Az épületek modern építése, felújítása és javítása elképzelhetetlen a különböző szerkezetek bontási munkálatai nélkül. A több tégla vastagságú beton, falazat szilárdsága lehetetlenné teszi, hogy kéziszerszámmal kellő sebességgel bontható legyen. Ezért az olyan eszközöket, mint a bontókalapács és a betontörő, széles körben használják a szerkezeti elemek megsemmisítésére. Ezek a műszertípusok felépítésükben és működési elvükben hasonlóak, de teljesítményükben és alkalmazási területükben jelentősen különböznek egymástól.
A csőtörő célja, és miben különbözik a betontörőtől
A bontókalapács az egyik legerősebb ütő típusú eszköz bontáshoz és más, különböző szilárdságú anyagok megsemmisítésével járó munkákhoz. Segítségével sokkal gyorsabban lehet foltozni vagy eltávolítani, például esztrichet a padlón, mint egy ilyen közös szerszámmal, mint egy kalapács.
A bontókalapács kiválasztásának fő jellemzője a kalapács ütési energiája. Az eszközöket e paraméter szerint kategorizáljuk.
- Egy – akár 30 Joule ütési energia, Akár 45 impulzus másodpercenként (Hz). Közepes szilárdságú bevonatok és szerkezetek (tégla, aszfalt) bontására szolgál.
- A második legfeljebb 40 Joule, legfeljebb 34 Hz frekvenciával. Általános munkákhoz, beleértve – hornyok hornyolása, esztrichek eltávolítása.
- Akár 45 Joule, legfeljebb 20 Hz frekvenciával. Alkalmas erős anyagokhoz.
- Negyedik – több mint 50 Joule, 24 Hz-ig. Nehéz anyagok megmunkálása, különösen függőleges irányban.
Fontos! Külön megjegyzés: még a kategória legerősebb szerszáma sem ajánlott vasbeton födémek, födémek, öntött alapozások bontásához, ha a habarcsban alacsony a homoktartalom. Ehhez az alkalmazáshoz betonbontót használnak.
A fő különbség ennél a szerszámnál a tömeg és az ütési energia. A betonbontó lényegesen nehezebb és kompaktabb, mint a bontó törőgép. Az ütközési energia értékek is sokkal lenyűgözőbbek. Egy beton törővel, ez legalább 2-2.5 a bontókalapács által mutatott érték felett.
Elektromos
Az erőforrás ebben a bontó-szakító osztályban egy villanymotor. Az erőátvitel mechanikája egyszerű: a forgórész forgása a csapószerkezet oda-vissza mozgására alakul át egy forgókulcsos követőn keresztül. Az elektromos bontókalapácsnak a következő előnyei vannak
- alacsony súly;
- Nem nehéz kiválasztani a megfelelő eszközt a munkához;
- Az ütési energia növelésére egy egyszerű sebességváltót használnak.
Benzin
Az ilyen típusú eszköz energiaforrása belsőégésű motor. Ez egy benzines bontókalapács:
- Kicsit nehezebb, mint egy elektromos kalapács;
- Nem kötődik energiaelosztó pontokhoz, teljesen önálló;
- jelentős mértékű ütközési energiát mutathat, különösen reduktorok használatával.
De a benzinmotoros gépek hátrányainak meglehetősen jelentős listája van.
- Gőzök, mérgező gázok nem teszik lehetővé a zárt térben való munkavégzést.
- Folyamatos az üzemanyag kifolyásának és meggyulladásának veszélye.
- Jelentős zajszint.
A pneumatikus szerszámok fő hátránya kompresszor szükségessége, az energiaforrás. Ezt a hátrányt azonban ellensúlyozzák az ilyen típusú bontókalapácsok nagymértékű használatának előnyei. Azáltal, hogy olyan légcsomópontokat szervezünk, amelyekhez a szerszám több egysége is csatlakoztatható, egyetlen beállítással könnyen megszervezhető a kényelmes munkavégzés a kezelők egy csoportja számára.
Kérjük, vegye figyelembe! Hasonló jellemzők vonatkoznak a hidraulikus bontókalapácsra is. Az ilyen típusú készüléknél azonban a munkaközeg (általában olaj) hátrányt jelent, mivel szivárgás, szivárgás vagy sérült tömlők miatt szivárgás léphet fel. Ez egy további tűzveszélyforrás.
A kalapács kiválasztásának szempontjai
A nagy energiatöltet és az egyes eszközök meglehetősen nagy súlya miatt nem csak a bontókalapácsok műszaki jellemzőire kell figyelni. Az olyan nem nyilvánvaló tényezőket is értékelik, mint az ergonómia és az elrendezés.
ütközési energia
Mint fentebb említettük, a bontókalapácsok nem ajánlottak vasbeton vagy cement monolitok bontásához, amelyeknek alacsony a homoktartalma. Ez a fajta munka nem csak alacsony termelékenységet eredményez, hanem nagymértékű elhasználódást is okoz, és következésképpen javítási költségeket is.
A legjobb modell kiválasztásához a következőkre van szükség a gyártó ajánlásainak megfelelően. Ha garantált eredményt szeretne kapni, célszerű tematikus fórumokon kutakodni, vagy tanácsot kérni tapasztalt építőktől.
Tömegméretek
A bontókalapács súlyát és az eszköz méretét eseti alapon kell értékelni. Az eszközt a szokások, a munkamód (aktivitás-pihenőidő), a szokásos manipulációs hely mennyisége szerint választják ki. A gép súlyelosztására azonban ügyelni kell. Minél közelebb van a súlypont a vezető kézhez, annál kevésbé fárad el a szerszám szükséges mozgásai során.
Anyagok
A szerszám építésében felhasznált valamennyi anyagnak rendelkeznie kell mind a következőkkel Nagyobb szilárdság és megbízhatóság lehetséges. A sebességváltóba nem kerülhetnek műanyag alkatrészek. De néhány gyártó ezt nem tudja. Ezért minden terméknek a lehető legalaposabban utána kell járni, mielőtt megvásárolja, hogy ne tapasztaljon meghibásodást már az első órában. A legfontosabb, hogy ne spóroljon egy jó hírű márkájú szerszámon.
Ergonómia
A forgácsoló kalapács kialakításának biztosítania kell, hogy a szerszám tengelye ütközéskor a lehető legnagyobb mértékben eltérüljön, és hogy az szilárd fogás a kézben.
- A kalapács nyélének a markolatnál egyenes szakaszúnak kell lennie.
- A fogási területnek az ütésimpulzus tengelyében kell lennie.
- Ha a szerszámnak két fogantyúja van (nehéz, betontörő) – a fogantyúknak egy vonalban, az ütközési tengelyre merőlegesen, a középponttól egyenlő távolságra kell lenniük.
- kiváló hatásfok, alacsony energiafogyasztás a motor elektronikus vezérlésének köszönhetően;
- Robusztus acél tokmány gyors tartozékcsere-mechanizmussal;
- A keverő kialakítása egy praktikus ütközéses frekvenciaszabályozón alapul;
- az elektromos vezetékek kettős szigetelése;
- alacsony súly;
- A szerszámfej 12 pozíciója;
- hosszú vezeték.
- Tökéletes súlyelosztás a vízszintes síkban történő munkavégzéshez;
- A fogantyú kialakítása megtöri az erőeloszlási mintázatot.
Bosch GSH 11 VC
A német Bosch márka képes vezetni a legjobb eszközök gyártóinak rangsorát a tökéletesen kiegyensúlyozott jellemzőkkel. A Bosch GSH 11 VC elektromos bontókalapács sem kivétel ez alól.
A modell a következőkre utal A keverő a 23 Joule ütési energiát tekintve 1. kategóriájú keverőnek minősül. A készülék meglehetősen nehéz – 11 kg. A tervezés során azonban az ergonómia minden szabályát betartották. Az ideális súlyelosztás, a súlypont, a markolat és az ütés irányának összehangolása lehetővé teszi a hosszú ideig tartó fáradtságmentes működést.
- megbízható vákuum-kompresszoros mechanizmus;
- 30 mm-es acél tokmány;
- A kalapács nélküli rendszer kopó alkatrészek nélkül;
- képes hosszú ideig maximális teljesítményen dolgozni;
- tökéletes súlyelosztás;
- gumipárnák a fogantyún;
- jól átgondolt ergonómia, nagy megbízhatóság.
- A kalapács nélküli rendszer használata miatt a tömeg sokkal nehezebb, mint a versenytársaké
- Nincs ütőerő-beállítás.
Milyen szempontok szerint érdemes kiválasztani a megfelelő légkalapácsot?