Hogyan csatlakoztassa az elektromos tűzhelyet saját kezűleg

Sok modern otthon nem gázzal működik, így a lakóknak nincs választási lehetőségük: csak elektromos tűzhelyet lehet beszerelni. Természetesen ajánlatos ezt egy mesterember segítségével elvégezni, mivel a csatlakozásnak számos árnyalata van. Ha mégis úgy dönt, hogy ezt szakember segítsége nélkül végzi el, megmutatjuk, hogyan csatlakoztassa vissza az elektromos táblát saját maga.

RCD csatlakozás

Kábelszerelés

Ha az építők csak háromvezetékes kábelt fektettek le, akkor az elektromos tűzhelyhez vagy a csatlakozódobozhoz speciális aljzatra lesz szüksége a telepítéshez lyukakat fúrni a falba Előre vezetékes a kábel – ez egy készség és időigényes feladat, de ez nem károsítja a belső tér a lakás és a kábel lesz elrejtve a falban. Ezt megelőzően a felhasználónak el kell döntenie, hogy milyen típusú kapcsolat a megfelelő:

  • közvetlen kapcsolat;
  • az elosztó doboz felszerelése;
  • aljzat telepítése.

Villanytűzhely konnektor

Közvetlenül

A szakemberek úgy vélik, hogy ez a kapcsolat az elektromos főzőlap a legbiztonságosabb, mivel a további vezetékek hiánya nagymértékben csökkenti a készülék túlmelegedésének kockázatát. Az új épületekben az építők gyakran nem foglalkoznak a dobozokkal és konnektorokkal – a kábeleket szigetelve hagyják, a többit pedig a leendő bérlőkre bízzák.

Termináldoboz

Belül már van csatlakozás a háztartási hálózathoz, már csak azt kell kitalálnia, hogyan kell csatlakoztatni a főzőlapot. Az áramkör meglehetősen egyszerű: a fekete a fázis, a kék a semleges és a sárga a földelésnek felel meg. Csatlakoztassa mindhárom vezetéket a dobozhoz, a színséma alapján, és a képen látható módon alakul ki.

Fali aljzat

Az aljzaton keresztül

A következő módja az elektromos készülékek hálózatra történő csatlakoztatásának egy speciális konfigurációjú aljzat telepítése, amelyhez kötelező földelés.

Felülre szerelt konnektor földelő vezetékkel
  • FehérMagyarországon készült kapcsolási rajzok – itt az összes érintkező 120°-kal el van forgatva.
    Európai aljzat
  • Ha nem szükséges a kábelezés, a konyhában a beépített aljzatot egy speciális eszközzel kell ellenőrizni a fázis meghatározásához.

    Kapcsolási rajzok

    A szabványos kapcsolási rajzok nem függnek attól, hogy Ön melyik csatlakozási módot választja otthonában, és háromféle változatban kaphatók: egy-, két- vagy háromfázisúak. Ha a tűzhelyet 220 V-ra tervezték, akkor az első lehetőséget kell használnia, ha pedig 380 V-os, akkor a második és a harmadik lehetőség alkalmazandó.

    Az új tűzhely kapcsolási rajzának megismeréséhez csavarja le a csatlakozódoboz hátulján lévő fedelet.

    Egyfázisú hálózat

    A vezetékeket a következőképpen kell elvezetni:

    • A fekete vagy barna vezeték a fázis, és az L 1, 2 és 3 csatlakozókhoz csatlakozik;
    • A kék vagy nulla – az 1. és 2. számhoz van csatlakoztatva;
    • Zöld – földelés a megfelelő csatlakozóhoz.

    A kialakított csatlakozási eljárást villamosmérnökök dolgozták ki, és az nem képezi vita tárgyát.

    Kétfázisú csatlakozás

    Ezt a sémát leggyakrabban magánlakásokban használják, de lakás esetén is alkalmazható, amikor a vezetékezés egy négyvezetékes vezetékből áll. Ebben az esetben az 1. számú csavar és az L1 közé tegyen egy áthidalót, a másodikat az N4 és N5 csavarok közé, az L2 csavar pedig szabadon marad a földeléshez (lásd „Kapcsolási rajz”). 2N áramkör). A képen látható, hogyan kell helyesen csatlakoztatni a vezetékeket:

    • a sárga vezeték az L1 és L2 csatlakozókat összekötő jumperhez van csatlakoztatva – ez az A fázis;
    • a piros vezetéket a C fázis L3-as csatlakozójához;
    • a kék tekercset az L 4 és 5 semleges csatlakozók áthidalójához;
    • zöld vezeték – ez a szabványos földelés.

    Háromfázisú hálózat

    Fő fogadás! Mielőtt kiválasztja a csatlakozási módszert, kérjen szakértői tanácsot – ez csökkenti a hibák kockázatát, és lehetővé teszi, hogy a munkát megfelelően és magas minőségben végezze el.

    Hogyan kell megfelelően földelni egy elektromos tűzhelyet

    A helytelenül földelt tűzhely veszélyes. A burkolatán magas feszültség lehet. Láthatatlan, amíg a felhasználó testén nem folyik áram. Például úgy, hogy egyik kezével a főzőlapot, a másikkal pedig a radiátort érinti. Természetesen minden modern elektromos készülék felülete zománcozott vagy porszórt műanyaggal van bevonva. Ez azonban nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyhatja a földelési utasításokat.

    Ez gyakran történik a régebbi villamos hálózatokban Földelési pont csatlakoztatása a lakásban egy földelési csatlakozással. Ez balesetekhez vezethet. Ha ez a vonal a kapcsolótáblában megszakad, a készülékre nagyfeszültség kerül.

    egy fázis földelése az aljzatban

    Még veszélyesebb, ha a tapasztalatlan villanyszerelők olyan hálózatokban vesznek részt, ahol A kábelek nincsenek színkódolva. Ebben az esetben a fázist és a semlegeset gyakran felcserélik. Ez a „földelés” azonnal magas feszültséget hoz létre a főzőlapon. Az áramütés bármikor bekövetkezhet.

    A főzőlap földelésére több lehetőség is van. Hogy melyiket választod, az csak rajtad múlik.

    Amit soha nem szabad megtenni

    Egyesek véleménye szerint a központi fűtés fémcsövei kiválóan alkalmasak lennének földelésre. Ezt a módszert semmilyen körülmények között nem szabad alkalmazni. A földelő vezetéknek a radiátorcsőre való csatlakoztatása veszélyes az épületben tartózkodókra nézve.

    A fűtéscsöveket nem szabad földelni

    Az emberekről ismert, hogy áramütést kaptak. Halálos balesetek és súlyos elektromos sérülések történtek az alábbi szomszédoknál, amelyeket egy gondatlan elektromos tűzhely tulajdonosa okozott. Még akkor is, ha a készülék a földszinten van, és az áram útja nem jelent nyilvánvaló veszélyt, a csövekben lévő víz vezető. És az áramütés kockázata a ház lakói számára továbbra is elég magas marad.

    A kapcsolótábla vizsgálata

    Az épület kezelőjétől vagy a lakásszövetkezetnél megtudhatja, hogy a földelés a lakáshoz vagy a lépcsőházhoz van-e kötve. Ha nem tudnak egyértelmű választ adni, akkor jobb, ha más megoldást talál a probléma kezelésére. De ha a felhasználó pontos – lehetőleg dokumentált – adatokat kap, elegendő egy lyukat fúrni a kapcsolótábla fém gyűjtősínjébe, és egy csavart csavarni bele. A tűzhelyet a zöld/sárga kábel csatlakoztatásával biztonságosan földelni kell.

    földelés a kapcsolótáblában

    Földelő hurok készítése

    A földelési tulajdonságokra vonatkozó szabályokra szigorú előírások vonatkoznak, amelyek leírják mind a busz felépítését, mind az ellenállását és egyéb paramétereit. A háztartási környezetben azonban a rendszer egyszerűsíthető a tűzhely védelmében. A földelő kapcsoló elkészítéséhez a következőképpen járjon el.

    1. Három, legalább 16 mm átmérőjű és legalább 250 mm hosszú fémrudat kalapálnak a földbe a ház falának mentén, egymástól fél méter és egy méter közötti távolságban. Alternatívaként acél konzolok is használhatók.
    2. A földelő hurkot úgy hozzák létre, hogy a rudak (szögvasak) szabad végeire 40-50 mm széles és 5 mm vastag acélszalagot hegesztenek.
    3. A 8 mm-es acélhuzalt az áramkör falán keresztül vezetik. Az egyik végén a szalaghoz van hegesztve, a másik végén pedig egy lemez van, amelyen egy lyuk van a csavar számára.
    4. A vezetéket a lakás ablakáig kell felszerelni.
    5. A főzőlap földkábelét belülről, a padló mentén vagy felülről vezetik.
    6. A vezetéket a talaj felett legalább 250 mm magasságban lévő csavarral kell a lemezhez csatlakoztatni.

    földelő hurok

    Fontos! Az áramkör hosszabbá tehető kisebb ellenállással. Ebben az esetben csatlakoztatható egy közös földelősínhez a lapos. Ez megvédi az összes meglévő készüléket.

    A saját készítésű áramkört ellenőrizni kell. Ehhez érdemes egy regionális villanyszerelőt hívni. A háztartási áramkörnek rendelkeznie kell Az ellenállás 8 ohm vagy annál kisebb. Ha ennél nagyobb, akkor további rudakat kell behajtani. A földhurok optimális értéke 4 ohm vagy annál kisebb.

    Passzív védelem

    Mi a teendő, ha a tűzhelyet egyáltalán nem tudja leföldelni?? Ebben az esetben az áramütés elleni megelőző intézkedéseket hajtanak végre.

    1. A főzőlapot úgy helyezze el, hogy a készülékház és a csaptelepek, elemek és egyéb fémtárgyak egyidejűleg ne érjenek hozzá.
    2. A tűzhely közelében, a munkaterületen a padlót bélelték ki dielektromos bevonat. Ez gumi, linóleum vagy legalábbis egy kemény, száraz szőnyeg.
    3. A hibásáramú megszakítót (RCCB) differenciáláramú megszakítóra cserélnék. Ez utóbbi 30 mA szivárgási áramra reagál, és vészhelyzetben gyorsan megszakítja az áramkört.
    dielektromos szőnyeg

    Egy szigetelő szőnyeg megakadályozza az áramütést

    Természetesen nagyon óvatosan kell kezelni a tűzhelyet. A földelés hiánya nem csak a készülék tulajdonosának egészségét veszélyezteti. A főzőlap maga is lehet például tűzforrás, amely jelentős anyagi károkat okozhat.

    Következtetés

    Mielőtt bekapcsolja a főzőlapot, ellenőrizze, hogy az összes főzőzóna összekapcsolása tűzhelyek (a csatlakozási rajzokat a használati utasításban találja). Ez a gondosság megóvja Önt attól, hogy rövidzárlatot kelljen létrehoznia, amely abból adódhat, hogy a szállítás során meglazul a csatlakozás az egyik csatlakozóban.

    Elektromos tűzhely bekapcsolásának jelzője

    Miután a főzőlapot a végleges helyére telepítette, kapcsolja be – a vezérlőpanelen lévő jelzőfény jelzi a helyes működést.

    Ez az egész módszertan az elektromos főzőlap saját maga csatlakoztatásához, ami nem különbözik túlságosan bármely elektromos háztartási készülék csatlakoztatásától. Az indukciós főzőlapot hasonló módon lehet csatlakoztatni. Minden érdeklődőnek érdemes megnéznie ezt a videót, mielőtt belevágna:

    Értékelje ezt a cikket
    ( Még nincs értékelés )
    Balázs Kozma

    Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

    Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
    Comments: 5
    1. Tamás

      Hogyan lehet röviden és könnyen csatlakoztatni egy elektromos tűzhelyt a saját kezünkkel? Remélem, valaki segíthet nekem a folyamat részletes bemutatásával vagy esetleg egy útmutatóval, mert először próbálom ezt megcsinálni. Van valakinek tapasztalata vagy tanácsa ezzel kapcsolatban? Köszönöm!

      Válasz
      1. Milán

        Az elektromos tűzhely csatlakoztatása egyszerűen kivitelezhető, de fontos, hogy minden biztonsági előírást betartsunk. Először is, előkészítésül ellenőrizzük az elektromos hálózat feszültségét és biztosítsuk, hogy le legyen kapcsolva a tűzhelytől az áramellátás. Ezután a tűzhely csatlakozó kábelét csavarmenetes sarokdugóval szereljük fel, majd helyezzük a megfelelően földelt konnektorba. Ellenőrizzük, hogy a kábel ne érjen olyan helyekhez, ahol könnyen mechanikai károsodás érheti. Ha minden rendben van, kapcsoljuk be az áramot és ellenőrizzük, hogy a tűzhely működik-e. Amennyiben bármilyen probléma merül fel, és nem vagyunk biztosak a dolgunkban, mindenképpen hívjunk szakembert segítségül, hogy a csatlakoztatás biztonságosan történjen.

        Válasz
        1. Anna Kovács

          Az elektromos tűzhely csatlakoztatása egyszerűen kivitelezhető, de fontos, hogy minden biztonsági előírást betartsunk. Először is ellenőrizzük az elektromos hálózat feszültségét és biztosítsuk, hogy le legyen kapcsolva a tűzhelytől az áramellátás. Ezután szereljük fel a tűzhely csatlakozó kábelét csavarmenetes sarokdugóval, majd helyezzük be a megfelelően földelt konnektorba. Ügyeljünk arra, hogy a kábel ne érjen olyan helyekhez, ahol könnyen mechanikai sérülés érheti. Ha minden rendben van, kapcsoljuk be az áramot és ellenőrizzük, hogy a tűzhely működik-e. Ha bármilyen probléma merül fel, és nem vagyunk biztosak a dolgunkban, mindenképpen hívjunk szakembert segítségül, hogy a csatlakoztatás biztonságos legyen.

          Válasz
      2. Kitti Varga

        A tűzhely csatlakoztatása első lépésként ki kell kapcsolni a villanyt a biztonság érdekében. Ezután a hálózati kábelt át kell vezetni a tűzhely mögötti aljzat felé. A kábelt úgy kell beilleszteni az aljzatba, hogy a földelő fém tűztest felülete száraz maradjon, majd a fázis (L) a tűzhelynél levő azonosított fázisjelöléssel, a nullavezeték (N) pedig a tűzhelynél levő azonosított nullavezetékkel kerüljön összekapcsolásra. Ha ez megtörtént, ellenőrizni kell a csatlakozások biztonságosak-e, majd az áramot vissza lehet kapcsolni és próbából bekapcsolni a tűzhelyt. Ha valami nem működik megfelelően, mindenképpen szakember segítségét kérje! Sok sikert!

        Válasz
    2. Petra Nagy

      Szeretném megtudni, hogyan lehet saját kezűleg csatlakoztatni az elektromos tűzhelyt. Van erre valamilyen speciális eljárás, vagy csak egyszerűen bedughatom a konnektorba? Milyen lépéseket kell követnem, hogy biztonságosan és helyesen csatlakoztassam? Köszönöm a segítséget!

      Válasz
    Hozzászólások hozzáadása