Az emberi tevékenység különböző területein vákuumtermelésre van szükség. Ez a kifejezés a gázfázis állapotát írja le, amelynek nyomása a légköri nyomás alatt van. Higanymilliméterben vagy pascalban mérik. A gázok ritkulása akkor következik be, amikor az anyagot kiszorítják a korlátozott térfogatú egységekből. Az erre a célra használt műszaki eszközt vákuumszivattyúnak nevezik. Önállóan vagy összetettebb rendszerek részeként is használható.
A vákuumszivattyúk alkalmazási köre
A vákuumot széles körben használják a legkülönbözőbb műszaki alkalmazásokban. Csökkentheti a víz vagy a kémiai folyadékok forráspontját, eltávolíthatja a gázokat a fokozottan homogén összetételű anyagokból, steril feldolgozási és tárolási körülményeket teremthet. A modern vákuumszivattyúk kis helyigényükkel és gazdaságos energiafogyasztásukkal gyorsan elérik a nagyfokú vákuumot. A legkülönbözőbb eljárásokban és alkalmazásokban használják őket:
- a finomító- és vegyiparban a szükséges reakciókörülmények fenntartásához és a keletkező keverékek szétválasztásához;
- fémek és más anyagok gáztalanításakor, hogy homogén szerkezetű és pórusmentes alkatrészeket hozzanak létre;
- A gyógyszer- és textiliparban a termékek gyors és hőmérséklet-emelkedés nélküli szárítására;
- az élelmiszeriparban – tej, gyümölcslevek, hús- és haltermékek töltésére;
- a hűtőberendezések és más, szigorú nedvességszabályozási követelményekkel rendelkező berendezések evakuálásában;
- a vákuumos szívóbetéteket megfogószerkezetként használó automatikus szállítószalagok megfelelő működéséhez;
- A termelési és kutatólaboratóriumok felszerelésekor;
- az orvosi területen a légzőkészülékek és a fogászati műtétek működtetése során;
- a nyomdaiparban a termofóliák rögzítésére.
A vákuumszivattyúk főbb típusai
A vákuumgenerátorok építésénél a szivattyúzott közeg kémiai hatásainak ellenálló és megfelelő mechanikai szilárdságú fém- és műanyag anyagokat használnak. nagy figyelmet fordítanak az alkatrészek illeszkedésének pontosságára és az érintkező felületek tömörségére, ami megakadályozza a gázok visszaáramlását. Az alábbiakban felsoroljuk a vákuumszivattyúk főbb típusait, amelyek felépítésükben és működési elvükben különböznek egymástól.
Vízgyűrű
A vízgyűrűs vákuumszivattyú egy folyadékgyűrűs egység, amelyet vákuum létrehozására használnak tiszta víz keringése. Ez egy hengerből áll, amelynek rotorlapátos forgórésze egy középponton kívüli tengelyen forog. Működés előtt folyadékkal töltik fel.
Amikor a motor beindul, a járókerék felgyorsítja a vizet a burkolat belső falai ellen. A forgórész és a rotor között sarló alakú vákuumtartomány jön létre. Ide áramlik a gáz a szivattyú szívónyílásából. A mozgó lapátok a tengely mentén mozgatják és a kilépőnyíláson keresztül kilökik azt. Az ilyen típusú egységeket gyakran használják részleges gáztisztításhoz a vízzel való intenzív érintkezés révén.
Az utolsó pont fontos, amikor ezeket a szivattyúkat a nedvességgel terhelt tartályok kiürítésére használják. Ezeket légkondicionálókban és más hűtőberendezésekben használják a rendszer evakuálására, mielőtt freonnal töltenék fel.
Forgólapátos szivattyúk
Ezek a szivattyúk hengeres házzal rendelkeznek, amelynek belső felülete finomra csiszolt, a belsejében pedig egy rotor található. A tengelyeik nem egy vonalban vannak, ezért az oldalsó távolság nem azonos. A rotor speciális mozgatható lemezek, amelyek rugókkal vannak a házhoz nyomva, és a szabad teret különböző térfogatú szektorokra osztják fel. A motor indításakor a gázok mozgásba jönnek, így a bemeneti nyíláson mindig negatív nyomás, a kimeneti nyíláson pedig pozitív nyomás van.
A súrlódás csökkentése érdekében a lemezek nagy szilárdságú acélból készülnek súrlódásgátló anyagok vagy speciális alacsony viszkozitású olajokat használnak. Ez a szivattyú típus képes kellően nagy vákuumot előállítani, de érzékeny a szivattyúzott folyadék vagy gáz tisztaságára, rendszeres tisztítást igényel, és a terméket zsírnyomokkal szennyezi.
k a szivattyúk előnyei kell tulajdonítani:
- nincs zsír vagy mechanikai szennyeződés a terméken;
- teljesen zárt, szivárgásmentes;
- nagy hatékonyság;
- könnyű áramlásszabályozás;
- hosszú száraz futás szerkezeti károsodás nélkül;
- Pneumatikus meghajtási lehetőség a robbanásveszélyes környezetben való működéshez.
Csavaros
A csigaszivattyú elve a következőkön alapul folyadék vagy gáz kiszorítása a forgó légcsavar mentén. Ezek egy hajtóműből, egy vagy két spirális elrendezésű rotorból és egy ennek megfelelő alakú állórészből állnak. Az alkatrészek nagy pontosságú megmunkálása megakadályozza, hogy a szivattyúzott közeg visszafelé szálljon. Ez túlnyomást eredményez a szivattyú kimeneténél és vákuumot a bemeneténél.
E szivattyúk fő előnyei a következők
- áramlási egyenletesség;
- Alacsony zajszintet produkálnak;
- mechanikai szennyeződéseket tartalmazó folyadékok szivattyúzásának képessége.
az örvény
A Vortex vákuumszivattyúkat úgy tervezték, hogy hasonlítanak a centrifugálszivattyúkhoz. Ezek is rendelkeznek egy központi tengelyen forgó, lapátokkal ellátott járókerékkel. A fő különbség az, hogy a szívócső a burkolat külső kerületén helyezkedik el, nem pedig a középső tengely közelében.
A járókerék és a ház közötti minimális hézag biztosítja, hogy a szállított folyadék egyenletesen mozogjon a kívánt irányban. Ez a típusú egység kellően nagy nyomást tud produkálni, és önfelszívó hatású. ezek a szivattyúk egyszerűen kezelhetők, könnyen javíthatók és kiválóan alkalmasak gáz-folyadék keverékek átvitelére, de alacsony a hatásfokuk. Érzékenyek a mechanikai szennyeződésekre, amelyek a járókerék gyors kopását okozhatják.
A vákuumszivattyú önépítése
Ha nem hajlandó vállalni a gyári szerszámok költségeit, próbálja meg saját vákuumszivattyút építeni. Alkalmas a levegő kis tartályokból történő kiszivattyúzására orvosi fecskendő vagy egy kissé módosított kézi kerékpárpumpa.
Fő fogadás! Gyakori használathoz és nagy vákuumos alkalmazásokhoz kényelmesebb elektromos meghajtású készülékeket használni.
Fontolja meg a vákuumos rögzítést régi hűtőszekrény kompresszorából. Ez már úgy tervezték, hogy szivattyú gáz, és minimális javítással létrehozhat szívást. Az eljárás a lehető legegyszerűbb lesz:
- Egy bizonyos távolságra a kompresszortól, hogy vágja le két rézcső, hogy alkalmasak rá egy fémfűrésszel fém;
- Távolítsa el a kompresszort az elektromos áramkörrel együtt, vagy cserélje ki egy újjal, az indító relével együtt, a régihez hasonlóan;
- egy rézcsőre, amely egy kondenzátorból indult, egy megfelelő átmérőjű durit tömlőre, és annak másik végét egy vákuumozott edényhez csatlakoztatni;
- A csatlakozás lezárható a szabványos bilincs használatával vagy egy acélhuzal becsavarásával;
- csatlakoztassa a vákuumszivattyút a hálózatra, és indítás után ellenőrizze, hogy a szivattyú megfelelően működik-e, a második rézcsőből kiáramló levegő megnézésével.
Fontos! A hűtőkompresszor nem nedves környezetben való használatra készült, ezért ügyeljen arra, hogy ne kerüljön rá víz.
Milyen típusú vákuumszivattyúk vannak és hogyan működnek?