A tokiói metropolisz kormánya robotok telepítését tervezi, amelyek segítenek az utasoknak tájékozódni a vonatok irányában és megkapni a szükséges információkat.
A robotok mindenütt jelen vannak a modern emberek életében. A fejlesztők rendszeresen beszámolnak olyan robotmunkások sikeres tesztjeiről, amelyek segítik az emberek rakodását és kirakodását, vagy olyan robotokról, amelyek a bűnüldöző szervek járőrözését és a bűnözők felkutatását segítik. És most már robot asszisztensek is jönnek.
Az asszisztensek fő feladata az utasok tájékoztatása. Vagyis a gép információs pultként fog működni, és tájékoztatást nyújt arról, hogyan lehet eljutni egy adott célállomásra, és mennyi ideig tart az út. Ezenkívül a robot képes lesz megérteni a földalatti infrastruktúrát, megtalálni a WC-ket, a kijáratokat és a rendfenntartó szervek helyeit. A készülékek az utasforgalomról is gyűjtenek információkat, és tájékoztatják az illetékes hatóságokat az állomásokon kialakult torlódásokról.
A fejlesztés szerzőinek elképzelése szerint ez a funkció lehetővé teszi a földalatti munka optimalizálását, az utasok kényelmének növelését és számos vészhelyzet megelőzését.
Az új modell egy alig 2 méter magas ATM vagy terminál, beépített hangszórókkal, mikrofonnal és információs üzeneteket megjelenítő kijelzővel.
A rögzített termináloktól eltérően a robot kerekek segítségével mozogni fog. A tesztelés első szakasza három hónapig tart, és 6 metróállomásra terjed ki. Az eredmények feldolgozása után világossá válik, hogy érdemes-e folytatni az újdonság megvalósítását a fennmaradó állomásokon, vagy célszerű a projektet elvetni.
Vajon a tokiói metróban tényleg lesznek robot asszisztensek? Milyen feladatokat fognak ellátni és hogyan segítik majd a metróhasználókat? Képesek lesznek teljesen önállóan működni vagy emberi felügyeletre is szükségük lesz? Mennyire biztonságosak és megbízhatók ezek a robotok?