Az elektromos vízforraló minden konyha nélkülözhetetlen attribútumává vált, és más készülékekhez képest vezető szerepet tölt be az eladásokban. Ezt a készüléket széles körben használják otthon, a konyhában és az irodai környezetben. De sajnos, mint minden elektromos készülék, a vízforraló is meghibásodik idővel. Mivel ennek a vízmelegítőnek az ára nem megfizethetetlenül drága, jobb egy újat vásárolni, mint javítani. De ha házi barkácsolónak tartja magát, megpróbálhatja saját maga elvégezni a vízforraló javítását.
Egyedi tervezési jellemzők
Az elektromos vízforralók egyszerű eszközöknek nevezhetők, így a keverőkkel, turmixgépekkel és hasonló konyhai eszközökkel egyenrangúak. A szegmens számos modellel örvendeztet meg, a költségvetéstől a prémiumig, kiváló minőségű anyagokból készültek. De a költségek ellenére a működési elv ugyanaz marad.
Az elektromos vízforraló alapvető elemei.
- Tartály. Az egység fontos jellemzői a térfogat és az anyag. Egyes modellek szabadon álló tállal rendelkeznek.
- Fűtőelem (TEN). Tárcsa- és spirál alakú megoldások állnak rendelkezésre.
- Vevő. Itt van egy állvány a tápkábellel és egy interfésszel/vevővel, ahol a vízforraló van elhelyezve.
- Termosztát. Az elem általában a bekapcsológomb mellett található, és a készülék kikapcsolásáért felelős, amikor a víz forrni kezd.
Kifinomultabb készülékek – termopotok – is kaphatók. A hagyományos elektromos vízforralóktól a termosztát jelenléte különbözteti meg őket. Ez utóbbi lehetővé teszi a felhasználó által meghatározott hőmérséklet fenntartását a tartályban.
Hogyan működik a vízforraló Egyszerű: Miután megnyomta a be-/kikapcsolót, a fűtőelem addig működik, amíg a víz fel nem forr. A készülék a termosztátnak köszönhetően kikapcsolja magát: a termosztátlemezen lévő speciális csatornán keresztül bejutó gőz tágulni kényszerül, így kinyílnak az érintkezők.
A termosztát felépítése
Hibadiagnózis
Mielőtt belemennénk az elektromos áramkörök műszaki részleteibe, érdemes ellenőrizni a következő nyilvánvaló pontokat: a készülék helyes elhelyezése a vevőegységen, a hálózathoz való csatlakoztatása és a hálózati csatlakozó dugó. Ha ezeket a pontokat kizárta, akkor folytathatja a burkolat szétszerelését.
Fontos! Minden munkát a készülék kikapcsolt állapotában kell elvégezni.
Az elektromos vízforraló szétszerelése
Ami a tok szétszerelését illeti, a kézikönyvben részletes utasításoknak kell lenniük erre a részre vonatkozóan. A termosztát és a fűtőelem, valamint azok rögzítési pontjainak sematikus ábrája a „Termosztát cseréje”, „A ventilátor eltávolítása” stb. szakaszokhoz van csatolva. A drágább vízforraló modellek lehetővé teszik a problémamentes szétszerelést (csavarok, szegecsek, stb.).p.), míg a kedvező árú készülékek alkatrészei gyakran ragasztóval vannak ellátva. Tekintsünk egy durva algoritmust a vízforraló szétszedésére.
A példához egy közönséges költségvetési eszközt vettünk, amely nem különbözik a drágább modellektől – Vitek, Tefal, Polaris, Scarlett és más elektromos vízforralók tervezése. Egyébként ebben a modellben, valamint a Vitek VT-7009 (TR) készülékben az edény a következőkből készül hőálló üveg. Szedjük tehát szét az egységet a következő algoritmus segítségével.
- Vegye le a készüléket a talapzatáról, és csavarja ki az alsó panelen lévő összes csavart.
- A fedőlap eltávolítása után a rögzítőcsavarok láthatók. Ezeket is el kell távolítani.
- Ezután csatlakoztassa le a készülékház aljáról a készüléket.
Multiméterrel teszteljük a vízforralót
Fűtőelem az utolsó dolog, amit ellenőrizni kell. Próbaüzemben ellenőrizze a fűtőtesttől az alaphoz vezető érintkezőket és a kapcsolószálakat. Ha van jel, a fűtőelem rendben van. Arról is meg kell győződnie, hogy a fűtőelem nem ér hozzá a szekrényhez, és nincs rövidzárlat. Ehhez helyezze a szondát a fűtőelem egyik vezetékére, és a másik vezetékkel érintse meg a tartályt. A pozitív jel a burkolat meghibásodását jelzi.
A termosztát ellenőrzése
Az ilyen formátumú készülékek a termosztát jelenlétének köszönhetően kicsit bonyolultabbak, mint a hagyományos vízforralók. Ez utóbbi lehetővé teszi a tartályban a megfelelő hőmérséklet fenntartását a felhasználó bevonása nélkül. Az adott modelltől függően a termosztát a fogantyúban vagy a vevőegységen található. Az alap öt csapot tartalmaz, amelyek közül egy pár a termosztát számára van hozzáadva.
A földelő áramkör vezetékeinek meg kell egyezniük a tápkábel vezetékeivel. Az egyes szálak ellenőrzéséhez érintse meg a dugó csapját az egyik érzékelővel, a másikkal pedig az alapcsatlakozó csapjait. Csatlakoztassa a termosztáthoz tartozó csatlakozókat egy 100 kOhm-os ellenállással. Ha a multiméter végtelent vagy túl alacsony értéket mutat (kétszer vagy többször alacsonyabb), akkor a termosztát áramköre hibás.
Szétszerelt vízforraló
Ha az elem rendben van, a további diagnosztikát a fent leírt módon kell elvégezni. azaz ellenőrizze az aljzatot, a fűtőelemet és a gombot. Mielőtt azonban folytatnánk, a termosztátot ki kell kapcsolni…
A fűtőelem állapotának helyes értékeléséhez a fűtőelem ellenállásának megállapítása. Ossza el a wattot (W) a hálózati feszültséggel (V), hogy megkapja az áramerősséget (A). A névleges teljesítmény az adatlapon szerepel, és a szabványos aljzatban a 220 voltos feszültségek száma. Most osszuk el a feszültséget (V) az amperrel (A), és ellenőrizzük az ellenállást (Ohm) a tényleges értékkel szemben.
Ha a valós érték nagyon eltér a számított értéktől, az azt jelenti, hogy a fűtőelem nem működik. A fűtőelem ellenállásának ellenőrzéséhez szét kell szerelni a készülék alsó részét, és a tekercs teszteléséhez a multimétert ohmméter üzemmódba kell kapcsolni.
Tipikus meghibásodások
Az elektromos vízforraló egy egyszerű készülék, amely kevés olyan elemet tartalmaz, amely meghibásodhat. Ennek ellenére van néhány gyakori meghibásodás, amelyek közül a következőket lehet kiemelni
- a folyadék lassan melegszik;
- a készülék idő előtt kikapcsol;
- a vízforraló nem kapcsol ki;
- A gép nem kapcsol be;
- A fűtőelem meghibásodása;
- A házból szivárgó víz.
A vízforraló nem kapcsol ki
Amikor a vízforralóban lévő víz forr, a gőznek a fedél alatt kell összegyűlnie, és egy csatornán keresztül a termosztáthoz kell jutnia. Ha a fedél nincs megfelelően lezárva, ez nem így van, és a készülék leállítás nélkül működik. Ha a fedél rendben van, ellenőrizze, hogy a fogantyú oldalán lévő gőznyílás nem szennyezett-e vízkővel.
Ha a nyitás is rendben van, akkor feltételezhető, hogy a vízforraló nem kapcsol ki a következők miatt a termosztát meghibásodott. A vízforraló termosztátja a test alján található, és ahhoz, hogy a cseréhez hozzáférjen, szét kell szerelnie az egész készüléket. Ennek módját fentebb már leírtuk.
A készülék nem kapcsol be
A forrásban lévő készülék nem kapcsol be, aminek különböző okai lehetnek.
- Hibás tápkábel és dugó. Ez úgy történik, hogy egy teszterrel „szondázza” a kábelt, megérintve a dugón lévő csapokat és a talpban lévő csapokat. Ha vezetékszakadást észlel, a kábelt újjal kell helyettesíteni.
- Rossz kapcsolat a bázison (alap). Az érintkezők kiéghetnek a hosszan tartó működés miatt, így zavarva a vezetőképességüket. Ha az érintkezők szennyezettek, finom csiszolópapírral megtisztíthatók. De az olvadtak esetében teljesen ki kell cserélni őket.
- A belső be-/kikapcsoló meghibásodott a készülékben. A kapcsoló nagy terhelésnek van kitéve (1500-2000 watt), ami megégeti az érintkezőket. Ez a készülék működésének leállását okozhatja. A kapcsoló a gomb alján található, és az alábbi ábrán látható módon néz ki.
Használjon finom csiszolópapírt, körömreszelőt vagy finom reszelőt a pikkelyek eltávolításához. Ahhoz, hogy könnyebb legyen a csíkozás, szükséges lehet a gombot kissé „finomítani”, azaz a csíkokat drótvágóval eltávolítani.
Ha ez az alkatrész eltört, a Tefal vízforraló nem kapcsolható be. Ha többet szeretne megtudni arról, hogyan javítson meg egy meghibásodott elemet, nézze meg ezt a videót, hogy megnézze a probléma orvoslásának egyik eredeti módját.
A fűtőelem meghibásodása
A régebbi és az újabb modellek elektromos vízforralóinak javításakor a leggyakoribb meghibásodás a fűtőelem kiégése. A fűtőelemek problémája elsősorban a vízkő idő előtti eltávolítása miatti túlmelegedés.
Ha az ellenőrzéskor kiderül, hogy a lemezes fűtőtest kiégett, nem kell kicserélni, mivel ez egy egység az elektromos készülék aljával, mint például egy Scarlett vagy Vitek VT-7009(TR) vízforralóban. Ezért új készüléket kell vásárolnia. Csak a nyitott ellenállás cserélhető.
A folyadék lassú felmelegedése
Ha azt veszi észre, hogy a vízforraló nem melegíti gyorsan a vizet, akkor nézze meg a fűtőelem állapotát. A nyitott fűtőelemmel rendelkező készülékeknél lehetőség van arra, hogy A skála felhalmozódik A készülék nem megfelelő karbantartása. Rossz a hővezető képessége, ami azt jelenti, hogy a víznek hosszabb ideig tart felmelegedni. Ha a vízkő nem kerül eltávolításra, a fűtőelem kiéghet.
Ezenkívül a túlmelegedés a készülék teljes érintkezőegységének túlmelegedését okozza, és az érintkezők megolvadnak vagy kigyulladnak.
Vízkő a fűtőelemen
A vízforraló vízkőmentesítésére normál vízkőoldó használható citromsav, A vízforraló nincs kikapcsolva – nem lehet kikapcsolni a kereskedelemben kapható vízkőoldó használatával. Egyszerűen öntsön 1-2 tasak citromsavat (egyenként 20 grammot) a tartályba, forralja fel, és hagyja a felmelegített oldatot a tartályban 30 percig. Ezt követően a vízforralót folyó víz alatt jól ki kell öblíteni, hogy a vízkőmaradványokat eltávolítsuk. Az eljárás szükség esetén megismételhető.
A készülék idő előtt kikapcsol
Az elektromos vízmelegítő ilyen viselkedése azzal magyarázható, hogy a készülék a fűtőelemen képződő vízkő miatt leállhat. Mivel a fűtőelem túlmelegedési biztosítékkal van ellátva, az kiold és lekapcsolja a hálózatot. A meghibásodás megszüntetéséhez a fűtőtestek vízkőmentesítése szükséges.
A víz szivárog
A vízforraló szivárgásának oka lehet Laza csatlakozás az elektromos fűtőtest és a készüléktest között (nyitott fűtőelem esetén). Ha ez bekövetkezik, a rögzítőelemeket újra meg lehet húzni. Ha ez nem segít, akkor ki kell vennie a fűtőelemet, és ki kell cserélnie a gumitömítést, amely elhasználódott.
Így összegezhetjük: a forróvíz-egység javítása a saját erőfeszítései által bizonyos esetekben nagyon is lehetséges. De ha nem rendelkezik bizonyos készségekkel a háztartási készülékek javításához, akkor a legjobb megoldás egy új vízforraló vásárlása. A szervizben történő javítás pénzügyi szempontból nem indokolt, és nincs garancia arra, hogy a törés nem ismétlődik meg.
Milyen típusú problémával küzd az elektromos vízforralója, amire keres megoldást?
Az elektromos vízforralók számos típusú problémával küzdenek, amire megoldást lehet keresni. Néh einigek közül a leggyakoribbak lehetnek a vízforraló nem működése, a lassú vagy nem hatékony felforrósítás, a víz túlhevülése vagy túlzott forrássá válik, a vízforraló nem kapcsol ki automatikusan, és lehetnek mechanikai problémák, például törött fogantyú vagy repedt edény. Fontos, hogy az ilyen problémákat a gyártó által javasolt módokon megoldjuk, például az elektromos csatlakozás és a hálózati feszültség ellenőrzése, a vízforraló tisztítása vagy a hőmérséklet-szabályozás beállítása. Ha ezek a megoldólépések nem működnek, akkor érdemes lehet szakemberhez fordulni vagy az elektromos vízforralót cserélni.
Szeretném megjavítani az elektromos vízforralómat, de nincs rá tapasztalatom. Van valamilyen egyszerű javítási tanácsa?
Hogyan lehet otthon javítani az elektromos vízforralót? Vannak-e bármilyen általános problémák vagy hibák, amiket érdemes lenne megpróbálni orvosolni, mielőtt szakemberhez fordulunk?
Az elektromos vízforraló javításához otthon először meg kell győződni róla, hogy a készülék csatlakoztatva van-e a megfelelően működő elektromos hálózathoz. Ellenőrizni kell a töltőkábelt és a csatlakozásokat, hogy nincs-e bennük sérülés vagy gyenge kapcsolat. Ha a forraló nem működik, lehet, hogy a vízforraló tálca nem érintkezik megfelelően a forráspont érzékelőjével, ezért alaposan meg kell vizsgálni ezt a részt. Külsőleg nézze meg a készüléket és ellenőrizze, hogy nincs-e elöregedett, törött vagy törött alkatrész. Megjelenhetnek vízkő lerakódások, amelyek a forráspontot befolyásolhatják, ezeket speciális vízkőoldóval kell eltávolítani. Ha ezeket a lépéseket követjük, még mindig problémák merülhetnek fel, és ebben az esetben érdemes szakemberhez fordulni.
Az elektromos vízforralók otthoni javítása során előforduló általános problémák közé tartozik például a vízkőlerakódás okozta lassú vagy hiányzó forrás, a hibás kábel vagy csatlakozó, a meghibásodott vízforraló vezérlő vagy a kiégett fűtőelem. Első lépésként érdemes ellenőrizni, hogy a vízkőtelenítés segíthet-e a problémán, és ha igen, akkor végezzünk egy alapos tisztítást. Ha a vízkő eltávolítása után sem működik jól a vízforraló, ellenőrizzük a kábelt és a csatlakozókat is, hogy ne legyenek sérültek vagy meglazultak-e. Ha ezek rendben vannak, akkor javasolt szakemberhez fordulni, mivel esetlegesen a vezérlő vagy a fűtőelem lehet a hiba forrása, amiket általában csak szakszervizben tudnak megjavítani vagy cserélni.
Hol találhatok részletes útmutatót az elektromos vízforralóm javításához? Van valamilyen alapvető dolog, amit ellenőrizni lehet vagy kijavítani, mielőtt szakemberhez fordulok? Értékelem minden segítséget vagy tippet, hogy megspóroljam a költséges javítási költségeket!