Az irodai berendezések a tanulási vagy munkafolyamatok alapvető részét képezik. A gyártók különböző elrendezésű és felhasználású modelleket kínálnak a felhasználóknak. A jó nyomtató kiválasztásához tudnia kell, hogy hol és mire fogja használni a technikát.
Lézer vagy tintasugaras
Otthoni vagy irodai használatra gyakran a tintasugaras és a lézeres modellek közül lehet választani, amelyeket nagy napi használatra és nagy mennyiségű nyomtatásra terveztek.
A tintasugaras nyomtatók jellemzői
A tintasugaras nyomtatók általában olcsóbbak és jó nyomtatási minőséggel büszkélkedhetnek. Az ilyen nyomtatók hátrányai:
- drága karbantartás;
- alacsony termelékenység.
A tankolási költségeken azonban lehet spórolni a következők telepítésével Folyamatos tintaellátó rendszer (CISS).
Egy másik szubjektív mínusz – a tintasugaras nyomtatók kocsijában (vagy nyomtatófejében) megszárad a tinta, a készüléket rendszeresen kell használni, hetente legalább 2-3 oldalt kell nyomtatni.
Az otthoni tintasugaras nyomtatókat a nyomtatófej elhelyezkedésétől függően a következő kategóriákba sorolják. Olyan modellek, ahol a fej a nyomtató belsejében van, gazdaságosabb, mint. Karbantartásuk csak a tinta újratöltését foglalja magában, de gondosan figyelemmel kell kísérnie a berendezés állapotát. Ha a fej kiszárad – a javítás költségei arányosak lesznek egy új nyomtató vásárlásával.
Nyomtatók, ahol a tintapatron kivehető, Drágább a szervizelés, nem újratöltik, hanem teljesen új fejjel rendelkeznek. A modelltől függően léteznek négy- vagy hatszínű nyomtatók, ahol minden egyes színt külön kocsi visz fel. Ha a készülék hosszú ideig nem működik, és a fej kiszárad, egyszerűen kicserélheti anélkül, hogy elveszítené az élettartamát.
Ésszerű tintasugaras nyomtatót vásárolni színes nyomtatáshoz otthon vagy az irodában, ha képeket, fényképeket, képeslapokat, plakátokat, promóciós anyagokat kell nyomtatni. Iskolai vagy irodai munkához, ahol a fekete-fehér nyomtatás elsődleges fontosságú, a tintasugaras nyomtató nem a legjobb választás, különösen, ha sok munkára számít.
Színes patronok tintasugaras nyomtatóban
Lézertechnológia
A fekete-fehér lézernyomtatók körülbelül ugyanannyiba kerülnek, mint a színes tintasugaras nyomtatók, vagy még drágábbak, jellemzőik pedig Gyors nyomtatás és relatív gazdaságosság. Egy patron 1-2 ezer oldalra elegendő (ha a lap 30-40%-ban megtelik – ez a szokásos szöveg).
A lézeres készülékekhez használt por alakú tonerek nem száradnak ki, így a nyomtatók akár egy-két hónapig is tétlenül állhatnak anélkül, hogy a patront ki kellene cserélni. A cserélhető eredeti kazetta ára elérheti a kétezer forintelt vagy annál is többet. A kínai megfelelői feleannyiba kerülnek, és a legtöbbjük elfogadható minőségű.
A nyomtató alapértelmezett firmware-je „számolja” a kinyomtatott oldalak számát, majd új kazetta telepítését kéri. Még ha újra is tölti, a rendszer üresnek fogja érzékelni. Szoftverváltás ez a megoldás, és egy patron 5-10 alkalommal használható rendszeres újratöltéssel.
A megbízható gyártók (HP, Samsung) eredeti patronjai akár 20 vagy 30 újratöltést is kibírnak.
A színes lézerek jóval drágábbak, de a legolcsóbb modellek sem valószínű, hogy megfelelő fotóminőséget biztosítanak a felhasználónak. Egyszerű promóciós anyagokhoz vagy tanulmányokhoz azonban jó megoldás, és nyomtatni is lehet rá:
- Például újratölthető absztraktokat és színes illusztrációkat nyomtathat;
- Diploma vagy féléves dolgozatok;
- kereskedelmi ajánlatok;
- Kisméretű hirdetési brosúrák.
Kiválasztása, amely jobb, lézer vagy tintasugaras nyomtató, akkor tisztában kell lennie azzal, hogy a költségek a lézer hozzáadhatja a költségeit firmware frissítés (800 – 1000 forintel), és a tintasugaras – a vásárlás CISS (körülbelül 2 000 forintel).
További információ a CISS tintasugaras modellekhez
A folyamatos tintaellátó rendszert tintasugaras nyomtatókhoz tervezték a nyomtatási folyamat megtakarítása és optimalizálása érdekében. Más szóval, ez a rendszer megoldja a drága karbantartás és az új patronok rendszeres beszerzésének problémáját.
A CISS felépítése meglehetősen egyszerű, és két elemből áll: tintatartályokból és egy rugalmas tengelyből, amely a pigmenteket közvetlenül a patronba táplálja.
A rendszer telepítésére és a nyomtatóhoz való csatlakoztatására speciális szabályok vonatkoznak, és vannak buktatók, de általában véve ez egy kiváló megoldás, amely sok pénzt takarít meg közepes vagy nagy nyomtatási mennyiségek esetén.
Az első a következők tisztázása CISS kompatibilis az Ön nyomtatómodelljével és válassza ki a megfelelő tintát. Jobb, ha nem takarékoskodik a tintával, és vásároljon egy sor eredeti pigmentet, amelynek költsége meglehetősen elfogadható – 3-4-szer alacsonyabb, mint a patron / kocsi cseréjének ára.
A telepítés a legnagyobb gondosságot és figyelmet követeli meg, és három alapvető szabály a fontos.
- A tintatartályoknak megfelelően kell igazodniuk a nyomtató aljához.
- Szoros csatlakozások, a hajlékony kábel ellenőrzése (a puha kábel idővel megrepedhet, és a rendszerben megrekedt levegő károsíthatja a nyomtatófejet).
- A szalag és a kazetta közötti biztonságos kapcsolat a rendszer leggyengébb pontja; egyes esetekben az illesztéseket univerzális tömítőanyaggal vagy többcélú semleges poliuretán ragasztóval tömítik.
Egy másik lehetséges probléma a CISS-szel kapcsolatban az, hogy rossz minőségű chipek. Számos nyomtatómárka „számolja” a kinyomtatott lapok számát, a lejárati dátumot vagy a tintafogyasztást. Mindez ahhoz vezet, hogy a processzor üresként azonosítja a patront, annak ellenére, hogy a tintatartályok tele vannak. A probléma egy másik chip beépítésével oldható meg, amelynek feladata az összes számláló nullára állítása. Ha a chip rossz minőségű, a felhasználó új problémára tesz szert, és valószínűleg szakember segítségére lesz szükség.
Hogy megvédje magát és a pénzét, olvassa el a felhasználói véleményeket a LIC és az adott nyomtatómodell kompatibilitásáról. Természetesen a szubjektív vélemények gyakran ellentmondanak egymásnak, de néhány hasznos információt találhatunk.
Fotónyomtatók
A minőségi fényképek rendszeres nyomtatásához elengedhetetlen egy dedikált fotónyomtató. A legtöbb esetben ez egy közönséges tintasugaras nyomtató, amely kiváló minőségű színes nyomtatásra van beállítva. Jellemzően ezek a készülékek nagyszámú színnel rendelkeznek: míg a szokásos többcélú modellek 4-6 különböző színű patront tartalmaznak, a fotónyomtatókat 8-10 színre tervezték.
A speciális modellek jobb minőségű, teljes színű képet biztosítanak, több árnyalat és féltónus reprodukálására képesek, pontosan és világosan közvetítve a kép minden részletét. Az ezekben az eszközökben lévő tinta különleges tulajdonságokkal rendelkezik, nem fakul, hosszú távon megőrzi a színek gazdagságát és mélységét.
A fotónyomtatók funkcionalitása szintén eltérő:
- képszerkesztés;
- Nyomtatás külső adathordozóról (beépített memóriakártya-olvasó különböző memóriakártyákhoz);
- okostelefon csatlakoztatása vagy nyomtatás Android, IOS, Windows Phone eszközökről;
- Dprof, DirectPrint, PictBridge, ExifPrint és ExifPrint 2 támogatás.2.
Eszköztípusok
A nyomtatókat az elrendezés típusa szerint két nagy csoportra osztják:
- MFP-k (multifunkciós eszközök);
- nyomtatók.
Multifunkciós eszközök a nyomtató, a szkenner és a fénymásoló kiváló kombinációja családi használatra. Ez azért kényelmes, mert egy eszköz egyszerre három készüléket helyettesít, így helyet és pénzt takarít meg, nem beszélve az energiafogyasztásról és a kevés vezetékről. Érdemes megjegyezni, hogy a kombinált eszköz funkcionalitása nem rosszabb, mint a három önálló, és a működés nem túlterhelt gombokkal, és mindenki számára érthető. Ha az irodai felszerelés már tartalmaz fénymásolót és szkennert, valószínűleg nincs szükség multifunkciós készülékre, és egy hagyományos nyomtató is megteszi. Egyébként valamivel kisebb méretű, mint egy multifunkciós nyomtató.
A modern modellek támogatják a vezeték nélküli vezérlést Wi-Fi-n keresztül, támogatják a szöveges vagy képfájlok minden formátumát, nyomtatás külső adathordozóról: USB, microSD. Kényelem, mivel nincs szükség számítógépre a készülék képességeinek használatához.
A többfunkciós készülékek típusai
Mit mondanak a műszaki leírások
A nyomtató képességeinek és lehetőségeinek meghatározásához elengedhetetlen, hogy megismerje a nyomtató specifikációit.
- Nyomtatási méret, Jellemzően A4-es, de a boltokban számos nagy formátumú nyomtatáshoz is kapható: A3, A2, A1. A fotónyomtatók kisebbek lehetnek – A6. Természetesen minél nagyobb a formátum, annál nagyobb a méret és annál magasabb az ár.
- A színek száma. Az alapkiadás 4 színt tartalmaz (fekete, cián, sárga, magenta). Minél több szín, annál szélesebb a nyomtatási színek színskálája.
- Maximális képfelbontás, dpi-ben mérve. Minél magasabb az érték, annál több pont kerül fel 1 cm³-re, annál tisztább lesz a kép és annál pontosabban rajzolódnak ki a kis részletek.
- Nyomtatási sebesség – Hány másodperc alatt nyomtat ki egy oldalt a készülék, vagy hány oldalt nyomtat percenként. Ne feledje, hogy a tintasugaras nyomtatóval történő nyomtatás után a tintának meg kell száradnia, különben a kép elkenődhet.
- A felhasznált papír típusa – Ezek lehetnek normál irodai nyomtatópapír, matricák, fólia, borítékok, fotópapír… Általános szabály, hogy minden modern nyomtató szinte bármilyen papírtípusra képes nyomtatni, kivéve a nehéz papírt (kartonpapír).
- A kép nyomtatásának módja. Itt lehet kiosztani piezoelektromos technológia – minőségi és pontos kép, de az igényes nyomtatófej; termikus – nyomtatófej drágább, de kevésbé igényes a szolgáltatás, mint a piezoelektromos; buborék – egy változata termikus jet a hasonló jellemzőkkel és méltó minőségű a sajtóban.
- Duplex nyomtatás. Nem minden nyomtató rendelkezik ezzel a funkcióval; hasznos nagy mennyiségű dokumentum vagy képzési anyag nyomtatásakor, amikor könnyen el lehet tévedni az oldalak között.
Alapvetően ezek mind alapvető funkciók. Egyéb jellemzők: méret, elrendezés, színek, vezérlőpanel típusa, papírkapacitás. Mindezek a jellemzők fontosak lehetnek a választásnál, de nem befolyásolják a nyomtatás minőségét és a berendezés hosszú élettartamát.
A megfelelő nyomtató kiválasztása az iskola, a főiskola vagy az irodai környezet számára egyszerű. A modern modellek általában szinte minden nyomtatási követelménynek megfelelnek, csak helyesen kell meghatározni az elvégzendő feladatot.
Mi a véleményed a legjobb nyomtatóról otthoni használatra? Milyen tulajdonságokat érdemes figyelembe venni, például a sebességet vagy a nyomtatási minőséget? Melyik márka vagy típus ajánlható? Köszönöm!