Az Apple okostelefonokhoz alkatrészeket gyártó egyik gyárat súlyosan megfertőzte a WannaCry vírus. A Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., amely a jövőbeli Apple modellek chipkészleteit gyártja.
A WinCru nevű alattomos számítógépes vírus többször is jelentős károkat okozott a nagy márkák számítógépes hálózataiban. Világszerte informatikusok ezrei töprengenek azon, hogyan lehetne legyőzni, de eddig senkinek sem sikerült véglegesen.
A TSMC-t augusztus elején fertőzte meg a vírus, és több órára fel kellett függesztenie működését. Mivel az egységek több városban (Taichung, Xinzhu és Tainan) is érintettek voltak, a probléma megoldása néhány napot vett igénybe. Csak augusztus 7-én, a vállalat termelőeszközei újra üzembe álltak.
A vállalat vezetősége szerint a fertőzés új szoftver telepítésekor történt, egy olyan működési hiba miatt, amely lehetővé tette a vírus behatolását a rendszerbe. A biztonsági résről gyorsan gondoskodtak, és most már szakértők szerint egy ilyen hiba alapvetően lehetetlen.
A többnapos leállások komoly problémát jelentenek egy ilyen méretű vállalkozás számára. Annak érdekében, hogy az Apple rendelési határidejét tartani tudja, a gyártónak komoly többletköltségeket kell vállalnia a megnövekedett munkafolyamatok miatt, valamint más szerződéseinek határidejét is el kell tolnia.
Mi a Wannacry vírus? Milyen károkat okoz az almaosztályban?
A Wannacry vírus egy zsarolóvírus, amely 2017-ben jelent meg. Ez a kártékony szoftver különböző operációs rendszerekre lehet alkalmazni, beleértve az almaosztályt is. Amikor a vírus megfertőzi a számítógépet, titkosítja a felhasználó fájljait, majd váltságdíjat követel azok visszafejtéséért. Ez komoly problémákat okozhat, mivel a titkosított fájlokhoz való hozzáférés elveszik, és a felhasználóknak fizetniük kell a fájlok visszaszerzéséért. Az almaosztályban is okozott károkat, és kritikus adatokat és dokumentumokat tehetett elérhetetlenné. A Wannacry jellegzetessége az volt, hogy képes volt az interneten terjedni, és kihasználni a biztonsági réseket azon rendszerekben, melyek nem voltak frissítve a legújabb biztonsági javításokkal.
A Wannacry vírus egy rendkívül agresszív és pusztító típusú kiberfenyegetés, ami 2017-ben robbant be a számítógépes világba. Ez a zsarolóvírus felhasználja a Windows operációs rendszer biztonsági réseit, és titkosítja a felhasználók fájljait, majd váltságdíjat követel a tartalmuk visszaállításáért. Az almaosztályban azokat a számítógépeket érintette a leginkább, amelyeken régebbi, nem frissített operációs rendszerek futottak. A vírus ebben a szektorban komoly károkat okozott, hiszen sok felhasználó elveszítette fájljait, amelyek számukra értékes és fontos adatokat tartalmaztak. Ezek az adatok lehetnek például üzleti dokumentumok, személyes fotók vagy akár fontos informatikai rendszerek állományai.