Kínai szakértők elkezdték egy szupergyors repülőgép kifejlesztését, amely közel két óra alatt képes Pekingből New Yorkba repülni. A repülőgép akár 6000 kilométeres óránkénti sebességet is elérhet, ami a hangsebesség mintegy ötszöröse. A fejlesztést a Kínai Tudományos Akadémia felügyeli.
A kínai fővárosból New Yorkba tartó járat jelenleg átlagosan 14 órát vesz igénybe, ami sok utas számára jelentős problémát jelent. Az ilyen szállítási határidők rendkívül kényelmetlenek is. Annak érdekében, hogy megkönnyítse az országok közötti kölcsönhatás folyamatát, és új, egyedi repülőgép-modellt hoz létre.
Egy kisebb modell szélcsatornában végzett vizsgálatainak eredményeképpen a berendezés képes volt elérni az 5-7 Mach sebességet, ami 6 115-8 600 km/h-nak felel meg. Alacsony légellenállást és magas felhajtóerőt mértek.
Az új repülőgép neve I Plane. A tudósok becslése szerint az átlagos teherbírása 5 tonna, és egyszerre akár 50 utas is lehet a fedélzeten. A magazinban ” Tudomány Kína fizika, mechanika Csillagászat” A tudósok elképzeléseiről, az új eszköz részletes leírásáról és alkalmazási területéről szóló munkát tettek közzé.
Ez fantasztikus! De vajon milyen hatással lesz ez a repülőgépfejlesztés a környezetünkre és a légiközlekedés árakra?
Erről a fejlesztésről sokat hallani, de vajon van már valós eredmény? Milyen előnyökkel jár az ilyen rövid repülési idő, és mi lehet a hátránya? Milyen technológiát alkalmaznak pontosan az ilyen hiperszonikus repülőgépek? Vajon más országok is dolgoznak hasonló projekteken?
Az hiperszonikus repülőgépek fejlesztése valós eredményekkel jár, de még mindig a kezdeti fázisban van. Az ilyen rövid repülési időnek számos előnye van, mint például gyorsabb utazás, rövidebb várakozási idő és nagyobb hatékonyság. Azonban a hátránya a magas költség és az infrastruktúra hiánya lehet. Az ilyen hiperszonikus repülőgépek leggyakrabban légköri légcsavarokat vagy rakétahajtóműveket használnak. Több ország is dolgozik hasonló projekteken, mint például az Egyesült Államok, Kína és Oroszország.