Ahhoz, hogy saját kezűleg javítson egy vasalót, tudnia kell, hogyan készül a készülék. A vasaló szerkezetét tekintve a vasaló szerkezetileg hasonlít a teáskannához vagy a fűtőtesthez. Az egyetlen különbség a funkciókban és a tartozékokban van.
A vasalónak – országtól és gyártótól függetlenül – négy alapvető összetevője van:
- fűtés;
- A dugó és a vezeték;
- Hőbiztosíték;
- Hőmérséklet szabályozó.
A fűtőelemek minden modellnél a készülék érintkezőihez vannak forrasztva, és egy jelzőlámpához vannak csatlakoztatva. Ha a lámpa világít, de a vasaló nem melegszik, a probléma a fűtőelemmel van.
A fűtőelem meghibásodásának leggyakoribb oka a megrepedt tekercs. Egy másik ok lehet a fűtőelemek és a készülék csatlakozási pontjai közötti elégtelen érintkezés.
Egyes modelleknél a hőmérsékletbiztosíték az egyik fűtőáramkörben, a szabályozó pedig a másikban van. Ha a biztosíték hibás, téves „diagnózist” állíthat fel, ha hibás fűtőelemre gyanakszik. A hiba pontos okának megállapításához a készüléket teljesen szét kell szerelni.
Problémák a termosztáttal
A hőmérsékletet egy gombbal lehet szabályozni. Ez található a vas „Azur” és más modellek a testen a fogantyú alatt található. A tárcsát jobbra fordítva a fűtési hőmérséklet nő, balra fordítva csökken, amíg a fűtőelem teljesen le nem kapcsol.
A termosztátot egy speciális persely vagy acél konzol működteti, és egy klipsz rögzíti a házhoz. A Scarlet vasalónál és más modelleknél csak egy csavarhúzóval kell felfeszíteni a beállítótárcsát, hogy levehető legyen.
A termosztát a fémek különböző tulajdonságai alapján működik. Két, különböző lineáris tágulási együtthatóval rendelkező fémből készült lemezt hegesztenek össze, hogy ezt a szerelvényt alkossák. Ezek a tulajdonságok miatt a lemezek mindegyike másképp viselkedik. Kívülről nézve a közös lemez a hőmérséklet hatására megvetemedik, ami az áramkör megnyílását és a vas elindulását okozza.
Annak megállapításához, hogy a hőmérséklet-szabályozó hibásan működik-e, teljesen szét kell szerelnie a vasalót.
A fogantyú és a műanyag testrészek a fémrészekhez klipszekkel vagy önmetsző csavarokkal vannak rögzítve. Számos modell létezik egyetlen gyártótól, mind különböző tervezési jellemzőkkel. De vannak közös pontok minden típusnál.
A vasaló szétszereléséhez meg kell vizsgálnia a vasaló éles részét, ahol egy rögzítési pont található. A Philips vasaló például egy önmetsző csavart rejt a gőzbeállító gomb alatt. A csavar kicsavarásához fordítsa a fogantyút teljesen balra, és húzza felfelé. A beállítóegység eltávolítása után a csavar kicsavarható. A Brown modellnél a csavar a fúvóka lemez alatt van elrejtve. Enyhe húzással távolítsa el a fúvókát. Ha eltávolítottuk, hozzáférhetünk a csavarhoz. A többi csavar vagy klipsz a hátlap alatt található.
Miután eltávolították a burkolat műanyag részét, meg kell vizsgálni a vasaló termosztátját. Az érintkezőket hideg vasaló esetén zárva kell tartani. Ha van egy speciális szerszámod, érdemes ellenőrizni a csomópontot. Ha nem áll rendelkezésre készülék, akkor az érintkezőket finom csiszolóvászonnal lecsiszolhatja, majd csatlakoztassa a vasalót.
Biztosíték és egyéb hibák okolhatók
A vasaló javításához hivatkozhat a statisztikákra, amelyek szerint a meghibásodások 50-60%-a a termikus biztosíték meghibásodása miatt következik be. Ez az egység egyszer használatos vagy újrafelhasználható egységként kapható. Az 1-es csoportú biztosítékok, mint a kamikaze biztosítékok, csak egyszer oldanak ki. A csomópontot úgy tervezték, hogy amikor a fűtőelem eléri a 240 C-ot, az áramkör megszakad. A készülék további működése további beavatkozás nélkül nem lehetséges.
A modernebb technológia bimetál alkatrészeket használ. Ez a termikus biztosíték képes a vasalót szélsőséges helyzetekben kikapcsolni, majd újra bekapcsolni. Ha a vasalód emiatt nem működik, a legegyszerűbb, ha kidobod az alkatrészt, és rövidre zárod a biztosítékot. Ennek különböző módjai vannak:
- forrasztással;
- a fémrúd krimpelésével;
- A tápvezetékek átkapcsolásával.
Győződjön meg arról, hogy minden esetben jó a kapcsolat.
Egy másik gyakori probléma a gőzrendszer problémája. Néha a Bosch vasalónál a folyamatot bekapcsoló gombot erősen megnyomjuk, és a gőz nem jön ki. A Bosch vasaló javításához először ki kell csavarni a hátul lévő önmetsző csavart, és el kell távolítani a hátsó fedelet. Ezután óvatosan húzza felfelé a két gőzszabályozó gombot. Ezeket nem csavarozzák a helyükre, és a súrlódás tartja őket a helyükön. Ezután a csavart ki kell csavarni, és a műanyag fogantyúnak könnyen le kell jönnie. A fedél alatt két szivattyú található: az egyik a locsolót látja el vízzel, míg a másik a gőz előállításához a talplemezre juttatja a vizet. A gőzszivattyút el kell távolítani. Az alsó részen van egy golyó, amely a vízkő miatt a gőzkamra aljához tapadt. A probléma úgy oldható meg, hogy a golyót a kamrába toljuk, és a vasalót fordított sorrendben szereljük össze.
Bármelyik vasalót is kell javítani, szem előtt kell tartani a biztonságot, és be kell tartani bizonyos szabályokat: csak akkor csatlakoztassa a készüléket, ha szükséges; ne próbálja nedves kézzel javítani a hibát; a javítás során a vasalót stabil, nem áteresztő, hőálló borításra kell helyezni.
Hogyan lehetne rögzíteni egy vasat saját kezünkkel? Vannak-e biztonságos módszerek vagy eszközök, amelyeket használhatunk ehhez? Milyen lépéseket kellene követni, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a vas stabilan és biztonságosan van rögzítve? Köszönöm a segítséget!
A vas rögzítése egyszerű és biztonságos módon lehetséges saját kezünkkel is. Először is, választhatunk közvetlen rögzítési módszereket, mint például a hegesztést vagy a csavarozást. A hegesztéshez használjunk megfelelő hegesztőgépet és elektrodát, valamint viseljünk védőfelszerelést, mint például hegesztőmaszkot és kesztyűt. A csavarozás esetén alkalmazzunk megfelelő méretű és típusú csavarokat, és használjunk megfelelő méretű csavarkulcsot vagy csavarhúzót. Fontos, hogy a rögzítés előtt megfelelően igazítsuk össze a vasat, és ellenőrizzük az illeszkedést. Ezenkívül érdemes használni rögzítőanyagokat, például ragasztót vagy ragasztószalagot, hogy extra stabilitást biztosítsunk. Minden esetben ügyeljünk arra, hogy a rögzítési folyamat során biztonságos legyen, és mindig ellenőrizzük a munka minőségét, hogy biztosak lehessünk a vas stabil rögzítésében.
A vas rögzítése saját kezünkkel is megoldható, de fontos, hogy megfelelő módon járjunk el. Hegesztés vagy csavarozás alkalmazható. Hegesztésnél használjunk megfelelő eszközöket és védőfelszerelést. Csavarozás esetén válasszunk megfelelő méretű csavarokat és eszközöket. Az illesztésre külön figyelmet fordítsunk, és használjunk rögzítőanyagokat extra stabilitás érdekében. Mindig ügyeljünk a biztonságra és ellenőrizzük a munka minőségét.Így biztosak lehetünk a vas stabil rögzítésében.
A vas rögzítése saját kezünkkel is lehetséges, de fontos, hogy megfelelő módszereket alkalmazzunk. Hegesztés vagy csavarozás segítségével rögzíthetjük a vasat. A hegesztéshez megfelelő eszközökre és védőfelszerelésekre van szükségünk. Csavarozás esetén figyeljünk a megfelelő méretű és típusú csavarokra, valamint a megfelelő eszközökre. Fontos az illeszkedés ellenőrzése és a rögzítőanyagok használata a stabilitás érdekében. Mindig ügyeljünk a biztonságra és ellenőrizzük a munka minőségét a stabil rögzítés érdekében.