Bár a modern laptopok nagyon megbízhatóak, meghibásodások előfordulnak. És a felhasználó számára a legkényelmetlenebb a grafikus gyorsító. Problémát okozhat a hibás működés, amikor a videokártya meghibásodásának jelei a képernyőn megjelenő csíkok, artefaktumok, a kép teljes eltűnése formájában jelentkeznek. Gyakrabban előfordulnak olyan helyzetek, amikor a laptop csak egy adaptert lát, vagy nem hajlandó megfelelően váltani egy eszközpár között. Egyes hibák az operációs rendszer segítségével diagnosztizálhatók. A szoftver segédprogramok szükségesek a többiek azonosításához.
A notebook csak egy videokártyát lát
Ha ellenőrizni szeretné, hogy a notebookján valamilyen okból kifolyólag csak egy grafikus kártya fut-e, akkor a következőkkel ellenőrizheti Az Eszközkezelő használata. Egyféleképpen lehet belépni:
- nyomja meg a Win+R billentyűkombinációt, és adja meg a devmgmt parancsot.msc;
- Kattintson a Start Vezérlőpultra, váltson az ablak jobb felső sarkában lévő nagy ikonokra, indítsa el a Rendszer, majd kattintson az Eszközkezelőre;
- Kattintson a Start gombra, kattintson a jobb gombbal a Számítógépre, válassza a Kezelés lehetőséget, majd a bal oldali oszlopban válassza az Eszközkezelőt.
2. DirectX eszközök
A legtöbb modern diszkrét grafikus kártya támogatja a DirectX utasításokat. A notebook PC grafikus kártyájának ellenőrzésére egy másik lehetőség a rendszer beépített diagnosztikai eszközének használata. Nyomja meg a Win+R billentyűkombinációt a teszt elindításához, és adja meg a dxdiag parancsot.
A grafikus kártya működésének ellenőrzéséhez a következőket kell tennie:
- futtassa a FurMarkot;
- A segédprogram észleli a rendszerben telepített adaptereket;
- Állítsa be a kiválasztott képernyőfelbontást, és kezdje el a tesztelést.
Fontos! Más programok futtatása a FurMark futtatása közben erősen nem ajánlott. A segédprogram egy erőforrás-igényes kép renderelőt futtat, egyidejűleg rögzítve a videokártya összes metrikáját.
A FurMark futtatása után (15-60 perc elteltével) az összes összegyűjtött statisztika megjelenik. Itt a következő adatokra kell figyelnie.
- A hőmérsékleti grafikon megtekintése. Ha nem parabolikus az elején, és egyenletes, amikor elér egy stabil hőmérsékletet, akkor a teszt elején meredeken emelkedik, ez azt jelenti, hogy a kártya egyértelműen túlmelegszik, és a hűtőrendszer karbantartása szükséges.
- Bármilyen képhiba A hullámok, csíkok vagy leleteket tartalmazó területek az adapter memóriájával kapcsolatos problémára utalnak.
- Ha működés közben a rendszer kék képernyőre vált, vagy a kép eltűnik, Ez azt jelenti, hogy a kártya súlyos hibával rendelkezik, és ki kell cserélni.
A terheléses teszt lehetővé teszi, hogy az adapterproblémákat korai szakaszban azonosítsa, és ne jusson olyan helyzetbe, amikor a képernyőn megjelenő kép teljesen eltűnik, és a laptop sürgős javítására van szükség.
Szemrevételezéses ellenőrzés
A notebook grafikus adapterek meghibásodásának leggyakoribb oka – banális túlmelegedés. Csak úgy tudja ellenőrizni, hogy a grafikus kártyája kiégett-e, ha megpróbál belépni a BIOS-ba. Ha a notebook bekapcsolásakor nincs kép a képernyőn, a készülék nem reagál a billentyűleütésekre, sípoló hangjelzéseket ad ki – ez közvetlenül a grafikus adapter meghibásodását jelzi.
A túlmelegedés több okból is előfordulhat:
- A nagy hőelvezetéssel rendelkező kártya külön hőelvezető rendszer nélkül kerül beépítésre a tokba;
- Az adapter processzorának felületén lévő hőpaszta kiszáradt, és nem sok hőt vezet el;
- A hűtőrendszer csatornái eltömődtek.
Az ágyban történő olvasáshoz vagy filmnézéshez nem ésszerűtlen Vásároljon egy speciális hűtőpárnát. Vagy triviálisan tegyen egy kemény rétegelt lemez vagy műanyag darabot a készülék alja alá. A noteszgép megfelelő gondozásával, megelőző karbantartással és a szellőzés biztosításával biztosíthatja, hogy a videoadapterek ne hibásodjanak meg váratlanul, és teljes mértékben kihasználják a bennük rejlő lehetőségeket.
A legmegbízhatóbb laptopok
Xiaomi Mi Notebook Air 13.3″ 2018
a Yandex piacon
Lenovo ThinkPad Edge E480 notebook
A Yandex piacon
Acer SWIFT 3 (SF314-54G) noteszgép
a Yandexen
Acer ASPIRE 7 (A717-71G) laptop
a Yandex Marketer-nél
Miért lenne szükséges a notebook videokártyájának ellenőrzése? Milyen problémákat tapasztal a képminőséggel vagy a teljesítménnyel kapcsolatban?
A kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet ellenőrizni egy notebook videokártyáját?
A notebook videokártyájának ellenőrzésére számos módszer létezik. Először is, a leggyorsabb és legegyszerűbb módja az, hogy telepítsünk egy speciális programot, amely ellenőrzi a videokártya teljesítményét és állapotát. Ilyen szoftverek közé tartozik például az MSI Afterburner vagy a GPU-Z. Ezek a programok részletes információkat nyújtanak a videokártya sebességéről, hőmérsékletéről és memóriafelhasználásáról. Továbbá nyomon követik a játékok alatt történő teljesítményt és esetleges problémákat is felismernek. Az ilyen programok használatakor fontos figyelni a hűtésre, és gondoskodni arról, hogy a notebook megfelelően szellőztesse a levegőt, mivel a túlzott hőmérséklet károsíthatja a videokártyát.
A notebook videokártyájának ellenőrzésére számos módszer létezik. Az egyik legegyszerűbb, hogy kattintsunk jobb klikkel az Asztalon, majd válasszuk a „Képernyőbeállítások” vagy „Grafika beállítások” opciót, ahol láthatjuk a videokártya típusát és állapotát. Emellett letölthetünk olyan programokat is, mint például a GPU-Z vagy a Speccy, amelyek részletes információkat szolgáltatnak a videokártyáról. Ha probléma merül fel a videokártyával kapcsolatban, javasolt lehet egy szakember segítségét kérni a diagnosztizáláshoz és a javításhoz.
Lehetséges-e ellenőrizni a laptop videokártyáját és ha igen, hogyan?