A digitális technológia világa folyamatos változáson megy keresztül, a hangsúly a technológia, a költséghatékonyság és a kimeneti sebesség növelésére helyeződik. A nyomtatási eszközök gyártása is lépést tart a korral. Néhány évvel ezelőtt a tintasugaras nyomtatás felváltotta a mátrixnyomtatást (és ma is népszerű), a hatékonyabb lézernyomtatási technológia pedig egyre inkább elterjedt. A lézernyomtatókat, minden előnyük ellenére, szintén többször módosították, ami egy másik hasonló nyomtatási típushoz vezetett – LED. Mi a LED nyomtató, mi a működésének elve és mik a fő előnyei, fontolja meg ezt a cikket.
Egy kis történelem
A LED nyomtatási technológia megjelenése a múlt század 80-as éveiben történt. Ennek a technológiának a kifejlesztése a neves a japán Casio vállalat, amely elsősorban órák és vetítők gyártásával foglalkozott. 1987-ben egy másik japán vállalat, az OKI legelső LED nyomtatója került forgalomba. A modell monokróm volt, azaz csak fekete-fehér képeket nyomtatott. Kicsit később, 1988-ban egy gyorsan fejlődő LED-nyomtatógépet vezettek be OKI Az első színes nyomtató, amely LED-ekkel is működik. Ez az új technológia akkoriban a lézernyomtatási rendszer egyfajta mellékága volt.
Az első LED nyomtató OKI OL400
Nem mondhatjuk azonban, hogy az innovatív fejlesztésnek sikerült elmozdítania a lézernyomtatókat – ezek voltak és még mindig a legnépszerűbb és technológiailag legfejlettebbek.
Az Magyar piacon a nyomdai berendezések LED nyomtatók csak 1996-ban jelentek meg. Ugyanez a vállalat OKI ekkor nyitotta meg első Budapesti fiókját, és indította el a híres OkiPage4W modell sorozatgyártását. Ezt a modellt eredetileg a japánok fejlesztették ki otthoni nyomtatóként, de hazánkban azonnal elkezdték vásárolni a kis- és középvállalkozások irodáiban. Az OkiPage4W-t eredetileg nem nagy volumenű nyomtatásra tervezték, ezért gyorsan tönkrement. Ennek eredményeként, mivel a pozícionálási hibák a nyomtatók negatív visszajelzéseket és általános rosszallást kaptak a fogyasztóktól.
A 90-es évek végén-korai években a LED nyomtatók gyártása bővült: hasonló eszközöket indítottak el az elektronika világának nagyvállalatai, mint például a Xerox, a Panasonic, az Epson és mások. Az OKI Corporation mindazonáltal vezető szerepet tölt be a LED nyomtatók területén, folyamatosan erősíti pozícióját, és a legújabb fejlesztéseknek köszönhetően a lézernyomtató modellek teljes versenytársává vált.
Xerox-Phaser-3040 LED nyomtató
Működési elv
A LED-nyomtatás elve nagyon hasonló a lézersugaras eszközökéhez. Minden többfunkciós nyomtató vagy nyomtató kulcsfontosságú eleme az úgynevezett fotoventillátor. Külsőleg a fotoventil úgy néz ki, mint egy henger fényérzékeny félvezető bevonattal, ahol a fényforrástól függően változik az elektromos ellenállás. Amikor a fotoventil egyik területét fény éri, az elveszíti töltését, és elektromos áramot kezd vezetni.
A készülék elve
A lézeres készülék működésének lényege, hogy egy fényforrás közvetlen hatására a színezőanyag (tonernek is nevezik) az elektrosztatika rovására egy fotocellára, vagy más szóval egy fényérzékeny dobra kerül. Ugyanennek az elektrosztatikus hatásnak köszönhetően a toner vonzza a pozitív töltésű papírt, ahol végül kialakul az elsődleges kép. Ezután a magas hőmérséklet (kb. 200 °C) és a nyomás hatására a tonerkép szilárdan beágyazódik a papírra. A lézerkészülék fényforrása egy lézersugár.
A LED nyomtatókban a fő fényforrás a kis LED-ek vonalzója, amely a fotótekercs teljes felületén helyezkedik el. Sok LED lehet, például akár tízezer is. Amikor bekapcsolja egy bizonyos számú LED-et reflektorfénybe helyez, ami egy elsődleges képet vagy nyomtatási képet eredményez. Ezután minden pontosan úgy történik, mint a lézernyomtatókban: az általunk ismert elektrosztatikusok segítségével a fotómátrix megvilágított területeire „tapad” a nyomtató festék – toner. Ezután „plusz” töltettel kerül a papírra, és végül a nyomdai kemencében magas hőmérsékleten kezelik. A feldolgozás után a kép szilárdan rögzül a papírra.
A lézeres és a LED-es nyomtatási technológia közötti különbség tehát minimális: minden a fő fényforráson múlik. Mindazonáltal van egy fontos különbség: a LED-ek a lézerrel ellentétben helyhez kötöttek. A lézeres többfunkciós nyomtató alkatrészei állandó mozgásban vannak. A LED vonal csak azokon a pontokon világít, ahol a jövőbeli képet ki akarja állítani. Az eredmény egy egyenletesebben exponált fotólemez, élesebb képpel a teljes felületen.
LED előnyök
Melyek tehát a LED nyomtatás pozitívumai?
- A LED eszközök kompaktak. A lézeres multifunkciós készülékek mérete sokkal lenyűgözőbb. Ez nem meglepő: a LED-ek és a teljes LED-tömb (nyomtatófej) nagyon kicsi, így egy kis csomagban elférnek. A mai napig az OKI első monokróm LED nyomtatói is sokkal könnyebbek és kompaktabbak, mint a legújabb tintasugaras és lézeres gépek! A lézernyomtató teljes optikai-mechanikai szerkezete tükrökkel és prizmákkal meglehetősen nagy teherbírású egységet képez.
OKI C301dn kompakt színes LED nyomtató
- Nincsenek mozgó alkatrészek. Mivel a LED-ek a tükrökkel ellentétben teljesen mozdulatlanok, a kép egyenletesebben terül el a lemezen, és a berendezés lassabban kopik.
- A folyamat során nem keletkezik ózon. A háromatomos oxigén csak kis dózisban hasznos az emberi szervezet számára, nagy mennyiségben mérgező, toxikus hatásokat (szédülés, rossz közérzet, gyengeség stb.) okoz.d.). Természetesen a modern modellek a lehető legnagyobb mértékben megakadályozzák a káros ózon légkörbe történő kibocsátását. A lézergépek azonban olyan sugárral rendelkeznek, amely tükrök és prizmák bonyolult rendszerén keresztül lövellve erősen elektromossá teszi a levegőt, és ózonképződést idéz elő. A LED-eszközök ebben az értelemben teljesen biztonságosak: a fény áthaladása nem ionizálja a levegőt, és maga a fény nem képes az oxigént ózonmolekulákra bontani. Tehát a LED eszközök rendkívül környezetbarátok és egyáltalán nem károsak az emberi egészségre.
- Képminőség. A lézersugár gyakran nem egyenletes utat jár be a pásztázó rendszeren keresztül: ez a fényérzékeny dobra érve a pontok közötti eltérő távolságot eredményez. Ezért a kép minősége a papírlap közepén és a széleken eltérő lehet a minőség, a tisztaság és a telítettség tekintetében, néha szellemképek is előfordulhatnak. A LED-technológiában a fényérzékeny henger minden pontja fölött lineáris sorban elhelyezett LED-ek vannak. A köztük lévő távolság pontosan ugyanaz, a pont mérete és alakja is állandó a fényérzékeny henger teljes felületén. Végül a kép mind a középpontban, mind a széleken meglehetősen egyenletesnek tűnik, így éles és olvasható képet kapunk.
Mítoszok a LED nyomtatókról
Mivel a LED-es eszközök értékesítése kudarccal kezdődött (az OkiPage4W nyomtató nem nyerte el a nyilvánosság bizalmát), néhány mítosz alakult ki róluk.
- A LED nyomtatók rövid élettartamúak és nem bírják a nagy oldalleterhelést. Ez nem egészen így van. A LED nyomtatóknak és eszközöknek két fő csoportja van: hobbi és professzionális irodai modellek. Sokáig úgy gondolták, hogy a LED nyomtatók legfeljebb 40 oldalt tudnak nyomtatni, míg a lézeres készülékek egyszerre legfeljebb 100-140 oldalt tudnak előállítani. Ez nem teljesen igaz: a modern LED-modellek már régóta megbirkóznak a nagy mennyiségű nyomtatással, és mind az otthoni használatra, mind a professzionális célokra összpontosítanak.
- A LED-ekkel történő nyomtatás minősége sokkal rosszabb, mint a lézerrel történő nyomtatásé. Az eredeti fogyóeszközök használata esetén a LED-es készülékek sokkal tisztább rajzolt képeket eredményeznek a legapróbb részletek megőrzésével. Ugyanakkor a valódi fogyóeszközök használata jelentősen növeli a nyomtatás költségeit.
- A LED-ek üzemeltetése drága. Ez a mítosz csak részben igaz: a valódi fogyóeszközöknek és szoftvereknek magas ára van. Mindazonáltal a LED-nyomtatók általános célú kellékekkel is működhetnek, és általában nem rontják a felhasználó költségvetését, és nagyon hosszú ideig tartanak. Az Oki például élethosszig tartó garanciát vezetett be a LED-es készülékek bizonyos modelljeire – ez a technológiába való jó befektetés jele?
Következtetés
Összefoglalva, a LED nyomtatók közvetlen alternatívát jelentenek a lézernyomtatókkal szemben. A LED és a lézernyomtatási technológia nagyon hasonló: a tonert a papírra viszik fel, majd magas hőmérsékleten és nagy nyomáson rögzítik. Az egyetlen különbség a fényforrás – a mi esetünkben ez egy váltakozó LED-ekből álló sor. Általánosságban elmondható, hogy a LED nyomtatókazetta felépítése gyakorlatilag megegyezik a lézernyomtatóéval. A tonerkazetta feltöltése is hasonló, és általában nem okoz problémát. Ha úgy dönt, hogy LED nyomtatót vásárol, döntse el, hogy milyen célra kívánja használni (otthon vagy irodában), és alaposan vizsgálja meg a működési elvét. A megértés, valamint a megfelelő karbantartás a készülék függ az élet és a minőség.
Mivel a LED nyomtatókról nem közöltél információkat, az olvasód nevében szeretnék egy kérdést feltenni. Milyen előnyei vannak a LED nyomtatóknak más típusokkal szemben?
A LED nyomtatóknak számos előnye van más típusokkal szemben. Először is, a LED technológia energiatakarékosabb, így csökkenti a nyomtatás költségeit. Emellett a LED nyomtatók gyorsabbak és halkabbak is, ami ideális választás lehet irodai környezetben. A LED technológia továbbá kiváló minőségű nyomatokat eredményez, részletgazdag képekkel és élénk színekkel. További előny, hogy a LED nyomtatóknak nincs felmelegedési idő, így azonnal képesek nyomtatni, és hosszabb élettartammal rendelkeznek. Összességében a LED nyomtatók kiváló választások lehetnek, mivel gyorsak, energiatakarékosak és kiváló minőségű nyomatokat eredményeznek.
A LED nyomtatók számos előnnyel rendelkeznek más típusokkal szemben. Először is, az energiatakarékos LED technológia csökkenti a nyomtatás költségeit. Emellett a LED nyomtatók gyorsabbak és halkabbak is, így tökéletesek irodai környezetbe. A LED technológia kiváló minőségű, részletgazdag nyomatokat eredményez élénk színekkel. Plusz, nincs szükség felmelegedési időre, azonnal képesek nyomtatni, és hosszabb élettartammal rendelkeznek. Összességében, a LED nyomtatók ideális választások lehetnek, mivel gyorsak, energiatakarékosak és kiváló minőségű nyomatokat biztosítanak.
Milyen előnyöket és hátrányokat hordoznak magukban a LED nyomtatók? Miben különböznek a hagyományos tintasugaras vagy lézernyomtatóktól? Melyik típus az ideális választás a mindennapi nyomtatási feladatokhoz? Köszönöm a segítséget!