Ma már ritkán találni olyan otthoni fűtési rendszert, amely klasszikus gravitációs körfolyamaton alapul. A fűtési keringető szivattyú szinte általánosan használatos. Ez az eszköz hasznos és funkcionális, de csökkenti a csőhálózat tervezésének általános pontosságát. Ugyanakkor egy családi házban vagy lakásban nem lehet ilyen technológiailag fejlett fűtési rendszereket, mint például a padlófűtés, nyomás alatt lévő keringtető forrás nélkül működtetni.
A keringető szivattyú kialakítása és működése
A keringető szivattyú tervezése – a szabványos rendszer végrehajtása centrifugális gép. A fő szerkezeti elemek a következők:
- szivattyúház;
- A rotor, amely a forgást a motortengelyről a turbinaegységre továbbítja;
- Ferde lapátos turbina járókerék, más néven impeller;
- tömítés, a víztől vagy a hőátadó közegtől való elszigetelés;
- a fő elektromos áramkör, amely a működési módokat kapcsolja és a motor paramétereit ellenőrzi.
Fontos! A nedves forgórészű szivattyú működése, amikor levegő kerül a csővezetékbe, a mozgó alkatrészek drámaian megnövekedett kopását, túlmelegedést, lefagyást vagy a berendezés helyrehozhatatlan károsodását okozza. A fűtőközegben lévő csiszolóanyag-részecskék használata nem ajánlott. Ezért nedves forgórészű vízszivattyút csak zárt fűtési rendszerbe szabad beépíteni.
Száraz rotoros szivattyúk
A szárazon futó szivattyút a következőkkel végzik a turbinaegység gondos szigetelése a szivárgás ellen. A rendszernek számos előnye és hátránya van.
- A száraz rendszer előnye a jobb hűtés – a legtöbb alkatrész nem érintkezik a fűtési rendszerben lévő forró közeggel.
- A száraz szivattyúk zajosabbak.
- A száraz rotoros szivattyúk általános megbízhatósága alacsonyabb a tömítések megnövekedett száma és az állandó kenés hiánya miatt.
A száraz típusú fúvók fő előnye azonban az, hogy nem félnek a légszivárgástól. A vízben lévő koptató iszap is kevésbé befolyásolja őket – csak a turbina szenved ettől, amelynek sokkal hosszabb a működési ideje, mint a csúszócsapágyazott rotoregységnek. Ezért érdemes ezeket a fúvókat választani, ha nyitott fűtési rendszert építünk keringető szivattyúval.
Technológiailag fejlettebb, de érezhetően drágább megoldás – frekvenciaszabályozás. Az ilyen típusú szivattyú nem lépcsőzetes, hanem folyamatosan szabályozza a fordulatszámot. Ez lehetővé teszi a fűtőkör működésének finomhangolását.
A keringető szivattyúk használata a háztartások fűtésében
Mivel a víz keringető szivattyúk működésének néhány jellemzőjét a különböző fűtési rendszerekben már említettük, szükséges részletesen ismertetni a szervezésük fő jellemzőit. Érdemes megjegyezni, hogy minden esetben, a fúvó kerül a cső visszacsatolás, ha a lakásfűtés magában emelése folyadékot az első emeletre – ott van telepítve egy másik példány fúvóka.
Zárt rendszer
A zárt fűtési rendszer legfontosabb jellemzője az, hogy Tömítés. itt:
- A hűtőfolyadék semmilyen módon nem érintkezik a helyiség levegőjével;
- A hermetikus csőrendszerben a nyomás magasabb, mint a légköri nyomás;
- a tágulási tartály hidrokompenzátoros rendszer szerint van kialakítva, egy membránnal és egy légterű területtel, amely visszatérő nyomást hoz létre, és kompenzálja a hőátadó közeg tágulását, amikor melegszik.
Kérjük, vegye figyelembe! Zárt körfolyamathoz saját kezűleg is készíthető tágulási edény. Kapacitását egyszerű képletekkel lehet kiszámítani, a rendszerben lévő teljes vízmennyiségtől függően.
A zárt fűtési rendszer számos előnnyel jár. Ezek közé tartozik a hőátadó közeg sótalanításának képessége, hogy a kazán hőcserélőjén ne maradjon maradék és vízkő, a fagyálló folyadékok kiöntésének képessége a fagyás megelőzésére, valamint a hőátadáshoz a legkülönbözőbb összetételek és anyagok felhasználásának képessége, a víz-alkohol oldattól a gépolajig terjedően.
Egy egycsöves vagy kétcsöves szivattyúval ellátott zárt fűtési rendszer diagramja a következőképpen néz ki:
A Mayevsky szelep beépítésekor A radiátorok áramköre jobban szabályozható, nincs szükség külön légtelenítő rendszerre, és nincsenek biztosítékok a keringető szivattyú előtt.
Fontos! A zárt fűtési rendszer, amely a csövek lejtése nélkül, a hőhordozó mozgásának fővonalai szintjének betartásával épült, nem működik keringető szivattyú nélkül. Nem működik áramkimaradás esetén sem.
Nyitott fűtési rendszer
A nyitott rendszer külső jellemzői hasonlóak a zárt rendszerhez: ugyanazok a csővezetékek, radiátorok és tágulási tartályok. De alapvető különbségek vannak a működés mechanikájában.
- A fűtőközeg fő hajtóereje gravitáció. A felmelegedett víz felfelé emelkedik a szétosztócsövön keresztül, és ajánlott, hogy a lehető leghosszabb legyen a keringés fokozása érdekében.
- A táp- és visszatérő csövek ferdén vannak beépítve.
- Tágulási tartály – nyitott típus. Ebben a hűtőfolyadék érintkezik a levegővel.
- A nyitott fűtési rendszerben a nyomás megegyezik a légköri nyomással.
- A visszatérő áramlásba telepített keringető szivattyú nyomásfokozó szivattyúként működik. Feladata a csőrendszer hiányosságainak kompenzálása is: a túlzott illesztések és kanyarok miatti túlzott hidraulikai ellenállás, a dőlésszögtől való eltérések stb. miatt.
A nyitott fűtési rendszer karbantartást igényel, különösen a fűtőközeg folyamatos utántöltését a nyitott tartályból történő párolgás ellensúlyozására. A csővezetékek és radiátorok hálózatában is folyamatosan korrodálódnak, ami a vizet csiszoló részecskékkel telíti, és ajánlott telepíteni Száraz rotoros keringető szivattyú.
A nyitott fűtési rendszer elrendezése a következő:
Áramkimaradás esetén egyszerűen nyissa meg a megkerülő hurok csapját, így a rendszer továbbra is gravitációs keringetéssel működik. Ez a készülék a fűtés kezdeti beindítását is leegyszerűsíti.
Padlófűtés
A padlófűtéses rendszerben a keringető szivattyú helyes számítása és a megbízható modell kiválasztása a rendszer stabil működésének garanciája. Nyomásos vízellátás nélkül egy ilyen szerkezet egyszerűen nem működhet. A szivattyú telepítésének elve a következőket:
- A szivattyú a bemeneti oldalon fogadja a kazánból érkező meleg vizet, és egy keverőszelepes blokkon keresztül összekeveri azt a padlófűtésből visszatérő vízzel;
- a padlófűtési gyűjtőcső a szivattyú kimenetéhez van csatlakoztatva.
A padlófűtés elosztó és vezérlő egység a következőképpen néz ki:
Számítási példa keringető szivattyúra
Van egy és Egyszerűsített számítás. A számítás során a következő feltételezéseket használták:
- Egy méternyi egyenes cső ellenállása 100-150 Pa/méter, az anyagtól függően;
- A szerelvények használata 30%-kal növeli a hálózat ellenállását;
- Háromutas keverők esetén a közvetlen ellenállás további 20%-át kell hozzáadni a végeredményhez.
A számítási eljárás a következő: először a csövek teljes hosszát mérjük meg. Ha ezt megszorozzuk a névleges ellenállással, akkor az alaperedményt kapjuk. A veszteségeket ezután hozzáadjuk. Azaz, adjunk hozzá százalékokat a szerelvények, keverők, kanyarok. Ha a hálózat egycsöves rendszeren alapul, és a radiátorok termosztatikus tágulási szelepeket használnak, a végeredményhez hozzá kell adni az alapellenállás értékének 70%-át.
Feltételezhető, hogy a keringető szivattyú számított célértékei a műszaki maximumot írják le. És a gyakorlatban egy alulbecsült paraméterekkel rendelkező készüléket is vehetünk. Az egyszerűsített számítás azonban azt jelenti, hogy a végeredményben elég nagy a különbség. Számos tényezőt nem lehet figyelembe venni.
A tanács itt egyszerű: vásároljon egy keringető szivattyút fordulatszám-szabályozóval. Ez lehetővé teszi az empirikus beállítást, ha a készüléket folyamatosan működtetik.
A szivattyú kiválasztásának egyéb paraméterei
A legfontosabb paramétereken kívül vannak más fontos jellemzők is, amelyeket figyelembe kell venni a modell kiválasztásakor.
Üzemi hőmérséklet
A szivattyú dokumentációja meghatározza azt a hőmérsékletet, amelyen a hőátadó közeg feldolgozható. A legtöbb gyártó, különösen a költségvetési szegmens modelljei, ez az érték túl magas. Tehát, ha az olcsó eszközön 90%-osnak van feltüntetve, a gyakorlatban 70-80 Celsius-fokos hőhordozóval hiba nélkül képes lesz működni.
A legfontosabb követelmény itt a fűtőberendezés és a fűtési hálózat egészének paramétereinek összehangolása. A padlófűtéses rendszerben a víz hőmérséklete meglehetősen alacsony. Számos más rendszerhez hasonlóan. De egy fűtési kazán esetében vagy egy elég drága szivattyút kell vásárolnia, vagy szabályoznia kell a víz hőmérsékletét a csőhálózat bemeneténél.
A kiváló minőségű és megbízható keringtetők 110-130 fokos megengedett üzemi hőmérséklettel rendelkeznek. Az ilyen megoldások ára magas. A felhasználók azonban a legkevesebb panaszt a megbízhatóságukkal kapcsolatban tették.
Üzemi nyomás
Az egy- és kétszintes házakban a fűtési hálózat nyomása általában kevesebb, mint 2 atm. Ez az érték ritkán 3 és 4 atm között van. Egy, a nyomásértéknek megfelelően méretezett szivattyú teljesíteni fogja a feladatát. Ha azonban egy olcsó keringtetőt kell kiválasztani, érdemes közelebbről megvizsgálni az üzemi nyomásértékét.
Védelmi rendszerek
A védelem automatizálása – nagyon hasznos lehetőség a keringető szivattyúk számára. Jelentősen meghosszabbítja a készülék élettartamát, illetve megelőzi a baleseteket. Manapság kétféle védelem elterjedt.
- A túlmelegedéstől. A motor hőmérsékletét figyelő termoelem automatikusan kikapcsolja a szivattyút, ha az túlmelegszik.
- A száraz futástól. Különösen fontos a nedves rotoros modelleknél. a motor túlmelegedésének megakadályozása érdekében.
A motor ápolása mellett a szárazon futás elleni védelem egy másik szerepet is játszik. Leállítja a szivattyút, ezáltal megakadályozza a járókerék és a tömítések meghibásodását. Elkerüli az elakadást és a sérülést.
Sebességek száma
A helyes számításhoz nem számít, hogy a keringtető hány fordulatszámmal rendelkezik. Ha azonban optimalizálni szeretné a rendszer működését, alacsonyabb zajszintet szeretne elérni, és energiát szeretne megtakarítani, akkor a három üzemmódú modellekre kell figyelnie. Ez egy megfizethető otthoni felhasználási lehetőség.
Keringtető szivattyú ndfos ALPHA2 32-40, 3 sebességű
A kifinomultabb szivattyúk nagyobb számú fordulatszámmal rendelkezhetnek, vagy külső jel segítségével elektronikusan vezérelhetők, ami egyenletes kimenetet és teljesen szabályozott áramlást tesz lehetővé.
Konstrukciós tervezés
Az aljzat méretei, méretei és a burkolat anyaga szabványosított, ha a kialakításról beszélünk. Ez utóbbi egyszerű. Öntöttvas szivattyúházak masszív, tartós, és lehetővé teszi a legjobb hőelvezetést a motorból. Olcsó műanyag praktikusak és alkalmasak olyan helyekre telepített szivattyúkhoz, ahol nincsenek kitéve hőmérséklet-változásnak vagy mechanikai sérülésnek.
Csatlakozók ideális esetben meg kell egyeznie a hálózati adatokkal. Tehát egy 25 mm átmérőjű műanyag csőhöz egy ugyanolyan specifikációjú szivattyút kell kiválasztani. Nagyobb csatlakozási átmérő elfogadható. A szivattyú különböző adapterekkel csatlakoztatható. Kisebb átmérő – nem megengedett.
A szivattyú méretei szabványosítva vannak
Méretek A szabványos szivattyúk öntöttvas burkolata szabványosított. a csatlakozók csatlakozási pontjai között 180 mm van. A boltokban kapható összes bypass és könyökcső erre a méretre van tervezve. Léteznek kompaktabb megoldások is, a berendezések belsejében történő elhelyezéshez vagy olyan helyzetekben, ahol a hely korlátozott. A szivattyú hossza 130 mm.
Szivattyú jelölés
A felhasználó által kért összes adat tartalmazza feliratozás az előlapon. A keringető szivattyún lévő számok jelentése:
- A készülék típusa (leggyakrabban UP – keringető szivattyú);
- a fordulatszám-beállítás típusa (nincs megadva – egyfokozatú, S – fokozatváltás, E – lépéses frekvenciavezérlés);
- A cső átmérője (milliméterben, a cső belső méretét jelzi);
- fej deciméterben vagy méterben (gyártóról gyártóra változhat);
- általános méretek.
A szivattyú jelölése a táp- és visszatérő csőcsatlakozások típusáról is tájékoztat. A szavak teljes kódolása és sorrendje a következő:
A felelős gyártók mindig betartják a jelölés szabványos szabályait. Egyes vállalatok azonban előfordulhat, hogy nem adják meg a számadatok egy részét, pl. a beépítési méreteket. Ezt a készülék dokumentációjából kell megtudnia.
Érdemes szivattyút választani csak megbízható márkákból. A robusztus egységek a közepes árkategóriában is elérhetők. Ha a legmagasabb minőségre van szüksége, és lehetősége van kétszer vagy feleannyit fizetni – akkor az NDOFS és a WILO márkákra kell figyelnie.
Következtetés
A piacon ma már minden típusú keringető szivattyú megvásárolható. A felhasználó számára a legfontosabb a fúvó helyes méretezésének kiszámítása. És akkor, ha nem veszel szemérmetlenül szemét termékek a kínai garázs ipar, a fűtési rendszer egy minőségi szivattyúval fog működni hosszú, problémamentes és stabil.
Szia! Az olvasód szeretné tudni, hogy mennyire hatékony a folyamatfűtés egy családi házban, amikor szivattyúkat használnak a levegő keringetéséhez. Van valakinek tapasztalata a témában? Hogyan működnek ilyen szivattyúk és milyen költséget jelentenek? Köszönöm a segítséget!
A folyamatfűtés nagyon hatékony lehet egy családi házban, ha szivattyúkat használnak a levegő keringetéséhez. A szivattyúk működése abból áll, hogy a levegőt egy helyről beszívják és átadják a következő helyre, így folyamatos mozgásban tartva azt. Ez segít abban, hogy az egész házban egyenletes hőmérsékletet érjünk el. A szivattyúk általában elektromosan működnek, ezért jelenthetnek plusz költséget a villanyszámlában. Azonban az energiatakarékos berendezések használata segíthet csökkenteni a költségeket. A pontos költségek és hatékonyság a ház nagyságától, az izolációtól és a szivattyú típusától függ. Ajánlott konzultálni szakemberrel, aki segíthet a legmegfelelőbb szivattyú kiválasztásában és a költségek becslésében. Remélhetőleg ez segített!
A folyamatfűtés szivattyúval egy hatékony módszer a levegő keringetésére egy családi házban. Az ilyen szivattyúk általában energiatakarékosak, és segítenek a hőenergia egyenletes elosztásában az egész épületben. A szivattyú az alacsony hőmérsékletű levegőt a padlón lévő radiátorokhoz vezeti, ahol fűtési cikluson melegszik fel. Ennek eredményeként a fűtési költségek csökkenthetők. Azonban a szivattyúk beszerelése és fenntartása általában költséges lehet. A pontos költségek és hatékonyság függnek az épület méretétől és az egyéb fűtési rendszerektől. A legjobb, ha szakemberrel konzultál, hogy meghatározhassa a legjobb megoldást az ön otthonára. Remélem, segítettem!