Milyen gyakran kell és lehet leolvasztani a hűtőszekrényt?

A kérdés, hogy milyen gyakran kell leolvasztani a hűtőszekrényt, még mindig érvényes. A megfelelő leolvasztás a legfontosabb készülék hosszú és problémamentes élettartamának kulcsa. A leolvasztás gyakorisága a beépített leolvasztó rendszertől függ.

Hűtőszekrény belseje

Leolvasztási időközök

A leolvasztás gyakorisága az adott hűtőszekrénymodell leolvasztási elvétől függ. Ezt az információt a használati útmutatóban találja, és általában az ajánlott leolvasztási időköz is szerepel benne.

Kézi leolvasztás

Alapvetően ezek azok a készülékek, amelyek nem rendelkeznek leolvasztási megoldással. Ez teljes mértékben a tulajdonos kezében van. Szükség szerint olvasztja le a készüléket, elkerülve a 0,5 cm-nél nagyobb hófelhalmozódást.

A hűtőszekrény gyorsított leolvasztása

A leolvasztási folyamat felgyorsításához hajszárítót is használhat

A teljes leolvasztási folyamat teljesen kézi vezérlésű. A fagyasztórekeszt le kell választani az áramellátásról. Továbbá lehet várni, hogy az összes jég felolvadjon magától, vagy felgyorsítani a folyamatot meleg (nem forró, hogy ne rontsa el a készülék részleteit a hőmérséklet-sokk) hajszárítóval, néhány háziasszony a fagyasztó polcaira tálakat forró vízzel. Miután eltakarította a havat, hagyja a fagyasztót alaposan megszáradni, és csatlakoztassa vissza.

Az ilyen típusú fagyasztó és alacsony hőmérsékletű kamrák gyakrabban – átlagosan évente 2-3 alkalommal – igényelnek szervizelést.

Csepegtető rendszer

A gazdaságos és közepes árkategóriájú hűtőszekrények közül sok hűtőszekrényt csepegtető leolvasztó rendszerrel szereltek fel. Ezek lehetővé teszik, hogy a felesleges nedvesség lecsöpögjön a hátsó falról, ezért kaptak egy a „sírás” ki nem mondott neve.

csepegtető leolvasztó rendszer

A „szivárgó” hűtőszekrényekben a víz a hátsó falon lefelé folyik a vízelvezető nyílásba

A rendszer szabályozza azokat az időszakokat, amikor a készülék hátsó falán fagy keletkezik, és a kompresszor működésének szinkronizálásával magától leolvasztja azt. A motor hideget termel, és amikor kikapcsolják, a fal felületén kondenzvíz gyűlik össze, amely egyszerűen egy speciális tartályba folyik, ahonnan idővel elpárolog.

A csepegtető rendszerrel ellátott fagyasztókat évente egyszer vagy kétszer ajánlott leolvasztani.

Nincs fagyasztási rendszer

A No-frost rendszer ma már a legtöbb középkategóriás és annál magasabb kategóriájú hűtőszekrényben megtalálható. A felhasználó számára kényelmesebb, mert automatikus, a készülék számára pedig azért, mert Megakadályozza a hóképződést egyáltalán.

A rendszer a következőképpen működik. A fagyasztótérben van egy ventilátor, amely hideg levegőt fúj a párologtatóba. Az elpárologtató viszont helyben felmelegíti, felolvasztja a havat, és a nedvességet egy speciális tartályba vezeti. Ezzel a megközelítéssel a hűtő-fagyasztó belsejében nem gyűlik össze a hó a felületeken, sehol sincs hó.

de fagyasztás a hűtőszekrényben és a fagyasztóban

Az automatika átlagosan 4-10 óra alatt leolvasztja a belső teret. Ha a fagy bármilyen okból túl nagy, a folyamat akár egy napig is eltarthat. Ebben az esetben a legjobb, ha a saját kezébe veszi a dolgokat, és kézzel leolvasztja a rekeszt: kikapcsolja, leolvasztja, kiszárítja, újra bekapcsolja.

Elméletileg a No Frost rendszer azt jelenti, hogy a hűtőszekrény teljesen automatikus. De a hó még mindig felhalmozódik a szivárgó tömítések, a helytelenül tárolt élelmiszerek stb. miatt.p. A gyártók azt javasolják, hogy évente egyszer öblítse át a fagyasztót.

A fagy veszélyei

Miért kell leolvasztani a hűtő-fagyasztó készüléket?? A fagyasztórekeszben lévő vastag jégréteg miatt a készülék használata kényelmetlen. Az élelmiszer megfagy és nehezen eltávolíthatóvá válik. A fagyasztó térfogata jelentősen csökken.

A fagyasztórekesz ajtaja nem záródik szorosan, és a hűtőtér hőmérséklete megemelkedik. Az élelmiszer gyorsan romlik. Kellemetlen szag van az üregben, amelyet a frissen főzött étel magába szív.

Formázás a hűtőszekrényben

A vastag jégréteg meghibásodás veszélyével jár, a hőcsere megzavarodik, és a hűtőszekrény nem működik megfelelően. Idővel a jég súlya miatt a hűtőszekrény egyes részei tönkremehetnek. Érdemes tudni, miért kell leolvasztani a hűtőszekrényt, hogy meghosszabbítsuk az élettartamát.

A leolvasztás általános szabályai

Függetlenül attól, hogy milyen rendszerrel van felszerelve a fagyasztó, a hó eltávolításának általános menete a fagyasztóból nagyjából ugyanaz lesz.

Felolvasztás előkészítése

  1. Húzza ki a fagyasztórekeszt a hálózatból. Ha lehetséges, távolítsa el a faltól.
  2. A készülék belsejét teljesen ki kell üríteni. Ez a legjobb alkalom arra, hogy rendet tegyen az élelmiszerekben: távolítsa el a lejárt szavatosságú élelmiszereket, tegye el az állott élelmiszereket, tegye el a fagyasztott élelmiszereket stb.d.
  3. Mindent, amit el lehet távolítani, el kell távolítani. Ez lehet ajtó, fiókfront, polc, további fiókok vagy tálcák. Ezeket külön kell mosni enyhe szappanoldatban.
  4. Helyezzen egy csepegtető tálcát a rendszer lefolyónyílásai alá (általában az elülső alján).
  5. Nyissa ki a hűtőszekrény ajtaját néhány órára. Minden jég természetes módon elolvad ez idő alatt.
  6. Készítsen elő mindent, amire a takarításhoz szüksége lesz: tisztítószereket, rongyokat stb.p.
Olvadékvíz tálca

Tegyen egy csepegtető tálcát a hűtő elé

Leolvasztási lépések

A leolvasztással párhuzamosan mossa ki a hűtő-fagyasztó készüléket. Ez egy jó alkalom a működés során elkerülhetetlenül keletkező szennyeződések eltávolítására, a szagok eltávolítására, valamint a belső tér tisztán és rendben tartására.

  1. Csak akkor tisztítsa meg a hűtőszekrényt, ha már 100%-ban kiolvadt, és az összes víz eltűnt belőle. Távolítsa el a nagyobb szemetet, amíg a hó elolvad.
  2. A hűtőszekrény külső részét meg kell tisztítani a portól és néha még a pókhálótól is. Ez könnyen elvégezhető egy puha kefével vagy porszívóval.
  3. Bármilyen enyhe mosószeroldat, amely nem tartalmaz súrolószereket, alkalmas. Ha el kell távolítani a kellemetlen szagot, használhat ecet (1:1 vízzel) vagy szódabikarbóna (15 g 0,5 l vízhez) oldatot.
  4. Egy puha szivaccsal vagy mosószeres ruhával tisztítson meg minden felületet felülről lefelé, még a nehezen hozzáférhető helyeket is.
    tisztítsa meg a hűtőszekrényt
  5. A vízelvezető, vízelvezető és szellőzőcsatornákat ki kell üríteni minden olyan lerakódástól, amely eltömítheti azokat. Tisztítsa meg a No-frost készülékek szellőzőnyílásait egy vattapamaccsal. A lefolyócsövek átöblíthetőek nyomás alatt álló mosóval, izzóval vagy fecskendővel.
  6. A hűtőszekrény-fagyasztó külső oldalát is tisztítani kell tisztítószerrel.
  7. A tömítések fogkefével vagy palackkefével tisztíthatók. Vigyázzunk, hogy ne húzzuk meg túlságosan és ne deformáljuk a gumiszalagokat.
  8. Miután a tisztítószert a felületekre felvitték, 10-15 perc alatt hatni kezd. Ez idő alatt a levehető alkatrészeket és tartozékokat el lehet mosni.
  9. A tisztítóoldatot el kell távolítani a felületekről, majd szárazra kell törölni.
  10. Gyűjtsön össze mindent, amit eltávolítottak. Csatlakoztassa a hűtőszekrényt a tápegységhez.

Megjegyzés: A két független kompresszorral rendelkező hűtők egyenként is kivehetők és tisztíthatók.

Egy háziasszony tippje

  1. Hagyja a hűtőszekrényt mosás után rövid ideig pihenni. Ki kell szellőztetni, és végre kiszáradhat.
  2. Ne törje erővel a jeget, mert ez károsíthatja a készülék részeit. A jégnek magától le kell olvadnia.
  3. Nem akarja a hűtőszekrényét hőmérsékleti sokknak kitenni. Jobb, ha hűvösebb napon olvasztja le, hogy ne legyenek hirtelen hőmérséklet-különbségek.
  4. Csiszoló tisztítóporokat és tartozékokat nem szabad használni. Legalábbis károsítják a felületet.
  5. A fagymentes rendszerrel ellátott készüléket nem szabad legalább 2 órán keresztül az áramellátásról leválasztva hagyni, mert a motor károsodhat.

Olvassa el azt is: hogyan és mit kell tisztítani a hűtőszekrényt.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 5
  1. Bálint

    Mennyi időnként ajánlott, és mennyire sűrűn szabad leolvasztani a hűtőszekrényt?

    Válasz
    1. Renáta Nagy

      A hűtőszekrény leolvasztása évente legalább egyszer ajánlott, de ha sok jég képződik a fagyasztóban, akkor gyakrabban is szükség lehet rá. A legjobb időpont talán akkor van, amikor már láthatóan vastagodik a jég, de még nem zavarja a hűtőszekrény működését. Emellett fontos, hogy a leolvasztás alatt a hűtőszekrényt kikapcsoljuk és ne használjuk, hogy minden jég elolvadhasson. Ezt követően alaposan tisztítsuk ki a belsejét, hogy megelőzzük a kellemetlen szagok és a bakteriális elszaporodást.

      Válasz
  2. Beáta Bálint

    Mindenkinek más igénye lehet, de általában ajánlott havonta egyszer leolvasztani a hűtőszekrényt, ha nem rendelkezik automatikus leolvasztással. Azonban ez az időszak változhat a használat és a jégképződés mértékétől függően. Ön milyen gyakran szokta leolvasztani a hűtőjét?

    Válasz
    1. Dániel

      Ez a válasz az adott személy igényétől és a hűtőszekrény jégképződésének mértékétől függ. Általában havonta egyszer ajánlott leolvasztani a hűtőszekrényt, de vannak, akik hetente vagy kéthetente is ezt megteszik. Fontos figyelni a hűtőszekrény belső hőmérsékletére és a jégképződés mennyiségére, és ennek alapján eldönteni, hogy mikor szükséges a leolvasztás.

      Válasz
      1. Ildikó Kovács

        Lehetőség szerint ajánlott havonta legalább egyszer leolvasztani a hűtőszekrényt, de a gyakoriság az igényektől és a jégképződés mértékétől is függ. Ha a belső hőmérséklet túlságosan lecsökken, vagy ha a jégréteg vastag, akkor érdemes mihamarabb leolvasztani a hűtőszekrényt. Ennek segítségével javítható a hűtőszekrény hatékonysága és meghosszabbítható az élettartama.

        Válasz
Hozzászólások hozzáadása