Az elektromos konvektor az egyik legoptimálisabb és viszonylag nyereséges változat a nyaraló fűtésére. Nem mindig racionális egy helyhez kötött fűtési rendszer felszerelése vagy drága berendezések vásárlása, és végül is egy vidéki ház további fűtése nem csak télen lehet szükséges. Szezonon kívül, sőt nyáron is, az alacsony léghőmérséklet vagy a heves esőzések kellemetlen körülményeket teremthetnek. A konvektor viszonylag könnyen telepíthető és használható, és nem igényel különösebb karbantartást. Még a gyerekek és az idősek is megbirkóznak velük.
A konvekciós fűtőtestek előnyei és hátrányai
A modern fűtőberendezés számos fontos előnnyel rendelkezik. A fő előnye, hogy a készülék megvásárlása után a készülék teljesen működőképes: a felhasználónak csak vidékre kell szállítani és a hálózatra csatlakoztatni.
A konvektorok választéka széles és változatos. Bármely felhasználó képes lesz kiválasztani a megfelelő funkcionalitású és kialakítású modellt. Az alacsony árú modellek általában fehér színűek és egyszerű megjelenésűek. Vannak olyan prémium modellek is, amelyek előlapja sötétített, edzett üveggel vagy természetes kővel van ellátva.
Jó tudni! A konvektoros fűtőtestek biztonságosak az emberi egészségre nézve. Környezetbarátok, nem égetnek oxigént és nem párátlanítják a levegőt.
Az elektromos konvektorok hátrányai némileg szubjektívek:
- A készülék közelében lévő konnektor szükségessége. Hosszabbító kábel használható, de ez kellemetlenségeket okozhat.
- A készülék energiafogyasztása nem nevezhető gazdaságosnak. Egyes modellek több üzemmóddal rendelkeznek, és a termosztát lehetővé teszi a minimális energiafogyasztás beállítását, de ez közvetlen hatással van a fűtés intenzitására.
Falra szerelhető, az univerzális konvektorok kényelmesek, mert nem foglalnak helyet a padlón, és nem okoznak olyan tipikus kényelmetlenséget, mint a padlókonvektorok. A tok meglehetősen kis felületi hőmérséklete lehetővé teszi a készülék telepítését anélkül, hogy félne a falak dekoratív berendezésének károsodásától. Az univerzális konvektorok lábakkal vagy görgőkkel vannak felszerelve a padlóra állításhoz és a falra szerelhető konzolokhoz.
Termosztátok választéka
A hőmérsékletet szabályozó termosztátot minden modern konvektoros modellnél használják. Ez a funkció lehetővé teszi a készülék optimális használatát és az energiahatékonyságot. A felhasználó saját igényei szerint állítja be a hőmérsékletet. Általában többféle üzemmód létezik: „gazdaságos”, „kényelmes”, „automatikus”.
Elektronikus szabályozók Többfunkciósak, és lehetővé teszik az egyéni működési beállítások beállítását és mentését, akár a hőmérséklet óránkénti változásáig. Az elektronika pontatlansága minimális, de az ilyen termosztátok érzékenyek a feszültségingadozásokra. Ha problémák vannak az elektromos vezetékekkel, ami gyakori a magán- vagy dacha szektorban, érdemes figyelmet fordítani a második típusú termosztát szabályozókra.
A fűtőelemek típusa
A fűtőelem a konvektoros fűtőberendezés alapvető funkcióját látja el. Összesen háromféle fűtőberendezés létezik:
- Tű típusú A (szalag) elemek a legrövidebb élettartamú, de megfizethetőek.
- Csöves fűtőtestek az ár és a minőség közötti jó kompromisszumot jelentenek. Az egyetlen hátránya ennek a fűtőtípusnak a fűtés közbeni jellegzetes kattogó hang.
- Monolitikus Az elemek egy modern fejlesztés, csendesek és megbízhatóak, de valamivel többe kerülnek, mint a sátor- vagy szalagfűtők (a részletekért lásd a konvektorok fűtőelemeinek típusairól szóló cikket).
Monolitikus fűtőberendezés
Opcionális extrák
A gyártók különböző opciókkal látják el a modelleket a maximális használati könnyebbség érdekében. Az alapfunkciók 2-4 működési módot tartalmaznak. A további funkciók eltérőek lehetnek, ezért az elektromos konvektor kiválasztásakor egy vidéki ház számára, meg kell határoznia, hogy melyikük lesz prioritás.
- Fagyvédelem Automatikusan elindítja a konvektort, ha a hőmérséklet 5° C alá csökken. Ez a lehetőség akkor hasznos, ha fennáll a csövek befagyásának veszélye.
- Automatikus leállítás A padlókonvektor dönthető – ha kisgyermekek vagy háziállatok vannak, ez a funkció biztosítja a biztonságos működést.
- Elektronikus programozó lehetővé teszi a szükséges működési paraméterek beállítását. A felhasználónak nem kell folyamatosan állítania a fűtés intenzitását; az elektronika automatikusan beállítja a hőmérsékletet a beállításoknak megfelelően.
- Fűtésjelzés – Nem a leghasznosabb lehetőség, de lehetővé teszi, hogy távolról megállapítsa, hogy a készülék jelenleg működik-e.
- Beépített levegő ionizátor Akkor is működik, ha a fűtés ki van kapcsolva.
- Fröccsenésgátló a leghasznosabb, ha a készüléket a fürdőszobában használják, de ez a védelem bármely helyiségben, például a konyhában is megfelelő lehet.
- Ha a házban egynél több konvektoros fűtőtestet használnak Egyetlen vezérlőmodul és egyszerre szabályozza az összes eszközt.
Hogyan válasszuk ki a legjobb modellt
A fűtőberendezések kiválasztása egy vidéki ház számára először is a készülék szükséges kapacitásának meghatározásához kapcsolódik. A gyakorlatban nehéz pontosan meghatározni, hogy mennyi energiát kell vásárolni egy konvektort. A kereskedők gyakran egyszerű képletet használnak a számításhoz: a szoba területét (négyzetméterben) megszorozzák egy 0,1-es szorzóval. A számítás a következő:
20 négyzetméter.m. x 0,1 = 2 kW.
Következésképpen 20 négyzetméter fűtéséhez legalább 2 kW teljesítményű konvektorra van szükség. Ha a helyiségnek magas a belmagassága (a szabványos 2,7 m felett), szorozza meg ezt további 1,5-tel:
2 kW x 1,5 = 3 kW.
A méret mellett más tényezők is befolyásolhatják a fűtést:
- nincs belső dekoráció;
- nincs hőszigetelés a padlón és a falakon;
- Szerkezeti vagy egyéb nyílások a falakon, ablakok, ajtónyílások és rések.
Természetesen, ha a helyiség teljesen fűtetlen és szigeteletlen, nehéz lesz a helyiséget első alkalommal fűteni. A konvektor csak akkor alkalmas, ha télen megszakítás nélkül működik. Például egy 30 négyzetméteres fagyott betonszobát egy három kilowattos fűtőberendezéssel 5-6 órán át kell fűteni (+10 °C-ra), vagy két ilyen fűtőberendezéssel 3 órán át. A magasabb hőmérséklet eléréséhez még néhány órát kell várnia.
Kérjük, vegye figyelembe! Ajánlatos kis teljesítménytartalékkal rendelkező fűtőberendezéseket vásárolni, a szükséges teljesítmény kb. 15%-ával.
Ezzel elkerülhető, hogy a készülék rendszeresen a maximális teljesítményen üzemeljen. Ezenkívül, ha a külső körülmények megváltoznak (pl. alacsony hőmérsékleten, ami nem jellemző az éghajlati övezetre), nem kell további berendezéseket vásárolnia.
Olvassa el továbbá: Kerámia konvektor – az otthon fűtésének alternatív módja.
Összefoglalva
A konvektoros fűtőberendezések jellemzőinek becslése alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a legtöbb modell megfelelő megoldás lesz egy vidéki ház számára. függetlenül attól, hogy az Ön otthona egy jól megalapozott nyaraló vagy egy kis, alkalmi használatra szánt épület.
Fontos, hogy a hőveszteség minden forrását kiküszöböljük, és gondoskodjunk a falak és a padló szigeteléséről. Ha a készüléket egyetlen fűtési forrásként kívánja használni, a téli időszakban bekövetkező meghibásodása a tervek vagy az ünnepek megzavarásával fenyeget. Figyelembe véve, hogy a vidéki házak általában távolabb helyezkednek el a várostól, érdemes szilárd konvektoros modellt választani. A monolit fűtőelem, a mechanikus hőmérséklet-szabályozó és a robusztus ház kiemelt fontosságú.
Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni az elektromos konvektor kiválasztásakor vidéki házak fűtéséhez?