A Stanford Egyetem szakértői Sanjeev Gambhir professzor vezetésével egy évtizedes munkával egy meglehetősen furcsa találmányt hoztak létre, amelyet „intelligens” WC-nek neveztek el. A találmány egyedülálló abban a tekintetben, hogy képes azonosítani a betegségeket a vizelet és az ürülék összetétele alapján minden egyes WC-t használó személy esetében.
Annak ellenére, hogy a találmány első pillantásra kétértelmű benyomást kelt, nagyon ígéretes technológiává válhat, amely lehetővé teszi az orvosok számára, hogy valós időben nyomon kövessék a beteg állapotát.
A szokatlan projektről a New Atlasban jelent meg információ. A szakértők rámutatnak, hogy az új WC megjelenése hasonlít egy közönséges WC-hez. A „töltés” olyan elektromos áramkörök összessége, amelyek lehetővé teszik, hogy az eszköz elvégezze a funkcióját. A leeresztő gomb ujjlenyomattal van ellátva, amely azonosítani tudja a látogatót. Abban az esetben, ha egy személy nem képes megnyomni egy gombot, a készülék azonosítja őt.
A készülék belsejében lévő kamera nemcsak a személyt azonosítja, hanem a vizsgálati eredményeket is nyomon követi. A WC felülete azonnal érzékeli a széklet és a vizelet tartalmát, és szükség esetén továbbítja az eredményeket az orvosnak, aki az adatok alapján diagnózist állíthat fel vagy további vizsgálatokat írhat elő. Érdemes megjegyezni, hogy maguk a tesztek további vizsgálatok nélkül számos betegségre figyelmeztethetnek, beleértve a veseelégtelenséget, az irritábilis bél szindrómát és még a húgyúti rendszer rákját is.
Figyelembe véve a készülék összes funkcionális jellemzőjét, az intelligens WC otthoni laboratóriumnak tekinthető. Az eszköz készítői biztosítják, hogy az eszköz által gyűjtött összes adatot biztonságos csatornákon keresztül küldik el a címzetteknek, garantálva azok anonimitását. De maguk a betegek valószínűleg nem férnek hozzá az adatbankhoz. A szakemberek szerint ez lehetővé teszi, hogy elkerüljék az interneten található információk és az öngyógyításon alapuló téves diagnózisokat, amelyek súlyos egészségkárosodást okozhatnak .
Mivel a tudósok még nem tudják, hogy találmányukra lesz-e kereslet, a termék árát nem nevezték meg. A 300 válaszadó mindössze 15%-a gondolta úgy, hogy az intelligens WC hasznos eszköz a háztartásban, 35%-uk úgy vélte, hogy az ötlet eredeti, gyakorlati alkalmazás nélkül, a többiek pedig tartózkodtak attól, hogy konkrét megjegyzéseket tegyenek.
A szakértők úgy vélik, hogy az újdonságot leginkább azok fogják értékelni, akik súlyos krónikus betegségekben szenvednek, és fizikailag nem tudják elhagyni otthonukat, hogy rendszeresen orvoshoz menjenek.
A kórházi vezetők is érdeklődhetnek a találmány iránt, mivel felismerik, hogy a betegek ilyen távdiagnosztikája jelentősen egyszerűsíti és optimalizálja az orvosi műveleteket, csökkentve az anyagi és időbeli erőforrások felhasználását.
Az intelligens WC valóban képes kiküszöbölni a klinikán végzett vizsgálatok szükségességét? Milyen konkrét technológiára és adatokra támaszkodik, hogy megbízható diagnózist adhasson? Van-e tudományos kutatás, ami alátámasztja ezeket az állításokat? És végül, mekkora mértékben csökkentheti az intelligens WC a betegek terheit és az orvosok munkaterhelését?