Hogyan válasszon egy TV-készüléket 2020-ban a szakértői vélemény szerint

A televízió vásárlása felelősségteljes vállalkozás, mivel az ilyen típusú berendezéseket több mint egy évig használják. Eközben az új technológiák igen gyorsan fejlődnek, és ami öt évvel ezelőtt innovatív volt, az ma már elavult. Így válasszuk ki a megfelelő tévét 2020-ban, hogy legyen némi „relevanciája”.

Modern TV a belső térben

Az átló megválasztása

Ha megnézzük a televíziók jellemzőit, könnyen észrevehetjük, hogy az árak nagyon eltérőek az egyenlő mutatók esetében. Vásárolhat egy 49-50 hüvelykes átlós készüléket körülbelül 20 ezer forintelért, ami nagyon olcsó. Érdemes a nagy képernyők után hajszolni az elérhetőségük miatt?? A szakértők szerint ez a megközelítés alapvetően rossz. Ki kell választania a TV képernyő átlóját, A szoba méretei alapján. Az ökölszabály az, hogy a kijelzőtől a szemünkig 2,5-3 átlósan kell látnunk. Ha nem szeretne magas minőségű tartalmat nézni, akkor csökkentenie kell a méretet, például 3,5 átlóval.

Fő fogadás! Előre meg kell mérnie a rendelkezésre álló helyet, ahol a készülék állni fog – ha ez egy fülke vagy egy speciális hely a bútorokban, a nagy átlós egyszerűen nem fér bele.

Melyik felbontás a jobb

A felbontás befolyásolja a kép részleteit a minőségi jel állapotától függően. A legmegfelelőbb 2020-ban UHD felbontású (3840 × 2160) TV-t választani, de amíg a képátló nagyobb, mint 40 hüvelyk. Ha a tévéje kisebb, mint ez az átló, akkor nem tudja megkülönböztetni az UHD felbontású képet az FHD (1920 * 1080) felbontástól, például 32 hüvelyk esetén ez fizikailag lehetetlen.

Fő fogadás! A 24 hüvelyk vagy annál kisebb átmérőjű TV esetében érdemes HD (1280 * 720) képernyőt választani, de ha egy ilyen készüléket PC monitorként használnak, akkor jobb, ha FHD-t vásárolnak.

A 2019-es évet a következők megjelenése jellemzi TV-k 8K (7680 × 4320). Nem ésszerű ilyen eszközöket vásárolni, mert túl drágák, és a megfelelő tartalom megfelelő mennyiségben nem jelenik meg 5 év múlva. Abban a pillanatban, amikor a felhasználók könnyedén letölthetnek filmeket vagy tévésorozatokat 8K-ban, az ilyen nagy felbontású tévék olcsóbbak lesznek, és a választék sokkal nagyobb lesz. Hasonló kép volt megfigyelhető a 4K esetében is, amelyet 2020-ban a szolgáltatók nem fognak teljes mértékben képviselni.

Összefoglalva, a képernyő átlója és a felbontás közötti összefüggés a következő:

  • akár 28 hüvelyk – HD;
  • 32-40 hüvelyk – FHD;
  • 43 hüvelyk – UHD (4K TV-k);
  • 65 hüvelyk – 8K (néhány éven belül).

Mátrix és háttérvilágítás típusai

Kiválasztása TV nem hagyhatja figyelmen kívül a típusú mátrix. A modern készülékek LED, OLED és QLED mátrixokat használnak. Mindegyik LED-en alapul, de néhány különbséggel a használatukban.

LED

A LED képernyők a költségvetés és a közepes szegmens eszközei, és a következőkre oszthatók IPS i TN. A második típusú mátrixot nagyon ritkán használják a televíziókban. A kép meglehetősen halvány, és a látószögek itt hagynak kívánnivalót maguk után. Az ilyen mátrixok azonban jobb válaszidővel rendelkeznek, ezért célszerű őket PC-monitorokban használni. Az IPS televíziók LED-jei a képernyő síkjával párhuzamosak és oldalirányban világítanak. Ennek köszönhetően a betekintési szögek maximálisak, a színvisszaadás és a fényerő pedig meglehetősen jó.

QLED

Ezek olyan televíziók, amelyek szerves LED-ek. Monokromatikus fényt bocsátanak ki, amely színhatékonyabb, mint a fehér háttérvilágítás (LED TV-k). Ezenkívül egy további színű LED-et használ.

Fontos! Az ilyen típusú mátrix vékonyabb, kevesebb áramot fogyaszt, hosszabb élettartamú (mint az OLED), jobban átadja a színeket és szélesebb dinamikatartománya van.

A QLED brainchild Samsung, de az LG közvetlen versenytársa piacra dobta a saját, ezeken a mátrixokon alapuló készülékét, a NanoCell-t. A Sony (Triluminos) és a Hisense (ULED) is hasonló fejlesztésekkel rendelkezik. A QLED mátrix tévék a közép- és drága szegmensben találhatók, és minden tekintetben felülmúlják a LED tévéket.

OLED

Egy másik mátrix szerves LED-ekkel. Jelenleg ez a legtökéletesebb mátrix a kép és különösen a fekete szín átvitele szempontjából. A fent említett érzékelőkkel ellentétben a feketét nem a háttérvilágítás, hanem a LED kikapcsolása hozza létre. Ezenkívül ezeket a mátrixokat a következők különböztetik meg Nagy fényerő és kontraszt. Ezek a televíziók gyors válaszidővel és maximális látószöggel rendelkeznek.

Nem hátrányok nélkül – magas ár, rövidebb élettartam a QLED mátrixhoz képest, érzékenység a nedvességre és a fűtésre (az OLED TV mellett nem lehetnek hőforrások).

Fontos! Érdemes tudni, hogy az OLED technológiát a magas költségek miatt nem használják a kis tévékben, és a vele rendelkező készülékek 55 hüvelykről indulnak.

Mi a jobb választás

Ha a költségvetési tévéket vesszük figyelembe, itt nincs sok választásunk – IPS mátrix. A középső szegmensben van értelme választani QLED és a drága OLED, de akkor is dönthet QLED TV, ha van előnye más szempontok alapján.

Egy másik fontos különbség a tévékészülékek között háttérvilágítás típusa. Kétféle típus létezik:

  • Közvetlen – teljes felületi háttérvilágítás;
  • Edge – háttérvilágítás a kerületben.

Mindkét típus jó tulajdonságokkal rendelkezik, de a Direct típus egyenletes megvilágítást biztosít (különösen fontos az éjszakai megtekintésnél), míg a mátrix vastagabb. Az élmátrixok vékonyabbak, az energiaköltségek kisebbek, és maga a technológia olcsóbb, de a sötétben háttérvilágítású fekete hátterek lehetnek.

Tanácsadás! A szakértők véleménye szerint az Edge mátrixot csak akkor érdemes választani, ha a képernyő vastagsága döntő fontosságú. Ha nem létfontosságú, akkor jobb, ha megvásárolja a Direct.

Sweep frekvencia

A frissítési vagy átfutási sebesség alatt azt értjük, hogy a kép percenként hányszor frissül. Hertz-ben mérik, és minél magasabb, annál simább lesz a kép. Egy jó TV-készülék ez az index 60 Hz, ha a készülék lesz konzol képernyőként használható, Érdemes 120 Hz-es vagy magasabb frekvenciát keresni.

Smart TV

Sok felhasználó hallott már az okostévékről, internetképes eszközökről, de még nem döntötték el, hogy szükségük van-e erre a funkcióra. Az internet-hozzáféréssel rendelkező modern tévékészülékek megfizethető árúak, miközben a felhasználó filmeket vagy reklámokat nézhet az interneten keresztül, híreket olvashat, sőt, akár játszhat is. Csak abban az esetben van értelme internet nélküli TV-t vásárolni, ha azt olyan helyen használják, ahol nincs hálózati hozzáférés, például vidéki házban.

Az okostévé készülékek többféle operációs rendszeren alapulnak.

  1. WebOS. Az LG TV-kben használt és a márka fejlesztése, szép és világos felülettel rendelkezik, valamint kiváló optimalizálással rendelkezik. A hátránya – kevés alkalmazás.
  2. Tyzen – A Samsung rendszer, amelyet a márka tévékészülékeiben és egyéb eszközeiben használnak. Az LG-hez hasonlóan ugyanazokkal az előnyökkel és hátrányokkal rendelkezik, de a fő különbség az, hogy a Samsung intelligens otthoni rendszerében működhet.
  3. Android. Az Android TV-k sok tekintetben hasonlítanak az okostelefonokhoz az operációs rendszerrel, de azzal a különbséggel, hogy az operációs rendszert nagyobb képernyőkhöz és vezérlési funkciókhoz igazították. Veszteséget szenved a versenytársakkal szemben a reakciókészség és a teljesítmény terén, de a különféle alkalmazások, köztük a játékok száma terén nyer. Az operációs rendszert a Samsung és az LG kivételével minden gyártó használja, de a firmware márkánként változik, ami azt jelenti, hogy nem mindenhol működik egyformán jól. A legjobb Android TV-k: Sony, Philips, TCL.

Milyen interfészekre van szüksége

A mai világban minden gyártó a minimalizmus felé húz, ami nemcsak a test vastagságát, hanem az interfészek számát és típusát is csökkenti.

Egy jó TV-nek rendelkeznie kell ezekkel a csatlakozókkal.

  1. HDMI . Az egyetlen vezetékes interfész, amely képes UHD streamingre, ami elengedhetetlen a 4K TV-khez. Ez azt jelenti, hogy van egy generációs különbség: 2.0 4K 60Hz, 2.1 4K 120Hz, 1.4 csak FHD-t továbbít.
  2. USB külső tárolóeszközök vagy egér és billentyűzet csatlakoztatásához, ami leegyszerűsíti az okostévé használatát.
  3. Ethernet Úgy tervezték, hogy egy vezetékkel csatlakoztatható legyen. Lényeges, ha a vezeték nélküli hálózat instabil.
  4. Optikai audió kimenet. Még a 2020-as tévékben is a natív hangzás meglehetősen közepes, ezért sokan külső hangszórót csatlakoztatnak, és csak ezen az aljzaton keresztül kaphat jobb hangminőséget.

Fontos! Egy minőségi modern TV nem lenne felesleges Bluetooth modul – lehetővé teszi, hogy csatlakoztassa a vezeték nélküli fejhallgató vagy soundbar, valamint a Wi-Fi (ha a TV intelligens). Ez utóbbiaknak azonban ideális esetben két sávban kellene működniük.

Interfészek

Hangminőség

Mint már említettük, a jó hangzású tévék nagyon ritkák. Főleg a drága szegmens és a 49 hüvelykes készülékek, ahol a tok mérete miatt erősebb hangszórókat és akár mélynyomót is telepíthetsz. Érdemes megjegyezni, hogy a hangprobléma inkább a következőkre vezethető vissza alacsony hangerő, bár alkalmanként találkozhatsz olyan hangszórókkal, amelyek általában borzalmasak. Nincs értelme a hangszórók számát és teljesítményét nézni, de vásárláskor célszerű ellenőrizni a hangzást átlagon felüli hangerőn, és meggyőződni arról, hogy nincs idegen zaj.

A tunerek elérhetősége

A jelforrás lehet antenna, parabolaantenna vagy internet TV. Mindegyik típus jelátalakítást igényel, ami kétféleképpen lehetséges – külső vevőn keresztül vagy beépített tuner. A második lehetőség nyilvánvalóan kényelmesebb, mert nem kell a helyet extra felszereléssel zsúfolni, és nem kell megvásárolnia, ami azt jelenti, hogy pénzt takarít meg.

Fő fogadás! Jobb, ha DVB-T2/S2/S2/S2 tunerrel rendelkező TV-t választunk. Így a jövőben nem lesz szükség külső hangolók vásárlására.

Hasznos lehetőségek

Sok tévé extra funkciókkal rendelkezik, amelyek közül néhány teljesen felesleges, míg mások ugyanolyan hasznosak. Hasznos lehetőségek.

  1. Funkcionális médialejátszó. Minél több formátumot olvas, annál könnyebb lesz USB flash meghajtón lévő tartalmakat nézni.
  2. HDR, DolbyVision– Technológia az UHD TV-ben a jobb képért.
  3. Játék mód. A TV automatikusan beállítja a beállításokat, hogy a konzolon keresztül a lehető legjobban illeszkedjenek a játékaihoz.
  4. TimeShift – Az adás szüneteltetésének és a nézés folytatásának lehetősége ugyanarról a helyről.
  5. Miracast, WiDi, DLNA. Ezekkel a lehetőségekkel vezeték nélkül streamelhet tartalmakat mobileszközéről vagy számítógépéről a tévéképernyőre.
  6. PVR Lehetővé teszi az adások USB-n történő rögzítését.
  7. DolbyAtmos – Veszteségmentes hangátalakítási technológia.
  8. Hangvezérlés Az okostelevízión nem kell szövegesen beírnia a kérdéseket, egyszerűen csak beszélhet a távirányító mikrofonjába.

Fontos! A haszontalan opciók közé tartozik a 3D és az ívelt képernyő.

Ívelt képernyő

Legjobb márkák

Amikor TV-t választ otthonába, jó minőségű készüléket szeretne vásárolni anélkül, hogy túlfizetne érte. A természetes kérdés az, hogy melyek a legjobb TV márkák a mai piacon. Három márka érdemelte ki a vásárlók bizalmát: az LG, a Samsung és a Sony. Az első kettő olcsóbb, mint a japán versenytárs, de összeszerelésük a világban történik, míg a Sony Malajziában és Európában gyártja berendezéseit, amelyek sokkal jobb minőségűnek számítanak. A Sony kínálja a legjobb tévéket a természetes színvisszaadás szempontjából is.

A vezetők között nem szereplő, de figyelemre méltó márkák közé tartozik a TCL, a Toshiba, a Philips, a Hisense, a Xiaomi, a Haier. Az első három cég már régóta a piacon van, és érdemes megvenni őket, ha minőségi tévét szeretne választani, de nem akar túlfizetni. Kínai TV-k az utolsó három márka a piacon a közelmúltban. Ugyanakkor nagyszerű ár-érték arányt kínálnak, és gyakran kiterjesztett garanciával rendelkeznek.

Fontos! A kínai készülékek vizuálisan gyengébbek a versenytársaknál (az építési minőségben vannak hibák). Gyakran durva firmware-rel rendelkeznek a SmartTV szoftverükben. Ha az internet-hozzáférés prioritás, akkor jobb, ha nem vásárol ilyen készüléket.

Általánosságban elmondható, hogy a mai kínai televíziók elég jók, de lehetnek hibáik. Tehát vásárláskor ne csak a paramétereket nézze meg, és higgye el az alacsony árat, hanem először értékelje a képminőséget, a hangminőséget, próbálja ki, mennyire könnyű a kezelőfelület és az intelligens funkciók.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 2
  1. Dániel

    Szívesen segítek! Az alábbiakban megadnám az aktuális legjobb TV-készülékeket a szakértői vélemények alapján, hogy segítsek választani közülük. Azonban szeretném megkérdezni, milyen jellemzőkkel rendelkezik, és milyen használatra tervezi használni a TV-készüléket, hogy pontosabb ajánlást adhassak. Például milyen méretű TV-t szeretne, milyen felbontással, és szüksége van-e intelligens funkciókra vagy egyéb speciális lehetőségekre?

    Válasz
  2. Ádám Kántor

    Hogyan válasszunk megfelelő TV-készüléket 2020-ban a szakértők szerint? Milyen szempontokat kell figyelembe venni, hogy a lehető legjobb minőségű és funkciókkal rendelkező készüléket válasszuk? Milyen technológiai újdonságok jelentek meg az elmúlt időszakban, amelyeket érdemes figyelembe venni? Milyen márkák, típusok és méretek ajánlottak a szakértők szerint? Köszönöm a segítséget!

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása