Az univerzális nyomtató megvásárlása előtt sokan gyakran összezavarodnak a berendezések nagy választékától, nem tudják pontosan, hogy milyen modellt és milyen képességekkel kell választaniuk. Nem csoda: a mai nyomtatási piac rengeteg különböző funkciójú és nyomtatási technológiájú nyomtatót kínál. A különféle nyomtatókat nézegetve elgondolkodhat azon, hogy melyik a jobb, a lézer vagy a tintasugaras? Ahhoz, hogy jobban megértse, hogyan működnek ezek az eszközök, javasoljuk, hogy vizsgálja meg mindkét technológia előnyeit és hátrányait.
Döntés a választásról
Az emberek különböző célokra vásárolnak nyomtatót vagy többfunkciós nyomtatót. A professzionális fotósok a kiváló minőségű fotónyomtatásra összpontosító modelleket részesítik előnyben; ugyanez vonatkozik a fotólaborokra, fotóstúdiókra és tervezőirodákra is. Az irodai nyomtatókat a vezetők saját szempontjaik alapján vásárolják – kazettakapacitás, CISS funkció rendelkezésre állása, nyomtatási sebesség. A vásárlók többsége azonban a egy nyomtató az univerzális igényekhez. Fontos számukra, hogy a készülék egyesíti az alapvető funkciókat: szöveges fájlok, dokumentumok, különböző formátumú és minőségű fényképek nyomtatása.
Hogyan működik? Míg a hagyományos pontmátrixnyomtatók nagyon finom tűket használnak a kép módszeres felviteléhez a festékszalagra, az elv egy kicsit más. A tintasugaras nyomtatók speciális, fúvókáknak nevezett elemekkel rendelkeznek a kész kép létrehozásához. Ezek olyan kis lyukak, amelyeket szabad szemmel rendkívül nehéz észrevenni. Közvetlenül a nyomtató nyomtatófejében található, amely egyben a tintatartály is. A tinta a fúvókákon keresztül kerül a papírra. Minden egyes tintacsepp térfogata mindössze néhány pikoliter. A fúvókák átmérője, és így a színcsepp is elhanyagolhatóan kicsi, egy emberi hajszál vastagságához hasonlítható! Próbáljon meg mikroszkóp alá helyezni egy tintasugaras nyomtatóval kinyomtatott képet, és láthatja, hogy az apró pontokból és cseppekből áll.
A fúvókák száma 12 és 256 között változik az alkalmazástól, valamint a nyomtató modelljének és gyártójának osztályától függően.
A lyukak (fúvókák) alatt kis üregek vannak, amelyekbe a főtartályból származó tintacseppeket adagolják. A tintát kétféle módszerrel préselik ki.
- Piezoelektromos. Ez nagyon egyszerű: a fúvóka felett van egy speciális piezo-kristály, amelybe az elektromos áramot táplálják. Amikor a piezoelem feszültség alá kerül, elkezdi megváltoztatni a helyzetét, megnyúlik vagy meghosszabbodik. Ez megnöveli a nyomást a fúvóka környékén, és a cseppek kialakulását okozza. A tintacseppet nyomás alatt nyomják a papírfelületre. A piezoelektromos technológia gazdaságosabb és megbízhatóbb.
Van Két lehetőség a tinta tárolására Tintasugaras nyomtatóban.
- A tintatartály közvetlenül a készülék nyomtatófejében található. Ezért, ha a tintapatron cseréjére van szükség, az egész fejet is ki kell cserélni.
Hogyan működnek a lézernyomtatók
A lézernyomtatás lehet színes vagy fekete-fehér. A színezőanyag toner – Inkább por alakú, mint folyékony tintákra emlékeztető. A lézernyomtató felépítésének kulcsfontosságú eleme a következő fényérzékeny képdob. Úgy néz ki, mint egy fémhenger félvezető bevonattal. A félvezető érzékeny a fényre, és ezen a tulajdonságán alapul a lézer teljes működési elve.
A képdob pozitív vagy negatív. A díj a következőktől függ koronázó – volfrámhuzal arany vagy platina bevonattal. Az áram hatására elektromos töltés keletkezik, amely elektromágneses mezőt képez, amely visszaverődik a képdobra. A koronagráf helyett az elektromágneses mezőt előállító eszköz is lehet töltőtengely. Úgy néz ki, mint egy fémrúd, amelyet kiváló vezetővel – pl. gumival vagy habbal – borítottak.
Lézernyomtatási technológia
A lézernyomtató algoritmusa a következő.
- A lézernek és az optikai tükörrendszernek köszönhetően a kép egymás után kerül exponálásra. Először is, a lézersugár egy bizonyos pontra esik.
- Azon a területen, ahol a lézer eltalálja, a töltés megváltozik (a fényérzékeny képdob töltésével ellentétes lesz).
- A pontok egy láthatatlan képet kezdenek alkotni.
- Egy mágneses görgő érintkezik a képdobdal: meghatározott mennyiségű toner (vagy tinta) kerül kivonásra.
- A toner a képdob töltött részeihez kötődik, a töltetlen részek üresek maradnak.
Nyomtatási minőség
A két nyomtatótípus közötti nyomtatási minőségbeli különbség nem túl egyértelmű. Azonban úgy ítélik meg, hogy. hogy a tintasugaras nyomtató egyaránt alkalmas szövegek, fényképek, bannerek, címkék, képeslapok és egyebek nyomtatására.n magas minőség és felbontás. Másrészt a lézernyomtatóknál a fénynyomtatás gyengébb: a színes toner kevésbé sűrű, ezért a képek nem olyan gazdagok és élénkek. Általánosságban, A színvisszaadás nem olyan pontos, mint amilyen lehetne. A lézeres készülék kétségtelen előnye azonban a nyomtatott képek kiváló fény- és vízállósága. Szöveges dokumentumokat is nyomtat nagy sebességgel, kiváló minőségben.
Nyomtatási sebesség
Az összehasonlítás ebben a kritériumban egyértelműen a lézernyomtatók javára szól. Az átlagos lézer körülbelül 15 oldalt nyomtat percenként. A tintasugaras nyomtató sebessége számos tényezőtől függ: üzemmód, nyomtatási mennyiség, felbontás, nyomtatási sebesség, nyomtatási sebesség. Ha szöveges dokumentumokat kell kiváló minőségben kinyomtatni, vagy nagy felbontású fényképeket kell nyomtatni, a tintasugaras nyomtató sebessége meglehetősen lassú. Ezenkívül a lézer nagyobb nyomtatási mennyiségre és a fogyóeszközök ritkább cseréjére van tervezve.
EPSON L132 tintasugaras nyomtató cserélhető tintával
környezetbarát
Ha azon gondolkodik, hogy melyik nyomtatót vásárolja meg, lézer- vagy tintasugaras nyomtatót, gondoljon egy olyan fontos szempontra is, mint a környezetbarátság. Az a tény, hogy a lézerkészülékben lévő fűtőelemek kölcsönhatásba lépnek a tonerrel, amikor áramot kapcsolnak hozzá. A toner mérgező, mint fentebb említettük, és mikrorészecskéit nem szabad belélegezni. A „lézerrel” történő nyomtatáskor is Ózon szabadul fel jelentős mennyiségben, ami negatív hatással van a környezetre.
Képességek
Ha sokoldalúan használható nyomtatóra van szüksége, ha iskolai vagy háztartási célú dokumentumokat szeretne nyomtatni (weblapok kinyomtatása, házi dolgozatok, esszék, dokumentumok), és nem hajlandó sok pénzt költeni, akkor válasszon tintasugaras nyomtatót. Nem fog sok pénzt költeni egy kis terhelésért, de a készülék hosszú ideig tart, és minőségével és következetességével örülni fog. A tintasugaras nyomtató nagyon jó a fotónyomtatásban is. A minőségi tintasugaras nyomtatók nagy felbontású színes fényképeket készítenek kiváló részletességgel és színtelítettséggel. Természetesen a színes patronokat gyakran kell cserélni, de a kiváló színvisszaadás bőven megéri. A lézermodellek sajnos nem olyan jók ebben. A tintasugaras készülékek lehetővé teszik a különböző hordozókra történő nyomtatást is, legyen szó tekercsekről, bannerekről, borítékokról és címkékről. Nem ürügy a saját otthoni sötétkamra felállítására?
Tehát lézer vagy tintasugaras nyomtató? Mint látható, erre a kérdésre nincs egyszerű válasz. Megtaláltuk a különbségeket e nyomtatási technológiák között és néhány finomságot. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai. Csak el kell döntenie, hogy milyen célra fogja használni a nyomtatóberendezést, és az összes előny és hátrány elemzése után válassza ki az ideális lehetőséget.
Mi a különbség a tintasugaras és a lézernyomtató között? Melyik típusnak jobb az ár-érték aránya és mi alapján válasszak?
A tintasugaras nyomtatók tintapatronokat használnak, amelyek tintát permeteznek a papírra. A lézernyomtatók lézervetítést használnak, hogy elektrosztatikusan töltött tonert rögzítsenek a papíron.
A tintasugaras nyomtatók általában olcsóbbak, és sokféle színes és vízszintes felbontású nyomtatást képesek végezni. Az árfekvésük tehát jobb lehet, ha színes dokumentumokat vagy fényképeket szeretnénk nyomtatni.
A lézernyomtatók gyorsabbak és tartósabbak lehetnek, mivel a lézertechnológiának köszönhetően kevesebb mozgó alkatrészük van. Emellett a tonerek hosszabb ideig is eltarthatnak, ami hosszú távon pénzt spórolhat. Tehát ha sok szöveges dokumentumot tervezünk nyomtatni, akkor a lézernyomtatók lehetnek gazdaságosabb megoldások.
A választás attól függ, hogy milyen anyagokat tervezünk nyomtatni, mennyire gyakran kell nyomtatni, és mennyit szeretnénk költeni a nyomtatásra.
Mi a különbség a tintasugaras és a lézernyomtató között? Melyik nyomtató típus lenne a legjobb választás egy átlagos otthoni felhasználó számára? Mi alapján érdemes dönteni a két típus között?