Előfordul, hogy az elektromos hálózatban a feszültség megugrik… Ez komoly károkat okozhat a berendezésben. Ha otthonodban hasonló problémák vannak, ne felejtsd el, hogy a háztartási készülékekhez, például az LCD TV-hez, túlfeszültség-védőket vásárolj; ;).
Miért van szüksége stabilizátorra
Ha úgy dönt, hogy megvásárolja, az első lépés az, hogy megtudja, hogy illik-e a készülékhez. Erre a specifikációra azért van szükség, mert a legtöbb modern elektronikai eszköz, nem csak a televíziókészülékek, szabványos túlfeszültség-védelmi eszközökkel vannak felszerelve. De gyári stabilizátorok Nem nagy terhelésre tervezték, és csak kis különbségeket bír el. A lényeg az, hogy ha a háztartási készülék elromlik, például ha a televízió készülékének nincs képe, és jelentős elektromos túlfeszültségek vannak, akkor jó ötlet befektetni egy stabil stabil stabilizátorba, hogy helyettesítse a hagyományosat.
Mechanikus rendszer
A magasabb pozíciót a stabilizátor foglalja el, amely a relé áramkörnél jobb erőforrásokkal és jellemzőkkel rendelkezik. Ez egy szervomotoros mechanizmus, vagy elektromechanikus szabályozási áramkör, ahogyan azt nevezik. A készülék ára ugyan lényegesen magasabb, mint az előző generációs rendszereké, de felülmúlja azokat a következők tekintetében is az ellenállás szintje.
Természetesen ez nem mentes a hátrányoktól. A szervómechanizmus meglehetősen lassan működik. Ezen túlmenően, a szabályozók ezen alosztályának előnyben részesítésével, a műhely rendszeres látogatásának szükségességével kell szembesülnie. Feláldozható anyag – kefék – gyakori cserét igényel, ami némi kényelmetlenséget okozhat.
Luxeon LDS-10000 stabilizátor
Triac
A már leírtak mellett sikerült nagyobb népszerűséget kivívnia a következő típusú feszültségszabályozóknak is. A Triacid rendszer meglehetősen gyakori a háztartási készülékek tulajdonosai körében. Ez egy jó stabilizátor, amelynek élettartama három-öt év. Az áramkörnek nincsenek mozgó alkatrészei, így a tervezők elérhetik, hogy csendes működés. Egy ilyen eszköz nem igényel sok karbantartást, és tökéletesen jól működik a feszültségkiegyenlítéssel.
A stabilizátor gyenge pontja lehet a magas hőmérséklet – a tirisztorok általában tönkremennek a túlzott hő hatására. Ezt a fajta hibát a hálózatban fellépő interferencia okozza.
A triac szabályozó magasabb jellemzői miatt jelentős az ára, de a hosszú élettartam és a magas, 98%-os hatásfok indokolttá teszi. Ezen kívül a triac stabilizátorok a leggyorsabbak, válaszadási sebesség Túlfeszültség-tűrésük 10 ms. Nagy pontosságú számok, azonnali reagálás vészhelyzetben, a bejövő feszültségek széles skálája, mindezek miatt felesleges szavak nélkül választ egy ilyen hatékony készüléket.
Triac feszültségszabályozó LVT ACH-350C
Dupla konverzió
Az ilyen típusú stabilizátorok hatékonyabbak, mint a relés és mechanikus rendszerek. A következő elv alapján működnek Inverteres eszközök. Fő jellemzője a váltóáram egyenárammá alakításának képessége és fordítva. Az áramátalakítások nagy pontossága egy speciális mikroprocesszornak az áramkörhöz való hozzáadásával érhető el.
Az ilyen stabilizátorok ideálisan alkalmasak az 1-30 kw kapacitású berendezésekbe való beépítésre, amelyek érzékenyek a tüskékre – az LCD TV-k az ilyen berendezések közé tartoznak. Tartósak (akár 15 évig), szinte zajtalanok, és gyorsan reagálnak a vészhelyzetekre.
Az ilyen eszközök költsége azonban nem triviális: az egyes készülékek árai elérhetik a 60 ezer dollárt.forintel.
Nem szabad elfelejteni, hogy a háztartási készülékek feszültségkiegyenlítésére szolgáló fenti eszközök megvásárlása csak egy túlbiztosítás. Lehet, hogy soha nem lesz rá szükséged, és a pénzed kárba vész. Mint már említettük, a legtöbb televízió már szabványos feszültségszabályozóval van felszerelve. A vásárlás csak az utolsó generációs eszközökre vonatkozik – lámpa vagy tranzisztoros modellek, amelyek nem rendelkeznek autovoltage mechanizmussal. El kell döntenie, hogy melyiket választja – a legolcsóbbat vagy a legdrágábbat.
A Sibkontakt IBPS-12-600N inverteres feszültségstabilizátor
Mit kell tudni az AVR kiválasztásakor?
A fentiek után logikus kérdés merül fel: hogyan válasszunk feszültségszabályozót?? Nagyon egyszerű. Az első dolog, amire figyelnie kell Teljesítménystabilizáló áramkör.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy az elektromos hálózatunk nagy részében a szabványos feszültséget 190 V és 240 V között tartják számon. Magától értetődik, hogy ilyen körülmények között a túlfeszültségek jelentősen csökkentik a TV vagy a számítógép élettartamát. Ráadásul az ilyen áramingadozások helyrehozhatatlanul károsíthatják a készüléket, és meglehetősen nehéz a TV-készüléket saját maga megjavítani. Ezért a stabilizátor vásárlásakor figyelni kell a kapacitására.
Ezenkívül annak meghatározásához, hogy melyik rendszer védelme lesz jobb, a következő mutatók segítenek:
- A biztosítékok rendelkezésre állása a rövidzárlatok megelőzésére;
- A készülék formája ergonomikus;
- Szünetmentes tápegység minimális zajjal működés közben.
Ezenkívül az ilyen hálózati eszközök több kis készülék vezérlésére is képesek, például egy stabilizátor védi a TV-t, a számítógépes rendszeregységet és az internetmodemet.
Tudja, hogyan válassza ki a szükséges teljesítményt és a wattok számát, hogy pénzt takarítson meg, de mégis hatékony AVR-t kapjon? Itt van szükség a speciális eszközök segítségére jelölések a szekrényen. Ezek egy bizonyos kVa szintnek felelnek meg. Bárki ki tudja számolni: 1kW = 0,8kW. Ha már tudja, hogy egy adott készülékcsoport mekkora az energiafogyasztása (a különböző típusú tévékészülékek hozzávetőleges energiafogyasztását itt találja), akkor ezt az energiamennyiséget könnyű kilovoltra osztani. Ezek a számítások segítenek a megfelelő stabilizációs szint elérésében. A legfontosabb dolog, hogy ne felejtsük el kis hibahatár, Általában egy kVa-val több, mint a jelzett.
A fentieknek segíteniük kell annak eldöntésében, hogy szükség van-e stabilizátorra a TV-hez vagy sem. Ez egy nagyon fontos védelmi eszköz az elmúlt generációs készülékek számára, amely ma sem veszítette el jelentőségét. Persze, egyesek azzal érvelhetnek, hogy ez túlzás és pénzkidobás. Azonban nem szabad elfelejtenie, hogy egy stabilizátor megfelelő környezetben sok évig működhet, és megmentheti a technikáját a legváratlanabb pillanatban. oktatás 1 A stabilizátor a megfelelő környezetben sok évig működhet. És akkor nem kell majd csodálkoznia, hogy a tévéje miért nem kapcsol be és ki magától.
Érdemes-e feszültségszabályozót telepíteni az LCD-televízióra? Személy szerint nem vagyok biztos ebben a döntésben. Vannak olyan esetek, amikor a feszültségszabályozó meghosszabbíthatja az élettartamot és védelmet nyújthat a túlfeszültségek és áramingadozások ellen. Azonban az LCD-televíziók általában már beépített védelmi mechanizmusokkal rendelkeznek, amelyek megfelelő szinten tartják a feszültséget és minimálisra csökkentik a káros hatásokat. A válasz az individuális igényektől és a televízió specifikációitól függ. Mindenképpen érdemes beszélni egy szakemberrel, aki segíthet meghatározni, hogy szükséges-e vagy sem.