A globális felmelegedés problémájával a 20. század 80-as éveinek közepe óta komolyan foglalkoznak. A megállapodást 1987-ben írták alá Montreali Jegyzőkönyv, az ózonréteget lebontó anyagokat kibocsátó termékek és készülékek fokozatos vagy fokozatos kivonását írják elő. Azóta a jegyzőkönyv több módosításon is átesett, legutóbb 2016 végén. Közel 200 ország – köztük Magyarország – egyetértett abban, hogy a légkondicionálók gyártásához jelenleg használt hűtőközegek károsítják az ózonréteget.
A probléma lényege
Az 1970-es évek elején a Kaliforniai Egyetem tudósainak egy csoportja azonosított egy anyagcsoportot – Klórozott-fluorozott szénhidrogének (CFC-k) – ami elpusztítaná az ózont a sztratoszféra középső rétegeiben. Ennek következtében a Napból érkező káros elektromágneses sugárzás mennyisége – UVI-B – egyre nagyobb mértékben éri el a Föld felszínét, ami elpusztíthatja a növény- és állatvilágot, és rákot okozhat az emberekben. Napjainkban a légkondicionáló rendszerek főként CFC-kibocsátó és ózonlebontó Freon R22-t használnak.
Az uniós országok elsőként kongatták meg a vészharangot: 2015 óta szigorúan korlátozzák az ilyen légkondicionálók gyártását. Az előrejelzések szerint a termelés 2021-ig 37%-kal, 2031-ig pedig 79%-kal csökken. Természetesen a fejlődő országok le vannak maradva, de 2050-ig legalább 15 százalékkal csökkenteniük kell az R22-vel működő készülékek gyártását.
A gyártók válasza
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk az éghajlati rendszerek használatáról. A készülékgyártók új típusú freonokat használnak, amelyek nem bocsátanak ki káros anyagokat a Föld légkörébe. Például az ózonbiztos R407 és R410 a. Ezeknek a hűtőközegeknek a használata azonban jelentősen megnöveli a légkondicionálók költségeit: nagyobb a kondenzációs nyomásuk, ennek megfelelően erősebb és vastagabb anyagokat kell használni a gyártás során.
De a Daikin felajánlott egy légkondicionálót freon R32. Még alacsonyabb a globális felmelegedési potenciálja, mint az R410 A-nak, de kevésbé sűrű és viszkózus. Ez javítja a hűtőrendszer hatékonyságát anélkül, hogy jelentősen megnövelné a költségeit. A Daikin után a kínai Midea bemutatja első R32 inverteres légkondicionálóját a Climate World 2017-en. Így feltételezhetjük, hogy a jövő az ilyen rendszereké, bár az alternatívák nem kizártak.
Hogyan válaszolnak a klímagyártók azokra a válságokra, amelyek a globális felmelegedés megállítását célozzák?
A klímagyártók hogyan próbálják megállítani a globális felmelegedést? Milyen innovatív technológiák és megoldások vannak a tarsolyukban? Hogyan segítik ezek az erőfeszítések a bolygót és minket?
A klímagyártók a globális felmelegedés megállítására számos innovatív technológiát és megoldást alkalmaznak. Például fejlesztenek olyan energiahatékony hűtő- és fűtőberendezéseket, amelyek csökkentik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. Emellett pedig napelemeket és szélgenerátorokat gyártanak, amelyek megújuló energiával működnek. Az ilyen technológiák alkalmazása segít csökkenteni a környezetre gyakorolt negatív hatásokat, például az üvegházhatást és az ózonréteg elvékonyodását. Ezen kívül az újabb klímagyártási megoldások és technológiák elősegítik az energiatakarékosságot és az automatizálást, ezáltal csökkentve az energiafelhasználást és a káros anyagok kibocsátását, és hosszú távon csökkentve a klímaváltozással járó kockázatokat. Mindezek az erőfeszítések tehát nem csak a bolygót védik, hanem pozitív hatást gyakorolnak az emberekre és a jövő generációira is, akiknek fenntarthatóbb és egészségesebb életet biztosítanak.