Számos elektromos és pneumatikus szerszám van a piacon, amelyek működési elvük és alkalmazásuk tekintetében is különböznek egymástól. De bármilyen típusú szerszámról legyen is szó, az nem működhet fogyóeszközök (szerszámok) nélkül. Munkájának sikere e fontos termék helyes kiválasztásától függ.
Csiszolóanyagok típusai különböző csiszológépekhez
A csiszológépeket (CBN) szinte minden anyagon használják: fa, műanyag, fém, kő, beton, festék, üveg, stb.d. Ennek megfelelően a csiszolószalagok különböző formájúak is lehetnek, speciális anyagokból készülnek, és speciális feladatokra tervezték őket. A különböző csiszolótípusokhoz a következő csiszolótípusok állnak rendelkezésre.
Egyenes köszörű
Az egyenes csiszolókhoz, amelyeket főként a nehezen hozzáférhető területeken lévő munkadarabok csiszolására és sorjázására használnak, a következő anyagokat alkalmazzák csiszolókorongok.
Rezgő
Ez a típusú szalagcsiszoló egy lapos, téglalap alakú alaplemezzel rendelkezik, amelyre a következő anyagok vannak felszerelve csiszoló lapok speciális bilincsek segítségével. A vibrációs csiszológépekhez való csiszolópapír a finom por eltávolítására szolgáló lyukakkal rendelkezik. Megfelelnek a gép talplemezén lévő mélyedéseknek.
Lehetőség van a hengeres lamellás csiszoló tartozékok felszerelésére kefés csiszológépekre is.
Polírozó szalag
a gépet a festés fényezésére használják, pl. karosszéria festése után.
A csiszolószalagok osztályozása
A különféle csiszoló- és polírozógépek ellenére a legnépszerűbb eszköz a szalagcsiszoló, amely végtelen csiszolószalagot használ. De az anyagok hatékony megmunkálásához nem elegendő a gép és egy pár csiszolószalag birtoklása. Az egyes munkatípusokhoz nemcsak a szemcseméret, hanem a méret és az aljzat típusa szempontjából is ki kell választani a megfelelő berendezést.
Bázis
A csiszolószalagok hátlapjaként különböző anyagok használhatók.
- Szalag nyomtatott papír hátoldal a csiszolóanyagok a legelterjedtebbek és a legolcsóbbak is. Alapjukat, azaz a papírpengét gyantával és polimerekkel impregnálják, ami jelentősen növeli annak szilárdságát és kopás-, szakadás- és hajlításállóságát. Az impregnálás nedvességállóvá teszi a csiszolószalagot. Érdemes azonban tudni, hogy az ilyen szalagokat nem használják intenzív munkára, mivel a papír még mindig törékeny anyag. Általában a papír alapú szalagok finom szemcséjűek.
- Csiszolószalagok szövet alapú, jó kopásállósággal rendelkeznek, és tovább tartanak, mint a papír csiszolószalagok. A szövet nem csak jól tartja a csiszolószemcséket, de rugalmas és vízálló is. A szövethátlappal ellátott csiszolópapírok intenzív csiszolási munkákhoz használhatók, mind puha, mind keményebb anyagok, pl. keményfa csiszolásához. Ezt az anyagot más CMM-típusokhoz való tépőzáras állványok gyártására is használják.
- Szövetpapír pengék egyesíti mindkét anyag legjobb tulajdonságait: rugalmasság, hajlító- és kopásállóság, nedvességállóság. Általában a durva csiszolókéseket kombinált alapon állítják elő.
Minden típusú csiszolópapír megvásárolható ömlesztve, pl tekercsben. Ez jelentős megtakarítást tesz lehetővé, különösen a gyártás során, mivel a legtöbb köszörűgéphez a szükséges alakú és méretű szerszámok kézzel történő elkészítése nem nehéz.
Jelölés
Minden csiszolópapíron fel van tüntetve a csiszolóanyag koncentrációja és a szemcseméret. A nemzeti GOST 3647-80 szerint ez azt jelzi, hogy hány csiszolószemcse jut egy négyzetméternyi területre. Ezek a fogalommeghatározások mára elavultak, mivel az új nemzetközi szabványok (ISO). A termékek hátoldalán ennek megfelelően vannak jelölve. Az alábbi táblázat a GOST 3647-80 és az ISO szabvány szerinti összes szemcsetípust felsorolja.
A szalagot 45-50 fokos szögben kell vágni, A csiszolás irányától függően. Általában minden csiszoló lapon van egy nyíl, amely jelzi, hogy a szerszámnak milyen irányban kell dolgoznia. Ragasztáskor a szalag végeit a fenti ábrán látható módon rendezzük el.
Ezután a ragasztót és egy kis fadarabot kell előkészíteni. Ebben az esetben a szalag megfelelő ragasztása érdekében a következőket kell alkalmazni PVA ragasztó Kleiberit 300, amely nagy és kis csomagokban egyaránt kapható.
Ennek a ragasztónak az a sajátossága, hogy forró ragasztásra használható.
Hajlítsa a csiszolószalagot a bevágás helyére, és tisztítsa meg késsel.
A csiszolóanyag maradványai késsel eltávolíthatók, ha a csíkot a korábban elvégzett jelöléshez igazítjuk.
A végeket egyenletesen kössük össze, és mindkét oldalon vasalóval melegítsük fel a ragasztási felületet.
A ragasztás után hagyja a szalagot kissé kihűlni, majd készen áll a használatra. Az eredmény egy olcsó csiszolószalag, amely minőségben nem különbözik a gyárilag gyártott társaitól.
A saját készítésű szalag költsége CMM esetén könnyen kiszámíthatja. 1 négyzetméter. m csiszolószerszám, ára átlagosan 250 forintel, és elég körülbelül 10 őrléshez (az egység modelljétől függően). Tehát egy csíkhoz 25 forintelre van szükség. A ragasztó 1 kg-onként 360 forintelért vásárolható meg. Kb. 300 szalag ragasztásához elegendő, azaz szalagonként 1,2 forintel. Kiderül, hogy a saját készítésű szalag 26 forintel 20 kopejkába kerül, ami sokkal olcsóbb, mint a kész szerszámok, amelyek ára 100 forintelenként kezdődik.
Szeretném tudni, milyen tényezőket kell figyelembe venni a csiszológéphez megfelelő szalag kiválasztásakor?
A csiszológéphez megfelelő szalag kiválasztásánál figyelembe kell venni néhány tényezőt. Először is, fontos a csiszolóanyag típusa és keménysége. Például, ha kemény anyagot kell csiszolni, akkor erős és tartós szalagot kell választani. Másodszor, figyelembe kell venni a munkadarab méretét és formáját. Ha nagyobb felületet kell csiszolni, akkor vastagabb és szélesebb szalagot érdemes választani. Harmadszor, a kívánt csiszolási eredmény is befolyásolhatja a szalag kiválasztását. Például, ha finom és sima felületet szeretnénk, akkor finomabb szemcséjű szalagot kell választani. Végül, a csiszológép típusa és a felhasználási gyakoriság is szerepet játszhat. Ha intenzíven használjuk a gépet, akkor erős és hosszú élettartamú szalagot kell választani.
A csiszológéphez megfelelő szalag kiválasztásakor számos tényezőt figyelembe kell venni. Az egyik legfontosabb a felhasználási terület, mivel különböző szalagok vannak különböző feladatokra. Például, ha fa vagy faforgács csiszolására van szükség, akkor egy speciális fa csiszolószalag lesz megfelelő. Ezenkívül fontos megnézni a szalag szemcséjét és szemcseméretét. A durvább szalagok hatékonyabbak a vastag anyagokhoz, míg a finom szemcseméretű szalagok finomabb felületekre alkalmasak. A szalag anyaga is szempont lehet, például a zirconiavas vagy alumíniumoxid szalagok tartósabbak és ellenállóbbak lehetnek. Végül, a megfelelő méret és alak is fontos, hogy a szalag megfeleljen a csiszológép méretének és formájának.
A csiszológéphez megfelelő szalag kiválasztásánál figyelembe kell venni a következő tényezőket: a gép típusát és teljesítményét, a csiszolni kívánt anyag típusát és keménységét, valamint a kívánt csiszolási eredményt. Fontos az is, hogy milyen méretű és formájú a csiszolandó felület, valamint milyen minőségű végleges felületet szeretnénk elérni. Az anyag vastagsága és a csiszoláshoz rendelkezésre álló idő is szerepet játszik a megfelelő szalag kiválasztásában. Fontos még figyelembe venni a szalag általános minőségét és tartósságát is.
Melyik a legjobb szalag a csiszológéphez? Milyen tényezők alapján lehet kiválasztani a megfelelő szalagot?
A legjobb szalag a csiszológéphez az attól függ, hogy milyen anyagot kell csiszolni és milyen eredményt szeretnénk elérni. Fontos tényezők a szalag szélessége, vastagsága, anyaga és tartóssága. Például a szélesebb és vastagabb szalagok hatékonyabban távolítják el a nagyobb mennyiségű anyagot, míg a vékonyabbak finomabb csiszolási feladatokhoz ajánlottak. Az anyagok között választhatunk alumínium-oxid, cirkónium-oxid vagy kerámia bevonattal rendelkező szalagok közül, melyek mindegyike különböző előnyökkel és tulajdonságokkal rendelkezik. A tartósság pedig befolyásolhatja a szalag élettartamát, és ezáltal az anyag leválásának gyakoriságát. A megfelelő szalag kiválasztásához fontos a felhasználási cél és az elvárt eredmény alapos megfontolása.
A megfelelő szalag kiválasztása nagyon fontos a csiszológép hatékony működése és a kívánt eredmény elérése szempontjából. Fontos szempontok közé tartozik a szalag szélessége, vastagsága, anyaga és tartóssága. A szélesebb és vastagabb szalagok hatékonyabbak lehetnek nagyobb mennyiségű anyag eltávolításában, míg a vékonyabbak jobbak finomabb csiszolási feladatokhoz. A különböző anyagú szalagok, mint az alumínium-oxid, cirkónium-oxid vagy kerámia, különböző előnyökkel és tulajdonságokkal rendelkeznek. A szalag tartóssága meghatározó lehet az élettartam szempontjából, így érdemes figyelembe venni a választás során. A megfelelő szalag kiválasztása érdekében fontos alaposan átgondolni a felhasználási célt és az elvárt eredményt.