A téli hidegben gyakran nem elég a központi fűtés, és akkor a kiegészítő fűtés eszközei jönnek a mentéshez. Egyesek szerint a hagyományos radiátorok megbízható és megbízható módja a felmelegedésnek; mások szerint ezek a hőforrások a múlt relikviái, és a modernebb modelleket részesítik előnyben. Beszéljünk a működési elvekről, az egyes előnyökről és hátrányokról, és próbáljuk meg megválaszolni a kérdést, hogy mi a jobb az alkalmazásban – konvektor vagy olajfűtés.
Olajfűtőtestek
Ezek az egységek az egyik leggyakoribb hőforrások az otthonokban. Nincs szükség telepítési útmutatóra, mivel csak egy szabványos aljzatra van szükség. Egyszerűen helyezze mellé, és élvezze a meleget.
Ezek a radiátorok hegesztett panelszerkezetűek. Fémlemezek alkotnak egy tartályt, amelybe ásványi vagy műszaki olajat öntenek.
A fűtőtest belsejében egy fűtőelem van elhelyezve, amely felmelegíti az olajat, amely viszont átadja a hőt a falaknak és kibocsátja a környezetbe (további részletek a konstrukcióról – lásd az olajtüzelésű fűtőtestek készülékjellemzőit).
Az eszközök sima, sík felülettel rendelkeznek. Maga a tok egy konvekciós kamra, benne egy fűtőelemmel. A fűtőelem hideg levegőt szív be és melegít fel. A levegő a burkolaton lévő lamellákon keresztül mozog, miközben egy új, hűvös szobai légáramlat váltja fel. A lamellák nyílásai lefelé szögeltek, hogy növeljék a hőátadást és a padló és a falak felmelegedését.
Minden eszköz fel van szerelve szobatermosztát– egy beépített érzékelő, amely érzékeli a helyiség hőmérsékletét és egy előre meghatározott szinten tartja azt. Az ilyen eszközök nagyon hatékonyak és nagy hatásfokúak (majdnem 100%).
Telepítési módszer
A konvekciós fűtőtest és az olajfűtőtest közötti fontos különbség a beépítési módban rejlik. Az olajradiátorok padlóra szereltek, a konvekciós fűtőtesteket gyakran a falra akasztják. Természetesen vannak kerekekkel ellátott mobil szerkezetek, valamint magas lábazat formájában lévő eszközök.
Mivel a fűtőelem nem érintkezik közvetlenül a házzal (közöttük hőálló anyagból készült ütközők vannak), a konvektoros fűtőtestet úgy tekintik, hogy tűzálló További földelőcsatlakozásra nincs szükség.
Előnyök és jellemzők
- Ezek a hőforrások tűzbiztosak és megfelelnek az összes európai szabványnak.
- Az elektromos konvektor nagyon hatékony, kialakítása lehetővé teszi a meleg levegő egyenletes elosztását a különböző célú helyiségekben. Több eszköz egyetlen hálózatba történő egyesítésével úgynevezett moduláris fűtési rendszert hozhat létre, és nemcsak lakásokban és irodákban, hanem vidéki házakban is használhatja, ahol nincs alapfűtés. Ez a fűtési rendszer kiválthatja a drága kazánt.
- A termosztát és a többféle üzemmód lehetővé teszi az energiatakarékos működést.
- Stílusos kialakítás – bármilyen belső térbe jól illeszkedik.
- Csendes működés.
A fő jellemzők összefoglaló összehasonlítása
- Gazdaságos működés. A konvekciós hőforrás energiatakarékosabb; egy olajtüzelésű elektromos fűtőberendezés 25-30%-kal több villamos energiát fogyaszt.
- Fűtési sebesség. Az olajjal töltött készülék néhány lépésben melegszik fel: az elektromos áram felmelegíti a fűtőelemet, az olajat a fűtőelem felmelegíti, és a hőt átadja magának a szekrénynek, amely aztán a hőt a helyiségbe adja le. A szakaszos felmelegítés hosszú időt vesz igénybe – a készülék már működőképes, áramot fogyaszt, és a szoba még mindig hűvös. E hátrány minimalizálása és a fűtési folyamat felgyorsítása érdekében a radiátorok beépített ventilátorral vannak felszerelve.
- Könnyen használható. Az olajradiátor súlya meglehetősen nagy (kb. 20 kg), bár a görgőknek és a fogantyúnak köszönhetően mozgatható. A konvektor viszont könnyű, és a falra is felszerelhető.
- Biztonság. A magas hőmérsékletre felmelegített olaj veszélyes lehet az emberekre, még akkor is, ha a radiátor fel van szerelve fröccsenés elleni védelemmel. A nagyon magas hőmérsékletre hevített fém pedig égési sérüléseket okozhat. Jobb, ha nem hagyja felügyelet nélkül az ilyen fűtőberendezést – nem mindegyik rendelkezik túlmelegedés elleni védelemmel. A konvektor teste viszont csak 60 fokra melegszik fel, és nem jelent veszélyt. Vészhelyzet esetén a készülék automatizálása beindul és leállítja azt.
- Szavatossági idő. Minden olajjal működő készülék idővel szivárog, ami először az olaj elpárolgását, majd meghibásodását okozza. A gyártó által bejelentett konvekciós akkumulátorok működési időtartama – 5 év, de valójában hosszabb ideig szolgálnak – akár 15 évig is.
- Környezetbarát. Az eszköz környezetbarát jellegének mutatója az oxigén és a por égési folyamatának hiánya. Mindkét hőforrás, mert a konvekciós lift por a levegőbe, de nem fog égni a konvektorok, mert az alacsony hőmérséklet a test, ami nem mondható el az olaj típusú. Ami az oxigén elégetését illeti, ez a folyamat mindkét esetben megszűnik.
- Áraka. Ebben a kategóriában egyértelműen az olajtüzelésű radiátor a győztes, mivel lényegesen kevesebbe kerül, mint a konvekciós radiátor. Ha azonban az ár-minőség arányról beszélünk, a konvektoros modellek a nyertesek.
Olvassa el továbbá: a legjobb elektromos konvektorok értékelése 2017-ben.
Mégis, melyik fűtőberendezés jobb – konvektor vagy olajfűtés?
Olajfűtés vagy konvektor – mindegyiknek megvannak az előnyei és hátrányai. a piaci ajánlatok és az elmúlt évek eladásai azt mutatják, hogy a konvekciós fűtőberendezések gyorsan felváltják a más típusú fűtőberendezéseket, mivel gazdaságosak, kényelmesek és biztonságosak. Az olajtüzelésű radiátorok és az elektromos konvektorok összehasonlításakor pedig az utóbbiak messze a legjobbak.
Melyik fűtési módszer – konvektor vagy olajfűtés – lenne a legjobb választás?
Szeretném megkérdezni, hogy tapasztalat alapján melyik fűtési módszer, a konvektor vagy az olajfűtés, lenne ideálisabb és gazdaságosabb? Mire érdemes inkább beruházni? Köszönöm!
Tapasztalat alapján az olajfűtés általában hatékonyabb és gazdaságosabb, mivel a konvektoros fűtéshez képest kevesebb energiára van szükség az olajfűtés során. Az olajfűtés általában egyenletesebb hőmérsékletet biztosít a lakásban, és könnyebben szabályozható. Emellett az olajfűtés hosszú távon is megbízhatóbb és kevésbé karbantartható. Így ha hosszú távú beruházást tervezel, akkor inkább az olajfűtés mellett érdemes dönteni.