Ha a feladat a vízellátás megszervezése vagy különböző folyadékok és kolloidok szivattyúzása, a leggyakoribb eszköz a centrifugálszivattyú. Ez a készülék meglehetősen egyszerű, megbízható, világos működési mechanizmussal rendelkezik. A mai piac az ilyen berendezések modelljeinek széles választékát kínálja, amelyek közül kiválaszthatja azt az opciót, amely ideálisan megfelel a jövőbeli tulajdonos igényeinek.
Alkalmazások
A szivattyúzott folyadék jellemzői tekintetében mutatkozó sokoldalúságának köszönhetően a centrifugálszivattyúk számos alkalmazási területet találtak. Ezeket az olaj- és gáziparban használják, a háztartási vízellátó hálózatokba telepítik, és benzinkutakon működnek.
A kompakt és robusztus centrifugálszivattyúk nélkülözhetetlenek tűzoltó repülőgépek, vízkivétel nyílt víztestekből. Az ebbe az osztályba tartozó egységeket a következőkre használják tűzoltási szolgáltatások. Nem lehetséges felsorolni a centrifugálszivattyúk összes alkalmazási területét.
Centrifugálszivattyú készülék
A centrifugálszivattyú, amelynek optimális funkciója az, hogy állandó folyadékáramlást hozzon létre visszaáramlás nélkül, népszerű eszköz az ügyfelek körében. Felépítésük több fő funkcionális egységből áll.
- meghajtóegység, amelynek szerepe a nyomaték előállítása. Elektromotor (AC egyfázisú, háromfázisú, DC), belsőégésű motor (benzin- vagy dízelmotor) lehet az erőforrás ehhez az alkalmazáshoz.
- erőátviteli tengely, nyomatékátvitel a munkatestre.
- Turbina kerék, A szivattyútelep finoman lejtő lapátokkal van felszerelve, amelyek a fő működési elemet képezik.
- védőburkolat, amely teherhordó elemként szolgálhat a szerkezet valamennyi részének rögzítéséhez.
A centrifugálszivattyú is fel van szerelve csapágyak, Sima forgást, csökkentett súrlódási veszteséget, nagyobb megbízhatóságot és számos különböző tömítőeszközök. Ez utóbbiak jellege attól függően változhat, hogy a készüléket milyen típusú folyadék kezelésére tervezték.
Ez a folyamat fizikája segít megmagyarázni, hogy a centrifugálszivattyú miért nem csak a víz felszínről történő szivattyúzására képes, hanem arra is hogy kiemeljük a kútból. A kerékméret, a fordulatszám és a meghajtási teljesítmény bizonyos arányával olyan nagy szívóteljesítmény érhető el, hogy a folyadék könnyen felemelkedhet több méteres mélységből is.
További tervezési elemek
Ha a fenti működési diagram kis számú jelentős csomópontot tartalmaz, akkor a valós eszköz centrifugálszivattyú további tervezési elemeket tartalmaz:
- átviteli csővezeték, amelyen keresztül a folyadék az elszívási pontig áramlik;
- durva szűrők, a mechanikai részecskék turbinatermekben való jelenlétének elkerülése problémájának megoldása;
- szeleprendszerek, amely megakadályozza a folyadék rendellenes visszafelé áramlását;
- nyomásmérő, a munkakamra belsejében lévő értékek szabályozása;
- nyomásmérő a vízrendszerbe történő kimenő áramlás szabályozására.
Minden háztartási és különösen az ipari centrifugálszivattyú elzárószelepekkel van felszerelve. Lehet kézi vagy automatikus. Az ilyen osztályú egységek feladata, amelyek nélkül nincs egyetlen folyadékellátó rendszer sem, nemcsak a szivattyú védelme a rendellenes és vészhelyzetekkel szemben, hanem szükség esetén a szivattyúzott test be- és kimeneti áramlásának szabályozása is. Az elzárószelepek fontosságát legjobban az adagolószivattyúk példája szemlélteti. Ezeket a centrifugálszivattyúkat a következőképpen tervezték:
- A vezérlőegység jelzése indítja el az indítást;
- a kimenetre szerelt érzékelő számolja a szivattyúzott mennyiséget;
- egy bizonyos küszöbérték elérésekor a számláló jelet küld a elektronikusan vezérelt kimeneti kapu, ami megállítja az áramlást;
- a kimeneti nyomás növekedését egy érzékelő figyeli, amely egy bizonyos érték elérésekor leállítja a motor működését.
ProFactor elzárószelep
A centrifugálszivattyúk osztályozása
Mielőtt megvizsgálnánk az elfogadott osztályozásokat, amelyek alapján a végfelhasználó számára szegmentálják az eszközöket a piacon, érdemes meghatározni a terminológiát. A centrifugális rendszerek dinamikus gépek, a szivattyú egyik alosztálya. Ezek magukban foglalják mind az elsődleges mechanikai erőnek a szállított testre gyakorolt hatását, mind a szállított testben lejátszódó másodlagos fizikai folyamatokat. A centrifugális rendszerek ebben különböznek a membrános, vibrációs és más típusú egységektől.
A mai piacon a szivattyúk több kategóriába és alfajba sorolhatók. Ez egyrészt a készülék funkcionalitási szintjének javítása és jelölése, másrészt bizonyos üzemeltetési feltételeknek való megfelelés érdekében történik.
Az egységek építésével
A szivattyúk e kritérium szerint tovább oszthatók:
- egyfokozatú és többfokozatú a járókerekek száma szerint;
- Az üzletek száma szerint;
- Egyoldali beömlő és kétoldali beömlő; a kialakítás mind a csatlakozási kényelem, mind a nagyobb vízmennyiségek elszívása szempontjából megvalósítható a tápcsövek átmérőjének növelése nélkül;
- spirális, irányított, körkörös áramláselosztóval, amelyet járókerékkel alakítanak ki;
- nyitott és zárt járókerékkel.
Nyitott járókerékű centrifugálszivattyú
Megállapodás alapján
A centrifugálszivattyúk típusait felépítésük szerint tovább osztják. Felület mély kútból vagy felszíni vízforrásból történő vízátemelésre alkalmas, tömítés nélküli házakban. Ugyanakkor merülő nem büszkélkedhetnek szívóteljesítménnyel, de jelentős kimeneti nyomást hoznak létre, hogy a folyadékot a magasságba szállítsák, egy zárt burkolatban.
Elpumps JPP1300F felületi centrifugálszivattyú
A szivattyúzott közeg típusa szerint
A szivattyúzott folyadék típusa szerinti osztályozás. Itt talál tipikus, minimális védelemmel ellátott vízcentrifugálszivattyúkat, valamint tűzveszélyes folyadékok, olajok, kolloidok és mechanikai szennyeződéseket tartalmazó közegek szállítására szolgáló egységeket. Ez az osztályozás a turbina felépítésében, a tömítési rendszerben, a külső környezettől való szigetelésben, a szikraelhárító rendszerben és még sok másban különbözik.
Egyéb fajták
Vízszintes és függőleges szivattyúk különböző mértékben alkalmasak a kritikus teljesítményigényű megoldások alkalmazására. Ez a folyadékbevitel jellegéből és az egységek egyéb jellemzőiből adódik. különösen a függőleges centrifugálszivattyúk kevésbé hatékonyak, mint a hidraulikus gépek, de kényelmesebben telepíthetők a különböző szerkezetek belsejébe.
Függőleges centrifugálszivattyú
A piacon lévő más szivattyúosztályok az alkalmazott műszaki megoldások néhány jellemzőjét ismertetik.
- Centrifugálszivattyú tömör fém alapra szerelve, így elkerülhető a funkcionális egységek kölcsönös elmozdulása, és csökkenthető vagy semlegesíthető a motor és a turbina tengelyirányú terhelése.
2K-6, 2K-6 centrifugális konzolos szivattyú vízszivattyúhoz
- Monoblokk változat a rendszer a motor és a járókerék tengelyeinek közvetlen összekapcsolásával megvalósítja a mozgó alkatrészek számának és a súrlódási veszteségek csökkentésének elvét.
SPERONI CXM 60/0.37 centrifugális monoblokk szivattyú
Vannak más osztályozások is, amelyek elsősorban azon szakemberek számára érdekesek, akik a feladathoz a legszigorúbb és legigényesebb feltételek, követelmények és korlátok között kívánják kiválasztani az optimális eszközt.
Tanácsadás a centrifugálszivattyúk telepítéséhez
A centrifugálszivattyú helyes telepítése garantálja a stabil működést, a tartósságot, a gyártó által megadott szervizintervallumok betartását. De nem ez az egyetlen ok, amiért a gondosság és a szabályok betartása elengedhetetlen. A gyártó ajánlásainak és az ipari szabványok követelményeinek megfelelően beszerelt egység kiküszöböli az olyan nemkívánatos jelenségeket, mint a túlzott zaj, a vibráció és a kapcsolási paraméterek ezzel összefüggő romlása, a kopás, valamint a különböző rendellenes és vészhelyzeti üzemmódok.
A centrifugálszivattyúkat a paramétereiknek megfelelően, a következő szabályok szerint szerelik be.
- A motortengelynek és a turbinaegységnek vízszintesen, Hacsak a gyártó másként nem rendelkezik, és a szivattyú egyedi kialakítása miatt.
- A csőfalba történő közvetlen csatlakoztatással történő telepítés esetén 1 kW-ig a falra, padlóra vagy más tartószerkezetre történő telepítés megengedett.
- Szivattyúk 10 kW-ig fém tartószerkezetre kell szerelni, a talajhoz, a padlóhoz vagy a villamosenergia-rendszerhez rögzítve. A támasztási pontok és a centrifugális egység szerkezetének megfelelő területei közé csillapító gumi távtartók felszerelése megengedett.
- 10 kW-nál nagyobb teljesítményű gépek Mindig a betonalapzathoz rögzített keretre szerelve. Ez utóbbiak méreteinek minden irányban 100 mm-rel meg kell haladniuk a szivattyúház vagy a konzol méreteit.
- A szivattyú telepítésekor a motoregység szélső pontjától a legközelebbi fal vagy kerítés eleméig legalább fél méter távolságnak kell lennie.
- A motor és a hajtásegység hőszigetelése nem megengedett, kivéve, ha a gyártó utasításai másként rendelkeznek.
Fontos! Mielőtt a szivattyút a csőrendszerhez csatlakoztatná, kézzel ellenőrizze a készülék működését az áramellátásról való leválasztással: forgassa el a tengelyt és a turbinát a védőburkolat nélkül. Az összes be- és kimeneti tömlőt és csövet is át kell öblíteni.
A csőrendszer telepítésekor és csatlakoztatásakor is be kell tartani néhány szabályt.
- A be- és kimeneti csatlakozókat lazán kell a megfelelő csatlakozási pontokon elhelyezni, hogy a telepítés befejezésekor a szivattyú szerkezetére ne nehezedjen feszültség.
- A csövek végeinek csatlakoztatásakor a peremeknek párhuzamosnak kell lenniük, nem szabad nagy erőket kifejteni rájuk; az érintkező elemek felületei közötti kapcsolatra távtartók vannak felszerelve (ezek jellege a munkaközeg fajtájától függ).
- A centrifugális feltöltő beépítését úgy kell elvégezni, hogy a kívánt szivattyúzási irányt megfelel a készülékházon lévő nyílnak.
- A szivattyú kimeneténél kötelező felszerelni a következőket nyomásmérő.
- Mechanikus szűrő a készülék bemeneti nyílásán, Ha ez nem ellentétes a szivattyú felhasználási módjával, akkor a szivattyút a következők szerint kell felszerelni.
- A bemeneti és kimeneti csatlakozókat elzárószelepekkel.
- A rendszer leeresztésének lehetővé tétele érdekében a csőhálózat legmélyebb pontján, a leeresztő fúvóka után egy leeresztő vezetékkel ellátott elzárószelepet kell felszerelni.
Külön szabályrendszer vonatkozik az összetett szerkezetekre, a több szivattyúval felszerelt csőrendszerekre. Ezek közül a legegyszerűbb két fúvó párhuzamosan, ugyanazon a ponton történő telepítése, hogy intenzív folyadékáramlást hozzanak létre. Ebben az esetben minden szivattyú a kimeneténél visszacsapó szeleppel van felszerelve.
Egy centrifugálszivattyú szerelési vázlata
Az átlagos felhasználó, aki háztartási használatra vásárol centrifugálszivattyút, a következőkről kaphat tanácsot. Telepítéskor fontos, hogy pontosak legyünk Kövesse a gyártó utasításait. Ha a szivattyút vízszintes, vízszintes felületre ajánlják telepíteni, ne feltételezze, hogy ez csak a tengelyek elhelyezésének kérdése, és megengedett a készülék falazása. Ez veszélyeztetné a biztonsági berendezések működését, ami az alkatrészek fokozott kopását és a berendezés teljesítményének csökkenését okozná.
Tanácsadás! Ne hagyja figyelmen kívül a megengedett üzemi hőmérsékletre vonatkozó ajánlásokat. A centrifugálszivattyú csak akkor használható, ha a hőmérő pozitív értéket mutat. Télen a készüléket beltérbe kell helyezni. Ennek a szabálynak a figyelmen kívül hagyása elkerülhetetlenül a berendezés meghibásodásához vezet.
A centrifugálszivattyúk főbb jellemzői
Ahhoz, hogy helyesen válasszon ki egy szivattyút a magánlakás vízellátásához egy kútból vagy más feladatból, nemcsak a készülék dokumentációjában megadott számokat kell figyelembe venni. A megfelelő feladat elvégzéséhez hasznos paraméterek általános áttekintéséhez azonban célszerű megadni a szivattyúberendezések jellemzőit.
- Mennyiség vagy szállítás. Ez a szám azt a folyadékmennyiséget jellemzi, amelyet a szivattyú a kimeneti fúvókából kiürít, amikor a motor elérte a névleges teljesítményét.
- Nyomás – a bemeneti és a kimeneti csatlakozó közötti nyomáskülönbség.
- Nyomás-kisülés karakterisztika a centrifugálszivattyú – ez a grafikon mutatja az egység fejmagassága és teljesítménye közötti kapcsolatot, és lehetővé teszi az egyes szinteken az áramlás elégségességének empirikus elemzését.
- Szívófej jelzi, hogy a szivattyú milyen mélységből képes vizet szívni.
- A névleges nyomás – az az érték, amelyen a vízvezetékben lévő szivattyú folyamatosan működhet.
Számos olyan paraméter van, amely hasznos egy vízellátó hálózat szakmai elemzéséhez és tervezéséhez, pl. egy családi ház esetében. A gyakorlatban gyakran alkalmaznak egyszerűsített módszereket. A szivattyú kiválasztásának durva útmutatója a következőképpen nézne ki.
- Az átlagérték kiszámítása fogyasztás kiszámítása. Ehhez elemzik a meglévő vízkivételi eszközöket, és összeadják a teljesítményüket. Két- vagy többszintes házak esetén a teljes fogyasztási értéket meg kell határozni, és az egyes szintek kényelméhez szükséges vízmennyiséget is ki kell osztani.
- Meghatározza a vízkivételi övezet jellege. Egy kút esetében figyelembe veszik a mélységet, és elemzik a szivattyú telepítésének helyét (a talajtól mért magasságot).
- A rögzítése a vízvezeték magassága. Ez két vagy több emeletes házak esetében történik.
E paraméterek alapján már megfelelő pontossággal ki lehet választani a megfelelő szivattyút. Az elszívási pont jellege határozza meg a készülék szívóerejét. A szint (a folyadék emelkedésének magassága) kiszámítása és a modell kiválasztása a fej jellemzője szerint.
Az elemzés legfontosabb része a nyomás-kieresztési karakterisztika – ez mutatja meg, hogy a szivattyú képes-e kényelmes vízmennyiséggel ellátni az első emelet feletti szinteket. Az eljárás a következő:
- Az emeletre vonatkozóan kiszámítjuk a fejes esést (emelési méter);
- A grafikonon a pont a csökkentett értéknek megfelelő pont;
- határozza meg a térfogatáramot az ábra szerint.
Ha a kapott érték nagyobb, mint az adott emelethez szükséges térfogat – a szivattyú megbirkózik a feladattal. Ellenkező esetben hatékonyabb vagy nagyobb teljesítményű eszközre van szükség.
De még akkor is előfordulhatnak hibák, ha a kitermelési pont és az elosztóhálózat minden jellemzőjét gondosan figyelembe vesszük. Ennek oka a megfontoltság hiánya a csőhálózat hidraulikai ellenállása, Az elszívás és a nyomás függése, a megfelelő szivattyú jellemzőinek elemzése. De ez a tervezés olyan szintje, amely az átlagfelhasználó számára elérhetetlen.
Fő fogadás! A technológiai puffer létrehozása érdekében célszerű olyan szivattyút választani, amelynek a legfontosabb jellemzők 20%-os tartalékával rendelkezik, különösen a fejet.
A centrifugálszivattyúk gyakori meghibásodásai és javítási módszerei.
A centrifugálszivattyú egy elég egyszerű eszköz ahhoz, hogy. Egyes hibák szakemberek beavatkozását igénylik, akik elvégzik a szükséges javításokat. De a rendellenes üzemmódok vagy hibák bizonyos listája saját maga is megoldható.
- a címen fejcsökkentés A bemeneti csatlakozást ellenőrizni kell. Ha durva szűrőkkel van felszerelve – végezze el a megelőző karbantartást. A vízkő eltávolítása a csövek bemeneti oldalán nem ésszerűtlen.
- A nyomásesés kiküszöbölhető a következőkkel felszerelt szivattyúk esetében motor fordulatszám-szabályozó. A vezérlő manométeren meghatározzák a kimeneten lévő folyadék nyomását, ha az nem felel meg a névlegesnek – a meghajtási sebességet növelik.
- Szokatlan zaj, tengelykitartás, rezgések; – Szokatlan zaj, tengelykitartás, rezgések Közvetlenül jelzi az olajtömítések cseréjének vagy a csapágyak karbantartásának szükségességét. Ez a házon lévő laza csatlakozásokra is utalhat. A meghúzás előtt mindig kapcsolja ki a készüléket, és hagyja a motort lehűlni.
- Szivárgás megjelenése, a csapokból nagy nyomáson kiáramló folyadék azt jelzi, hogy a szivattyú meghaladja a rendszer követelményeit. Az áramlási sebességet egy előtte lévő szabályozószelep vagy egy nyomásakkumulátor felszerelésével csökkentik, a kimenetnél érzékelővel.
- Nincs vízellátás a leggyakoribb ok a rendszerbe jutó légszivárgás. Ez vagy a folyadék beáramlásának hiányát vagy a névleges kavitációs magasság túllépését jelezheti. Ebben az esetben a vízforrás állapotát gondosan ellenőrizni kell.
- Túlzott hőtermelés – jelzi, hogy itt az ideje a megelőző karbantartás elvégzésének. Ellenőrizze a csapágyakat, ellenőrizze a tömítések tömítettségét, cserélje ki a zsírt, tisztítsa meg az érintkező és a csatlakozóelemeket.
Azonnal megjegyzendő: ha gondosan, figyelmesen, az általános szabályoknak és a gyártó ajánlásainak megfelelően telepítik, a centrifugálszivattyúk ritkán zavarják az ilyen egységek tulajdonosait.
De senki sem immunis a váratlan eseményekre. Ezért célszerű a berendezés időszakos ellenőrzését és megelőző karbantartását elvégezni.
Milyen felhasználási területeken használhatóak a centrifugálszivattyúk és mi a leginkább előnyös tulajdonságuk?
A centrifugálszivattyúk széles körben használhatóak különböző területeken, például iparban, mezőgazdaságban, építőiparban és háztartásban is. Az előnyös tulajdonságuk az, hogy hatékonyan képesek áramoltatni és szállítani folyadékokat. Mivel a centrifugálszivattyúk centrifugális erővel működnek, ezáltal nagyobb folyadékteljesítményt és nyomást biztosítanak. Ezenkívül könnyen kezelhetőek, megbízhatóak és nincs szükség közvetlen emberi beavatkozásra a működtetésük során.
A centrifugálszivattyúk nagyon sokféle területen hasznosak és hatékonyak. Az iparban, mezőgazdaságban, építőiparban és a háztartásban is remekül teljesítenek. A működési elvükből eredően nagyobb folyadékteljesítményt és nyomást biztosítanak, így hatékonyak a szállításban is. Emellett könnyen kezelhetőek, megbízhatóak és minimális emberi beavatkozást igényelnek a működtetés során. Összességében nagyon praktikus és hasznos eszközök a különféle iparágakban és háztartásokban.
Köszönöm az információkat a centrifugálszivattyúkról. Az olvasó nevében szeretnék kérdezni, hogy mennyire hatékonyak ezek a szivattyúk és milyen típusokat lehet használni?
A centrifugálszivattyúk általában nagyon hatékonyak, mivel gyors forgatónyomaték segítségével képesek a folyadékot átmozgatni. A hatékonyság azonban függ a szivattyú teljesítményétől és tervezésétől is. Többféle típusú centrifugálszivattyú létezik, például körkörös vagy egyenes szivattyú. A kiválasztás függ a folyadék típusától, nyomásigénytől és egyéb körülményektől, például a szivattyú helyétől vagy üzemeltetésének céljától.
Kérdés: Mekkora teljesítményű centrifugálszivattyúra lenne szükségem egy háztartásban, például a vízellátáshoz és/vagy a kerti locsoláshoz?
A háztartásban általában egy kisebb teljesítményű centrifugálszivattyú is elegendő a vízellátáshoz és kerti locsoláshoz. Általában 0,5-1,5 lóerős (0,37-1,1 kW) teljesítményű szivattyú javasolt, de a pontos méretet a ház vízigénye és a kerti terület nagysága határozza meg. A pontos igényeket legjobb szakemberrel konzultálni.
A vízellátáshoz és kerti locsoláshoz egy kisebb teljesítményű centrifugálszivattyú általában elegendő a háztartásban. Javasolt 0,5-1,5 lóerős (0,37-1,1 kW) teljesítményű szivattyút választani, de a pontos méretet a ház vízigénye és a kerti terület nagysága határozza meg. Mindenképpen érdemes szakemberrel konzultálni az igények pontos felméréséhez.
Egy átlagos háztartás számára általában 0,5-1,5 lóerős teljesítményű centrifugálszivattyú elegendő lehet a vízellátáshoz és kerti locsoláshoz. Azonban a pontos teljesítményigény számos tényezőtől függ, például ház mérete, lakói száma, kerti terület nagysága, víznyomás, stb. Érdemes szakemberrel konzultálni, aki felméri az egyedi igényeket és megfelelő ajánlást tud adni a megfelelő centrifugálszivattyú teljesítményére.