Nem titok, hogy egy törött TV-vevő elronthatja bármelyik tulajdonos hangulatát. Felmerül a kérdés, hogy hol keressen egy jó mesterembert, vagy el kell-e vinnie a tévét a szervizközpontba?? Be kell fektetned az idődet és ami még fontosabb, a pénzedet… De mielőtt hívna egy mestert, ha van egy alapvető ismerete az elektrotechnikáról, és tudja, hogyan kell tartani egy csavarhúzót és forrasztópákát, a TV-javítás saját kezűleg számos esetben még mindig lehetséges. oktatás 1 A TV-javítás a saját kezével is lehetséges.
Gyakori TV hibák
A modern LCD TV-k kompaktabbak lettek, és a rögzítésük sokkal egyszerűbbé vált. Természetesen vannak olyan törések, amelyeket speciális diagnosztikai berendezések nélkül nem lehet könnyen kimutatni. A leggyakoribbak azonban azok a hibák, amelyek már vizuálisan is észlelhetők, pl, Puffadt kondenzátorok. Ilyen meghibásodás esetén elegendő kihúzni őket és kicserélni újakra, amelyek ugyanazokkal a paraméterekkel rendelkeznek.
Minden TV-készülék felépítése azonos, és tápegységből (PSU), alaplapból és LCD (használt lámpák) vagy LED (használt LED-ek) háttérvilágítási modulból áll. Az alaplapot nem szabad magadnak javítanod, de a tápegység és a háttérvilágítás izzói igenis lehetségesek.
Nem tudja be- vagy kikapcsolni a TV-t
Ha a tévé egyáltalán nem tud bekapcsolni, a probléma oka valószínűleg a tápegységben keresendő. Ha a hálózati feszültség gyakran ingadozik, lehet, hogy egyszerűen kiégett. A készülék kikapcsolhatja önmagát is. Ha a modell speciális védelemmel van felszerelve, akkor túlfeszültség esetén kiold és leállítja a készüléket.
Ha egyértelmű bizonyosságot nyer, hogy nincs probléma a feszültséggel, akkor az ok a következő lehet: megjelenés Mikrorepedések az alaplapon.
Bővebben arról, hogy miért nem kapcsol be a tévé.
Gyenge hangminőség
Ha a hangminőség hirtelen és drasztikusan romlik, akkor valószínűleg a következő okok állnak a háttérben hangszóró meghibásodás. Diagnosztikát kell végeznie, és ellenőriznie kell a csatlakozásuk helyességét. Minden csatlakozásnak jó állapotban kell lennie. Ha az ellenőrzés során nem észlelünk problémát, akkor részletesen meg kell vizsgálni a rádiócsatornák működését.
Olvassa el továbbá: Mi a teendő, ha a hang elhalkul a tévéjén.
Nincs kép vagy rossz képminőség
Az egyik leggyakoribb probléma. Ennek oka, hogy a felhasználó hallja a működő TV készülék hangját, de nincs kép. Ebben az esetben szükség van a javítási szakértők segítségére. Számos lehetséges ok van, és egy szakember gyorsan azonosítani tudja őket. Leggyakrabban a következő meghibásodások valamelyikéről van szó.
- Van hang, de nincs kép – a videóerősítő vagy a mátrix elromlott.
- Nincs „kép”, a hang ott van, de időnként eltűnik. Ebben az esetben a probléma valószínűleg a söpréssel kapcsolatos.
- A hang ott van, de a képernyő csak világít. A legegyszerűbb dolog, ami történhetett, az a tuner interferencia. Legrosszabb esetben a videoprocesszor hibás.
- A hang és a kép rendelkezésre áll, de a kép nem a teljes képernyőre terjed ki. Ez azt jelzi, hogy a mátrixfrissítő modulban hiba lépett fel. Ezt a gyakori túlfeszültség vagy a hibás tápegység okozza.
- A hang és a kép jelen van, de egy keskeny sáv jelenik meg a képernyőn. Ha függőlegesen áll, az az időbázistranszformátorral kapcsolatos lehetséges problémára utal. A vízszintes csík jelzi a problémát magában a képkocka beolvasásában.
- Van hang. A kép jelen van, de monokróm lett. Ilyen esetben a videoprocesszor vagy a videóerősítő meghibásodásának okát kell megvizsgálnunk.
Olvassa el azt is: Miért mutat csíkokat a TV képernyője?.
Hibás mátrix
A mátrix meghibásodása az egyik legösszetettebb probléma. Az a tény, hogy nem lehet megjavítani, ezért ki kell cserélni. A mátrix az az elem, amelyre a kép épül. A következő okok miatt törhet el:
- A tévékészüléket leejtették, vagy a képernyőt megütötték;
- A mátrix érintkezőit folyékony
- Hibás alkatrész;
- A mátrix használatban volt, és idővel elhasználódott.
A következő jelek jelezhetik, hogy a mátrix sérült:
- A képernyőn különböző színű sávok jelennek meg;
- Fekete körök a „képen”;
- a kép lefagy vagy teljesen eltűnik.
A hibás mátrix problémáját nem szabad egyedül megoldani. Az elem teljes diagnózisát és cseréjét tapasztalt szakembernek kell elvégeznie, mivel ez a munka meglehetősen összetett és bizonyos készségeket igényel.
Probléma van a szkenneléssel
A következő tényezők segíthetnek a mátrix problémájának azonosításában:
- A kép kicsinyített vagy oldalirányban eltolt;
- Az igazítás eltolódik, vagy vonalak jelennek meg;
- A keret beolvasása teljesen hiányzik – a kép helyett csak egy fehér, izzó csík jelenik meg a képernyőn.
Ebben a helyzetben a meghibásodás oka egy oszcillátor blokkolása. Számos elektronikus alkatrész van. Ezért szakembert kell hívni, aki pontosan meg tudja határozni, hogy melyiket kell kicserélni, és el tudja végezni a javítást.
Tápegység javítása
Mint már említettük, a LED- és LCD-televíziók kialakítása és működési elve gyártótól függetlenül ugyanaz. Természetesen vannak különbségek, de ezek nem lényegesek a hibák diagnosztizálásához. Gyakran előfordul, hogy ha probléma van a tápegységgel, az LCD TV egyáltalán nem kapcsol be, jelzés nélkül, vagy bekapcsol egy ideig, majd spontán kikapcsol. Egy példa tekinthető tápegység javítás LCD készülék DAEWOO (lehet alkalmazni a plazma), amely alig különbözik a javítás a TV LG, valamint a Toshiba, Sony, forintin, Horizon és hasonló modellek.
- A televízió javítása előtt először is el kell távolítania a készülék hátlapját egy csavarhúzóval, és ki kell csavaroznia a csavarokat. Egyes modelleknél előfordulhat, hogy a hátlapot egy hátlaphoz kell rögzíteni a reteszek be vannak szerelve, amelyet óvatosan kell kezelni, hogy ne törjön el.
- Ha leveszi a fedelet, balra a több modulból álló tápegységet, jobbra pedig az alaplapot látja.
-
- Először is a vizsgálatot el kell végezni Laza áramkör, Csatlakoztassa az egyik szondát a talált érintkezőhöz, a másikat pedig a hűtőbordán lévő dióda katódjához. Ebben az esetben nincs törés.
- Ezután csatlakoztassa a teszter egyik szondáját a készülék keretéhez, a másikat pedig egy korábban kiválasztott csatlakozóhoz, és mérje meg a feszültséget, miután előzőleg bekapcsolta a TV-t. Ebben az esetben a szükséges 5 V helyett 1,5 V-ot jelenítene meg. Ez azt jelzi, hogy a transzformátor működik, de nem a teljes potenciálján. Ennek oka lehet Kimerült kondenzátor, Hibás mátrix, amely a transzformátor alatt van vagy a transzformátor felett ki van fújva.
- A hibás alkatrészek kiforrasztásához el kell távolítani a tápegységet. Ehhez először válassza le az összes vezetéket és a mátrixkábelt az inverterről és az alaplapról. A későbbi félreértések elkerülése érdekében a tápegység javítása után, mielőtt kihúzza a vezetékeket és a csonkokat, lefényképezheti azokat.
- Most a 4 csavar eltávolításával eltávolíthatja a teljes LCD TV tápegységet. Miután eltávolítottuk, fontos, hogy minden kondenzátor kisütése, az áramütés elkerülése érdekében.
Amint a fenti áttekintésből láthatja, a TV tápegység javítása saját kezűleg nem olyan lehetetlen feladat. Ezt a leírást követve lehetséges a plazma TV-k javítása.
Tápegység egy CRT TV-ben
Javítson saját kezűleg olyan tévékészülékeket, amelyekben kineszkóp van, például forintin, Horizon, Sharp, LG televíziók, valamint a Vityaz TV javítása a tápegység szervizelhetőségének ellenőrzésével kezdődik (ez abban az esetben történik, ha a készülék nem kapcsol be). Ellenőrizni villanykörte 220V 60-100W izzó. De mielőtt ezt megtenné, le kell választania a terhelést, nevezetesen a sorolvasó kimeneti fokozatot (LSB) – helyette csatlakoztasson egy csövet. A CP feszültsége 110 és 150 V között mozog, a kineoszkóp méretétől függően. Meg kell találnia a másodlagos áramkört Kondenzátoros szűrő SR (értékei 47 és 220 μf és 160 és 200 V között lehetnek), a tápegység egyenirányítója mögött álló SR.
A terhelés szimulálásához csatlakoztasson párhuzamosan egy lámpát. A terhelés eltávolításához, például egy közös Sharp 2002sc modellben, meg kell találnia és ki kell forrasztania a fojtót (a kondenzátor után található), a biztosítékot és a záróellenállást, amelyen keresztül az SR kaszkádja energiát kap.
Most csatlakoztassa a tápegységet a tápegységhez, és a terheléssel mérje a feszültséget. 110-130 voltra lesz szüksége, ha a kineszkóp 21-25 hüvelyk átmérőjű (mint a 2002sc modell). 25 és 29 hüvelyk közötti képátló mellett – 130 és 150 V között. Ha az értékek túl magasak, akkor a visszacsatoló áramkört és a tápegységet (elsődleges áramkör) ellenőrizni kell.
Vegye figyelembe, hogy az elektrolitok kiszáradnak és veszítenek kapacitásukból a hosszabb használat során, ami viszont befolyásolja a modul stabilitását és hozzájárul a magas feszültséghez.
Alulfeszültség Ellenőrizze a másodlagos áramköröket szivárgások és rövidzárlatok szempontjából. Ezután ellenőrizze az SR tápegység és a keretleolvasó tápdiódák védelmi diódáit. Ha meggyőződött arról, hogy a tápegység hibátlan, akkor leválaszthatja a lámpát, és visszaforraszthatja az összes alkatrészt. Ez az ellenőrzés akkor is hasznos lehet, ha saját kezűleg végzi a Philips TV javítást.
A háttérvilágítás cseréje
Egy másik gyakori, javítható televíziós hiba a háttérvilágítás izzójának kiégése. Ebben az esetben a vevőkészülék bekapcsolás után többször villog, és nem kapcsol be. Ez azt jelenti, hogy a készülék öndiagnózisa után észleli a hibás működést, ami után a védelem. Ezért nincs kép a képernyőn.
Mi például egy Sharp LCD-vevőt vettünk ezzel a hibával, bár ilyen módon lehet javítani Samsung, Sony Trinitron, forintin, Horizon stb. televíziókat is.
- A tévé javításához el kell távolítania a hátlapját. Ehhez csavarhúzóra vagy csavarhúzóra van szükség.
- A következő lépés a vezérlőpanel leválasztása a házról. Nem szükséges eltávolítani, csak a készülék újbóli bekapcsolásához lesz rá szüksége.
- A mátrix eltávolítása előtt csavarja ki elülső keret. Távolítsa el a mátrixot és a szűrőket, oldja ki az oldalsó konzolokat.
- Szerelje össze fordított sorrendben.
- Ezután kapcsolja be a vevőkészüléket, és lépjen be a szervizmenübe A lámpa hibaszámlálója visszaáll. Ennek elmulasztása a készülék meghibásodásához vezethet. A szervizmenüben meg kell keresni a megfelelő sort, és az ok kiválasztásával vissza kell állítani a vevőt. A tévé javítása most már befejeződött. A tesztek azt mutatják, hogy a készülék normálisan működik.
Így lehetséges, hogy a javítás a TV Philips és az LG saját kezűleg, és más LCD panelek, valamint a LED-es háttérvilágítással rendelkező eszközök javítását. Az utóbbi típusú eszközök tulajdonosai érdemes elolvasni a LED háttérvilágítás javításáról szóló cikket, amely részletezi az egész folyamatot az LG TV példáján.
A TV meghibásodásának egyéb okai
A tipikus és egyszerű okai között a TV-készülék meghibásodása a távirányító vagy nincs jel az antennakábelről.
Hibás távirányító
Ha a TV nem kapcsol be a távirányítóval, először ellenőrizze, hogy az elemek jó állapotban vannak-e. Ha elhaltak, cserélje ki őket. Gyakran előfordul, hogy a vevőegység nem tud bekapcsolni, mert az érintkezők szennyeződése a gombok alatt. Ehhez magad is szétszerelheted, és puha ruhával megtisztíthatod az érintkezőket a felgyülemlett szennyeződésektől. Ha a távirányító leesett, lehetséges A kvarc jeladó károsodása. Ebben az esetben ki kell cserélni. Nos, ha vizet vagy bármilyen más folyadékot öntött, és a szétszerelés és szárítás után nem működik, akkor ki kell cserélnie egy újjal.
Tudjon meg többet a távirányító javításáról a következő videóban vagy cikkben.
Nincs TV jel
Javítása LG, Sharp TV LCD, forintin, Horizon ugyanazokkal a képernyőkkel, gyakran előfordul, hogy egy teljesen szervizelhető egység nem kapcsol be. Kiderült, hogy ennek oka lehet nincs TV jel Antenna kábel. Ez azért történik, mert a zajvédelem kiváltása (forintin TV-készülékek nem olyan régen), és a készülék készenléti üzemmódba kapcsol. Ezért, ha úgy találja, hogy a televíziója nem működik, ne essen pánikba, hanem inkább ellenőrizze, hogy van-e jel az adóállomásról.
Összefoglalva – ha úgy döntött, hogy saját maga javítja meg a TV-készülékét, reálisnak kell lennie a képességeivel és a témával kapcsolatos ismereteivel kapcsolatban. Ha úgy érzi, hogy nem biztos benne, jobb, ha az ügyet egy TV-mesterre bízza, annál is inkább, mivel a 220 V-ot nem törölték el, és az elemi biztonsági szabályok figyelmen kívül hagyása kellemetlen következményekkel járhat.
Hogyan tudnád megjavítani a saját televíziódat? Van valami tipp vagy tanács a szakértőktől?
Hogyan javítsa meg a televízióját saját maga? Van-e valamilyen konkrét probléma vele vagy csak általános javítást szeretne végezni? Ha van speciális probléma, előfordul-e, hogy nem kap képet vagy hangot? Vagy talán más jellegű hiba van? Kérjük, adjon némi háttérinformációt a televízióról, hogy segíthessünk a probléma javításában.
Hogyan tudná megtanulni és megjavítani a televízióját önállóan? Van valamilyen online tutorial, vagy könyv, mely segít a hibák felismerésében és javításában?
Hogyan javíthatom meg saját magam a televíziómat? Szeretném megtanulni, hogyan javíthatom meg a problémákat a televíziómmal, hogy ne kelljen mindig szakemberhez fordulnom. Van valami útmutató vagy videó, amit ajánlasz az otthoni javításhoz? Köszönöm a segítségedet!
Ha szeretnéd megtanulni, hogyan javíthatod meg a saját televíziódat, akkor első lépésként ajánlott utánanézni az adott típus hibakódjainak és jelentésüknek. Ez segíthet azonosítani a problémát, és megtalálni a megfelelő megoldást. Továbbá érdemes böngészni online fórumokat vagy csoportokat, ahol tapasztaltabb emberek megosztják a saját tapasztalataikat és megoldásaikat. Sokszor találhatsz útmutatókat és videókat is az interneten, amelyek részletes leírást adnak a probléma megoldásához. Fontos azonban, hogy legyen alapvető elektromos ismereted és legyél óvatos, hiszen a televízió belseje veszélyes lehet. Ha bizonytalan vagy, mindig ajánlott szakemberhez fordulni. Sok szerencsét és eredményes javítást kívánok!