Az LCD-televíziók mára szinte teljesen kiszorították a sugárcsöves televíziókat. Az LCD-paneleket magas képminőség, kisebb méret (vékony test), amely lehetővé teszi a falra akasztást, és alacsonyabb energiafogyasztás jellemzi. De mindezen előnyök ellenére a régebbi tévékkel szemben az LCD tévék hibái nem kisebbek. Ha tehát LCD TV-je nem működik, 3 lehetősége van:
- Javíttassa meg a tévét egy szervizközpontban;
- Hívjon ki egy szerelőt az otthonába;
- Javítsa meg a berendezést saját maga.
De először azonosítania kell, hogy milyen hiba lépett fel a tévében. Szükséges szakembert hívni, vagy az LCD TV saját kezűleg is javítható??
Az LCD TV-készülékek tipikus meghibásodásai
A hiba okának megállapításához a mesternek gyakran speciális felszerelést kell használnia. Néha azonban az elektronikai lap hibája vizuálisan is észlelhető, például ha a kondenzátorok kiégtek. Mindenesetre az, aki vállalja a javítást, rendelkeznie kell a szükséges készségekkel és ismeretekkel, amelyek nélkül „megölheti” a TV-t teljesen. Az alábbiakban felsoroljuk az LCD/LCD TV-készülékekben található főbb blokkokat, amelyek a leggyakrabban érintettek.
A főlap
Az alaplap vezérli a készülék összes fő komponensét: inverter, időzítésvezérlő, tápegység… Az alaplap tartalmazza a processzort, a memóriát, a tunert, az átalakítókat stb.d. Ha az alaplaphoz kapcsolódó meghibásodás lép fel, akkor valószínűleg a következő tünetek jelentkeznek:
- A készüléket nem lehet beállítani,
- A bemenetek nem működnek,
- A képernyő képe remegni kezd,
- nehézségek merülnek fel a működéssel kapcsolatban.
Mátrix (képernyő)
Leggyakrabban a képernyőt vagy összetörik, vagy folyadékkal (tea, gyümölcslé, kávé stb.) öntik le.d.).
Mechanikai (és bizonyos esetekben kémiai) sérülések esetén a mátrix nem javítható, ezért újjal kell helyettesíteni.
Érdemes megjegyezni, hogy a kép nem tűnt el… Ha bekapcsol egy normál zseblámpát, és a képernyőre irányítja, láthatja a mozgó árnyékokat a képernyőn. Ezt a tényt megerősíti a háttérvilágítás hiánya a hibás inverter miatt.
Szintén lehet A tápegység védelme kiold, Ha a háttérvilágítás nem működik. Ebben az esetben minden bekapcsolási kísérlet sikertelenné válik, mert a készülék azonnal kikapcsol, és néha „kattanást” hall.
T-Con (időzítésvezérlő)
Ez az egység az alaplapról érkező jeleket a mátrix által felismerhető jelekké alakítja, és ezáltal képet generálni. A T-Con kártya meghibásodása a következő tüneteket okozza:
- A színséma érintett;
- kúszik és mindenféle csíkok jelennek meg;
- A képernyő fehér vagy szürke lesz.
Nincs TV jel
Nem ritka az olyan helyzet, amikor egy működő tévékészülék nem hajlandó bekapcsolni magát. De nem mindenki érti meg azonnal, hogy az ilyen viselkedést a TV-jelek banális hiánya is okozhatja. Ez azért van, mert a modern televíziók zajcsökkentést használnak. Ha nincs TV-jel, a védelem működésbe lép, és a TV készenléti üzemmódba kapcsol. Ezért, ha a vevőkészülék leállt, először ellenőrizze a TV-jelet, és csak ezután keresse a berendezés meghibásodásának egyéb okait.
A kondenzátorok cseréje a legegyszerűbb művelet, amit egy otthoni ezermester elvégezhet. Más esetekben nem lehet speciális ismeretek nélkül, és jobb, ha a javítást szakértőre bízza, mert a helytelen műveletek az alaplap kiégését okozhatják.
A háttérvilágítás izzóinak cseréje
A kiégett háttérvilágítási izzót a mátrixban saját maga is kicserélheti. A csövek cseréjét egy Sharp készülék példáján mutatjuk be. Ezt használhatja más márkájú LCD televíziók izzóinak cseréjéhez.
- Húzza ki a TV-t a hálózatból, és vegye le a hátlapot.
- Ezután távolítsa el a vezérlőpanelt. Nem szükséges teljesen eltávolítani a lapot, mivel a lámpák bekapcsolásához kell használni.
- A mátrix eltávolítása előtt csavarja le az elülső keretet. Óvatosan lazítsa meg a tartókat, és vegye ki a szűrőket és a képcsövet.
- Cserélje ki az izzót és szerelje össze.
- Az összeszerelés befejezése után a következőket kell elvégezni A lámpa hibaszámlálójának visszaállítása. Ehhez el kell mennie a TV szervizmenüjébe, és az „OK” lehetőséget kell választania a visszaállításhoz.
Mikor kell szervizt hívni
Az esetek többségében, ha a tévékészülék meghibásodik, a szolgáltatóval kell felvenni a kapcsolatot. Az alábbiakban felsoroljuk azokat a problémákat, amelyek speciális beavatkozást igényelnek.
- A cikk elején felsorolt hibák mindegyike (A tápegység javítása és az izzócsere, ha megoldható, kizárható a listából).
- A HDMI bemenet nem működik. A hiba akkor lép fel, ha a készüléket erre a bemenetre csatlakoztatják, miközben a TV fut. A felhasználók gyakran elfelejtik ezt megtenni, amikor a készülék ki van kapcsolva.
- Hiányzó kép. Mielőtt szakembert hívna, ellenőrizze a készülék beállításait, ellenőrizze a TV-jelet. Ha a probléma továbbra is fennáll, válassza le a készüléket, és hívjon szakembert.
- Képernyő interferencia. Először ellenőrizze a TV-jelet, az antennakábelt és az összes csatlakozást. Ha nem, ellenőrizze a szolgáltatójánál, hogy végeznek-e megelőző karbantartást. Ellenőrizze, hogy a háztartásában jelenleg mely készülékek vannak bedugva, és melyek okozhatnak interferenciát. Más esetekben ezt a problémát a TV-vevő csomópontjainak belső hibái okozhatják, és ezek elhárításához szakembert kell hívnia.
- Nem lehet beállítani és elmenteni a csatornákat. Ez a memóriachip meghibásodását jelzi.
- Csíkok vannak a képernyőn. Ennek oka lehet a rossz kábelcsatlakozás, az érzékelővel vagy az alaplappal kapcsolatos problémák stb.d.
- A hang elveszett. A rendszerkártya hibás lehet, a hurok érintkezője elromolhat, a hangszórók maguk is elromolhatnak. De először ellenőrizze, hogy a távirányítón lévő némító gombot (azaz az egy gombnyomásos némító gombot az áthúzott hangszóró képpel) nem nyomta-e meg véletlenül.
- A készülék nem kapcsol be. Ha az aljzat, a dugó és a tápkábel sértetlen, és az áramellátás nem szakadt meg, akkor jobb, ha nem kísérti a sorsot, és kihúzza a készüléket, és hívja a mestert. Ha ez nem történik meg, és továbbra is „játszik” a készülékkel, akkor károsíthatja a TV fő részeit, ami után komolyabb javításokat kell végezni.
Kérdésem az lenne, hogy milyen jelek utalhatnak arra, hogy az LCD TV javításra szorul? Milyen problémák jelentkezhetnek, és milyen lépéseket kell tenni ilyen esetben? Ajánlatos inkább szakemberhez fordulni, vagy létezik otthoni megoldás is? Előre is köszönöm a választ!
Az LCD TV javításra utaló jelek közé tartozik a kép vagy a hang hirtelen eltűnése, a színhibák, a szaggatás vagy akadozás, a kép akadozása vagy elmosódása, illetve az eszköz hirtelen leállása. Ezek a problémák lehetnek hardveres vagy szoftveres hibák következményei. Javasolt szakemberhez fordulni, mivel az otthoni megoldások csak a kevésbé súlyos hibák esetén lehetnek hatékonyak. Az otthoni megoldások közé tartozik a tápkábelen vagy a csatlakozókon való ellenőrzés és tisztítás, az eszköz újraindítása, vagy a beállítások visszaállítása alaphelyzetbe. Ezeket azonban csak akkor célszerű megpróbálni, ha nem rendelkezünk szakértelmek, a szükséges eszközökkel és nem olyan súlyos a hiba.
, milyen típusú hibák jelentkezhetnek? Mennyire bonyolult a javítási folyamat és mennyi időt vesz igénybe? Van-e garancia a javításra? Mennyibe kerül átlagosan egy LCD TV javítása? Van-e lehetőség kiszállásra vagy csak szervizben tudják elvégezni a javítást? Köszönöm a segítséget!
Az LCD TV javításra szoruló olvasó nevében kérdést szeretnék feltenni: Melyek lehetnek az LCD TV hibás működésének leggyakoribb okai, illetve milyen szakembert ajánlanál a javításra?