A motoros talajmaró munkája szorosan kapcsolódik a gazdálkodáshoz, ezért hosszú távú sikere attól függ, hogy tudja-e megfelelően használni. Lehet, hogy nem tűnik nagy kihívásnak a motoros talajmaró használata, de minden egyes feladat bizonyos mértékű szakértelmet igényel a tulajdonos részéről. Ha a kerekek, a vonórúd vagy az eke nem megfelelően van felszerelve, akkor nehéz beszélni a szerszámmal való további munkáról. Vannak görgős modellek is, ahol a megfelelő elhelyezés különösen fontos. Vezetés közben ezek a kerekek megtámasztják és újraelosztják az egész egység súlyát az optimális stabilitás érdekében.
Hogyan kell szántani a tarlóhántással
A készülék működése a feladattól függően változhat. Tudnia kell, hol kezdje, hogyan szerelje össze a gépet helyesen, milyen berendezéseket kell felszerelnie és milyen erőket kell alkalmaznia.
1. lépés. A kerekek felszerelése
A motoros szántás a következőkkel kezdődik készülék összeszerelése. A helyes összeszerelés érdekében először a kerekeket kell rögzíteni, majd a szánt kell felszerelni. Az optimális stabilitás érdekében legalább 50 mm-es kerékátmérőt és legalább 20 cm-es kerékszélességet ajánlunk. Ha ezek az arányok nem teljesülnek, akkor nem lehet megfelelően szántani, mivel a szükséges víz alámerülés nem biztosított. A fent említett két mutató mindegyike pontos mérnöki számítással rendelkezik. Ha például a kerék szélessége túl keskeny, akkor az egész egység egyenes irányban haladva oldalirányba billeg. Ha az átmérő nem megfelelő és a kerék túl kicsi, a talaj és a hajtómű közötti távolság nem lesz elegendő, ami rossz szántást eredményez.
Amikor egy ilyen fontos attribútumot választunk egy motoros talajművelőgéphez, mint a kerék, fontos, hogy ne feledkezzünk meg a felniről. A legjobb, ha folyamatos. Ha vannak szemcsés barázdák, akkor felszedik a talajt, kiszáradnak, és megakadályozzák a megfelelő pörgést.
PTK-9-35 eke
Félszerelt eke (index PLP-6-35). A szántás ezzel a típusú berendezéssel a beállítás után lehetséges. A szántókeret kiegyenlítése a támasztó kerékcsavaros mechanizmussal történik, a fémkereket először a kerék alá helyezve. A kiegyenlítésben gyakran a motoros talajmaró jobb oldali lengőkarja vesz részt. Minden testnek a szántószekér lábujjával és a szántódeszkák sarkával egyaránt érintenie kell a talajt. Ebben az esetben a felső vezérlő rúd a maximális hosszra rövidül.\
Plough PLP-6-35
Felszerelt eke. A talajművelés csúszókormányzású ekével gondos beállítást igényel. A kiigazítás elve lényegében ugyanaz, mint az előző pontban leírtaké. A felső láncszem hosszának megváltoztatása a kormányrúd és a rugók összekötésénél, majd a keret felszerelése, de ne feledje, hogy ezt szigorúan a talajjal párhuzamosan kell megtenni. Az ekét a kerék alá kell helyezni, amely támpontként szolgál, és amelynek magassága legfeljebb 3 cm-es hibával megfelel a szántás kívánt mélységének. Az első menet során engedje le a jobb oldali keresztrudat a hátsó összekötőszerkezeten, hogy az első lapát az eredeti mélység felénél szántson. A második menet során a jobb oldali ferde keretet korrigálják – ez a művelet a gép oldalirányú-függőleges helyzetében történik.
Általánosságban elmondható, hogy a különböző traktormodelleknél és traktoroknál a folyamat nem sokban különbözik a fentiektől. Jelentős beállítási lehetőségek állnak rendelkezésre a következőkre telepített teljesítményszabályozókhoz nehéz mezőgazdasági gépek. Itt az eke forgáspontjaként szolgáló kereket felemelik vagy teljesen eltávolítják. A szabályozó aktiválásához csukja be az ülés alatt lévő zsilipet, forgassa el a reteszelő mechanizmust, és helyezze a szárat a megfelelő nyílásba. Ebben az esetben forduljon balra. Mindegyik elosztói fogantyú semleges helyzetbe kerül, míg a HSV fogantyú zárt helyzetben marad. Mozgassa előre a szabályozó gombot. Minél tovább nyomja előre a szabályozó fogantyút, annál nagyobb lesz a szántott terület mélysége. A kívánt szántási mélység megtalálása után a pozíciót a kézikerékkel lehet beállítani.
A szántás minőségének ellenőrzésére külön ellenőrzést végeznek. Ehhez használja a barázdamérőt.
3. lépés. A támadási szög beállítása
A kert hókotróval történő felszántása nem lehetséges a berendezés pontos beállítása nélkül. A támadási szög, vagy egyszerűbben a szántótábla lejtése az a lejtés, amely a szántás síkjának a sík felülethez viszonyított szintjét mutatja. Ez a szög a spirálkarral állítható be. A beállítás elvégzéséhez a következő lépéseket a megfelelő sorrendben kell végrehajtani.
- Helyezze a gépet az ekével együtt a fent említett speciális távtartókra.
- Fordítsa a szabályozó fogantyút a lehető leghátrabbra, amíg a szántódeszka szilárdan a felülethez nem nyomódik (kis hézagok nem megengedettek).
- Ezután kezdje el visszafordítani a kormányt, amíg a hátsó oldal kb. 3 cm-rel a felszín fölé nem kerül.
Ahhoz, hogy a szántás megfelelően működjön, a szántóföld egyik szélétől a másikig egyenes, egyenletes és jól meghatározott vonalat kell létrehozni. Ettől függ minden további sor és az elvégzett munka tisztasága általában véve. A feladat egyszerűsítése érdekében az eke kiegyenlíthető cövekek és kötél segítségével, Ugyanakkor egyértelműen jelölje ki a határokat, és állítsa be a szántási tájékozódási pontokat.
A gép egyik kerekét a barázdába kell helyezni – a szánt úgy kell elhelyezni, hogy az merőleges maradjon a talajra. Ezt a legjobb egy egyenes él segítségével elvégezni. Ha a beállítás közvetlenül a felszínen kényelmetlen, a szántótestet a barázdamélységnek megfelelő platformra lehet helyezni. A beállítási folyamat befejezése után a második és a harmadik barázdára léphet.
4. lépés. Állítsa a szánt a nyomtávhoz
Ne siessen a szántással, még akkor sem, ha a támadási szöget már beállítottuk. A helyes és hatékony szántás érdekében az ekének a talajon kell nyugodnia nemcsak a sarokkal, hanem a lábujjakkal is. Könnyen ellenőrizhető – akár szemrevételezéssel is -, hogy a fogak egyenesen állnak-e és megfelelően vannak-e beállítva. Ha az eke a sarkán áll, akkor feleslegesen nyomja a felszínt. A lábujjbeállításkor a berendezés mélyen behatol a talajba.
Szántáskor a szántó terhelése nem olyan szimmetrikus, mint amilyennek elsőre tűnik. Munka közben a kormányrúdnak mindig jobbra kell mutatnia. Általában a legnehezebb lépés az, hogy Az első barázda felszántása. Ehhez használjon egy egyenes vonalat vagy egy rajzolt vonalat útmutatóként. Az első barázda legyen sekély – körülbelül 12 cm. Innentől kezdve könnyebb a munka, mert a járó traktor jobb oldali kereke már bejárta a barázdát.
Előfordul, hogy A gerincvonal elég hosszú. Ilyen esetben a legjobb, ha a szántást egy támpont, pl. egy kerék segítségével végezzük. Ez segít megadni a szántásnak a szükséges mélységet. Általában ez az eszköz mindkét oldalra, a bal vagy a jobb oldalra gördíthető.
Fő fogadás! Sokkal kényelmesebb a munka a kormányrúddal, ha mindkét fogantyú a bal oldalra van tolva – ez segít a szántatlan oldalon tartani.
A különböző szántóföldek szántására vonatkozó ajánlások
Az érintetlen földek vagy a közelmúltban felszántott nagyobb földterületek felszántása nem könnyű feladat. A szakemberek elsősorban a következőket ajánlják a meglévő terület formája alapján kell meghatározni.
- Egy téglalap alakú területet a legjobb körkörösen felszántani;
- A négyzet alakú területeket a legjobb cikkcakkos mintázatban felszántani.
Mindkét esetben kényelmesebb az ágyat a teljes kerület mentén kialakítani, egymással párhuzamosan elhelyezve őket. Később sokkal könnyebbé teheti a kiásást és az újratelepítést.
Nem ritka, hogy a talajban túl kemény. Egy ilyen problémát nem lehet egyszerre megoldani. A szántást a legjobb szakaszosan, nehéz eszközökkel (jól működik egy hátulra szerelt talajművelő gép) kezdeni. A talaj minden egyes menetben egyre puhább lesz.
Fő fogadás! A legjobb, ha akkor szántjuk fel a talajt, amikor az telített. Ez egy újabb ajánláshoz vezet: a szántást lehetőleg esőzés után vagy a következő öntözést követően kell elvégezni.
Soilers jól alkalmas a talajművelésre egy motoros talajművelő géppel. Ehhez többször kell ugyanarra a területre hajtani, egyre jobban behatolva a talajba.
Sok felhasználó kíváncsi arra, hogy hány hektárt lehet megművelni egy motoros talajművelővel? Szakemberek és tapasztalt gazdák szerint akár 10 hektár földet is könnyen megművelhet egy motoros talajművelővel. De kitartással és kemény munkával egyeseknek sikerül egy egész hektárt is megművelniük.
burgonyával való munka
A talajmaró egyik leggyakoribb alkalmazási területe a burgonya betakarítása. A gépet a szántástól az aratásig használják.
Szántás
A burgonya megművelése rendkívül fontos. Amellett, hogy a folyamat a technikai segédeszközöknek köszönhetően jelentősen megkönnyült, több fontos szempont is van a jövő termésének alakítása szempontjából.
A szántás a talaj oxigénnel való feltöltésének folyamata a talaj felső felszínének fellazításával. Ez segít távol tartani a gyomot a növénytől, ill.k. A burgonya gyomlálását is elvégzik.
E feladat elvégzése a kormányrúddal a fogak fel vannak szerelve; – a talajvédő kerekek fel vannak szerelve, és mindkét szárny munkaszélessége a maximálisra nő. A legkisebb sebességgel történő talajművelés a növény gyökereinek károsodásának megelőzése érdekében. Minden keréknek egyenesen kell haladnia a sortávolságon anélkül, hogy a sorba ütközne vagy bokorba ütközne. Ha van egysoros sorbeállító, csak gumikerekeket szabad használni.
Kormányos kormánymű vonókarral
Mielőtt elkezdené a burgonya ültetését a talajmaróval, először győződjön meg arról, hogy megfelelően megmunkálta a talajt Jelölje ki a területet. Praktikus eszközök használhatók. A sortávolsághoz elegendő egy három karóval ellátott fakaró, amelyhez három karót erősítenek úgy, hogy a karók közötti távolság 65 vagy 70 cm legyen.
Vontatórúd a kormányrúdhoz
A burgonya ültetéséhez indítsa el a kultivátort a jelölővonal mentén, és készítsen barázdát. Ez tökéletesen megfelel a leglassabb sebességnek. Barázdák készítése burgonya ültetéséhez nagyon fontos pont, mivel a.k. Ha a munkát elvégeztük, elég nagy kihívás újjáépíteni.
A markolat egy speciális fogantyú segítségével állítható be. A barázda vagy mélyített, vagy a mélyítés mértéke csökkentett.
Amikor a barázda készen áll, elkezdheti az ásást ültetési folyamat. A kicsírázott gumót az előző gumótól legfeljebb 40 cm távolságra dobják a gödörbe. Amikor a vetés befejeződött, húzza ki az ültetőgép szárnyait, helyezze a vetőgépet a barázda elé, majd dolgozzon a gumók gödrök betemetésén.
Burgonyabetakarítás
A krumpli ásása nem a legnehezebb művelet. Először az ellenőrzést kell elvégezni Kaszálja le a magas leveleket. Erre egy fűnyíró vagy trimmer is használható. A betakarítás lehetővé tétele érdekében a gépet a következőkre is lehet használni. Először is be kell állítani az ütközőket és be kell állítani a munkaszélességet, majd a talajmarót a magágyba kell vezetni. A barázdát a lehető leglassabb sebességgel kell vágni, lehetőleg „egy keresztben”. Az ültetőgép (vagy kapa) egyenletesen és finoman szántja a talajt, a csírázó gumókat a barázda szélére húzza.
A burgonya ásása talajmaróval gyors és egyszerű. A legfontosabb, hogy tartsa be a sorokat, és ne feledje: ha tavasszal újra akarja vetni a parcellát, a sorok irányát meg kell változtatni. ebben az esetben a termőtalaj nem tolódik el egy irányba, és a telek tájképi integritása nem kerül veszélybe.
- Hálós eke. Ezt a gépet tekintik a leghatékonyabbnak.k. a mezőgazdasági munka szinte bármely szakaszában használható. Ez a kombájn alapvetően csak egy „dragster”, egy váz, benne egy tüskehálózattal. Az egyes cellák szélessége legfeljebb 20 cm, és négyzet vagy hatszög alakúak. Alternatív megoldásként a tüskék sakktáblaszerűek, bár a tüskefésű az igényektől függően lehet több vagy ritkább. Az eke szigorúan 45 fokos szögben van felszerelve. Az eke előnye a széles munkaszélesség. Egyértelmű hátránya, hogy a sortávolság nem tökéletes. Leghasznosabb a szántás utáni gyomirtásnál, a szántás előtt, vagy a magágyak tetejének gyomirtásánál, mielőtt az első hajtások kikelnek. Akárhogy is, a legjobb, ha a gépet más eszközökkel együtt használjuk.
- Lábak. Vannak speciális alávágó pengék is, amelyeket mancsoknak neveznek. A fogak ideálisak a sorok közötti talajműveléshez – a talajművelő legnehezebb része. A „lábak” kialakítása meglehetősen egyszerű és egyszerű. Az egyik penge a másik mögé van erősítve, és a gyomnövény szárát borotvakésként vágja le. Mind az ikerpengék, mind a V-alakú pengék gyakoriak, a villa előrefelé helyezkedik el. Egyetlen tüskeként is kapható, amelynek hegye kifelé vagy hátrafelé, a magágy közepére mutat. Ez lehetővé teszi, hogy a vetőágyat át lehessen vezetni. A tüskét 5 cm mélyre engedjük le, és ezzel egyidejűleg a gyomokat is levágjuk. Sajnos ez a fajta gyomirtás a gyomok gyökereit a talajban hagyja.
Egy terület egyengetése talajművelővel és kultivátorral
Nem csak mezőgazdasági felhasználásra alkalmas. A kultivátor vagy talajművelő jó a tereprendezéshez. A kerti parcellát kézi szerszámokkal, lapáttal és gereblyével, vagy egy haszonjármű segítségével is kiegyenlítheti, de ha a terület dombos, vagy rengeteg tuskóval és fejlett gyökérzettel rendelkezik, nehezebb felszerelésre lehet szükség.
A szántóföldek kultivátorral történő kiegyenlítése csak akkor működik, ha vannak olyan kis egyenetlenségek, amelyek további eszközök (traktor ásóval stb.) használata nélkül is kijavíthatók.d.). A kapa képes kissé mélyebbre süllyedni, de átlagosan 15-17 cm a behelyezési tartomány. A telek további laposítását a multifunkcionalitás végzi gereblye használata. A fellazított földet egyenletesen kell eloszlatni a gyepen.
Ha a talaj túl kemény, köves, vagy ha vannak faragatlan fatörzsek stb.d., Egy traktor jobb lenne. A kemény tárgyak, például a mélyen a talajba ágyazott nagy kövek vagy a mélyen gyökerező, benőtt kutyabokrok eltávolításához jobb, ha előzetesen kiássa őket egy közönséges szuronyos lapáttal. Csak az akadályozó részek eltávolítása és a nagyobb törmelékek eltávolítása után kezdje el a talajmunkát a talajmaróval.
Fontos megjegyezni, hogy a motoros talajművelőgép vagy kultivátor működtetése dombos vagy más durva terepen fokozott kockázatot jelent.
Fűnyírás a talajmaróval
A kaszálógép segíthet a szénakészítésben. Nem kell egy régimódi szerszámot elővennie a fáskamrából, és a szénaföld felé vennie az irányt – csak használja a megfelelő tartozékokat. A szerszám leggyakrabban a csomagban található alapvető fűnyíró tartozék. A tényleges kaszálás nem okozhat gondot, egyszerűen olvassa el figyelmesen a kezelési útmutatót, és készítse fel megfelelően a gépet a munkára.
A fűnyírókkal kapcsolatos fő problémák a következők tompa pengék és szíjhajtású görgetés. A pengéket csak ki kell venni, meg kell tisztítani és meg kell élezni. A szíjat szemrevételezéssel kell ellenőrizni, és ha bármilyen lazaság látható, egyszerűen húzza meg kissé a normál feszességig egy hatlapú dugókulcs segítségével. Mivel a készüléket nagyobb sebességgel működtetik, néhány csavar meglazulhat. Zúgást és rezgéseket produkálhat. A probléma megoldásához elegendő lesz egyszerűen meghúzni az összes kötőelemet „körben”.
A felhasználó dönti el, hogy jobb-e gyalogtraktorral vagy fűnyíróval nyírni. A benzinmotoros trimmelők hordozhatóbbak, de zajosak, és rendszeres tankolást és üzemanyag-ellenőrzést igényelnek. Az elektromos felnyergelhető nyírógépek kevéssé használhatóak olyan mezőkön, ahol nincs hol csatlakoztatni, és a szénakaszálás nagy része itt történik. A kormányrúd szűk helyeken teljesen használhatatlan lehet.
Következtetés
A talajművelő és a motoros talajművelő használata praktikus és hasznos művelet, amely elválaszthatatlanul kapcsolódik a legrégebbi emberi tevékenységhez – a mezőgazdasághoz. A berendezések könnyebbé és egyszerűbbé teszik a munkát a modern gazdálkodó vagy gazdálkodó számára, így sokkal több ideje marad a friss levegőre és a természet élvezetére.
Hogyan használhatom megfelelően a motoros talajművelőt és kultivátort? Kérlek, osszátok meg a lépéseket és a fontos tanácsokat a biztonságos és hatékony használathoz. Köszönöm!