatni. Az olcsók gyakran rosszul árnyékoltak, nem rendelkeznek a reklámozott teljesítménynek megfelelő valós teljesítménnyel. Számos olyan modell létezik, amely jó megbízhatóságot és hatékonyságot mutatott.
Triád-304
Ez az eszköz rendelkezik minden autórádióhoz. Az erősítő széles sávú, az FM és rövidhullámú sávokban működik. Külső tápegységgel és 16 dB-es erősítéssel rendelkezik. A beépített bypass automatikusan működik. Javasoljuk, hogy a modellt városban kapcsolja ki, mivel olyan jelet adhat, amelyet az autórádió tunere blokkol. Ehhez egyszerűen szakítsa meg a tápellátást. A készülék ajánlott használati módja: város és kirándulások a nyaralóba.
árak a
Triada-304
a Yandex piacon:
LADA
Ez az erősítő sokoldalú használatot kínál. Ő már Két kapcsolható erősítés, 12 és 25 dB. A beépített kijelző mutatja, hogy a készülék melyik üzemmódban működik. Van egy leválasztási funkció a tápkábel megszakításával. Alkalmas személygépkocsikhoz vidéki hajtásokhoz és haszongépjárművekhez.
BARF-3
Ez az erősítő elég magas árcédulával rendelkezik. A felhasználó azonban a pénzéért a következőket kapja Szilárd árnyékolás, Ez lehetővé teszi, hogy a modellt közvetlenül az autórádió antenna bemenete mellé telepítsék. A készülék külön tápellátást igényel, és 23-25 dB-es erősítést mutat. Haszongépjárművekben és nagy értékű autókban való használatra ajánlott.
Tudsz saját erősítőt építeni?
Lehetőség van arra, hogy az erősítőt saját kezűleg készítsük el az egyik alapvető séma szerint, amellyel az internet tele van. Ha azonban nem szeretné az erősítőjét az igényeinek megfelelően beállítani, vagy a tökéletességig szeretné beállítani, akkor ajánljuk az előszerelt erősítő készletünket. Ma már vásárolhat ún mesterkészletek.
Az NK147 egy népszerű modell, meglehetősen alacsony erősítéssel, vidéki kirándulásokhoz vagy városon kívüli piknikekhez. Létezik egy NK138-as mesterkészlet. Széles sávú erősítő, magas CG-vel, univerzális használatra. Ez a megoldás bármilyen autórádióhoz csatlakoztatható.
Hogyan kell bekötni egy erősítőt
Azok, akik legalább egyszer telepítettek egy aktív antennát otthon vagy vidéken, tudják, hogy az erősítője közvetlenül a vételi áramkör mellett található. A modulokat hasonlóképpen a járműben kell csatlakoztatni. A szabályok egyszerűek.
- Ha az antenna saját erősítővel rendelkezik, nem ajánlott további külső erősítő használata. Ez a jel torzulását okozhatja.
- Ha az antennaerősítő elromlott, a külső erősítő is csatlakoztatva lesz a helyére. A nem működő modult el kell távolítani.
Passzív autórádió használata esetén az erősítőt a lehető legközelebb kell telepíteni az antenna vezetékéhez.
Fontos! Itt a felhasználónak figyelembe kell vennie egy részletet: a legtöbb modellt úgy tervezték, hogy az autórádió antenna bemenetéhez közel szereljék fel. A kimeneti kábelt ezért meg kell hosszabbítani.
Nem ajánlott az erősítőt az autórádió mellé telepíteni. Az autóban általában és különösen a fedélzeti hálózatban sok az elektromágneses és rádiós interferencia. A motor járása közben jelentkeznek, hirtelen feszültséghullámokkal kezdődnek. Az autórádió mellé telepítve egy erősítő jelentősen növeli a szintjüket, és ennek eredményeképpen a fonika nagyon erős.
A külső energiaellátás többféleképpen is megoldható.
- Az autórádió tápcsatlakozójáról. Ez egy univerzális megoldás. Az erősítő csak az autórádióval együtt lesz bekapcsolva és működik.
- Más járműrendszerek tápkábeleiből. Az erősítő mindig be lesz kapcsolva. Kevés hőt termel és nem veszélyes, de villámcsapás esetén megéghet.
Az erősítő védelme érdekében a második kapcsolási lehetőségnél érdemes a következőket tenni a tápkábel galvanikus leválasztása. Ez a megoldás nem hagyja, hogy a modell kiégjen, még a közeli villámlás és interferencia esetén sem. Nem jelent problémát az erősítő csatlakoztatása az autórádióhoz. Egyszerűen húzza ki a kábelt az antenna bemenetből, és helyezze be a megfelelő külső vezetéket.
Mi okozhatja a sziszegő zajt és miért szól különösen távolabb a városban?