A különböző típusú háztartási fűtőberendezések javításának kérdését gyakran kérdezik, mivel ezeket az eszközöket mindenhol használják, és nem immunisak a különböző típusú károkkal szemben.
A modern fűtőberendezések, legyenek azok konvektorok, infravörös vagy olajfűtőtestek, ugyanazon elvek szerint készülnek, de kialakításukban és tervezésükben nagyban különbözhetnek egymástól. Fontolja meg a meghibásodások elleni küzdelem egyfajta univerzális rendszerét, amely az eszközök bizonyos osztályainak fő jellemzőire összpontosít.
Alapvető biztonsági szabályok
Mindig szem előtt kell tartani, hogy a helyiségmelegítők nagy teljesítményű készülékek, amelyek nagyfeszültségű hálózatról működnek. Tehát a biztonsági óvintézkedések az első dolog, amit az elektromos fűtőberendezés javításakor követni kell:
- Feltétlenül meg kell szakítani a tápellátást a konnektorból való kihúzással.
- Tartalék áramforrásnak kell rendelkezésre állnia. Azon az aljzaton kívül, amelybe a fűtőtestet bedugták, szükség lesz egy másik aljzatra vagy egy hosszabbítóra, biztonságos csatlakozókkal és a készülék teljesítményének megfelelő vezetékkel.
- Csak szigetelt fogantyúval ellátott szerszámokat használjon.
- Ne kezelje a szétszerelt fűtőberendezést nedves kézzel.
- A készülék áramköreinek ellenőrzéséhez speciális mérőeszközöket kell használni. Nem jó ötlet, hogy „csináld magad”.
- Gondoskodjon a munkaterület megfelelő megvilágításáról.
És a legfontosabb dolog, amit tennie kell, amikor javítás tér fűtőtestek az otthoni, hogy kövesse az egyszerűtől a bonyolultig, vegye az időt, és mielőtt bármilyen művelet elvégzése gondolkodni, hogy van-e a következmények kiküszöbölésére szolgáló eszköz.
Elemi hibák
Az első dolog, amit ellenőrizni kell a biztosítékoknak sértetleneknek kell lenniük. Az égésük oka lehet a túlzott feszültség az aljzatban vagy hirtelen csökkenés. Tehát a biztosítékok ellenőrzése és cseréje, ha rendelkezésre állnak, az első ésszerű lépés.
A fűtőberendezések meghibásodásának gyakori oka a „nyitott áramkör”. Durván szólva, az energia nem kering a számított áramkörben. Ennek több oka is lehet:
- érintkezők törése;
- A gyertya laza vagy szennyezett részei;
- a vezeték égése vagy törése a dugóba való belépés helyén;
- A kábel mechanikai sérülése;
- a készülék belsejében lévő vezetékek szennyeződése, letépése, törése.
Mielőtt nekilátna a szekrény szétszerelésének, érdemes alaposan ellenőrizni az alapvető dolgokat. Például csatlakoztassa a készüléket egy másik aljzatba. Ha ez nem működik, akkor továbbléphetsz a további munkára.
A fűtőtest dugójának ellenőrzése
A készülék dugója nagyon gyakori oka a meghibásodásoknak. Lehetséges, hogy rossz az érintkező a csatlakozóban, és előfordulhat, hogy mechanikai sérülés, amelyek nyitott vagy rövidzárlatot okoznak. A dugót szétszerelik, majd szemrevételezéssel ellenőrzik. Az érintkezők nem mutathatják a túlmelegedés jeleit. Azt is érdemes ellenőrizni, hogy az összes mechanikus csatlakoztatás biztonságos-e, és hogy a tápkábel végeit megtisztították-e.
Olvassa el továbbá: Elektromos konvektor javítása magad.
Az egyéb hibák kiküszöböléséhez az elektromos munkában való tapasztalat, a fűtőelem paramétereinek, a motor tekercselésének, az indítási kapacitásnak és az egyéb alkatrészek állapotának vizsgálatára való képesség szükséges. Ezért nem ésszerű megállni a részletezésben, különösen azért, mert minden fűtőberendezés-osztálynak megvannak a maga sajátosságai.
Olvassa el továbbá: Do-it-yourself dízel hőlégfúvó javítása.
Következtetésként
Végül adhatunk még néhány tippet. Van néhány dolog, amit tudnia kell az olajtüzelésű fűtőberendezések javításakor:
- Először is, egy tartály a transzformátorolaj leeresztésére, ha a fűtőelemet ki kell cserélni vagy szivárgást kell javítani.
- Másodszor, a fűtőelem beépítése után egy speciális tömítőanyagot visznek fel a tömítés területére.
- Harmadszor, egy erős forrasztópáka és egy speciális folyasztószer jelenléte a varratoknál lévő kis szivárgások kiküszöbölésére. A különféle tömítőanyagok, ragasztók, ragasztóanyagok, ragasztók nem lesznek alkalmasak erre.
A javítás fő szabálya, hogy józanul mérje fel a képességeit, és ne végezzen felesleges munkát, ha olcsóbb egy új fűtőtestet vásárolni. Ne végezze el a munkát, ha a jótállási idő még nem járt le.
Hogyan állapíthatjuk meg, hogy a fűtőberendezéseinket magunk javíthatjuk, anélkül, hogy hozzáértő szakembert kellene hívni?
Ahhoz, hogy megállapítsuk, hogy a fűtőberendezéseinket magunk javíthatjuk-e, először is rendelkeznünk kell szükséges ismeretekkel és tapasztalattal a fűtésrendszerek működéséről. Fontos, hogy tisztában legyünk az eszköz működésével, az esetleges hibalehetőségekkel és azok javítási módjaival. Emellett érdemes utánanézni az adott berendezés típusának sajátosságainak, illetve a gyártó által javasolt karbantartási és javítási útmutatónak. Ha nem vagyunk biztosak a munkában, mindig jobb szakember segítségét kérni, hogy elkerüljük a további károkat és baleseteket.
Az olvasó nevében kérdezném, hogy szoktunk-e mi magunk javítani a fűtőberendezéseket, vagy inkább szakember segítségét vesszük igénybe?
Általában javasolt szakember segítségét kérni a fűtőberendezések javításához, mivel ezek bonyolult szerkezetek, amelyek hibás működése komoly problémákat okozhat. Ha nincs megfelelő szaktudásunk és tapasztalatunk a javításukhoz, könnyen még több kárt is okozhatunk. A szakember gyorsan és hatékonyan képes megoldani a problémát, és biztosítani, hogy a fűtésünk újra zavartalan legyen. Az időben végzett szakszerű javítások pedig hosszabb élettartamot biztosítanak a fűtőberendezéseinknek.