Mindenki, aki járt már háztartási gépboltban, látta a feltűnő, latin betűkkel írt nyílmatricát. Ez az energiahatékonysági osztály címkéje. Gyakran „energiahatékonyságnak” nevezik az otthonokban, és azt mérik, hogy egy adott készülék mennyi villamos energiát fogyaszt. De persze van egy kis árnyalatnyi különbség.
Hogyan kell helyesen elolvasni egy címkét
Az energiacímke azt mutatja, hogy a mosogatógép milyen hatékonyan fogyasztja az áramot. Azonosítása a következő betűkkel történik. Az alábbi címkén részletesebb információt talál arról, hogy mennyi energiát kell kW-ban kifejezve mosási ciklusonként egy normál mosogatógéphez hideg vízzel használni. Vegye figyelembe, hogy ez az óránkénti hőfogyasztásra vonatkozik!
A laikusok nyelvén szólva az „energiahatékonysági osztály” és az energiafogyasztási adatok egyetlen „energiaosztályba” olvadtak össze. Bár természetesen nincs ilyen kifejezés, és az „osztály” fogalma nem alkalmazható az energiafogyasztásra.
Visszatérve az energiahatékonysági osztályokra, eredetileg 7 osztály volt az összes készülékre vonatkozóan. Ezt a besorolást a 2010/30/EK bizottsági irányelv állapítja meg. Az energiahatékonysági osztályokat A-tól (a legmagasabb) G-ig (a legalacsonyabb) terjedő betűkkel jelölik. A technológia fejlődésével azonban a rendkívül „falánk” egységeket felváltották a gazdaságosabb egységek. És mivel a gyártók igyekeznek egyre energiahatékonyabb készülékeket gyártani, az A jelölés önmagában már nem elegendő. Így jelent meg az A+, az A++ és az A+++. Minél több előnye van – annál kevesebb áramot igényel a készülék. A C-G osztályokat már nem gyártják, és a boltokban már nem kaphatók. Még a B-tartomány is ritkább, mint az A-tartomány.
Fontos megjegyezni, hogy a legmagasabb osztályokat – A+, A++ és A+++ – nemcsak az alacsony energiafogyasztás jellemzi, hanem az összeszerelés és az alkatrészek általában magasabb minősége is. élettartamuk akár 15 év is lehet. A RemBytTech mesterek tapasztalatai szerint leggyakrabban a mosogatógépek tulajdonosai, akiknek működési ideje nem érte el az 5 évet, „egyszerűen A” vagy „B” osztályú mosógépek otthoni javítását rendelik meg.
Mennyi lesz a számokban: fontolja meg a magasabb osztály előnyeit
Íme néhány konkrét szám, amely segít eldönteni, hogy érdemes-e túl sokat fizetni ezért a címkéért?
- A+ – A+++ 0,4-0,6 kWh-t pazarol;
- A – 0,75-1,05 kWh;
- B 1,056-1,38 kWh-t fogyaszt;
- Fogyasztásuk akár 1,72 kWh is lehet.
Az átlagos mosási ciklus 2 óra. Vagyis egy A+++ modell 0,8 kW-ot fogyaszt, míg egy B-osztályú modell 2,76 kW-ot vehet fel a mérőórán. Most számítsa újra évente. Egy mosogatógép napi használata 292 kW-ot és 1,007 kW-ot termel. 5,15 forinteles tarifával (a Budapesti adatok alapján a 2022 januárjától elektromos tűzhelyekkel és egytarifás méréssel rendelkező lakások és házak esetében) 1503 forintelt kapunk 5186 forintellel szemben. Ön is egyetért azzal, hogy ez jelentős megtakarítás?
Egy mellékes megjegyzés! Ha pénzt szeretne megtakarítani, állítsa be az időzítőt úgy, hogy a gép 23:00 óra után is működjön. Ha van egy kéttarifás mérője, az éjszakai mosás majdnem háromszor kevesebbe kerül!
Bár magának az energiahatékonysági osztálynak kevés köze van a vízfogyasztáshoz, mégis van összefüggés. Az A+, A++ és A+++ osztály mindig a legmodernebb modellek. A gyártó pedig nemcsak az áramfogyasztást, hanem a vízfogyasztást is optimalizálja – ez az erőforrás nem kevésbé értékes. Természetesen ez nagyban függ a gép kapacitásától és a kiválasztott programtól. De általában minél „okosabb” a gép, annál alacsonyabb az összes erőforrás fogyasztása.
Ez a cikk a RemBytTech szolgáltató központ információs támogatásával készült.
Melyik mosogatógép energiaosztályát válasszam? Azért kérdezem, mert fontos számomra az energiahatékonyság és szeretném megtudni, melyik modellek a legkörnyezetbarátabbak és takarékosabbak az energiával. Van valamilyen ajánlása, vagy tapasztalata a különböző energiaosztályokkal kapcsolatban?
A legjobb választás az A+++ energiaosztályú mosogatógép lenne, mivel ezek a legkörnyezetbarátabbak és a leginkább takarékosak az energiával. Az A+ és A++ energiaosztályú modellek is jó választások lehetnek, de kevésbé hatékonyak az energiatakarékosság terén. Az energiaosztályt jelölő címkén található információk segíthetnek a döntésben, például az éves energiafogyasztás és vízfogyasztás adatok. Érdemes összehasonlítani a különböző márka és modell energiatakarékos képességeit, hogy a legjobb választást tegye.