Rendszeregység építése vagy kész PC vásárlása során a felhasználó gyakran találja szükségesnek egy új CPU-hűtő megvásárlását a chipkészlet meglévő dobozos verziójának cseréjéhez, vagy az első telepítéshez. Rendszerint egy processzor BOX verziója olyan hűtővel érkezik, amely elég erős a hűtéshez, de túl hangos és nem túlhajtott.
A CPU-hűtő kiválasztása azon egyszerű oknál fogva nehéz, hogy számos dolgot kell figyelembe venni – a teljesítmény, a foglalat stílusa és a konstrukció mind szerepet játszik. Ne felejtsük el, hogy a hűtők különböző anyagokból készülnek, és a választás nem csak a hűtő anyagát veszi figyelembe, hanem az alapot is, amely érintkezik a chippel. A paraméterek sokak, és könnyű összezavarodni velük, ezért minden árnyalatot külön-külön kell megvizsgálnia, hogy végül felvegye a processzor hűtőjét, a legjobbat az adott esetben.
Milyen hűtőkialakítások állnak rendelkezésre?
Mostanában az összes hűtőt két típusra osztják – torony kialakítás és klasszikus, de valójában több van.
- Klasszikus – A legegyszerűbb típus és a legkevésbé hatékony. Ezek a hűtők általában a chipkészletek BOX változataiban találhatók meg. Elsősorban gyenge processzorokhoz vagy minimális hőtermelésű rendszerekhez tervezték.
- torony (függőleges) – a legnépszerűbb választás a rendszeregység-hűtőkhöz. Az ilyen hűtőrendszerek lényegi különbsége az, hogy a forró levegőt a speciális lyukakba fújják, nem pedig az alaplapba (mint a klasszikus modelleknél). Felszerelhető további ventilátorokkal, vagy több toronnyal is rendelkezhet. Alkalmas közép- és felső kategóriás lapkakészletekhez.
Előfordulhat, hogy a kiválasztott cooler cooler cooler cooler processzor minden szempontból megfelel a felhasználónak, de a foglalat nem illik hozzá. Sokan rámutattak arra, hogy nem szabad egyszerűen csak a leírást nézni. A legjobb, ha megnézi a fórumokat, és ideális esetben megnézi egy üzletben, vagy tanácsot kér egy eladótól. Valójában sok hűtőrendszer élettartama alacsonyabb A támogatott aljzatok száma lényegesen több, mint ami a dobozon szerepel. De ha aggódik, hogy hibát követ el, vagy ha a hűtőt egy online piactérről vásárolja, és nehéz lesz visszaszerezni, jobb, ha biztosra megy, és megnézi a leírást.
Mi a TDP
A chipkészlethez való hűtő kiválasztásakor fontos megérteni, hogy mennyi energiára van szüksége a feladat elvégzéséhez. A számítógépes környezetben vannak
A TDP fogalma, amely a hőelvezetést jelöli. A specifikáció minden egyes lapkakészletnél meg van adva, és lehet nagyon alacsony, 4,5 W körüli, vagy nagyon magas, 100 W feletti. Tanácsadás! A hűtő kiválasztásakor 30%-os tartalékot kell alkalmazni, ha a processzort túlhajtás nélkül kell üzemeltetni, és teljes 50%-os tartalékot kell alkalmazni, ha a felhasználó túlhajtja a processzort. Vagyis egy 65 W-os TDP-vel rendelkező processzor esetében a hűtőrendszer minimális teljesítményének 75 W-nak, ideális esetben 100 W körül kell lennie.
Miért kell kiválasztani az extra hűtőt? Ennek több oka is van.
- Az olcsó hűtőrendszerekben gyakran értékek túllépése. Ha a specifikáció szerint 85W teljesítményt ad le, akkor könnyen lehet, hogy a tényleges teljesítmény eléri a 65W-ot.
- Nagy terhelésnél a chipkészlet Lehet forróbb, mint a bejelentett – ezért nem ajánlott a hűtőtáskát „méretre” vinni.
- A túlhajtás olyan hűtőt eredményez, amely a maximális teljesítmény alatt működik, ami csendesebb, és végső soron meghosszabbítja a hűtő élettartamát.
Anyag
A processzorhűtő réz vagy fém kivitelben kapható. A választás során a szakértők azt javasolják, hogy figyeljünk arra, hogy az alap (a chipkészlettel közvetlenül érintkező rész) és a hűtőborda miből készült.
Fontos! Érdemes megjegyezni, hogy a magasabb árú modellek gyakran nikkel bevonattal rendelkeznek. Valójában dekoratív szerepet játszik. A gyártók szerint a nikkel védi a rezet az oxidációtól, de ez a folyamat nem csökkenti a hűtés hatékonyságát. Tehát nincs értelme túlfizetni a nikkelért.
Az alapanyag
A hűtő alapját háromféleképpen lehet megvásárolni – Réz, alumínium, a kettő kombinációja. A réz a legjobb hővezető képességgel rendelkezik, ezért ezt tartják a legjobb és leghatékonyabb anyagnak, de meglehetősen drága.
A második lehetőség az alumínium és a réz kombinációja, itt a rézlemezeket az alumínium alapba forrasztják. A hatékonyság szempontjából ez nem rossz megoldás, de nagyon fontos, hogy jól csináljuk. A probléma az, hogy a processzor chip a fedél alatt kicsi és a közepén van. Ahhoz, hogy a réz hatása alumínium alapban érvényesüljön, át kell haladnia a középponton. Ha a csövek a pad oldalaiba vannak forrasztva, akkor nem lesz nagy különbség, és a chipset ugyanúgy hűl, mintha teljesen alumínium alap lenne. Az alumínium a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás. Alkalmas, ha a chipkészlet gyenge.
Maga a hűtőborda lehet egy darabból álló négyzet alakú vagy kerek, és lemez. A lemezes változatot tartják a legjobbnak a hűtési hatékonyság szempontjából. Az egy darabból álló konstrukció a legolcsóbb modellek sorsa. A forma tekintetében nincs különbség, általában a kerek az Intel processzorokhoz, a szögletes pedig az AMD processzorokhoz. Ezek a modellek szerepelnek a dobozos chipkészletekben.
Csövek száma a hőelvezetéshez
Számos hűtőtípus rendelkezik hőelvezető csövekkel. Típustól függetlenül, jelenlétük pozitív hatással van a hűtés hatékonyságára.
Fontos! A csövek száma 1-től 8-ig terjedhet. Itt a „minél több, annál jobb” szabály érvényes. Az arany középérték azonban 4.
Nyilvánvaló, hogy az automatikus forgásszabályozás előnyeiről nem kell külön beszélni. Ha nincs ott, a hűtő mindig a maximumon működik, és gyorsan meghibásodik, valamint zajt csap. Ez nem probléma az automatizált modellekkel. Érdemes megjegyezni, hogy a nagyon régi modellek kézi beállítással rendelkeztek – szó szerint egy kapcsolóval az alvázon. Ez kényelmetlen volt, ezért a gyártók elhagyták ezt a konstrukciót az automatizálás javára, vagy egyáltalán nem automatizálták.
Ventilátor kiválasztási kritériumok
A hűtő célja a processzor hűtése. A lapkakészlettel érintkező párna elszívja a hőt, a ventilátor pedig a szerkezetre fúj, ami hűtést biztosít. A legtöbb hűtőrendszer 1 ventilátort használ, de a magasabb kategóriájú modellek általában 2 ventilátorral rendelkeznek. Ráadásul egy egyetlen ventilátorral rendelkező rendszerben néha egy másik is hozzáadható. Torony modellekről beszélünk, de fontos megérteni, hogy akkor van értelme, ha a hűtő legalább 4 hűtőcsővel rendelkezik. Ellenkező esetben a második ventilátornak nincs hatása.
Méret
A zajteljesítmény a ventilátor méretétől függ. Az összefüggés egyszerű – egy nagyobb ventilátor kevesebb fordulatot tesz meg a számítógép hűtése érdekében, és így kevésbé zajos, mint egy kisebb, gyakrabban forgó ventilátor. Tehát vásárláskor a nagyobb ventilátort kell előnyben részesítenie.
A lényeg az, hogy ! A zajjal kapcsolatos megfontolásoknak nem szabad kizárólag a fordulatszámon alapulniuk. A csapágy típusa és az általános kialakítás befolyásolja a következőket. Egy függőleges hűtő és egy klasszikus hűtő azonos sebességgel más-más zajt fog csapni működés közben.
Gyakran a gyártók konkrét számadatokat adnak meg a zajszintre vonatkozóan. Ezeket decibelben (dB) mérik. Nyilvánvaló, hogy minél magasabb a paraméter, annál hangosabban fog működni a rendszer.
Energiaáramlás
Az utolsó dolog, amit figyelembe kell venni a ventilátor kiválasztásakor, az a légáramlás teljesítménye. Minél több levegő áramlik át a hűtőn, annál hatékonyabb a hűtés. CFM-ben mérve.
További információk
A hűtőrendszer-gyártók körében furcsa tendencia, hogy ma már világító hűtőket készítenek. Hogy szükség van-e LED-hűtőre, az a felhasználótól függ. Az előnyök szempontjából ez a lehetőség nem hasznos. A háttérvilágítás esztétikusabbá és hatékonyabbá teszi a készüléket, de a szépségért felárat kell fizetnie. Nyilvánvaló, hogy a zárt (átláthatatlan) esetek esetében egyáltalán nincs értelme.
A tesztek kimutatták, hogy ez a hűtő sokkal hatékonyabb. A hátránya az, hogy az állványt mindenhová lehet húzni, és egy kanapén ülve vagy nem a legmegfelelőbb felület a munkához, de a vákuumhűtés az oldalán található, és nincs mereven rögzítve. A készülék ölbe helyezése többé nem lehetséges. Ezenkívül a visszajelzések szerint az ilyen hűtőrendszerek Maximális sebességnél nagyon zajos. Ennek van értelme, mivel a ventilátor a műanyag burkolat mögött van elrejtve, hangszigetelés nélkül. De ha egyik eszköz sem segít lehűteni a készüléket, akkor jobb, ha zajjal jár, mintha égett laptopja lenne.
Következtetés
A fentieket összefoglalva a következő következtetéseket vonhatjuk le a chipset-hűtők kiválasztásával kapcsolatban.
- A legfeljebb 65 W-os TDP-vel rendelkező processzorokat egy klasszikus hűtővel elég sikeresen lehet hűteni, a nagyobb hőleadású modellek esetében jobb, ha torony típusú és legalább 30% -os hűtőkapacitás-tartalékot vásárolnak.
- A toronytípus kiválasztásakor vegye figyelembe a méretét, a csövek számát, a ventilátorokat, az áramlási teljesítményt.
- A hűtő alapjának kiválasztásakor az ideális anyag a réz lesz, pénzt takaríthat meg, és a réz és az alumínium kombinációját veheti, de ebben az esetben fontos figyelembe venni, hogy a rézbetét milyen közel van a középponthoz.
- A ventilátornak nagynak kell lennie, minimális fordulatszámmal, automatikus szabályozással és golyós vagy hidrodinamikus csapággyal.
- Ajánlatos a mellékelt hőpasztát jobbra cserélni a beszerelés előtt.
- Egy jobban fűtött laptop számítógép esetében jobb, ha inkább vákuumhűtést választ, mint állványt.
Eladó nem csak a chipkészlethez, hanem a számítógép tápegységéhez, a grafikus kártyához, a RAM-hoz, a merevlemezhez, a memóriához és a merevlemezhez is találhat hűtőt. Ha megnézzük az üzletekben elérhető lehetőségeket, észrevehetjük, hogy nagyon kevés van. Az a tény, hogy a legtöbb gyártó úgy véli, hogy az ilyen eszközök nem a leghatékonyabbak, és valódi igényük felmerül A csúcsminőségű játéképítés. Sokkal fontosabb, hogy jó chipset-hűtőt vásároljon. Azonban azok a vásárlók, akik továbbra is szeretnék hűteni más egységek, a kiválasztási kritériumok nem változnak. Mindegyik figyelembe veszi a méretet, a teljesítményt, az anyagot, a csatlakozóaljzatot is.
A legjobb hűtők
CPU hűtő NZXT Kraken X62 (RL-KRX62-02)
a Yandex piacon
A PCcooler GI-X5R CPU-hűtő
a Yandex piacon
PCcooler GI-X4 CPU-hűtő
a Yandex Marketer-nél
Deepcool ASSASSIN II CPU-hűtő
a Yandex piacon
Milyen típusú hűtőt ajánlanátok a PC vagy laptop számára? Hogyan lehet kiválasztani a legmegfelelőbbet a rendszeremhez? Mire kell figyelni a hűtő kiválasztásakor? Előre is köszönöm a segítséget!
Milyen típusú és méretű hűtő ajánlott egy PC vagy laptop számára? Van-e különbség a két eszköz között a hűtési igények szempontjából? Milyen tulajdonságokat kell figyelembe venni a hűtő kiválasztásakor a megfelelő működés érdekében?
A PC és laptop hűtése közötti különbségek miatt a legjobb választás egyedi. Azonban általában a PC-k nagyobb méretű és erősebb hűtést igényelnek, míg a laptopok kisebb és kompaktabb hűtőrendszerrel rendelkeznek. Fontos figyelembe venni a hűtő méretét, hűtőteljesítményét és kompatibilitását a számítógéppel. A hűtő legyen megfelelő méretű a számítógéphez, támogassa a processzor vagy a videokártya hűtését és legyen kompatibilis az alaplap formátumával. Emellett a zajszint, a hűtő anyaga és a légáramlás hatékonysága is fontos szempont lehet a megfelelő hűtő kiválasztásakor.
Melyik típusú hűtő ajánlott jobban a PC vagy laptop számára?