Elektromos csőmelegítő – TEN feltalálták a XIX. század közepén, 158 év a létezésének ez vált nélkülözhetetlen eleme számos háztartási készülékek kapcsolódó aktív vízmelegítő. A vízmelegítő fűtőelem a fő alkatrész – nélküle a mosó- és mosogatógépek normális működése lehetetlen, egyetlen villanybojler sem lesz képes vizet melegíteni ennek az alkatrésznek a hiányában.
Száraz fűtőelem
A leggyakoribb modellek azonban a következők Nedves vagy merített fűtőelemek. Egyes felhasználók úgy gondolják, hogy ez már elavult, és hiába – még mindig széles körben használják a különböző vízmelegítőkben. Ennek a fűtőberendezésnek a fő hátránya a vízkő és a lerakódások miatti gyakori meghibásodásra való hajlam, de száraz társaihoz képest könnyebb megtalálni, könnyebben cserélhető és természetesen olcsóbb.
Nedves fűtőelem
Tervezési jellemzők
A nedves fűtőtestek szabványos kialakítása a következő elemekből áll
- különböző módon hajlított üreges réz- vagy rozsdamentes acélcsövek;
- A fűtőtest belsejében egy nikrómhuzalból készült tekercs található;
- A szigetelőanyag szigetelőanyag – kvarchomok vagy magnézium-oxid.
A száraz vagy zárt fűtőelemeket a kazánokhoz a következő jellemzők jellemzik szigetelő izzó nagy szilárdságú kerámiából készült. A burkolat néha magnézium-szilikátból vagy szervetlen szteatitból, de nem fémből készül. A fűtés ezen a védőgömbön keresztül történik, és a csőelem nem érintkezik a vizes közeggel, ami tartóssá teszi azt.
Ha megvizsgáljuk, hogy mely típusú fűtőtestek jobbak, azonnal meg kell jegyeznünk, hogy nagyon jelentős különbségek vannak a teljesítményben és a konfigurációban – a nedves elemek esetében különbségek vannak a használt rögzítésben, a hajlítási formákban és a ház gyártásához használt anyagokban. A kazánban használt tartály típusa határozza meg a következőket fűtőtest alakja – Ennek a tulajdonságnak megfelelően az elektromos fűtőtest egyenesre vagy különböző irányokba hajlítottra alakítható. A nedves fűtőelem alaptestét rézből vagy rozsdamentes acélból készítik. A kazánhoz való száraz fűtőelemek különböző hosszúságú és átmérőjű egyenes rudak formájában készülnek – a tartály kapacitásától függően, a test rozsdamentes acélból készül, és a szteatit bevonatot minden egyes modellhez külön gyártják.
A száraz fűtőtestek élettartama hosszabb, mivel a burkolatuk szinte soha nem érintkezik a felmelegítendő vízzel. A tartály belseje és a fűtőberendezés rögzítő karimái titán- vagy üvegporcelán alapú speciális zománcokkal vannak bevonva – ez a korrózió elleni védelem megakadályozza a lerakódások és a vízkő kialakulását.
A nedves típusú fűtőberendezések hosszú távon vízkőlerakódást okoznak, ami meghibásodáshoz vezethet, és a felhasználó a termék testén keresztül áramütést kaphat. A szárazon szerelt változatnál ez a hátrány megszűnik, mivel a folyadék és a fűtőtest között rés van Kerámia izzó, amely dielektromos. Ezenkívül ez az opció teljesen kiküszöböli a fűtőtest túlmelegedését, a szerviz minimálisra csökken, de az időszakos csere nem kizárt, bár sokszor ritkább.
Számos gyártó nagy kapacitású vízmelegítők gyártását hozta létre, amelyek egyszerre kétféle fűtőelemet használnak, ami hozzájárul a nagy megbízhatósághoz és a megnövekedett élettartamhoz.
A statisztikák megerősítik, hogy a zárt fűtőelemek háromszor hosszabb ideig vannak kihasználva, mint nyitott társaik – a nedves fűtőelemek legfeljebb 5 évig, a szárazak pedig legalább 15 évig szolgálnak. A nyitott fűtőtestek költségei sokkal alacsonyabbak, praktikusabbak a javításhoz, de ha nem tervezi a vízmelegítő karbantartását, akkor jobb, ha a száraz változatot választja.
Thermex
Egy másik olasz cég egyszerre kínálja termékeit kétféle fűtőberendezés, amelyek jelentősen csökkentik a vízmelegítéshez szükséges időt – az egyik 1 kW-os, a másik 1,5 kW-os teljesítményű. Együtt vagy külön-külön működnek, lehetővé téve a felhasználó számára, hogy a fűtési folyamatot saját ízlése szerint állítsa be. A burkolat egy szabadalmaztatott ötvözetből készül; az összetétel titokban marad. Egy nagy plusz – helyettük más gyártók fűtőelemét, például az Atlantik vagy a Garanterm fűtőelemet is elhelyezheti.
Előforduló problémák
Íme a fűtőelemek gyakori hibáinak rövid listája.
- Ha hideg víz folyik a csapból, az annak a jele, hogy a fűtőelem – termosztát – csatlakozásában meghibásodás van.
- Ha a termék bekapcsol, majd leáll – ez az első jele annak, hogy a fűtőelem és az invertertermosztát közötti kapcsolat hibás vastag vízkő vagy vízkő réteg.
- Ha a felhasználó tapasztalatlansága miatt különböző hibákat követett el az önálló telepítés során, akkor nagyon nagy mennyiségű légpárna, ami megakadályozza, hogy a fűtőberendezés felmelegítse a vizet.
Bármilyen meghibásodást sokkal könnyebb megelőzni, mint kijavítani, erőfeszítéssel és pénzügyi ráfordítással.
A csere algoritmusa
A vízmelegítő fűtőelem cseréje nagyon időigényes művelet, és szigorúan egy bizonyos előírás szerint történik:
- Húzza ki a terméket a hálózatból;
- Győződjön meg róla, hogy a víz teljesen lefolyik;
- Vegye ki a vízmelegítőt a tartójából, és a könnyebb kezelhetőség érdekében fordítsa fejjel lefelé;
- csavarja le az alsó paneltartót, fényképezze le a helyét és a vezetékeket;
- válassza le a fűtőelem vezetékeit, és vegye ki a tartályból;
- tisztítsa meg az esetleges lerakódásokat és a vízkőlerakódásokat; ha a burkolat nem sérült meg, szerelje vissza a fűtőelemet;
- csere esetén szereljen be egy új fűtőelemet, és fordított sorrendben szerelje vissza.
Különösen a tapasztalatlan felhasználók számára, hogy segítsen nekik egy ilyen művelet helyes elvégzésében, van egy videótérkép, ahol a kazánban a fűtőelem cseréjét egy tapasztalt mester végzi:
Szia! Van valakinek tapasztalata a csöves fűtőelemekkel kapcsolatban? Milyenek ezek a fűtőelemek és mennyire hatékonyak? Hatékony alternatívát jelenthetnek-e a hagyományos kazánokhoz képest? Érdemes-e áttérni rájuk? Köszönöm!