Az esztergályosok, gépészek és sok más szakma gyakran használ mikrométert. Ez lehet egy karos szerszám, egy hengeres munkadarabok átmérőjének mérésére szolgáló cső típusú szerszám. Az elektronikus mikrométert a legegyszerűbb használni, amely az adatokat világos és érthető formában kínálja. A fogyasztásmérőknek több osztálya létezik. Mindegyiket egy adott típusú munkadarabhoz tervezték.
Tervezés és működési elv
A mikrométer azt a feladatot látja el, hogy a tárgyat a milliméter század- vagy akár ezredrészére pontosan megmérje. Ezt a szerszámot a legegyszerűbben fém és más szilárd anyagokhoz való lyukasztószerszámok gyártásánál lehet felhasználni. A hatékony működéshez minimális távolság szükséges a mozgó alkatrészek között.
A mikrométer felépítése meglehetősen egyszerű.
- Merev és robusztus konzolok, amelyben a mérendő tárgyat rögzítik. Különböző típusú mikrométerek alkalmasak lehetnek különböző munkadarabméretekhez.
- A kapcsos sarok, gondosan rögzített elem edzett, deformációnak ellenálló fémből készült. A megengedett felhasználási tartományon belül a lehető legalacsonyabb hőtágulási szintet biztosító ötvözet.
- Mozgatható mérőpofa. Ez az elem mozgatható, és munkadarab-előmegállítóként szolgál. Alapvető méretarányokkal is rendelkezik, általában milliméterben. A jelölés kettős tartományú, és nem csak a mért érték teljes lépését, hanem annak félértékét is jelzi.
- Pozíció rögzítés, Tartóként szolgál a mozgó pofákhoz a pontos mérések megkezdéséhez. Megakadályozza a próbadarabok elmozdulását a mérés során.
- Kör alakú mérlegdob Század milliméter pontosságú. A különösen pontos készülékek az ezredik percentilisig képesek mérni.
- Ratchet szerelvény. A mozgó pofa által a munkadarabra kifejtett szabványos erőhöz igazodik. Ha egy kritikus értéket elér, elkezd görgetni.
Leírt konstrukció és az alkatrészek pontos listája a legegyszerűbb analóg, azaz sima mikrométerrel rendelkezik. Vannak kifinomultabb eszközök is. Például a tárcsás mikrométer, amely lehetővé teszi a szorítóerő beállítását és az ezredmilliméter pontosságú mérést.
Mikrométer típusok
Ma már rengeteg olyan eszköz áll rendelkezésre, amelyekkel kényelmesen és gyorsan mérhetünk méretet, átmérőt, bemélyedésméretet és akár vastagságegyenletességet is. A mikrométerek típusai elsősorban alkalmazásuk szerint oszlanak meg.
Sima
Sima mikrométer elég sokoldalú. Nem kötődik az alkatrész alakjához vagy a mérés helyéhez. Ez a mikrométer-osztály lapos, kerek munkadarabok mérésére és a kívánt munkadarab-vágások vastagságának vizsgálatára alkalmas. Nem nehéz megtanulni a klasszikus analóg sima mikrométer használatát. A készülék digitális változata garantálja a sebességet és a pontosságot.
Cső
A csövek gyártásakor fontos, hogy A falvastagság ellenőrzése. Erre a feladatra egy speciális mikrométert fejlesztettek ki. Nincs saroktartója, mint olyan. A könnyű manipuláció érdekében a csőben egy vékony és erős csap található.
Fontos! Ez a mikrométer-osztály nemcsak a hengerelt anyag falvastagságát képes mérni a gyártás során. A műszert sikeresen használják a korrózió ellenőrzésére a legkülönbözőbb iparágakban, ahol csővezetékeket használnak.
Vésőmérő
A sebességmérő a következőkhöz készült Fogaskerék mérés. Speciális hüvelyekkel rendelkezik a kapcsok sarkán és a mozgatható pofán. Ezt a mikrométer-kategóriát egy referencia-munkadarabhoz képest kalibrálják, amelyet mindig a készülékkel együtt szállítanak.
Sheet
A csapágymikrométer egy konzolból áll, amelyet úgy terveztek, hogy gyorsan a munkapozícióba lehessen állítani. Ezzel a fajta mérőeszközzel a mérlegek a megfigyelő irányába néznek. Ez lehetővé teszi a leolvasások gyors leolvasását. A munkadarabok vastagságától függően megvásárolhatja az egyik vagy a másik mikrométert.
Csapágyazás
A csapágymikrométert, amely kategóriájának legkompaktabbja, úgy tervezték, hogy az adott termékek golyóinak vizsgálatához. A huzalvastagság nagyon pontos meghatározását is lehetővé teszi. A mérőműszer felépítése klasszikus, de a szorítószerkezet tömörsége és a munkadarabok teljes mérete lehetővé teszi, hogy vastag birosz méretű mérőműszereket készítsen.
Prizmatikus
A prizmás mikrométer többpontos sarokkal rendelkezik. Általában két, trapéz alakú mintázatban elhelyezett, összetett alakú konzolra helyezett párna formájában jelenik meg. Ez egy nagyon jó berendezés Hengeres tárgyak mérése vagy többpengéjű vágószerszámok kopásának felmérése.
Fontos! Ez a mikrométerosztály csak a mellékelt referenciaműdarab segítségével kalibrálható.
Menetes
A menetmikrométer metrikus és hüvelykes, kúpos menetekkel egyaránt működik. A készülék általában a következőkkel van felszerelve fúvókakészlettel, amelyek a mérések egyik vagy másik típusára irányulnak.
Csatornázás
A „kötélmikrométer” megnevezés azt jelenti, hogy ezzel a mikrométerrel képes mérni a mélységet. Ez hasznos például a kulcsnyílások és egyéb helymeghatározó elemek pontosságának meghatározásakor. Ugyanaz a használati elv, mint a mérőkalapácsé, de sokkal nagyobb pontossággal.
Nutrométer
A nutrométer a hornyos típushoz hasonlóan a következőkből áll A cső belső átmérőjének mérése. A munkadarab paramétereitől függően egyfajta készüléket használnak.
Fogászati
A fogászati mikrométer egyszerűbb műszer, mint a kategóriájába tartozó többi. A nagy tőkeáttétel-különbségnek köszönhetően nagy pontosság érhető el. Az orvos a mérési zóna végeit a koronára szorítja. A rögzítő másik oldalán lévő nagyméretű skála pedig lehetővé teszi a vastagság nagyon kis hibával történő meghatározását.
Optikai
Az optikai mikrométer egy vizuális mérőműszer. Ez általában a következő formában történik Csavaros mikroszkóp objektív vagy más nagyító eszközök. A mikrométer okulárjában található skála segítségével a vastagság nagyon kis tartományon belül könnyen meghatározható.
Lézer
A lézeres mikrométer működik A koherens fényinterferencia elve alapján. Az elhajlított élek közötti távolság határozza meg a munkadarab vastagságát. A mérőműszerek ezen osztálya általában üveglapokat használ a mérés egyértelműsége érdekében. Ferde éleik lehetővé teszik, hogy két egymást zavaró fényfront nagyobb távolságban jelenjen meg.
Fontos! Ez a műszerosztály nagyon pontos, ugyanakkor rendkívül érzékeny. Csak laboratóriumban használják.
Mutató
A kézi mikrométer, más néven tárcsás mérőműszer szintén kényes műszer. Könnyen megállapítható A pofák nyomóereje a munkadarab felületéhez képest. A mikrométer skálán két mutató található. A felhasználónak gondoskodnia kell arról, hogy a nyomógörgő elfordításakor nullára állítsák, ami a beszorítónyílás normalizált értékét jelzi. A fő mutató a mérendő tárgy méretének milliméter ezredrészét mutatja – ez a nagyfokú pontosság.
Univerzális
Az univerzális mikrométer lehet tárcsás, digitális vagy klasszikus mechanikus sima mérőműszer. Fő előnye a Cserélhető fúvókák és referenciaanyagok nagy száma. Ennek eredményeképpen ugyanaz a készülék használható a menet, fogosztás, fogvastagság stb. kutatására.
A mikrométer használata
A mikrométer használata nagyon egyszerű. A klasszikus analóg műszerrel ismerkedő személynek nem okozhat nehézséget a mérőeszközök egyik típusának használata sem. A pontos eredmények garantálása érdekében a mikrométert kalibrálni kell, és a munka megkezdése előtt el kell végezni az első kalibrálást.
A nulla pozíció ellenőrzése ez természetes. Különösen akkor, ha a mikrométert gyakran használják, különböző típusú munkadarabokkal dolgozik és széles hőmérsékleti tartományban használják. A beállítások elvégzése előtt tisztítsa meg a sarok és a mozgó állkapocs felületét. Ez a következőképpen történik.
- Vegyünk egy papírlapot. Ha a készüléket fém munkadarabok mérésére használták, a készüléket oldószerrel lehet nedvesíteni.
- A papírt a tűzőkapocs sarka és a mozgó szivacs közé szorítják, majd lassan kihúzzák.
- Szükség esetén, ha a vizsgálati tárgyak felületén szennyeződés látható, az eljárást meg lehet ismételni. Csak ezután folytassa a beállítást.
Nullára állítás
A mikrométer nullára állítható egy speciális eszközzel, a készülékhez mellékelve. Általában szükség van rá:
- hogy a csúszó pofát a végsőkig kitolja, amíg a konzol sarkához nem ér;
- Forgassa a dobot a névleges érintkezési erő eléréséig (racsnis működés);
- ellenőrizze, hogy a szár skála középvonala egybeesik-e a tárcsán lévő nulla jelzéssel.
Ha ez nem történik meg, akkor a kalibrálás elvégzése. A mikrométer beállításának algoritmusa igen egyszerű. Összenyomott állapotban, amikor a racsni kurblizik, a csúszó pofát egy szorítóval kell rögzíteni. Ezután lazítsa meg a dobban lévő rögzítést egy speciális csavarkulccsal. A racsni elengedése után fordítsa el az alkatrészt a skálával a nullára. Ezután csavarja vissza a hengerrögzítőt.
Fontos! A fejlettebb eszközök, pl. prizma típusúak esetében a kalibrálás egy referenciaszabványhoz viszonyítva történik. Ezt mind az analóg, mind a digitális eszközök esetében meg kell tenni.
Hogyan kell mérni
A mikrométerrel történő mérést óvatosan, indokolatlan erő kifejtése nélkül kell végezni. Az alkatrész a konzol rögzített sarka és a csúszó pofa közé van beszorítva. Ezután el kell fordítani a dob csavarját, amíg a racsni működésbe nem lép. Ezután ajánlott, hogy a csúszó pofa rögzítse a kirakófűrészt egy szorítószerszámmal, megakadályozza, hogy a munkadarab véletlen elmozdulása megsértse a mikrométeren belüli menetes elemeket.
Leolvasások meghatározása
Egyes mikrométertípusok vizuálisan is jelzik a mért értéket. Mindenekelőtt digitális megoldás. De a legtöbb eszköz ugyanolyan módon jeleníti meg az eredményt, mint a klasszikus analóg, sima műszer.
A mérési érték meghatározásához a következőképpen járjon el.
- A szár skáláján mérje meg a skála alján lévő rovátkák egész számát.
- A felső jelölés a félértékeket mutatja. Ha itt kockázat látható, akkor az egész számok értékéhez egy további 0-t adunk hozzá.5.
- Századok meghatározására a dob körkörös skáláján a kirakódobon. Ez az érték azon a ponton van, ahol a szár skála középső gerince érinti a szárat.
Így a mérendő mennyiség értéke három részre adódik össze: a szár alsó skáláján egy egész szám, a felső skálán félszázad, a hengeren egy századszám.
következtetésként
A tisztaság és a gondos kezelés garantálja, hogy a mikrométer hosszú ideig megőrzi nagy pontosságát és pontossági jellemzőit. A készülék mindig tárolja a hordtáskájában. Mindig végezze el a kalibrálási és nullpontbeállítási eljárásokat az alapvető mérések elvégzése előtt. Vagy rendszeresen, megelőző intézkedésként a készülék pontosságának fenntartása érdekében.
Fontos! A mikrométert nem szabad leejteni, függetlenül annak osztályától. A készüléket nem szabad rezgésnek kitenni. A készüléket védeni kell a páratartalom-ingadozástól, és csak az ajánlott hőmérsékleti tartományban szabad használni. Hideg környezetből meleg környezetbe való átköltözéskor a műszert akklimatizálni kell.
A mikrométer használati utasítása mindig megtalálható a kézikönyvben. Ezeket pedig mindig be kell tartani, hogy a pontosság állandó szintjét garantálni lehessen.
Hogyan kell a mikrométert megfelelően használni? Egy tapasztalatlan felhasználó számára ez a műszer talán bonyolultnak tűnhet. Mik a lépések és a technikák, amelyeket követnünk kell ahhoz, hogy pontos mérést végezzünk? Kérem, ossza meg a tippeit és tanácsait arról, hogyan lehet a legjobban kihasználni ezt a műszert. Köszönöm szépen!