Milyen előnyei vannak a nyers fotóformátumnak

A RAW szó szerint „nyers”. Ezt a formátumot a fotóiparban fejlettebbnek tekintik. Nem minden fényképezőgép képes fényképezni vele: csak a komolyabb készülékek támogatják ezt a funkciót. Ahhoz, hogy megértsük, mit jelent a RAW egy fényképezőgépben, nézzük meg az előállítási folyamatot és az előnyeit a jobban ismert JPEG-hez képest.

Mi a RAW és miben különbözik a JPEG-től?

Mint fentebb említettük, a RAW egy professzionális és félprofesszionális fényképezőgépekben elérhető fényképformátum. A filmes eszközök analógiájára lefordítva, a RAW egy negatív, inkább a fényképen lévő információról szól, mint magáról a fotóról. A RAW előnye, hogy az adatok sokféleképpen feldolgozhatók a PC-n található speciális szoftverek segítségével.

Színtér

Az Adobe RGB két év után jelent meg. Az Adobe Systems fejlesztette ki. Előnye, hogy képes a CIE 50%-ának megjelenítésére. A legtöbb esetben a színek közötti különbség nagyon nehezen látható – ehhez speciális berendezésekre és szoftverekre van szükség. Ezt a színteret a professzionális fényképészetben használják.

A mai fényképezőgépek mindkettőt támogatják, de a felhasználók gyakran nem tudják, hogy melyik színteret válasszák a kamerában. Azok a fotósok, akik még csak most kezdenek belejönni, és JPEG-ben mentenek, alapértelmezés szerint sRGB-t használnak. Ez megváltoztatható, de ennek nincs gyakorlati előnye, mivel a különbség nem lesz észrevehető. Amint arra a szakemberek rámutattak, a tapasztalatlan fotósok gyakran választják az Adobe RGB-t, mert a megjelenített színek számának képzeletbeli fölénye miatt, de a valóságban nincs különbség.

RAW formátumban történő mentés esetén a kérdés elveszti jelentőségét, mivel a színteret nem alkalmazzák a RAW formátumra, hanem a számítógépes feldolgozás során rendelik hozzá.

Színmélység

Egy másik fontos kérdés a kezdő fényképezőgép-felhasználók számára, hogy mi a színmélység a digitális fényképezőgépekben. A fénykép pixelekből, azaz nagyon apró pontokból áll. Minden egyes képpont a képérzékelő egy adott területét ábrázolja. A pixel kódolása, pontosabban a színe bitekben van megadva. A JPEG formátum 8 bit információt kínál minden egyes felvételhez, míg a RAW formátum 12 vagy 14 bitet tartalmaz. Más szóval ez azt jelenti, hogy a RAW-ban kódolt szín nagyobb mélységű és pontosabban átvihető. Nyilvánvaló, hogy a fényképezésben a pontosabb színvisszaadás kritikus fontosságú, mivel több lehetőséget ad a kísérletezésre.

Nyers üzemmód

Hogyan készítsünk RAW-fotókat

Bizonyos szempontból könnyebb RAW-ban fényképezni, mint JPEG-ben. Ennek oka az, hogy a második lehetőségnél az összes beállítást egyszerre kell kiválasztani, mivel a fényképen már nem lehet módosítani. Ennek nincs értelme RAW esetén, mivel a fehéregyensúly, a zaj és a színtér később is szerkeszthető. A RAW-val való munka fontos szempontja, hogy világos elképzelésünk legyen arról, hogy a fényképet hogyan fogjuk tovább feldolgozni, és egyáltalán mire fogjuk használni. A felhasználónak nem szabad csak úgy „véletlenszerűen” lőnie, hanem rendelkeznie kell egy elképzeléssel arról, hogy mit szeretne elérni a feldolgozás során.

Fenntartott imázs

RAW képfeldolgozás

Egy fontos tipp RAW használatakor: Nem kell spórolni a bitmélységen. A felhasználók 12 bites vagy 14 bites kódolást választhatnak, amikor a formátummal dolgoznak. Első pillantásra úgy tűnik, hogy 2 bit csekélység, de valójában ez 12288 különböző árnyalatot jelent, és ez a fotózás szempontjából nem lényegtelen. Nem kell tartania a hosszú feldolgozási időtől és attól, hogy a fénykép túl sok helyet foglal majd.

Hogyan nyissuk meg a RAW formátumot

A RAW fájl megnyitása egy egyszerű képszerkesztő programban nem működik. Erre a célra a következőket kell használni speciális átalakítók, a legegyszerűbbek a fényképezőgéphez mellékelt lemezen találhatóak. A Nikoné a Nikon Imaging és a Capture NX, a Canoné a Canon Utilities RAW Image Converter nevet viseli.

Használhatja a normál Photoshop, de ehhez külön telepíteni kell az Adobe Camera RAW bővítményt. A legnagyobb hátránya ezeknek a programoknak a magas licencköltség.

Szintén lehetséges a XnView, IrfanView, ACDSee. Az első két változatot ingyenesen terjesztik, de az alapváltozatban meglehetősen korlátozott képességekkel rendelkeznek. A bővítéshez pluginok telepítése szükséges. Az ACDSee egy fizetős szoftver, amely kiterjedt funkciókkal rendelkezik a fájlok megtekintéséhez és feldolgozásához, valamint tárolásuk megszervezéséhez.

Következtetés

A RAW formátum lehetővé teszi, hogy maximálisan manipulálhassa a fényképet, és ne törődjön túlságosan a beállításokkal a pillanatfelvétel készítésekor. Ez az előnyben részesített lehetőség, de csak azok számára, akik tisztában vannak azzal, hogy a jövőben hogyan fogják feldolgozni a fényképet.

Fő fogadás! Kezdő fotósok nem kell választani RAW, mint több releváns, hogy megértsék a hatása a beállítások a végső fotó közvetlenül a forgatás során, és a poggyász a tudás, hogy elkezdje feldolgozni a „nyers” adatok egy PC-n.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 1
  1. Örs Pap

    A nyers fotóformátumnak számos előnye van. Az egyik legfőbb előnye a maximális képminőség, hiszen a nyers fájl tartalmazza az összes rögzített információt, amely lehetővé teszi az utólagos feldolgozást és finomhangolást. Emellett a nyers formátum segítségével könnyebben tudunk fényerőt, fehéregyensúlyt, színek hőmérsékletét vagy zajszintet korrigálni. Milyen képszerkesztő szoftvereket ajánlasz a nyers fájlok szerkesztéséhez kezdőknek?

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása