Fényszűrők fényképezőgépekhez

Van egy olyan vélemény, hogy egy modern fotósnak nincs szüksége szűrők használatára, mert gyakran a kész képet alaposan utólag feldolgozzák egy grafikus szerkesztőprogramban. oktatás 1 A modern fotósnak nem kell szűrőket használnia. A képszerkesztők azonban valószínűleg nem tudják korrigálni a túlvilágított képet, és megvédik az objektív lencséjét. Természetesen a nagy teljesítményű, funkciógazdag képszerkesztő szoftverek és a digitális fényszűrők megkönnyíthetik a fotós munkáját. Ezt jelzik a fényképészeti berendezések piacán bekövetkezett változások is. A színes fényszűrők fokozatosan veszítenek népszerűségükből, már csak a semleges és a polarizáló fényszűrők a legnépszerűbbek. Miért van szükség fényszűrőkre, mik azok, és miért nem szabad nélkülözniük a szakembereknek – lásd cikkünkben.

Szűrők használata

A nappali fényszűrő egy speciális tartozék a fényképezőgép objektívjéhez, és úgy tervezték, hogy optikai látómezőt érjen el Különleges hatás a fényképezés során. Például a felesleges részletek eltávolítása, a kép tónusosítása, a nem kívánt túlexponáltság eltávolítása, az erős napfény lágyítása stb.d. A szűrők az optikai rendszer fontos elemei, könnyen elérhetik a kívánt hatást, és a kreativitásuk és a képzeletük nem korlátozódik a grafikus szerkesztők lehetőségei által. A fényszűrővel készült fényképek mélyebben mutatják a fotós egyéni nézőpontját, és bizonyos művészi varázsa van. A lencsevédők használatának ismerete hasznos a profik és a kezdők számára – bárki számára, aki eredeti és egyedi képet szeretne készíteni.

A szűrő használata

A szűrők alaptípusai

Kezdjük azzal, hogy vannak fényszűrők kizárólag objektívekhez – ezeket be lehet csavarozni a menetbe a tartóba, vagy egy speciális tartóba helyezni az objektívre (ezt kompendiumnak hívják). Vannak olyan kameraszűrők is, amelyeket impulzusfény létrehozására terveztek. A gyújtópontnál illeszkednek a tartóba, és egy normál gumiszalaggal könnyen rögzíthetők. A DSLR-szűrőket ezért kétféleképpen különböztetjük meg a rögzítésük és kialakításuk alapján.

  1. Becsavarozható lencsevédők. Ezeket nehezebb jól eltalálni, mivel a foglalat menetének meg kell egyeznie az objektív átmérőjével. És ha ezek a paraméterek nem egyeznek, akkor egy adaptergyűrűvel segíthet a szűrő megfelelő beállításában.
    Rögzített szűrő

A fényszűrő elemek a funkció típusa szerint a következő típusokat különböztetjük meg:

  • védőszűrők;
  • ultraibolya szűrők;
  • polarizációs szűrők;
  • infravörös;
  • gradiens;
  • semleges;
  • speciális hatásokkal – színkorrekció vagy konverzió, színlágyítás vagy színfokozás.

Bontsuk le részletesebben az egyes típusokat.

Védőszűrők

Valószínűleg a legegyszerűbb és legegyszerűbb szűrőtípus. Úgy tervezték, hogy megvédje az elülső lencsét a karcolásoktól, repedésektől és egyéb sérülésektől. Emellett távol tartják a szennyeződéseket, port, apró részecskéket, amelyek előbb-utóbb eltömődnek az objektív belsejében, különösen nehéz időjárási körülmények között történő fényképezéskor. Ezek a szűrők tulajdonképpen objektívfedőként vagy tartozékként működnek. A védőszűrők könnyen megtalálhatók speciális „Protector” jelölés. A fényképezőgép megvásárlásakor vagy az objektívvel együtt külön is felszerelhetők; utólag nem cserélhetők ki.

Fontos! A fényszűrő nem látja el a színkorrekciós funkciókat, és nem dolgozik a visszavert fénnyel, valójában általában egy szokásos üvegfúvóka, bár nagyon robusztus és megbízható.

UV szűrő

Polarizációs szűrők

A polarizációs szűrők az egyik legdrágább, de a fotósok körében is rendkívül keresett szűrőnek számítanak. Ezek elég hatékonyak, és a leendő fotó tónusait és fényét egységesebbé teszik. Ezek a fényszűrők nagymértékben Csökkentik a visszavert fény mennyiségét, amely a lencsét éri. Ennek eredményeképpen a víz vagy a napfény tükröződése többé nem rontja el a képet, és nem takarja el a témát. A polarizációs szűrők csökkentik az égbolt és a terep közötti erős kontrasztot is, ami a tájképek fotózásánál igazi áldás. Az ilyen szűrőket a következő kódok azonosítják:

  • PL, ami a közönséges polárszűrőt jelenti;
  • C-PL, körkörös polarizátor.

A polárszűrő fő előnye, hogy a keretben a színekkel való hozzáértő munka a legfontosabb. Amikor a napsütéses napokon a nap elkezd sütni, és elveszíti a színt, a szűrő hozzáadja a megfelelő színárnyalatot, és az eredmény egy tökéletesen kiegyensúlyozott felvétel lesz.

A szűrő két lencséből áll, az egyik statikus, a másik forgó. A színtelítettség, a tükröződés és a kontraszt könnyen beállítható ezzel a készüléktípussal. Gyakran van egy skála vagy kis pontok a polarizátor keretén, amelyek segítenek beállítani a megfelelő szöget a fényképezés során.

A polarizációs fényszűrőknek 2 típusa van.

  1. Lineáris – ezek a szűrők meglehetősen olcsók és alapvető funkciókat kínálnak, de nem verik vissza annyira a polarizált fényt, mint a körkörös szűrők.
  2. Körkörös szűrők Az autofókusz és az expozíciómérés beállítása, a nem kívánt fényt erősebben elnyomja a képen.

A polarizációs szűrő mélyebb, kékesebb árnyalatúvá változtatja az égbolt színét, a nyári zöld tájat buja, a tengervíz színét pedig élénk és telítetté teszi. Mindazonáltal továbbra is ajánlatos a óvatosan használja: Mivel automatikusan csökkenti az objektívre jutó fény mennyiségét, a képek nem lesznek tiszták és elmosódottak a rossz fényviszonyok között. A szűrő telítettségét és színintenzitását is túlzásba lehet vinni, ha helytelenül használjuk, ami természetellenesen világos képet eredményez, gyakran „savas” tónusokkal.

Infravörös szűrő

Gradiens szűrők

Ezek a szűrők két típusra oszthatók:

  • forgó – a kép felének sötétítése és a lencse elforgatása;
  • hagyományos – A szűrők négyzet alakúak, és a fényképezőgép objektívjén lévő, speciálisan erre a célra kialakított tartóba illeszkednek.

A gradiens fúvókákat úgy tervezték, hogy egyenletes kitettség a tájfotózás területén. Tehát a keret felső része sötétebb lesz, míg az alsó rész világosabb lesz. Az eredmény egy jól exponált, részletgazdag kép.

Semleges szűrő

Különleges hatású szűrők

Színkorrekcióra vagy konverziós szűrőkre van szükség ahhoz, hogy az eredeti kép színeit a lehető leghűbben rögzítsék, különösen kedvezőtlen fényviszonyok mellett. a szűrők eltolják a színegyensúlyt, megváltoztatva a kép hőmérsékletét (hidegebbről melegebbre).

Tipp:! E szűrők helyes alkalmazásához színmérő vagy speciális szín- vagy árnyéktáblák használata ajánlott.

Szűrő színkorrekcióhoz

A megfelelő objektívszűrő kiválasztása

Bármilyen szűrő megváltoztatja az optikai sémát, és néha a legváratlanabb eredményeket adja. Nemcsak a képet korrigálhatja, hanem el is ronthatja a kész képet: például jelentősen csökkentheti a részleteket, szükségtelen fakófényt adhat hozzá, megvilágíthatja a keretet vagy minimalizálhatja a kontrasztot. Ezért mielőtt megvásárolna egy tartozékot, győződjön meg róla, hogy az megfelel az objektív paramétereinek és az ajánlott felvételi módoknak. Kérjük, vegye figyelembe a gyártó megbízhatósága és a visszavert fénnyel végzett munka minősége. Végül is, ha gyenge fényviszonyok között fényképezi témáit, egy csúcskategóriás szűrő megteszi a hatását.

Érdemes megjegyezni, hogy a fotófelszerelés kiválasztásakor nem sokat takarít meg, különben biztosan befolyásolja a minőséget.

Ha van egy csúcsminőségű nagylátószögű vagy szuper-széles látószögű készlete a személyes felszerelésében, akkor nagyon figyeljen oda fényszűrő keretek. A túl vastag keretek sötét sarkokat eredményeznek a keretben, ezáltal nem kívánt vignettáló hatást keltenek. A professzionális szűrők általában könnyebbek a keretben, így vásárláskor kisebb a veszélye a keret sérülésének.

Következtetés

Nem számít, hogyan nézzük, de még a digitális fényképezés és a nagy teljesítményű számítógépes programok korában is a fényszűrők nem veszítették el népszerűségüket. Sok típus még mindig keresett, különösen a szakemberek körében. A legújabb technológia különleges tulajdonságokkal ruházta fel a szűrőket. Például, nanobevonatú védőszűrők Megakadályozza, hogy a legapróbb por- és szennyeződésrészecskék is bejussanak az üvegbe. A B+W KSM HTC POL-CIRC polárszűrők akár harmadával több fényt engednek be, mint a hagyományos típusok. Ez lehetővé teszi, hogy lassabb záridővel és alacsonyabb ISO-érzékenységgel készítsen képeket. A legfontosabb, hogy a megfelelő szűrőt válassza ki az Ön fotózási céljainak, a kívánt eredményeknek és az optika típusának megfelelően.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 4
  1. Adrienn Csernák

    Milyen típusú fényképezőgépekhez lehet használni a fényszűrőket? És milyen hatással vannak a képekre? Milyen típusú fényszűrőket ajánlana az elvárt eredmények eléréséhez?

    Válasz
    1. Renáta Nagy

      A fényszűrőket különböző típusú fényképezőgépekhez lehet használni, például digitális vagy analóg, kompakt vagy DSLR gépekhez. A fényszűrők hatással vannak a képekre, mivel módosítják a bejutó fény spektrumát. Például a színszűrők megszűrik a kép bizonyos színeit, ezáltal érdekes színhatásokat hozva létre. Az infrafilterek infra- vagy termális fényt engednek át, így éjszakai vagy termográfiai felvételekhez használhatók. A szűrő típusa a várt eredményektől függ, és az adott helyzetben alkalmazkodik. Tehát először át kell gondolni, milyen hatást szeretnél elérni, és ennek megfelelően ajánlott fényszűrőket választani.

      Válasz
      1. Bendegúz

        A fényszűrők nagyszerű eszközök a fényképezés során, mivel képesek módosítani a bejutó fény spektrumát. A különböző típusú szűrők különböző hatásokat képesek elérni a képeken. Fontos először meggondolni, milyen hatást szeretnél elérni a képekben, és ennek megfelelően választani a megfelelő fényszűrőt. Például a színszűrőkkel érdekes színhatásokat lehet létrehozni, míg az infrafilterek segítségével éjszakai vagy termográfiai felvételek is készíthetők. Minden típusnak megvan a saját célja és alkalmazási területe, tehát fontos a helyes választás a kívánt eredmény elérése érdekében.

        Válasz
    2. Levente

      A fényszűrőket szinte minden típusú fényképezőgéphez használhatjuk, feltéve hogy a kamera objektívére illeszkedő méretű filtereket választunk. A fényszűrők eltérő hatást gyakorolnak a képekre, attól függően, hogy milyen típusút választunk. Például a UV-szűrők csökkentik a vagyonot és segítenek minimalizálni a színek vibrálását. A polarizáló szűrők erősítik a kép kontrasztját, csökkentik a leszórt fényt és megszüntetik a föld vagy víz felületének tükröződését. Az ND-szűrő lehetővé teszi a hosszabb expozíciós idők használatát, amelyekkel pl. az áramló vízést vagy a felhőmozgást lehet megörökíteni. A konkrét eredmény elérése érdekében a típusú képezés és a kívánt hatás függvényében különböző fényszűrőket ajánlhatunk, de általánosságban a polarizáló és ND-szűrőket tartják a legsokoldalúbb és leggyakrabban használtaknak.

      Válasz
Hozzászólások hozzáadása