Képzelje el, hogy van egy vadonatúj mosógépe, és minden rendben van: simán működik és tökéletesen tisztít: a mosás mindig friss és jó illatú. De az idő múlásával az újonnan mosott ruhák gyakran bűzös szagot fejlesztenek. Az ok magában a mosó-szárítógépben van: mindig nedvesség van benne, penész és vízkő maradványok képződnek. Mindezek együttesen egy undorító „aromát” eredményeznek. A problémát csak a mosógép alapos tisztításával lehet megoldani, pl. szódabikarbónával, harapással, citromsavval vagy más népi gyógymódokkal.
A szódabikarbóna előnyei a vízkő és a szagok elleni küzdelemben
A szóda általánosan ismert a három legnépszerűbb nátriumvegyület, a karbonát (Na2CO3), hidrogén-karbonát (NaHCO3) és hidroxid (NaOH). Ahhoz, hogy felismerje ezeket a kémiai vegyületeket, emlékeznie kell a szódabikarbóna nevekre: szódabikarbóna, kalcinált szóda és maró szóda. Mindegyik anyagnak két fontos tulajdonsága van – a felületek fertőtlenítésére és a kalciumlerakódások feloldására való képességük. Ez az a probléma, amitől a mosógépek „szenvedhetnek”, ha gyakran használják a vizet, és nincs szűrő a tisztításukhoz.
Kemény víz – A meszes plakk fő oka. Könnyen észrevehető a púdertál falán. A lerakódás fehér színű, és a nedves krétához hasonlít, de keménysége a kőéhez hasonló.
Hasonló rétegek lehetnek a mosó-szárítógép belsejében is. A készülék műanyag és fém részein egyaránt lerakódik a kalcium. A plakk hatása különösen kritikus a vasra nézve. Ha idegen lerakódások kezdenek kialakulni az alkatrészek illesztésein vagy a forgó dobon, akkor ezek fizikailag zavarják a mechanizmus normál működését, és elhasználják az alkatrészeket.
A második fő probléma a következő Baktériumok felhalmozódása, Gombásodást és penészesedést okozhat. Először is a vályúban lévő vízkőlerakódások színéről vagy az ajtó tömítőgumi alatti zománcról lehet felismerni őket. Ha szürkészöld elszíneződés jelent meg, az azt jelenti, hogy a baktériumok aktívan szaporodni kezdtek.
Olyan helyzetben, amikor a gépből kellemetlen mocsári iszapszag hallatszik, és a baktériumok és a lepedék elszaporodása elérte a kritikus pontot, sürgősen le kell állítani a gép használatát, és alaposan meg kell tisztítani a mechanizmust. A szódabikarbónának két formája létezik, a szódabikarbóna hamu és a szódabikarbóna. Lúgos tulajdonságai képesek a vízkő feloldására és a legtöbb baktérium elpusztítására.
Fontos! A nátronlúgot nem szabad otthoni használatra vásárolni, mert összetétele túl agresszív és veszélyes az emberi egészségre. Ezt a vegyi anyagot ipari műveletekben használják, biztosítva, hogy minden szükséges óvintézkedést megtegyenek.
Mi a különbség a szódabikarbóna és a kalcinált szóda között?
A különbség e nátriumvegyületek között abban rejlik, hogy a lúgos. Az élelmiszer-minőségű változat lágy anyag, képes szabályozni a savasságot. A hagyományos módszer a gyomorégés kezelésére azt javasolja, hogy a szódabikarbónát vízzel hígítsuk fel, és igyuk meg a rögtönzött pezsgést. Szabályozza az oxidációs folyamatot a gyomorban, és kiegyensúlyozza az emésztést. A szakácsok pontosan tudják, hogy a szódabikarbóna felgyorsítja az erjedési folyamatot azáltal, hogy finom légbuborékokat hoz létre a tésztában. Ezt az összetevőt ezért gyakran használják puffasztott sütemények sütéséhez.
Sok háziasszony szódabikarbónát használ mosószappan forgáccsal együtt a konyhai felületek, konyhai eszközök vagy szaniterek biztonságos tisztítására. A kalcinált változat agresszívebb lúg, ezért csak háztartási tisztításhoz használják. Főzéshez nem szabad felhasználni.
Fontos! A kezek védelme érdekében a szódabikarbóna kezelésénél gumikesztyűt kell viselni. A túlérzékeny személyek számára a legjobb, ha kiegészítő védelmet, például egyszerű orvosi maszkot használnak.
A szódabikarbóna a fő fertőtlenítő összetevője lehet a vízzel kevert paszta konzisztenciájában. Ez a felületek fizikai tisztítására vonatkozik. Külön funkció a Sűrű pamut- vagy vászonszövetek fehérítésének képessége. A szódabikarbóna mosószódaként kapható a szupermarket termékrészlegében speciális csomagolásban. A port arra szánják, hogy a tartályba adják, amikor a szennyest külön forralják, sűrű fehér szennyes. Néhányan egy evőkanálnyi keveréket dobnak a mosógép kosarába, amikor „pamut” üzemmódban mosnak.
A háztartási szódabikarbóna ezen tulajdonságát azonban nagyon óvatosan kell használni. Nem szabad gyapjú, selyem vagy finom szövetekhez használni, mivel az agresszív tisztítás elhasználja az anyagot. Ugyanezek a korlátozások vonatkoznak a színes szövetekre is. A szódabikarbóna hozzáadása a mosógép vízéhez lágyítja a kezdeti keménységet, de nem minden típusú szennyeshez jó.
A mosógép tisztítása szódabikarbóna hamuval
Ha szennyeződést vagy kemény lepedéket észlelt a gép tálcájában vagy a rágógumi alatt, akkor a tisztítás előtt ellenőrizze az összes elérhető alkatrész állapotát, és készítse elő a tisztításra:
- a tálcát teljesen eltávolítják a tartószerkezetéből;
- a vízellátás el van zárva, a vészleeresztő és a vízbevezető nyílások nyitva vannak;
- A hálót, a műanyag gyűrűket eltávolítják;
- az ajtót kinyitják, a tömítőgumi alatti felületet és a dobot ellenőrzik.
A porított szódabikarbónát félig vízzel por állagúra hígítják. Az előkészítéshez használjon zománcozott vagy fém edényt, egy régi fogkefét, szivacsot és gumikesztyűt.
A leghatékonyabb, ha a keveréket a lepedékes felületekre felvisszük, és egy órán át állni hagyjuk. A tisztító keveréket ezután szivaccsal törölje le. Ha egy nehezen hozzáférhető területet nehéz elérni, vagy ha a szivacs nem távolítja el a lepedéket, ezeket a területeket fogkefével lehet súrolni, amíg az idegen részecskéket el nem távolítjuk.
A tisztítás után öblítse le az összes alkatrészt folyó víz alatt, és szerelje össze őket. A későbbi biztonságos használat érdekében a legjobb, ha a legtöbb Hosszú mosási ciklus mosás nélkül (üresjárat) a lehető legmagasabb hőmérsékleten.
Fő fogadás! Ha a szódabikarbóna nem áll rendelkezésre, akkor ugyanezt a közönséges sütőporral is megteheti, de annak hatékonysága valamivel alacsonyabb lesz.
Mit használhat még a mosógép tisztítására?
Egy jó mosógép nemcsak szódabikarbónával, hanem más népszerű népi gyógymódokkal is tisztítható. Például, citromsav. Körülbelül 200 gramm sav elegendő a tartály tisztításához. Ezt a mennyiséget közvetlenül a mosógép dobjába vagy a púdertálcába önthetjük – attól függ, hogy mit fogunk tisztítani.
Egyesek a citromlevet jobban szeretik a citromsavval szemben, mivel úgy vélik, hogy ugyanolyan hatékonyan távolítja el a szennyeződéseket. Ez egy tévedés: a gyümölcslé koncentrációja sokkal alacsonyabb, és nem valószínű, hogy eltávolítja a vízkő és az állott lerakódásokat.
Az egyik leghatékonyabb mosószer a mosógép belsejének tisztítására az alábbi asztali ecet (9%). Öntse a gép tálcájába, és futtasson hosszú mosást magas hőmérsékleten. Ne töltse a szennyest a nyílásba. Egy óra elteltével a gépet szüneteltetni kell, várni kell körülbelül egy órát, majd egy szünet után újraindítani a mosási ciklust. Ha végzett, egy régi fogkefével vagy egy kis porfogóval tisztítsa meg az egyes részeket. Ez a vízkőmentesítési maradványok eltávolítására szolgál.
A tisztítási eljárás befejeztével ne feledje, hogy minden elemet száraz, puha ruhával vagy rongyal törölje át. A legjobb, ha a gép dobját hagyjuk nyitott, Hagyja kiszellőzni, hogy egy idő után az ecet kellemetlen szaga elpárologjon.
Megelőzés
Ahhoz, hogy mosógépét jó állapotban tartsa, a szódabikarbónát rendszeresen tisztíthatja, attól függően, hogy milyen gyakran mossa azt.
A mosási ciklus befejezése és a tiszta szennyes kivétele után a legjobb, ha a kosarat kint hagyja, és az ajtót nyitva hagyja. Ez megakadályozza a készülék gyorsabb kiszáradását, és megakadályozza a stagnáló, nedves mikroklíma kialakulását, amely ideális a baktériumok szaporodásához.
Következtetés
Ha tehát a gép működése közben kellemetlen szagot érez, vagy ha valamelyik alkatrész elromlott, ne rohanjon a készülékboltba. Ezt valószínűleg saját kezűleg is meg tudja csinálni.
Az, hogy milyen gyakran kell tisztítani a mosógépet, attól függ, hogy milyen rendszeresen használja, valamint más tényezőktől – a víz keménységétől, az alkatrészek kopásától, a használt mosóporok és mosószerek minőségétől.
A fentieken kívül a gépet speciális tisztítószerekkel is lehet tisztítani, amelyek bármely háztartási tisztítószer boltban megvásárolhatók. Ne feledkezzen meg a vízlágyítókról, amelyek megakadályozzák a vastag vízkőréteg kialakulását a gép belső részein. A mosási ciklus minden egyes indításakor hozzáadhatóak.
Mi a legjobb módja a mosógép tisztításának szódabikarbóna és más mosószerek használatával?
A mosógép tisztításához a legjobb módszer a szódabikarbóna és más mosószerek kombinált használata lehet. Először is, üresen állítsuk be a mosógépet a legmagasabb hőmérsékletre és a legtovább tartó programra. Ezután szórjunk 1-2 evőkanálnyi szódabikarbónát a mosógép dobjába, majd öntsünk rá 1-2 csésze ecetet. Érdemes hagyni állni kb. 30 percig, majd indítsuk el a mosógépet, hogy befejezze a programot. Ezután töröljük át a mosógép kiürült évét puha ronggyal, és alaposan öblítsük le. Ez a módszer segít megszabadulni a kellemetlen szagoktól és eltávolítja a lerakódásokat is a mosógépben.