Fontos, hogy az emberek minél kényelmesebb, „egészséges” környezetben éljenek. Így a teste nem pazarolja az energiát, hogy kompenzálja a kényelmetlen és instabil paramétereket, az immunitás erős lesz, az energia a növekedéshez és a fejlődéshez megy. A helyiségek páratartalmának 50-70% között kell lennie. Egyes régiókban egész évben, míg más régiókban a fűtési időszakban a beltéri páratartalom akár 20-30% is lehet. nagyon kicsi. A háztartási párásító megmentheti a napot. Milyen típusú párásítók vannak, hogyan válasszuk ki a legjobb lehetőséget, hogyan használjuk őket megfelelően – mindezt az alábbiakban tárgyaljuk.
A párásítók típusai
A nedvesség porlasztásának fizikai elvétől függően a párásítók hagyományos („hideg”), gőz és ultrahangos párásítók.
Hagyományos párásítók
Ez a fajta eszköz még mindig „hidegnek” nevezik. ezt a készülék működési elve indokolja. Egy ventilátor hideg (nem fűtött, szobahőmérsékletű) levegőáramot irányít a nedves patronra. Átjutva rajta, a levegő kissé megtisztul, elkapja a nedvesség részecskéit, és a szobába kerül. Az egység rendelkezik víztartály, amely a párásító működése során nedvesíti a patront.
Az ilyen típusú párásító előnyei:
- A hagyományos párásító klasszikus kialakítású, amely bármilyen belső teret díszíthet;
- a nedvesség egyenletesen oszlik el, és nincs vizuális jele az áramlásnak (nincs sugár);
- hűvös vagy szobahőmérsékletű levegő hagyja el a párásítót;
- A páratartalom szintje automatikusan szabályozható;
- A levegőt a nedves szűrőkben lévő porszemcsék leülepedésével kissé megtisztítják;
- a szakértők szerint a legmegbízhatóbb eszközök;
- a hagyományos párásítók aromakontrollt is biztosíthatnak.
Hátrányok:
- ezek a párásítók a legzajosabbak;
- tiszta, szennyeződésektől és sótól mentes, ideális esetben desztillált vízre van szükségük;
- A patronokat rendszeresen ki kell cserélni vagy ki kell mosni (ha újrafelhasználhatóak);
- Meglehetősen magas ár más típusú párásítókkal összehasonlítva.
Fontos! Hátrányaik ellenére a „hideg” párásítók iránt nagy a kereslet. Lehetővé teszik a természetes páratartalom hatásának elérését egy bizonyos szinten, és a legtöbb ember szerint ezek a legjobbak.
gőzpárásítók
Ez a típusú párásító fordított, forró gőzt bocsát ki. Működési elve a folyadék elpárolgásán alapul, hasonlóan a vízforralóéhoz. A burkolatban van egy fűtőelem, amely felforralja a vizet, és addig folyik, amíg a tartályban lévő folyadék ki nem fogy. A gőzpárásítót leggyakrabban gőzpárásítóval szerelik fel A párásító gőzpárásítóval és inhalációs fúvókákkal rendelkezik és a környezeti levegő páratartalmának érzékelője, amelynek köszönhetően bizonyos működési paraméterek beállíthatók.
Előnyök:
- mivel a gőz nyomás alatt távozik a fúvókából, gyorsan és széles körben terjed a helyiségben, egyenletesen párásítva a levegőt még akkor is, ha messze van;
- a vízminőség kevésbé jelent problémát a gőzpárásítók esetében, mivel nincsenek szűrők és patronok, amelyek romolhatnak;
- Közepes árszegmens;
- Opcionális extrák – fizioterápiás inhalátorként is használható
Hátrányok:
- A gőz forrón és nagy nyomás alatt jön ki, megégetheti magát;
- az ilyen párásító biztonsági okokból nem alkalmas gyermekintézményekbe, például óvodákba;
- nagy energiafogyasztás;
- a működési zaj (majdnem akkora zajt csap, mint egy vízforraló).
Ultrahangos párásítók
Az alacsony költségeknek, az energiahatékonyságnak és a formatervezési minták jó választékának köszönhetően ez a párásítótípus a legnépszerűbb választás. Az ultrahangos készülékben a víz a magas frekvencián rezgő lemezre ütközik, molekulákra bomlik, és könnyű, hűvös víz aeroszollá válik. Változékonyságának köszönhetően kis és nagy terekben egyaránt jól működik. Az ultrahangos párásító lehet multifunkcionális eszköz és kombinálják a párásítást, a levegő illatosítását, a víz felmelegítését a párologtatás előtt, a belső megvilágítást és az éjszakai világítást, sőt még egy UV-lámpát is a szoba fertőtlenítésére.
Előnyök:
- használat közbeni biztonság;
- alacsony energiafogyasztás;
- Az ultrahangos párásító gyakran rendelkezik nedvességmérővel, és a páratartalom szintje szabályozható;
- a készülék által fenntartott páratartalom elérheti vagy meghaladhatja a 70-et;
- alacsony ár, a kis párásítók már 500-700 forintelért is megvásárolhatók;
- a minták széles választéka: gyermekeknek (játékként), különböző belső stílusokban (pl. váza formájában);
- Számos további funkció;
- ezek az egységek nagyon csendesen működnek.
hátrányok:
- Csak szűrt vagy desztillált vízzel használható.
nehéz megmondani, hogy melyik párásító jobb: a hagyományos párásító, a gőzpárásító vagy az ultrahangos párásító. A párásító kiválasztásakor inkább a biztonsági jellemzőkre és paraméterekre kell összpontosítania. Egyébként – ízlés kérdése.
A párásító kiválasztásának legfontosabb kritériumai
Tekintettel a különböző fizikai elvek mögött az eszközök, a sok paraméter a munkájuk, válasszon egy párásító nem könnyű feladat. Fontos megérteni, hogy mely kiválasztási kritériumok a döntőek az adott helyzetben.
Vízáramlási sebesség
Ez az a sebesség, amellyel a tartályban lévő nedvesség aeroszollá vagy gőzzé, azaz a levegőbe változik. lényegében a technika teljesítményjellemzői. A vízáramlási sebesség 20 ml/óra (kis ultrahangos párásítók esetében) és 600 ml/óra között változhat egy otthoni készülék esetében. Nagyobb teljesítményű technológia van, amely képes biztosítani a kívánt páratartalmat a szobában a nagy mennyiségű nagy sebességgel.
A kiszolgálandó helyiség térfogata
Ezt a készülék kapacitásának és a víztartály térfogatának aránya határozza meg. Elméletileg bármilyen helyiség párásítható akár egy kis készülékkel is. Csak 10 percenként öntsön bele vizet, és mozognia kell a szobában. a helyiség kapacitása, amelyet a párásító kezelni tud folyamatos utántöltés nélkül, egyetlen pontból.
Különleges megjegyzés! A készülékek dokumentációja általában a helyiség területét jelzi, nem pedig a térfogatot. A számítás egy átlagos belmagassággal (2,5 m) számol, de a készülék valójában térfogatban működik, és ezt figyelembe kell venni.
Tehát egy kis párásítót általában 20-30 négyzetméteres helyiségre terveznek. A nagy kapacitású egység akár 70-100 négyzetméteres területet is képes ellátni.m. Tekintettel arra a tényre, hogy a szobák általában egymástól elszigeteltek, és mindegyik külön-külön kell párásítani, egy lakás, még egy nagy, elég ahhoz, hogy vásároljon egy közepes méretű párásítót, és mozgassa a szobában.
zajszint
Amint fentebb említettük, A legcsendesebb párásítók – ultrahangos. Mivel a készülék zajszintje a kényelmes működés mutatója (normál zajszint, amely nem zavarja az embereket – legfeljebb 40 dB), minden típusú eszköz gyártója igyekszik csökkenteni ezt az értéket.
Tanácsadás! A gyermekszobában válassza a legcsendesebb készüléket, hogy ne vonja magára a gyermek figyelmét, és ne zavarja őt alvás közben.
ellenőrzési módszer
A párásítók mechanikus és elektronikus változatokban kaphatók. A készülék működését ez a tényező nem befolyásolja. Minden a kényelemről, a dizájnról és a személyes ízlésről szól. Az ellenőrzés típusa befolyásolja a termék árát. A legegyszerűbb és legolcsóbb modellek mechanikus kapcsolóval rendelkeznek.
Az elektronikusan vezérelt modellek egy gombnyomással működnek. A kifinomultabb készülékek távirányítóval is felszerelhetők, és akár egy az elektronikus eszközök irányíthatósága (például a telefonjáról).
Könnyű használat
A folyamatos használatra szánt eszköznek könnyen kezelhetőnek és karbantarthatónak kell lennie. Itt a következő pontokat kell megjegyezni:
- a tartály könnyű eltávolítása a feltöltéshez;
- a tartály feltöltésének kényelme;
- a vízzel dolgozó felületek hozzáférhetősége a tisztításhoz;
- a szűrők, patronok könnyű eltávolítása és cseréje;
- A tartály újratöltésének lehetősége vízzel anélkül, hogy azt a talapzatból eltávolítaná;
- Lehetőség a párolgás irányának, intenzitásának beállítására;
- A tartály töltöttségi szintjét, a teljesítményt és a víz kifogyásakor automatikus kikapcsolást jelző kijelző.
tervezés
a párásítók funkcionalitásán kívül a gyártók kidolgozzák a tervezésüket, és gyermekjátékok, vízcsepp vagy fa rúd formájában, valamint klasszikus és más belső stílusokban kínálnak eszközöket. Találhatsz még Párásítók kandalló formájában, pontosabban párásító funkcióval ellátott elektromos kandallók.
Hasznos extrák
Minél kevesebb a lehetőség, annál olcsóbb a készülék. De ha megengedheti magának, miért ne választana egy érdekesebb párásító modellt?. Minden opciót úgy terveztek, hogy a készülék használata kényelmesebbé, maga a készülék pedig szebbé, gazdaságosabbá és funkcionálisabbá váljon.
Beépített higrométer és girosztát
A beépített páratartalom-érzékelő (higrométer) és a páratartalom-érzékelő (girosztát) lehetővé teszi a párásító automatikus működését. Ez kényelmes. Meg kell érteni, hogy a készülékbe szerelt érzékelő a páratartalmat fogja leolvasni a közelében, és nem fog választ adni arra a kérdésre, hogy milyen a páratartalom a szoba távoli sarkában. Egyszerűbb és olcsóbb, ha a saját érzékszerveire hagyatkozik: a megfelelő páratartalom enyhén hűvös és kellemes levegőt biztosít, és nem okozza az orr, az ajkak vagy a bőr kiszáradását.
Kijelzővel és háttérvilágítással rendelkezik
Sok párásító legalább kezdetleges jelzéssel rendelkezik, amely jelzi, hogy most működik-e, van-e benne víz, vagy sem. A drága multifunkciós eszközök gyakran kijelzővel is fel vannak szerelve, amely megjeleníti az érzékelőtől származó páratartalomról, a helyiség hőmérsékletéről, a medencében lévő folyadék szintjéről és még a beépített szűrők állapotáról szóló információkat is. Csúcsidőn kívül a kijelző egyszerűen csak az időt mutatja, azaz a párásító úgy működik, mint egy egyszerű óra.
Fontos! Az információs képernyő hátránya a meglehetősen erős háttérvilágítás, amely sok modellnél nem kapcsolható ki. A párásító nem biztos, hogy alkalmas egy gyermek számára, mivel éjszaka megijesztené a babát a fényes fényével, és napközben elvonja a figyelmét.
Aromatizálás
Egyes párásító modellek illatanyag-adagolóként is funkcionálhatnak. Ez egy nagyon hasznos funkció bizonyos illatok szerelmeseinek és az aromaterápia rajongóinak. Számos illóolaj bizonyította hasznosságát és hatékonyságát. Ha például megfázás vagy köhögés esetén pár csepp eukaliptuszt vagy teafát teszünk a párásítóba, gyorsabb lesz a gyógyulás. A hatóanyag lehet Használjon gyógynövény főzeteket vagy speciális oldatokat, kifejezetten párásítókhoz tervezték.
Fontos! Az aromatizálás (olajok és gyógynövények hozzáadása) csak olyan párásítókkal végezhető, amelyek ezt a szakirodalomban lehetővé teszik. Ellenkező esetben az aromaolajok károsíthatják a készüléket!
Ionizálás és ózonizálás
Bizonyos bizonyítékok vannak arra, hogy az ionizált levegő jótékony hatással van az egészségre. A töltött részecskék előnyeiről és ártalmairól a szervezet számára mindenki maga olvashat. A gyártók vették ezt az információt, és felszerelt párásítók ionizátor (elektróda feszültség, amely „díjak” a levegő). Az ionok friss illatot adnak a környezetnek (így az ózon szaga, amelyet oxigénmolekulák alkotnak az ionok hatására).
Fontos! Hátránya, hogy a levegőben lebegő por elektromossá válik és megtapad a felületeken. Ebben az esetben a párásító hatékonysága csökken, mivel minimalizálja a levegőben lévő szennyező anyagok mennyiségét, másrészt gyakrabban kell tisztítani.
Ózon funkció az előzőhöz hasonlóan. Az ózonnal telített levegőnek fertőtlenítő, fertőtlenítő tulajdonságai vannak.
Beépített antibakteriális lámpa
Egyes párásító modellekben beépített UV-lámpával rendelkeznek. Házi használatra biztonságos, de ezek az értékek elegendőek a levegő fertőtlenítéséhez. Ebben az esetben a párásító hatékonysága tudományosan bizonyított.
Beépített vízszűrők
Általánosságban elmondható, hogy a párásítók mint szűrőrendszer többféleképpen működhetnek. Először is, a víz szűrése, hogy az tisztán permetezzen, és a vízzel érintkező alkatrészek ne legyenek sós lerakódásokkal, vízkővel és iszappal borítottak. Másodszor, a rendszeren áthaladó levegő „kimosása” (hagyományos párásítók esetében) a portól, allergénektől és egyéb nem kívánt szennyeződésektől. A második irányhoz használja a A lázas gyermekeknek szűrő, durva szűrő, aktívszenes szűrő vagy akár szűrővel ellátott szűrő kell HEPA.
A párolgás intenzitásának beállítása
A legtöbb egység rendelkezik ezzel a lehetőséggel. Még az olcsó, mechanikusan működtetett modellek is rendelkeznek állítható párologtatási intenzitással forgókapcsoló. Kényelmes és tetszés szerint beállítható.
Melyik párásítót válasszuk
Olyan többcélú készüléket vásárolhat, amely minden helyzetre alkalmas. De ez nagyon drága lehet. Egy jó párásító nagyon egyszerű is lehet. Fontos, hogy megbirkózzon egy adott feladattal. Néhányan több olcsó eszközt vásárolnak, amelyek különböző helyiségekben különböző problémákat oldanak meg, például egy párásítót a gyermekek számára egy kedvenc rajzfilmfigura formájában, a hálószobában illatanyaggal, és egy nagy közös helyiségben egy „levegőmosóval”. oktatás 1 A párásítót a gyermekek számára egy kedvenc rajzfilmfigura formájában, a hálószobában illatanyaggal, és egy nagy közös helyiségben egy „levegőmosóval”.
A gyermekek egészségének és fejlődésének vezető szakértője, Dr. Komarovsky, párásítók használatát ajánlja a levegő páratartalmának optimális szinten tartására (50-70%). Különösen fontos a babaszobában, ahol a csecsemők a legtöbb időt töltik éjszakai alvással. Ez nem csak kívánatos, hanem elengedhetetlen a gyakori betegségben szenvedő gyermekek esetében.
Az igazság az, hogy a szervezet egy bizonyos szinten szereti, ha ez a szint megvan.
Az orrnyálkahártya helyi immunfunkcióval rendelkezik. A betegséget okozó baktériumok, vírusok és allergének az orrüreg belső felületén tartózkodnak, és helyben semlegesítik őket. Ha a gyermek állandóan száraz levegőjű helyiségben tartózkodik, a nyálkahártyák is kiszáradnak és „működésképtelenné” válnak. A baba orrában száraz érzés, duzzanat (így a szervezet megpróbálja kompenzálni a helyzetet), és ennek következtében orrdugulás alakul ki. Elkezd a száján keresztül lélegezni, és a probléma egyre rosszabb lesz.
A 75% feletti páratartalom szintén negatív hatással van a gyermekek egészségére. Ezért Komarovszkij doktor nem állandó, hanem időszakos párásítást javasol a levegőben (vagy a páratartalom szintjétől függően automatikusan szabályozható teljesítményű párásítót). A gőz és az ultrahangos párásítók jobbak, a szakember szerint, mert nem generálnak „szelet”.
Fő fogadás! A gőzpárásító veszélyes lehet a gyermekek számára, ezért jobb az ultrahangos készülék, mivel nagyon veszélyes lehet az olyan gyermekek számára, akik már nem tudnak egyedül járkálni a szobában.
Melyik párásító a legjobb az Ön lakásához? Szükségem van egy hatékony és megbízható eszközre, hogy a lakásban optimális páratartalmat tudjak elérni. Melyiket ajánlaná? Kérem, ossza meg tapasztalatait és véleményét velünk! Nagyon köszönöm!
Az Ön lakásához az egyik legjobb párásító lehet a Philips HU4803/01 model, mely hatékonyan és megbízhatóan képes stabil páratartalmat biztosítani. Ez a model kényelmesen használható és könnyen tisztítható is. Személyes tapasztalatomból kiindulva tudom ajánlani ezt a párásítót, hiszen rendkívül elégedett vagyok vele. Azt tanácsolnám, hogy nézzen körül a piacon, olvasson véleményeket, és válasszon olyan párásítót, mely megfelel az Ön igényeinek és elvárásainak. Remélem segíthettem! Áldott napot kívánok!