Az orvosi műszerek és anyagok sterilizálása felelősségteljes és komoly folyamat, amely hatással van a betegek és az orvosok egészségére. Az eljárásnak garantálnia kell a kórokozó mikroorganizmusok teljes eltávolítását, mivel a sterilizált műszereket számos orvosi szakterületen újra felhasználják a betegek vizsgálatakor. Erre a célra egy speciális eszközt fejlesztettek ki – egy orvosi sterilizálót, amely számos változatban kapható.
Előnyei miatt az autoklávozást mindenhol alkalmaznák, ha nem lennének hátrányai.
- Nagy energiafogyasztás (nagyobb, mint az első módszer). Kicsi készülék, 10 literes munkakamra térfogatával kb. 1 kW villamos energiát fogyaszt.
- Nem igényel csatlakozást az ellátóhálózathoz (vízellátás).
- Ez egy drága berendezés.
Lehetséges, hogy a berendezés kombinált üzemmóddal találkozzon. Gőznyomással vagy forró száraz levegővel sterilizálható.
A termikus módszerrel az a fő probléma, hogy nem minden anyag esetében alkalmazható.
Sterilizálás ultraibolya fénnyel
Ezt a sterilizálási módszert fedezték fel, és a huszadik század közepe óta széles körben alkalmazzák. Ez Úgynevezett kvartok. Ebben a folyamatban az UV-fény a hatóanyaga. A kvarc pedig az az anyag, amely egy adott hullámhosszt (253,7 nm) átenged, ezért a sterilizáló lámpák ebből készülnek. A patogén mikroflóra DNS-molekulái elnyelik az UV-sugárzást; a mikroorganizmusok ezért elpusztulnak.
Később, a 70-es években világossá vált, hogy ez a sterilizálási módszer nem hatékony, például a baktériumspórák ellen. Az UV-sugarak azonban nemcsak a sterilizálás tárgyára, hanem az emberre is negatív hatással vannak. A retina esetében ez az expozíció szigorúan ellenjavallt. Az UV-sugarak rosszindulatú daganatok kialakulását okozhatják a bőrrétegekben. Ezért az orvostudományban a fő sterilizálási módszerként alkalmazott kvartok használatát felhagyták. Ma már használják például a szobák kezelésében.
Ez érdekes: egy ideig az orvostudományban olyan eszközöket használtak, amelyekkel egyszer használatos eszközöket sterilizáltak kemény gammasugarakkal. Ez a lehetőség azonban még veszélyesebbnek bizonyult az emberekre nézve, és hamarosan elvetették.
Plazma sterilizálás
Ez egy új módszer, amely már 100%-os hatékonyságúnak bizonyult. A sterilizáló hatás hidrogén-peroxiddal érhető el. A peroxidot gázneművé alakítják, és a sterilizátor munkakamrájába permetezik, amelyet egyidejűleg mágneses mezővel kezelnek, így ionizálva azt. Ebben az állapotban a hatóanyag nemcsak a felületen képes hatni, hanem mélyen behatol a kezelendő eszközökbe és berendezésekbe is, hogy elpusztítsa az összes patogén mikroflórát. A sterilizálási folyamat automatizált, a tipikus expozíciós idő 30-50 perc.
A sterilizálási módszer előnyei:
- nincs szükség vízellátáshoz való csatlakozásra;
- Maga a készülék kompakt, nem igényel felszerelt helyiséget, és további rögzítés nélkül elhelyezhető az épület bármelyik emeletén;
- Bármilyen anyaghoz használható, beleértve a kényes műszereket is;
- Magas energiahatékonyság;
- presztízs.
A plazma sterilizálás egyetlen hátránya a berendezés ára.
A sterilizátor kiválasztási kritériumai
Minden olyan egészségügyi intézménynek, ahol manipulációkat végeznek, sterilizáló berendezésre van szüksége. Kevés alapválaszték mellett a sterilizátorok választéka nem is olyan kicsi. A technika kiválasztásának kulcsfontosságú kritériumokon kell alapulnia.
Termelékenység
Ez egy döntő tényező. Számítsa ki a sterilizálandó berendezések átlagos mennyiségét és megjelenési gyakoriságát. Ez függ az áteresztőképességtől, a működési időtől és sok más tényezőtől. Nem lehet egy kiszámított értékre támaszkodni, de statisztika. Nyilvánvaló, hogy egy kozmetikai osztály sterilizálója és egy teljes műtét sterilizálója nagyságrendekkel fog különbözni a térfogat tekintetében. Az előbbihez legalább 10 liter elegendő, míg az utóbbihoz akár 100 literes kamra is szükséges lehet.
Csatlakoztatható a közművekhez
A sterilizátorok különböző típusai, sőt modelljei is igényelhetnek bizonyos közműveket. A szellőzőcsőhöz való csatlakozás szükséges például a szárazhűtők esetében, Az autoklávhoz hálózati vízellátásra van szükség. Egy nagy teljesítményű, nagy teljesítményű készülék 380 V-os csatlakozást igényel a tápkábelhez.
Tanácsadás! A berendezés megvásárlása előtt fel kell mérni a helyiséget, ahol a berendezés elhelyezésre kerül, a kommunikáció vagy annak lehetősége szempontjából.
A kezelendő eszközök köre
A különböző fizikai elveket alkalmazó sterilizátorok a kezelhető műszerek potenciális választékát tekintve korlátokba ütköznek.
- Ha az irodában (gyakran laboratóriumokban) csak üvegárut és fém műszereket használnak, a szárazhő-kamra képes megbirkózni a feladattal.
- Porózus, szendvicses, latex, fém, üveg vagy kombinált műszerek esetén az autokláv a legjobb választás.
- A kényes, nagy pontosságú, érzékeny anyagokból készült műszerek, mint például az összes optikai műszer, szonda, mérőérzékelő csak plazma expozícióval sterilizálhatók.
A pénz
A sterilizátor olyan berendezés, amely alapvetően fontos, hogy bizonyos életminőséget biztosítson, nem csak munkát. Ezért nem szabad kínai készüléket vásárolni. Igen, olcsóbbak, és elsőre elég tisztességesnek tűnhetnek. A sterilizálás minősége azonban idővel romolhat, maguk az eszközök pedig meghibásodhatnak, és állandó figyelmet igényelnek.
A sterilizátor vásárlása a helyes módja annak, hogy támogassa a nemzeti gyártót. Az Magyar gyártmányú készülékek megbízhatóak, hosszú élettartamúak, és szükség esetén felhatalmazott szakember ellenőrizheti őket. A sterilizáló berendezések árfolyama óriási: 15 000-től 3-4 millióig terjed. Magának a készüléknek az ára mellett az amortizáció hosszára és árára, valamint az esetleges általános költségekre is gondolnia kell.
A műszeres feldolgozás szakaszai
Az orvosi műszerek teljes elősterilizálási folyamata nagyon összetett eljárás, amelynek minden lépését követni kell:
- A műszerek fertőtlenítése és sterilizálás előtti tisztítása.
- Orvostechnikai eszközök kezelése és sterilizálása a felhasználás helyén, pl. egy egészségügyi központban.
- Csomagolás.
- Maga a sterilizálási folyamat.
- Sterilizált anyagok tárolása és szállítása a felhasználás helyére.
További fertőtlenítő berendezések
A jobb sterilizálási eljárás és a „tiszta” műszerek rendeltetési helyére történő szállításának biztosítása érdekében az orvosi ipar készen áll arra, hogy további berendezéseket kínáljon.
Mosási lehetőség
Az elősterilizáló kezelés az orvosi műszerek tisztítására szolgál, hogy megtisztítsa őket a szennyeződésektől, például a vértől, zsírtól, gyógyszerektől, fehérjéktől, és megakadályozza a mikrobák elszaporodását. Ezek a gépek lehetővé teszik az egész folyamat teljes automatizálását, ami nemcsak pénzt, hanem időt is megtakarít az orvosi szakmának.
Műszercsomagoló gépek
Szükséges az elősterilizált műszerek csomagolásához. Hogy speciális tartályokban tovább lehessen szállítani őket további feldolgozásra.
Szeszfőzők
Az autoklávokban normál víz helyett desztillált vizet használnak a sterilizáláshoz.
Szeretném megkérdezni, hogy hogyan válasszak orvosi sterilizálót? Milyen paramétereket és tulajdonságokat kell figyelembe venni? És milyen tényezőket kell figyelni a működés során? Köszönöm!
Miben kellene nekem gondolkodni, amikor orvosi sterilizálót választok? Milyen funkciókra és tulajdonságokra kell figyelnem? Melyik márkát ajánlanád, és miért? Kérlek, oszd meg a tapasztalataidat, hogy segíthess nekem a döntésben. Köszönöm!
Amikor orvosi sterilizálót választasz, fontos figyelembe venni néhány fontos szempontot. Először is, győződj meg arról, hogy a sterilizáló rendelkezik megfelelő méretű kamrával ahhoz, hogy a szükséges mennyiségű eszközt be tudjuk helyezni. Fontos, hogy a sterilizáló rendelkezzen megfelelő szűrőrendszerrel, amely hatékonyan távolítja el a baktériumokat és az egyéb káros anyagokat. Emellett figyelj oda a technológiai funkciókra is, például az automatikus ciklusokra, a digitális kijelzőkre és a biztonsági funkciókra.
Az egyik megbízható márkát, amit ajánlanék a sterilizátornál, az az A-dec. A-Az A-dec sterilizálók híresek a kiváló minőség és a megbízhatóság iránt. Megbízhatóak, könnyen használhatóak és számos hasznos funkcióval rendelkeznek, amelyek megkönnyítik az eszközök sterilizálását. Emellett az A-dec sterilizálók hosszú élettartamúak és könnyen karbantarthatóak, ami hosszú távon költséghatékony választássá teszi őket. Remélem, hogy segítettek a tapasztalataim a döntésedben!
Amikor orvosi sterilizálót választasz, fontos figyelembe venni a következő tényezőket: kapacitás, megbízhatóság, gyorsaság, energiahatékonyság és könnyű kezelhetőség. Az egyik ajánlott márka az MELAG, mely jól ismert a minőségi sterilizálók készítésében. A MELAG sterilizálók kiváló minőségűek, biztonságosak és könnyen karbantarthatóak. Tapasztalataim szerint ezek a készülékek kiváló teljesítményt nyújtanak hosszú távon is. Remélem segíthettem a döntésedben, és jó választás lesz a MELAG sterilizáló. Köszönöm a bizalmadat!