Azt gondolnánk, hogy egy házimozi rendszer csatlakoztatása nem lehet túl bonyolult a modern ember számára. A gyakorlatban azonban előfordulhat, hogy mind a videó-, mind az audiofelvételekkel problémák adódnak. Ezenkívül tudnia kell, hogy melyik kábelt kell használni az egyes esetekben. Hogyan kell helyesen csatlakoztatni a házimozit? Van néhány szabály.
Miből áll a házimozi rendszer
Szóval, vásároltál egy házimozi rendszert az lg-től vagy bármelyik másik. Ez leggyakrabban a következő felszereléskészletet tartalmazza:
- vevő;
- DVD-lejátszó;
- hangszórórendszer (leggyakrabban ötcsatornás);
- kábelkészlet.
A házimozi rendszer csatlakoztatása egyszerű, csak csatlakoztassa helyesen az összes csatlakozót, figyelembe véve a szín- és betűjelzéseket.
A felhasználók a hangminőség drámai javulásáról számoltak be az LG Smart TV-khez csatlakoztatva. Csak ebben az esetben szükséges a optikai kábel. A hangzás 5 csatornára van osztva, így a professzionális mozirendszerekhez hasonló térhatás érhető el.
A kapcsolatteremtés módjai
Elöljáróban érdemes kiemelni a következő tényt. Számos készüléktípusnál a hálózatról való leválasztás szükséges, amikor a készüléket átkapcsolja. Különösen, ha HDMI-kábellel vannak csatlakoztatva.
Az első szabály a folytatás előtt az, hogy minden eszközt – TV-készülék, set-top box, hangszóró – le kell választani a hálózatról.
HDMI
Sajnos a régebbi televíziókból legtöbbször hiányzik a HDMI-port. De a modern modellek több mint egy. A HDMI-csatlakozót egyszerű okból nevezik digitális analóg interfésznek: ugyanazon a kábelen audio- és videoadatokat is továbbít. És az utóbbiakat továbbítják Digitális, kiváló minőségben.
A házimozi rendszer csatlakozási algoritmusa egyszerű:
- a set-top boxba vagy más lejátszó eszközbe, a kábel az OUT jelzésű portba van csatlakoztatva;
- A kábel másik vége a TV-portba van dugva.
A megtekintés megkezdéséhez használja a TV távirányítójának Forrás gombját a HDMI-kábelt tartalmazó port kiválasztásához. Bizonyos vevőkészülék-modelleknél ez egy szigorúan meghatározott csatlakozó. Ezért jó ötlet, ha előzetesen átnézi a készülék kézikönyvét.
Most már szükséged van A televízió csatlakoztatása külső hangszóróhoz. Ugyanazzal az interfésszel csatlakozik, mint a TV-je. Ez lehet analóg hangolás vagy digitális optikai port. Ez utóbbi ajánlott, ha jobb hangminőséget szeretne.
Külső hangszóró csatlakoztatásakor érdemes megnézni a vevőegység használati útmutatóját. A benne lévő információk segíthetnek a csatornák helyes átkapcsolásában. Tehát nem csatlakoztathatja a surround hangrendszer középső hangszóróját az oldalsó csatornába, vagy nem keverheti össze a hátsó és az első hangszórókat.
Száloptikai kábel
Az optikai kábelt, mint hangátviteli csatornát már említettük. Ennek a műsorszórási módszernek egy hátránya van: az üvegszálas kábel az alábbiakat továbbítja csak audio adatok. Sikeresen használható külső hangszórókhoz.
Optikai szálak használata esetén a kábel egyik végét a TV kimeneti portjához, a másik végét pedig a házimozi vevőkészülékhez kell csatlakoztatni. Ez általában elegendő. A hangszóró automatikusan érzékeli az optikai porthoz való csatlakozást, és elkezd dolgozni az adataival. A hang digitálisan kerül továbbításra, ez többcsatornás hang.
Az optikai kábeleknek előnyei és hátrányai egyaránt vannak. Kétségtelen előnyei közé tartozik az interferenciával szembeni immunitás és a magas hangminőség. A végfelhasználó számára hátrányos lehet a kábel törékenysége, valamint a port és a csatlakozó relatív érzékenysége a sérülésekkel és szennyeződésekkel szemben.
Koaxiális
A koaxiális kábel lehetővé teszi, hogy továbbítsa többcsatornás hang Házimozihoz. Ennek a csatornának a sebessége alacsonyabb, mint az optikai csatornáé. A kábel erős és megbízható. De az interferencia hatásait nem lehet teljesen kiküszöbölni. A koaxiális kábelcsatlakozó hasonló az antennacsatlakozóhoz, kivéve a hengeres csatlakozó külső oldalán lévő menetet.
A hangszórónak a TV-hez való csatlakoztatásához egyszerűen csavarja be a koaxiális végcsatlakozókat a TV kimeneti aljzatába és a vevőegység audio bemeneti aljzatába. A kábel vastag és erős, de könnyedén hajlik.
Van még egy előnye ennek a csatlakozási módnak. A csavaros koaxiális csatlakozót gyakorlatilag lehetetlen véletlenül kihúzni, és szennyeződésmentesen tartják.
RCA kábel
Az analóg kábel, amely minden dugóval és a végeken lévő tulipánokkal ismerős, képes az egyetlen alternatíva lenni a különböző korú eszközök csatlakoztatásakor. A régebbi házimozirendszerek egyszerűen nem rendelkeznek más interfésszel. Az analóg portok jól jönnek Ha aktív hangszórót csatlakoztat. A felhasználó saját házimozi rendszert építhet ki több különálló hangszóró készlet segítségével.
A legtöbb televízió analóg porttal rendelkezik a visszafelé kompatibilitás érdekében. Minden kábel egy csatornát szállít. Ennek megfelelően egy régebbi tévé egyetlen mono kimeneti porttal rendelkezhet. Vagy egy egész fésű egy modern modellben a többcsatornás surround hangzáshoz.
A házimozi és a TV csatlakoztatásához csak annyit kell tennie, hogy csatlakoztatja az analóg portokat. Ezek különbözőek Színkódolás, így nehéz bármit is elrontani. Ugyanígy járjon el, ha mondjuk egy régi videomagnót kell videóforrásként használnia.
Az analóg vezetéknek hatalmas hátránya van. Az interferenciára való érzékenység mellett a másfél méteres maximális hosszúság is korlátozza.
SCART fésű
A SCART interfész már elavult. A képet színszeparált analóg jelként továbbítja. Csak sztereó formátum az audióhoz. Ezért van kevés modern tévében SCART fésű. Valamint optikai lemezlejátszókon vagy multimédiás lejátszókon.
A kapcsolathoz azonban régi berendezések A SCART életképes megoldás lehet. Tisztességes képminőséget és sztereó hangzást biztosít. A lejátszó csatlakoztatása a TV-hez nem bonyolult. A fésűt nem lehet helytelenül behelyezni a csatlakozókba. De mint már említettük, a felhasználó nem fér hozzá a többcsatornás hangzáshoz és a modern média egyéb örömeihez.
TV beállítások
Annak érdekében, hogy minden lejátsszon és megszólaljon, be kell állítania a TV-t. először is, Válassza ki a megfelelő portot, amelyhez a lejátszó eszköz csatlakozik. Másodszor, a hangot a beépített hangszórókról egy külső hangszóróra kell átkapcsolni. Ennek módját az adott tévémodell kézikönyvében találja meg. Egyes modern modellek maguk választják ki a kezelőfelületet, amikor kapcsolatot észlelnek egy adott audioporton.
Csatlakozás a PC-hez
Az lg márkájú házimozi rendszer könnyen csatlakoztatható a számítógéphez. Használhat egy speciális kábelt, amelynek egyik oldalán cinch dugó, a másik oldalán pedig mini jack csatlakozó van. A zöld porton keresztül a következőképpen csatlakozhat egy számítógéphez.
- Csatlakoztassa a kábelt a PC rendszerdoboz és a DVD-lejátszó között. Ebben az áramkörben a lejátszó egy hangerősítő, így egy passzív mélynyomót csatlakoztatunk hozzá hangszórókkal.
- A számítógép hangkártyájának beállítása az optimális hangbeállításokhoz.
- Az utolsó lépés a számítógép grafikus kártyájának konfigurálása a megtekintési preferenciáknak megfelelően.
Csatlakozás a telefonhoz
A mobiltelefonok USB-memóriaként működhetnek: a modern készülékek akár 64 GB-ot is tárolhatnak. Ezért tartják sokan a kedvenc zeneszámaikat a telefonjukon. A házimozi hangszóróit használhatja a tárolt zene hallgatására. Hogyan csatlakoztathatja mobileszközét?
Ahhoz, hogy a telefonról a házimozi hangot továbbítsa a házimozi felé, egy vezetékre lesz szüksége, amelynek egyik végén két Tulip-csatlakozó, a másik végén pedig egy MiniJack dugó van. Az első csatlakozó a mozi AUX aljzatához, míg a második a telefon fejhallgató bemenetéhez csatlakozik.
A dróton lévő két tulipán különböző színű: fehér és piros. Ez jelzi a különböző hangcsatornákat (bal és jobb).
Könnyedén csatlakoztathatja házimoziját a TV-hez, számítógéphez vagy telefonhoz. Csak ismerkedjen meg a csatlakozás sajátosságaival, és az eredmény az lesz, hogy az összes munka az Ön idejéből a lehető legkevesebbet fogja igénybe venni.
Honnan szerezhetek információt a legújabb házimozi csatlakozási funkciókról?
A legújabb házimozi csatlakozási funkciókról legjobban az interneten szerezhetünk információt. Keresgéljünk a gyártók hivatalos weboldalain, olvassunk teszteket és véleményeket tech oldalakon, vagy kövessük az online fórumokat és közösségi oldalakat, ahol más felhasználók osztják meg tapasztalataikat. Emellett érdemes felkeresni a házimozi szaküzleteket, ahol a kiszolgálók segítséget nyújtanak a legújabb termékekről és funkciókról. Fontos, hogy alaposan tájékozódjunk mielőtt döntést hozunk a vásárlásról.
Milyen csatlakozási lehetőségek állnak rendelkezésre a házimozi rendszerben?
A házimozi rendszerben számos csatlakozási lehetőség áll rendelkezésre. Az alapvető csatlakozási módok közé tartozik az audio és video kábelek használata, például HDMI, RCA, optikai vagy koaxiális kábel. Ezen kívül lehetőség van vezeték nélküli csatlakoztatásra is, például Bluetooth vagy Wi-Fi segítségével. A házimozi rendszerhez továbbá csatlakoztathatók más eszközök, például a tévé, DVD vagy Blu-Ray lejátszó, játékkonzol, számítógép vagy okostelefon is. Az egyes csatlakozási lehetőségeket a felhasználók az igényeknek és a rendszer képességeinek megfelelően választják ki.
A házimozi rendszer különböző csatlakozási lehetőségeket kínál. Az alapvető módszerek közé tartozik az audio és video kábelek használata, mint például HDMI, RCA, optikai vagy koaxiális. Vezeték nélküli csatlakoztatás is lehetséges Bluetooth vagy Wi-Fi segítségével. A rendszer más eszközökhöz is csatlakoztatható, mint például a tévé, DVD/Blu-Ray lejátszó, játékkonzol, számítógép vagy okostelefon. A megfelelő csatlakozási módot a felhasználók a saját igényeik és a rendszer képességei alapján választják ki.
A házimozi rendszerben számos csatlakozási lehetőség áll rendelkezésre a különböző eszközök (pl. TV, hangrendszer, játékkonzol) összekapcsolására. Ezek közé tartozik például a HDMI, RCA, optikai vagy audio jack csatlakozó. Ezek segítségével könnyedén összeköthetjük a különböző eszközöket a házimozi rendszerrel, így élvezhetjük a kiváló minőségű hang- és képélményt otthonunkban. Fontos azonban figyelembe venni az eszközök kompatibilitását és a megfelelő csatlakozók kiválasztását a legjobb eredmény érdekében.