Svájci szakemberek bemutatták, hogy a lebénult lábú betegeket milyen technológiával lehet megszabadítani a fantomfájdalomtól.
A fantomfájdalom gyakori a bénult betegeknél. Az elképzelés lényege, hogy annak ellenére, hogy bizonyos csigolyák alatt nincs tapintásérzet, a betegek erős fájdalmat éreznek a bénult területen. Vagy inkább azt hiszik, hogy onnan jön a fájdalom. E rohamok kezelésének nehézsége az, hogy a fantomfájdalom nem gyógyítható, és az embereknek életük végéig el kell viselniük ezeket a nehézségeket.
Találmányuk megerősítésére a tudósok kísérleteket végeztek, amelyek során olyan szemüveget tettek a páciensekre, amely lehetővé tette számukra, hogy a virtuális valóságot lássák. Ebben az új világban az emberek láthatták a lábaikat (a műlábakat előzetesen lefilmezték). Ezután a kísérlet során a szakértők párhuzamosan fénykopogtatást végeztek a kívánt csigolyaterületeken és a virtuális végtagokon. Ennek eredményeként a páciens egyszerre két üzenetet kap: haptikus és vizuális üzenetet.
A fantomfájdalom esetében a kezelési eljárások vizuális aspektusa nagyobb hatással van a betegre, mint a tapintás. Látva a bénult végtagját és képes hipotetikusan irányítani azt, a páciens képes tudat alatt kiegyenesíteni vagy ellazítani a lábát, így megszüntetve a fájdalom szindrómát.
Ahhoz, hogy a páciensre a szükséges mértékben hatni tudjon, szükséges, hogy csak 2-3 percig legyen a virtuális valóságban.
Olaf Blanke projektmenedzser úgy véli, hogy találmánya sok olyan ember életét fogja megkönnyíteni, akik a különböző testrészek bénulása által okozott fantomfájdalom szindrómákban szenvednek.
Kérdés a szöveg olvasója nevében: Hogyan segíthet a virtuális világban való elmélyülés a végtagbénulásban szenvedő betegek mindennapi életének megkönnyítésében?
A virtuális világban való elmélyülés segíthet a végtagbénulásban szenvedő betegeknek abban, hogy eltereljék a figyelmüket a fájdalomról és a korlátozottságról. A virtuális valóság terápia segíthet az izmok erősítésében, a mozgás rehabilitációjában és a pszichés állapot javításában is. Emellett a virtuális világban lehetőség nyílik a szociális kapcsolatok építésére is, ami nagyon fontos lehet az elszigeteltség és magány csökkentésében. Összességében a virtuális világ előnyei segíthetnek a betegeknek abban, hogy könnyebben megküzdjenek mindennapi kihívásaikkal és javítsanak az életminőségükön.