A benzinmotoros láncfűrészeket fakitermelésre, fakivágásra, bozótirtásra és tűzifa pótlására használják. Hatékony fakezelést tesz lehetővé. A láncfűrész viszonylag egyszerű felépítésének köszönhetően robusztus és megbízható eszköz otthoni és professzionális használatra egyaránt. A terméket belső égésű motornak (ICE) tervezték. Sok esetben kétütemű egyhengeres motorról van szó. A szerszám és az egyes alkatrészek funkcióinak megismeréséhez elengedhetetlen, hogy tudja, hogyan végezze el a helyes karbantartási munkákat, és szükség esetén a javítási munkákat saját maga.
A láncfűrész általános felépítése
A piacon számos benzines fűrész márka létezik. A különböző gyártók termékei különböznek a tervezésben és a műszaki jellemzőkben, amelyek meghatározzák a technika ergonómiáját és funkcionalitását, de az eszköznek ugyanaz az eszköze van.
A láncfűrész a következő szerkezeti elemekből áll
- A motor a belsőégésű motorral működik;
- A motor karburátorral rendelkezik;
- gumiabroncsok;
- lánc;
- fogantyúk;
- a kuplung;
- indítómotor;
- gyújtás, üzemanyag-ellátás, légszűrés és láncolajozási rendszerek;
- hangtompító;
- láncfék és feszítő mechanizmus.
a láncfűrész kapcsolási rajzát az alábbi képen láthatjuk.
Az üzemanyag-keverék összetevői arányosan keverednek. Az arányok megtalálhatók a használati útmutatóban (olaj és benzin aránya 1:20 és 1:50 között). Az üzemanyag minősége nagyban befolyásolja, hogy egy szerszám mennyi ideig használható javítás nélkül.
A drága kategóriába tartozó modern benzines fűrészek gyakran rendelkeznek olajtartállyal. A benzinnel való keverés ezeknél a változatoknál automatikus.
Olvassa el továbbá: Milyen benzint tegyen a láncfűrészébe, és hogyan válasszon olajat?.
A kétütemű motor akár 13 500 fordulat/perc sebességre is képes. A szerszámon található függőlegesen vagy vízszintesen. Az első kialakítás sok nagyméretű, professzionális láncfűrészre jellemző. A hangtompítójuk a motor elején helyezkedik el.
Ha a motor vízszintesen van elhelyezve, a benzines láncfűrészek kompakt méretekkel rendelkeznek. Ezek az eszközök kis súlyúak is. Ezek a jellemzők teszik a vízszintes motorral rendelkező termékeket népszerűvé a gazdálkodók, fakitermelők és mások körében, akik kézi fűrészeket használnak.
A láncfűrészt két fogantyúval tervezték – egy elöl és egy hátul. Ez utóbbi tartalmazza a kapcsolót, a gázkart és a biztonsági karokat. Az eszköz a következőkkel van felszerelve Védelem a rezgések és visszarúgások ellen. Az első a fogantyú és a fűrész közötti gumitömítés miatt van. Egyes modellek rugókkal is rendelkeznek a rezgések csillapítására. A visszarúgás ellen egy visszarúgási fék vagy terelőlap védelmet nyújthat.
Olvassa el továbbá: Hogyan válasszunk láncfűrészt.
Az egyes részek felépítése és működése
A fent tárgyalt benzines láncfűrész egyes alkotóelemei különböző részekből állnak. Ahhoz, hogy a gépet saját maga tudja megjavítani, ismernie kell a fő rendszerek kialakítását és működését.
gyújtási rendszer
Eredetileg a láncfűrészek gyújtási rendszere a következő volt kapcsolattípus. Ezt ma már alig használják. A modern gyártók a gépeket a következőkkel szerelik fel elektronikus gyújtás (a képen felrobbantott helyzetben). Ezért nincs szükség az érintkezők rendszeres tisztítására és a szükséges távolságok beállítására.
Magneto – ez egy váltakozó áramú generátor, amely feszültséget szolgáltat a gyújtógyertya számára. Kétféle lehet:
- kapcsolat;
- érintésmentes.
Az alábbiakban az érintéses és a közelségi gyújtással működő gyújtórendszerek vázlatrajzai láthatók.
A karburátorházban fojtószelep van felszerelve, amely a légköri levegőellátást szabályozza, egy impulzuscsatorna, egy diffúzor, egy szívócsatlakozás, két csavar (üresjárat és főcsavar). Gyakran a láncfűrészgyártók termékeiket ismert márkák karburátorával szerelik fel.
A legtöbb láncfűrész modell (konstrukció szerint) azonos karburátorral rendelkezik. Felépítésüket az alábbi kép mutatja be vázlatosan. Csak a ritka olcsó kínai gyártmányú módosítások különbözhetnek a karburátor egység számos alkatrészének hiányában.
A centrifugakuplung működése sematikusan látható a következő képen, ahol a számok a következő tervezési elemekre utalnak:
- súrlódó betétek;
- rugók;
- dob.
A számok megfelelnek az ilyen elemeknek:
- üzemanyagszűrő;
- karburátor;
- Az üzemanyagszivattyú (primer) kézi típusú.
A benzin a tartályban van, ahonnan egy tömlőn keresztül a karburátor egységbe áramlik. A legegyszerűbb változatok nem rendelkeznek szivattyúval. Üzemanyagszűrő a benzinbe merített tömlő végén van. Megjelenése az alábbi fényképen látható.
Az előszűrést rendszerint a következő program végzi szita.
A fagypont alatti hőmérsékleten történő működés során egy hófogó elemet is beépítenek. Ez azonban rontja a légáramlást, ami a gép teljesítményének csökkenését okozza.
Egyes láncfűrész modellek légbeszívó tisztító rendszerrel rendelkeznek centrifugális. Az előszűrő elem helyett van beépítve. A tisztítási művelet lényege, hogy a lendkerék elfordítja a beáramló légáramot. Ezáltal a szennyeződések a szűrőhöz vezető fúvókától elfújódnak.
A kötélfogantyú hirtelen meghúzásakor a dob beleakad a tengelybe. Ez utóbbi elkezd forogni. A fogantyú elengedésekor egy rugó gondoskodik arról, hogy a fogantyú visszatérjen eredeti helyzetébe. Ahhoz, hogy a tengely elég gyorsan elforduljon ahhoz, hogy a motor beinduljon, némi erőfeszítésre van szükség – a legtöbb esetben a forgattyút többször is meg kell húzni.
A motor indításának megkönnyítése érdekében a gyakorlatban például a következő módszereket alkalmazzák:
- Az üzemanyagkeveréket a tolószelep segítségével dúsítják;
- egy speciális szelepet használnak a palackon belüli nyomás csökkentésére.
Egyes indítómodellekhez is elérhető, hogy megkönnyítse az indítást kiegészítő rugó. A kötél húzásakor először összeszorítják, majd felengedik, és a motort kitekerik.
A kenőmechanizmus felépítése
A vezető rúd fémből készült, akárcsak a lánc. A szerszám bekapcsolásakor a lánc nagy sebességgel kezd forogni. A súrlódás hatására a dugattyú anyag túlmelegedése. Ezért ajánlott a láncot működés közben hűteni. Ha nem így van, akkor nagyon gyorsan elhasználódik, és ennek következtében a vezető rúd is tönkremegy.
Ennek megelőzése érdekében a láncfűrészek (és az elektromos láncfűrészek is) minden gyártmánya és modellje rendelkezik a lánc kenéséért felelős eszközökkel. Az ilyen eszközök egyszerre több feladatot is ellátnak. Először is, működés közben hűtik a lánc anyagát. Másodszor, minimálisra csökkentik a lánc vezető rúdhoz való dörzsölődésének negatív hatásait.
A láncfűrészen a lánc kenési mechanizmusa a következő olajszivattyú. Nem kell külön bekapcsolni – a működés automatikus. A szerszámmotor bekapcsolásakor az olaj a láncba kerül. A kenési adagolás gyakorisága a szerszám működési sebességétől függ. A szivattyút dugattyús vagy dugattyús szivattyúnak nevezik.
Ahhoz, hogy megértsük, hogyan működik az olajszivattyú, részletesen meg kell vizsgálni a fő alkotóelemeit.
- Olajszivattyú ház. Alumíniumból vagy műanyagból készült. A második változat gyakrabban fordul elő az otthoni használatra szánt modellekben.
- Plunger. Az olaj szivattyúzásához szükséges alkatrész. Hengeres alakú, csigahajtóművel meghajtva.
- Csatornák. Csatlakoztassa az olaj be- és kimeneti vezetékeket.
láncfűrész olajszivattyú
Általában a dugattyú működése a következőképpen néz ki.
- A dugó tengelye az egyik oldalon a dugószárnak támaszkodik. Egyes modelleknél ez állítható. Maga a dugótengely hullám alakú fala.
- A dugattyú hátulján van egy munkarész, amely a konstrukció végén egy kiálló vagy kivágott résszel rendelkezik.
- Ahogy a dugattyú mozog, az olajtartályból olaj áramlik be az olajbevezető csövön keresztül a rúdhoz, amely aztán megkeni a láncot.
láncfűrész olajszivattyú dugattyú
Az olajszivattyú áramköre nagyon egyszerű, ezért a láncfűrész olyan olcsó. Az alkatrész szinte mindig javítható, kivéve, ha a hullámfal elhasználódik. Ha ez a helyzet, javasoljuk, hogy cserélje ki a szerelvényt egy újjal.
Egyes modelleknél az olajszivattyú önbeállóan van kialakítva állítócsavar. Ha az alkatrész hibás, nem szabad a sérült szerszámmal dolgozni. A szivattyú működésének ellenőrzése meglehetősen egyszerű. Egyszerűen tegyen egy tiszta papírdarabot a láncfűrész mellé, indítsa el a láncfűrészt, és adjon neki néhány fordulatot. Ha a mechanizmus működik, olajfoltok jelennek meg a papíron.
Olvassa el azt is: hogyan válasszon láncot a láncfűrészéhez.
Láncfék
A láncfűrész lánca potenciális sérülést okozó tényező. Pörgés közben egy pillanatnyi könnyű érintés is elég ahhoz, hogy megvágja Önt, vagy súlyosabb sérülést okozzon. Ezért a láncfűrészen van egy láncfék, amely gyorsan leállítja a láncot, ha az visszarúgás.
- érintkezés, amely a fék feloldása után ütközéskor megállítja a láncot.
Egyes modern modellek kulcs nélküli láncfeszítő rendszerrel rendelkeznek
A beállítócsavar helyzete általában modellenként változik. Elhelyezhető a munkaegység oldalán, alatta vagy mögötte.
A meghúzási nyomaték beállítását nem szabad elhanyagolni. Ezt a legjobb, ha minden alkalommal a munka megkezdése előtt végzi el.
Ha laza lánccal dolgozik, a lánc kiugorhat a nyílásból és megsebesítheti a láncfűrészt használó személyt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a láncot túlságosan meg kell húzni. Ha túl szoros, akkor nagyon valószínű, hogy túlterhelődik és letörhet. Ez súlyos sérülés veszélyével jár.
Olvassa el továbbá: Hogyan kell helyesen használni a láncfűrészt?.
A láncfűrész működésének általános elve Minden modell egyszerű: a járó motor hajtja a láncot, amellyel a fát vágják. A szerszám működése függ az egyes alkatrészek állapotától, az üzemanyagkeverék minőségétől, a beáramló levegő tisztítási fokától, valamint a beáramló levegő minőségétől. Az Ön által használt berendezés lehető leghosszabb élettartamának biztosítása érdekében gondoskodnia kell a rendszeres karbantartásról, és be kell tartania a használati útmutatóban megadott utasításokat.
„Van valaki itt, aki tud néhány részletet mondani a láncfűrész felépítéséről és működési elvééről? Kíváncsi vagyok arra, hogy hogyan működik ez a gép és mi az, ami lehetővé teszi a könnyű fűrészelést. Ha bármilyen információval rendelkezel, kérlek osszd meg velem!”