Az amerikai Purdue Egyetem mérnökei olyan eszközt fejlesztettek ki, amely biztonságosabbá teszi a pacemakerek használatát. A Bluetooth-rendszer hatótávolságának mindössze 50 mm-re való leszűkítése lehetetlenné teszi, hogy külső források csatlakozzanak a hálózathoz.
A mai világban az információbiztonság és a személyes adatok védelmének szintje nem túl magas. A hackerek képesek feltörni okostelefonokat, számítógépeket, teljes hardverkészleteket és adatbázisokat. Az olyan eszközöket azonban, mint a pacemakerek, amelyek sok beteg számára fontosak, általában nem említik a legveszélyeztetettebb célpontok között. Eközben elméletileg egy hacker bármelyik beteg pacemakerét feltörheti, és elveheti az életét. Eddig nem észleltek ilyen kísérleteket, de a kutatók úgy döntöttek, hogy proaktívak lesznek, és rendszert terveznek a betegek védelmére.
Az a tény, hogy minden beültethető eszköz Bluetooth-kapcsolaton keresztül kommunikál egymással, amelynek hatótávolsága körülbelül 10 méter. Ez azt jelenti, hogy a támadók képesek csatlakozni az eszközhöz és irányítani azt. Egy pacemaker esetében például a működésének egyszerű felerősítése elegendő lenne ahhoz, hogy elkerülhetetlenül halált okozzon.
Az új találmány segít elkerülni a pacemaker-rendszerrel való manipuláció kockázatát, ami azt jelenti, hogy az emberek biztonságban vannak. Akár 100-szor kevesebb energiát használ, mint egy hagyományos hálózat.
Most az eszköz terjedelmesnek tűnik, és egy nagy karórára hasonlít, de a szakértők a chip méretét a chip méretére kívánják csökkenteni, amely bármely eszközbe beépíthető.
Ön szerint milyen óvintézkedéseket kellene tenni a pacemaker feltörhetőségének megakadályozása érdekében? Milyen szerepet játszik ez a felfedezés az egészségügyi technológia biztonságára vonatkozó általános aggályokban?