A fejhallgató hangszórók hangjának hiánya a laptophoz vagy asztali számítógéphez való csatlakoztatás után több okból is előfordulhat. A problémák két fő csoportra oszthatók: szoftverhibák és hardverhibák. Mi a teendő, ha a fejhallgató nem működik a laptopon vagy a számítógépen?? Íme néhány megoldás és részletes utasítás a probléma megoldásához.
Ha a fejhallgatót nem lehet a rendszeregység elejére csatlakoztatni, csatlakoztassa azt a hátsó audiokártya kimeneteire.
Miért nem ismeri fel a Windows 10 a headsetet?
Ha a számítógép hardvere és a fejhallgató működik, akkor valószínű, hogy az operációs rendszer nem látja a fejhallgatót egy hibás hangbeállítás vagy egy hibás hangkártya/beépített alaplapi adapter-illesztőprogram miatt.
Az alapértelmezett helyzet az, hogy ha a fejhallgatót a 3,5-es csatlakozóba dugja, a hang automatikusan azon keresztül szólal meg, vagy megjelenik egy ablak, amely arra kéri, hogy válassza ki, melyik eszköz van csatlakoztatva a számítógéphez. A fejhallgatót megadva a felhasználó hangot továbbít rá. Ez azonban nem mindig van így.
Az első teendő, ha a fejhallgató nem szólal meg, hogy a tálca ikonján keresztül válassza ki a „hangbeállítások” menüpontot, és nézze meg, milyen beállítások jelennek meg a lejátszóeszközöknél. Ha a fejhallgató megjelenik, néha elegendő átkapcsolni rá, és aktiválni az „alapértelmezettként való használatot”. Ebben az esetben minden egyes csatlakozás után a hang automatikusan lejátszik rajtuk keresztül.
Ha ez nem működik, vagy nincs lehetőség a hangbeállítások módosítására a tálcán, akkor a probléma valószínűleg a következő Elavult, törött, hiányzó illesztőprogram. Az eszközkezelőben láthatja az „audio bemenetek és kimenetek” elemet. Ha az eszköz neve mellett egy sárga vagy piros ikon látható, vagy ha ez a menü egyáltalán nem szerepel, ez a szoftverhibát igazolja. Ha ez történik, le kell töltenie a megfelelő illesztőprogramot az eszköz gyártójának weboldaláról.
Fő fogadás! Ha kétségei vannak, hogy ki készítette a hangkártyát vagy az alaplapot (ha az adapter beágyazott), a DriverPackSolution segíthet megoldani a helyzetet, és frissítheti az egész hardver szoftverét.
Fejhallgató beállítása a Windows 7 rendszerben
A Windows 7 hangbeállításai nem különböznek az operációs rendszer későbbi verzióinak beállításaitól.
Ha a fejhallgatóra nem érkezik hang, akkor nyissa meg a tálcán a „lejátszó eszköz” ikont. Ha a kívánt headset szerepel a rendelkezésre álló eszközök között, váltson rá, és kattintson az „alapértelmezett használat” gombra.
Ha a helyzet nem változik, akkor Frissítenie kell a szoftvert. Ezt a legkönnyebben a hangkártya gyártójának weboldalán keresztül lehet megtenni. Ha ez nincs jelen a számítógépén, azaz a fejhallgató kimenete az alaplapon van telepítve, akkor frissítenie kell az alaplap szoftverét. A leggyakrabban használt illesztőprogram a Realtek. Alternatívaként a gyártó weboldalára is felkeresheti a tényleges szoftvert, és letöltheti azt, figyelembe véve a Windows verzióját és méretét.
Realtek weboldal
Miért nem látja a számítógép a Bluetooth-fejhallgatót?
Bár a vezetékes fejhallgatók hangminősége a legtöbb esetben még mindig jobb, mint a Bluetooth modelleké, egyes felhasználók már nem használják az utóbbiakat. Általában a csatlakozás nem túl bonyolult, de ha a szinkronizálás nem sikerül, érdemes tudni, hogyan kell ezt kezelni. Az alábbi utasításokat az alábbiakban adjuk meg.
Ellenőrizze a helyes csatlakoztatást
Mielőtt a probléma megoldásának bonyolult lehetőségeit vizsgálnánk, érdemes meggyőződni arról, hogy a párosítás kezdetben helyesen történt-e.
- Aktiválja a keresési üzemmódot a headseten az adott gombbal. Néha egyszerűen a megfelelő pozícióba csúsztathatja a dongle-t, máskor néhány másodpercig nyomva kell tartania a keresés/lejátszás gombot. Az adott headsethez tartozó megfelelő verziót a termék kézikönyvében találja meg.
- A legtöbb Bluetooth fejhallgató rendelkezik egy LED-del, amely gyorsan villog, amikor a csatlakoztatható eszközök keresése közben gyorsan villog.
- A számítógépen kattintson a Bluetooth ikonra a tálcán, és nyissa meg a „Bluetooth-eszközök hozzáadása” lehetőséget. Ha az ikon nincs jelen, akkor nyissa meg a „beállítások” – „eszközök” – „Bluetooth” menüpontot.
- Válassza ki a kívánt tartozékot, és végezze el a párosítást.
Bluetooth-eszköz hozzáadása
Lehetséges hibák
Ha a szinkronizálási utasítások követése nem segít, akkor a hiba több okból is bekövetkezhet.
Érdemes először ellenőrizni, hogy a készülék rendelkezik-e Bluetooth funkcióval. A laptopoknál ez a funkció már régóta szabványos, az asztali számítógépeknél a BT modul csak nagyon ritkán található meg. Az ellenőrzéshez menjen az Eszközkezelőbe, és keresse meg a Bluetooth. Ha nem, akkor nincs beépített adapter – külső USB modulra lesz szüksége.
A meghibásodás második gyakori oka Az illesztőprogram nem működik. Ebben az esetben az eszközkezelőnek látnia kell az adapter nevét, és le kell töltenie a hozzá tartozó szoftvert a gyártó webhelyéről. Ha laptopról van szó, egyszerűen megkeresheti a modellt a vállalat weboldalán, és letöltheti az összes szükséges szoftvert.
Fontos! Az illesztőprogram telepítése/frissítése után újra kell indítani az eszközt, és meg kell próbálni az újraszinkronizálást.
Ha a fenti ajánlások nem segítettek, akkor valószínűleg a fejhallgató és a számítógép Bluetooth-verziója nem kompatibilis. Ebben az esetben egy másik tartozékot kell kiválasztania.
Egy utolsó hangos tipp: Ha a számítógép vagy a laptop fejhallgatójában nincs hang a számítógépen vagy a laptopon, ne csináljon felhajtást – nyugodtan és módszeresen ellenőrizze az összes rendszert. Kövesse a módszert az egyszerű hibától az összetett esetig, és minden működni fog. Ellenkező esetben a fejhallgató egyszerűen elromlottak, és meg kell javítani vagy ki kell cserélni őket.
Mi lehet az oka annak, hogy nem működik a fejhallgató a laptopon? Van-e bekapcsolva a laptopban a hang kimenet? Megfelelően csatlakoztatva van-e a fejhallgató a laptophoz? Próbáltad már másik fejhallgatóval? Lehet, hogy szoftveres probléma van a laptopban? Kérlek segítsetek megoldást találni ezen problémára.
A fejhallgató nem működésének oka lehet, hogy nem kapcsoltad be a hangot a laptopban, vagy nem megfelelően csatlakoztattad a fejhallgatót. Érdemes lenne kipróbálnod egy másik fejhallgatóval is, hogy kizárhassuk a hibás fejhallgató lehetőségét. Ha a másik fejhallgató sem működik, akkor lehet, hogy szoftveres probléma van a laptopban. Ajánlom, hogy próbáld meg újraindítani a laptopot, vagy ellenőrizd a hangbeállításokat a rendszerben. Ha ezek a lépések nem vezetnek eredményre, akkor érdemes lehet szakemberhez fordulni a laptop ellenőrzése és javítása érdekében.
Lehet, hogy a fejhallgató csatlakoztatása nem megfelelő, vagy a laptop hang kimenete nincs bekapcsolva. Próbáld ki másik fejhallgatóval is, esetleg frissítsd a laptop szoftverét. Ha ezek sem segítenek, akkor valószínűleg hardveres probléma van a laptopban. Ajánlott lehet egy szakember segítségét kérni a további diagnosztizáláshoz és javításhoz.