A fűnyírók hasznosak a gyepápolás, a gyepek és a parkok gondozása során. Sokkal gyorsabban rendbe lehet tenni a füvet, mint egy kézi fűnyíróval. A leggyakoribb kaszálóberendezések benzinüzeműek. Ahhoz, hogy hosszú távon működőképesek maradjanak, a következőkre van szükségük Rendszeres karbantartás. Az időszakos olajcserék elengedhetetlenek. A belsőégésű motortól függően tiszta üzemanyagot kell használni, vagy speciális keveréket kell készíteni. A fűnyíróhoz való megfelelő olaj és benzin kiválasztása fontos, mivel a motor tartóssága a felhasznált üzemanyag és kenőanyag minőségétől függ.
Az olaj funkciója a fűnyírómotorban
A benzines fűnyírók kétütemű és négyütemű belsőégésű motorral egyaránt rendelkeznek. A lapátok mozgását a dízelmotor által bevitt energia hajtja. A hengerfurathoz mért rövid távolságok és a hengerfurathoz mért hosszú távolságok azt jelzik, hogy az égéstér nem az égéstérben felrobbant benzin- vagy üzemanyagkeverékből származó gázok tágulása miatt melegszik fel. Ebben a ciklusban a gázt a dugattyú mozgása segítségével sűrítik össze.
A motorolaj egy speciális anyag, amely biztosítja a motorolaj és a fűnyíró egyéb rendszereinek problémamentes működését. Ez különböző károkat okoz a gépben, ha az égési gázok a kipufogógázokból kiszöknek.
A kétütemű és négyütemű motorok jellemzői
A kétütemű motor ugyanúgy működik, mint a négyütemű motor. Az egyetlen különbség az, hogy a 2 ütemű motor 2 ütemű, a 4 ütemű motor pedig 4 ütemű. Ez utóbbi a dugattyú lefelé vagy felfelé irányuló mozgására utal. 2 löket a forgattyústengely fordulatonként. A dugattyú lökete az a mozgás, amelynek során az égési folyamatból származó gázok energiája hasznos motoros munkává (forgás) alakul át.
A 2 és 4 ütemű motorok kialakításuk és teljesítményük tekintetében a következő különbségekkel rendelkeznek.
- A kétütemű motorok nagyobb teljesítmény-tömeg aránnyal és literes kapacitással rendelkeznek (kb. 1,5-1,8-szor nagyobb).
- A gépészet bonyolultsága: a 2 ütemű modellek egyszerűbbek.
- A négyütemű modellek az optimalizáltabb kenési rendszer miatt, valamint azért, mert a forgattyús tengely lassabban forog, hosszabb üzemidőt biztosítanak.
- Milyen gyorsan éri el a maximális fordulatszámot: a kétütemű gépek gyorsabban gyorsulnak.
- Az időszakos karbantartás és a javítás megkönnyítése szempontjából könnyebb egy kétütemű motorral foglalkozni. Emellett olcsóbb és könnyebb, mint négyütemű társa.
A teljesítménysűrűség a hajtómű teljesítményének és tömegének aránya. A literes teljesítmény a teljesítmény és a motor térfogatának aránya (literben).
A szelepvezérlő elem hiánya miatt a kétütemű motorok könnyebbek és egyszerűbben beállíthatók. A hengert üzemanyag-levegő keverékkel töltik meg, és a gázt tágulással és tömörítéssel speciális furatokon keresztül ürítik ki: egy bemeneti (kifúvó) és egy kimeneti nyíláson keresztül.
A motorok kenésükben különböznek egymástól
Egy fontos pont a kétütemű és a négyütemű belsőégésű motorok közötti különbség: az előbbieknek nem tiszta benzinre, hanem megfelelő arányú benzin-olaj keverékre van szükségük. A levegővel keveredve kering a dugattyúegységben, kenve a hengerfalakat, a forgattyústengely és a hajtórúd csapágyait, valamint a dugattyúkat. Amikor a tüzelőanyag-keverék meggyullad, a keveréket alkotó olaj is apró cseppekben ég el. Az égéstermékek kipufogógázként szabadulnak fel. A gyakorlatban a kétütemű motorokhoz használt fűnyíróolajat bizonyos arányban keverik a benzinhez.
kiderült, hogy a kétütemű motorokban az olaj működés közben elég, a négyütemű motorokban viszont nem; az olaj hosszú ideig a rendszerben marad. Ez a teljesítmény tekintetében eltérő követelményeket eredményez. A kétütemű motorolajnak az égés után kis mennyiségű Minimális mennyiségű szennyeződés; – A lehető legalacsonyabb mértékű szennyeződés, A gép teljesítménye a használt kenőanyagtól függ, és a négyütemű gépeknél alapvető fontosságú, hogy a kenőanyag hosszabb ideig megőrizze eredeti fizikai-kémiai tulajdonságait.
Alkalmas olaj és benzin 2 ütemű motorokhoz
A kétütemű benzinmotorokat úgy tervezték, hogy üzemanyagkeverékkel működjenek. A fűnyíróban lévő olajat nem cserélik külön – a benzinnel arányosan keverik össze. Csak megfelelően összekevert üzemanyagot szabad a motorrendszerbe tölteni.
Minél drágább az olaj, annál jobb a mechanizmus teljesítménye. A kenőanyagoknak több csoportja is létezik, amelyek gyártásuktól függően alkalmasak a kétütemű motorokhoz:
- félszintetikus;
- szintetikus olaj;
- ásványi anyag.
Az alap határozza meg az anyag kenési tulajdonságait, azt a képességét, hogy alacsonyabb hőmérsékleten is folyékony maradjon anélkül, hogy a viszkozitás jelentősen megnövekedne. A zsiradék összetétele kb 5-15% különböző adalékanyagok. úgy tervezték őket, hogy növeljék a használt jármű gyakorlati hatékonyságát. Az adalékanyagok teszik ezt lehetővé:
- a fémfelületek oxidációs-redukciós reakciók okozta korróziójának lassítására;
- az alkatrészek hőellenállásának növelése érdekében;
- az anyag viszkozitásának stabilizálása ugyanazon a szinten, ahogy a hőmérséklet egy bizonyos tartományon belül változik.
Az elkészített üzemanyagkeveréket egyszerűen kiöntjük a benzintartály belsejében, öntözőkanna használata a kényelem érdekében.
A kőolaj és a benzin arányát az alábbi táblázat tartalmazza. Ez lehetővé teszi a keverendő anyagok mennyiségének gyors meghatározását.
Benzin és olaj keverékét lehet tárolni polipropilén vagy fém tartályokban Legfeljebb két hét. A polietilén palackokban lévő vegyületet nem szabad tárolni. Ennek oka, hogy a benzin reakcióba lép a tartály anyagával, és a keletkező termékek bekerülnek a munkakeverékbe. Az égés során több koromrészecske keletkezik.
A motort csak akkor szabad feltölteni, ha az már majdnem teljesen lehűlt. Ne töltse tele a tartályt: hagyjon elegendő helyet az üzemanyag hőtágulásának.
A tűz- és személyi biztonságra vonatkozó szabályokat be kell tartani, miközben a munkaanyag előkészítésén és kiöntésén a tűzforrásoktól távol kell dolgozni.
Olajcsere 4 ütemű motorban
A négyütemű motorral rendelkező fűnyírókat a tartályban benzinnel, a hengerházban lévő nyíláson pedig olajjal kell feltölteni. A berendezés gyártójának használati utasításában szerepel, hogy milyen gyakran kell cserélni a kenőanyagot.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a kenőanyag hatékonysága körülbelül 50 óra géphasználat után csökken. Ha kis területeket kell nyírni, akkor nem valószínű, hogy egy szezonban sok munkaórát kell ledolgozni. Ebben az esetben a kenőanyagot akkor kell kicserélni, amikor a gépet az őszi-téli időszakra betárolják.
Félszintetikus olaj YUKO SEMISYNTHETIC 10W-40
A talaj szennyeződésének elkerülése érdekében ne öntse a kipufogógázt közvetlenül a gyepre. A megfelelő kenőanyag kiválasztására is többféle lehetőség van. Az alábbi képen egy lehetséges opció látható.
A fűnyíró motorrendszerében lévő kenőanyag cseréjének folyamata meglehetősen egyszerű. Minden művelet általában 30 percig tart.
Ne feledje, hogy a négyütemű fűnyíróhoz használt olajat és benzint nem keverik, hanem külön-külön keverik össze.
Mind a két-, mind a négyütemű motorok esetében a benzin és az olaj használata az optimális választás, A gyártó által ajánlott. A megfelelő márkákra vonatkozó információkat a fűnyíró használati utasításában találja. A kenőanyagok viszkozitása nem lehet alacsonyabb a megadottnál, különben nem látják el megfelelően a feladatukat. A használt benzin nem lehet magasabb minőségű, mint a gyártó által ajánlott – a dugattyúk, szelepek vagy gyűrűk kiéghetnek. Az üzemanyag vagy kenőanyag feltöltésekor is be kell tartani az utasításokban megadott mennyiségeket. Az olaj és a benzin keverékének saját maga általi elkészítésekor be kell tartani a helyes arányokat.
Mi a különbség a fűnyíróolaj és a benzin között? Melyiket kell használnom a fűnyírómhoz? Milyen tényezőket kell figyelembe vennem a választáskor?
A kérdésed az, hogy hogyan válasszuk ki a megfelelő fűnyíróolajat és benzint?
A megfelelő fűnyíróolaj kiválasztásánál fontos figyelembe venni a gyártó által javasolt típust és viszkozitást. A legtöbb fűnyíróolaj 10W30 vagy 10W40 típusú, de mindig érdemes ellenőrizni a fűnyírónk használati útmutatóját. A benzinkiválasztásnál pedig ügyeljünk arra, hogy a fűnyírónk motorja milyen típusú üzemanyagra van tervezve – legtöbbször 95-ös ólmozatlan benzinre van szükség. Soha ne használjunk etanoltartalmú benzint a fűnyírónkban, mert károsíthatja a motort. Legjobb, ha minőségi üzemanyagot választunk, hogy hosszú távon is megfelelően működjön a fűnyírónk.