Minden nap számos felhasználó találkozik azzal, hogy fényképeket kell nyomtatnia. Ez az információ adott felületen történő rögzítésének különböző módszereinek alkalmazásával történik. A festékszublimációs, vagy ahogyan más néven is nevezik, a termikus szublimációs nyomtató csak egy ilyen eszköz, amely lehetővé teszi, hogy nagy felbontású fényképeket nyomtasson nagy felbontásban, minőségromlás nélkül.
A magas minőség mindig indokolt?? Valószínűleg nem, de ha kifejezetten élénk színekkel és nagy felbontással kell dolgoznia, a szublimációs eljárás előnyösebb. Nézzük meg közelebbről a készüléket.
Hogyan működik
Mi az a festékszublimációs nyomtató?? A szublimáció elvén alapul, más szóval azon a folyamaton, amikor egy anyag az egyik (szilárd) állapotból a másik (gáznemű) állapotba lép, megkerülve a középső (folyékony) fázist.
A festékszublimációs gépben minden esetben van egy speciális elem, amely megemeli a hőmérsékletet a folyamat elindításához. Az elem és a hőpapír közé fóliát feszítenek film, Hasonlít a legelterjedtebb élelmiszeripari polietilénre. Ez a film maga három alapszínt (színezéket) tartalmaz: kék, magenta és sárga. Amikor a számítógép zöld utat ad a nyomtatáshoz, a fólia gyorsan felmelegszik, és amint elérte a megfelelő hőmérsékletet, a festékfolyadék elpárolog. A fotópapír kellően nagy pórusokkal rendelkezik, amelyek melegítéskor még jobban kitágulnak, így a tintából álló porfelhő gyorsan és egyenletesen fordul elő. A papír felfogja az összes színezőanyagot, felszívva azt. A nyomtatási folyamat befejezése után a pórusok azonnal összezsugorodnak, biztonságosan megtartva és tárolva az információt a felületükön.
Van egy különleges szoftver, a legfinomabb hőmérséklet-beállítások lehetővé tétele. Egyedülálló élesség és kontraszt érhető el ezzel a szoftverrel, valamint a féltónusok és árnyalatok számos fokozatban történő megjelenítése. Egy másik határozott előnye a szinte megkülönböztethetetlen világos színek, a sötét tónusok nagyfokú intenzitása és a fekete szín nyomtatásának képessége.
Milyen anyagokra alkalmazható szublimációs nyomtatás
Ez a nyomtatótípus figyelemre méltó abban, hogy gyakorlatilag bármilyen felületre képes nyomtatni. A felhasználó a következő anyagok közül választhat.
- Papír. Fényképek, névjegykártyák, brosúrák, étlapok és sok más nyomtatható szublimációs eljárással.
- Üveg és kerámia. Kívánság szerint bármilyen mintát vagy mintát nyomtathat bögrére, tálra vagy más edényre.
- Fém. A szublimációs nyomtatót olyan ajándéktárgyakra lehet használni, mint a hamutartók, flaskák, kanalak.
- Kő. Kívánság szerint a készüléket lehet használni graffitik és portrék készítésére az emlékműveken.
- Szövet. A szublimációs nyomtató segítségével könnyű egy unalmas pólót vagy edzőcipőt fényes nyomatokkal díszíteni. Függönyök a szobában is lehet díszített.
- Műanyag. A tálcákra, műanyag edényekre és bármely más, ebből az anyagból készült tárgyra nyomtatható.
Póló nyomtatás
Vannak azonban olyan termékek is, amelyeket nem szabad ezzel az eszközzel nyomtatni. A tinta nem tapad jól a bőrön, a fán és a természetes szöveteken.
Üvegre és kőre való nyomtatáshoz pedig előbb elő kell készíteni ezeket a felületeket a tinta felvitelére. Ennek érdekében polimer vegyülettel kezelik őket. Természetes szövetekre csak akkor lehet nyomtatni, ha azokat egy speciális alapozóval alapozzák, amely biztosítja a festék intenzív felszívódását.
Mi szükséges a nyomtatáshoz
Először is, a nyomtatáshoz speciális papírra és tintára lesz szükség. Abban az esetben, ha szeretne nyomtatni más anyagokra is szükség lehet egy termikus sajtóra. Ebben az esetben a készülék elve kissé megváltozik. Először a képet papírra kell átvinni, majd termikus sajtó segítségével más anyagra kell átvinni. A folyamatot magas hőmérsékletnek és nyomásnak teszik ki.
Az alkalmazástól függően a következő termikus nyomógépek választhatók.
- Lapos. Erre lapos kerámiára vagy üvegre történő nyomtatáshoz lesz szükség.
- Baseball sapka. Termikus prés, amely sapkák, baseball sapkák és egyéb fejfedők nyomtatásához szükséges.
- Asztali edényekhez. Ilyen készüléket használnak lemez- és csészenyomtatáshoz.
Kombinált termikus prés szublimációs nyomtatáshoz
Ha összehasonlítjuk a hagyományos és a festékszublimációs papír, a különbség az, hogy a másodiknak speciális szuperfinom bevonata van. Biztosítja a tinta rögzítését az anyagon és annak leghatékonyabb alkalmazását.
A festékszublimációs nyomtatók egy különleges Szilárd tinta, A folyamatos tintaadagoló rendszer lehetővé teszi a gyakori újratöltést. Válasszon egyet a készülék modellje és a kép nyomtatásának anyaga alapján.
Olvassa el továbbá: a modern nyomtatók minden típusa.
Milyen papírt használnak az eszközökben
A festékszublimációs nyomtató lehetővé teszi különböző papírméretek használatát. A nyomtatáshoz leggyakrabban használt anyagok a következők A2, A3, A4 formátum. Azonban kisebb (A5, A6) vagy nagyobb (A0, A1) méretben is dolgozhat. Képek nagy formátumú lapokra történő felvitele speciális modellekkel, amelyeket nagy formátumú plottereknek neveznek.
Festékszublimációs nyomtató nagy formátumú nyomtatáshoz
Mielőtt papírt vásárol, meg kell értenie, hogy milyen nyomtatáshoz van rá szüksége. Általában a következő megkülönböztetést használják:
- A5, A6 – nyomtatás kis méretű tárgyakra, például edényekre, névjegykártyákra;
- Az A4-es lapot nagyobb szövetekhez (pólók, rövidnadrágok) használják;
- A3 – Fényképek, füzetek nyomtatása;
- A0, A1, A2 a képek plakátokra vagy zászlókra történő nyomtatásakor használatos.
Vásároljon szublimációs papírt vagy lapokban, vagy tekercsben, amely jelzi a mennyiséget és a formátumot.
Alkalmazási területek
Annak ellenére, hogy az elv minden termikus szublimációs eszköz esetében ugyanaz, különbséget kell tenni a használatukban. Megkülönböztetünk egyedi nyomtatókat és eszközöket, amelyeket professzionális nyomtatóknak neveznek.
Amatőr Alkalmas kis volumenű nyomtatáshoz. Az otthoni festékszublimációs nyomtatókhoz szükséges fogyóeszközök általában meglehetősen drágák, és használatuk nem mindig költséghatékony. Mindenesetre egy ilyen drága eszköz megvásárlása előtt ki kell számolnia az összes költséget.
A szublimációs módszert a képek alkalmazásakor széles körben használják az egész világon, és egyre népszerűbbé válik a termék jó minősége miatt.
A technológia előnyei és hátrányai
Mint minden kifinomult technológiai megoldás, a festékszublimációs nyomtatás sem mentes az előnyöktől és hátrányoktól. Először is, soroljuk fel az előnyöket.
- A kész fénykép figyelemre méltó részletessége és megőrzése.
- Egyedülálló színspektrum a képi megoldások széles skálájához.
- A hőfokbeállítások rugalmassága (professzionális szoftver használata esetén).
- A nyomtatás felső védőréteggel rendelkezik.
- Viszonylag gyors nyomtatás.
- A kész kép hosszú eltarthatósága a kémiai összetételének és a nyomtatás során kifejtett hőhatásnak köszönhetően.
A hátrányok is nyilvánvalóak:
- a fogyóeszközök magas költségei (különösen az amatőr berendezések esetében);
- Magának a készüléknek a magas kezdeti költsége (professzionális készülékek esetében) és a későbbi átlagos anyagköltségek.
Hogyan válasszunk eszközt a szublimációs nyomtatáshoz?
A megfelelő nyomtató kiválasztásához számos különböző paramétert kell összehasonlítania. Először is, fontos, hogy figyeljen a készülék márkájára. A legjobb, ha az Epson, Datacard, Mimaki, Mimaki és más gyártók által gyártott berendezéseket választja. Ennek során fontos, hogy a nyomtató következő jellemzőire figyeljen oda.
- CISS. A folyamatos tintaellátó rendszer lehetővé teszi, hogy a készüléket ritkábban lehessen újratölteni.
- A színek száma. A piacon leggyakrabban 3 vagy 4 csíkos festékszublimációs eszközök találhatók. Hat színű modellek azonban találhatók. Maximális minőségű nyomtatást tesznek lehetővé.
- Csepp térfogat. Ez a paraméter nagyon fontos a szublimációs készülék kiválasztásakor. Az elégtelen cseppmennyiségű készülékek hajlamosabbak a nyomtatófej eltömődésére, ezért rendszeres tisztítást igényelnek. A festékszublimációs nyomtatásra alkalmas nyomtató, amelynek értéke 3 pl.
Olvassa el továbbá: Hogyan tisztítsa meg a nyomtatójában lévő kiszáradt tintapatronokat?.
A nagyméretű plotterek nagyméretű tárgyakkal való munkához ajánlottak. Ha kis méretű tárgyakra szeretne nyomtatni, elegendő egy A3 vagy A4 méretű készüléket használni.
Fontos figyelni a tintára is. A hagyományos nyomtatókkal ellentétben nem csak a különböző készülékmodellek, hanem a nyomtatandó felület típusa szerint is különbözik.
Top modellek
Az online vélemények alapján lehet általánosításokat tenni, de az egyetlen módja annak, hogy végleges képet kapjunk egy adott modell képességeiről, ha elkezdjük használni a terepen. Az alábbiakban három, néhány kritikus által kedvelt modell áttekintése következik, rövid áttekintés a jellemzőikről, előnyeikről és hátrányaikról.
Canon Selphy CP910
A Canon elsősorban termékeinek kiváló minőségéről híres a nyomtatott média világában. Aligha talál olyan nyomdai szakembert, aki ne ismerné e cég termékeit. Ennek a modellnek az ára 6990p. A nyomtató színes festékszublimációs technológiával és asztali formátummal rendelkezik. A készülékhez használható fotópapír maximális mérete A6, és nagy felbontású fényképek is nyomtathatók. Három szabványos szín, valamint a „Határ nélküli nyomtatás„. Emellett rendkívül gyors: átlagosan 47 másodperc alatt nyomtat ki egy fényképet, ami nem rossz átlag. Fogyóanyagként normál fotópapírt használnak. Számos USB-csatlakozó áll rendelkezésre, valamint Wi-fi és AirPrint támogatással. A hátlapon található egy nyílás MMC vagy SD memóriakártya csatlakoztatására, amelyről közvetlenül nyomtathat (közvetlen nyomtatási funkció).
Ami a sebességet illeti, a CP-D90DW igazi rekordtartó, mivel egy szabványos 10 cm x 15 cm-es fényképet mindössze 7,8 másodperc alatt nyomtat ki. Ezzel a sebességgel a készülék egy teljes munkanap alatt rengeteg adatot képes átvinni rajta. Nyomtat fotópapírra és speciális tekercsekre is. A belső memória kapacitása kicsi, mindössze 128 MB. Csak USB 2 interfészek állnak rendelkezésre.0. Sajnos az elődjéhez hasonlóan nincs „post script” támogatás, ezért előfordulhat, hogy a betűtípusokkal is gondok lesznek. Az eszköz két operációs rendszerrel működik (Mac OS és Windows, a Unix és Linux rendszerek támogatása nincs bejelentve). A készülék súlya alig több mint 14 kg.
- Kiváló nyomtatási minőség a vállalat legfejlettebb technológiájával;
- a készülék nagyfokú megbízhatósága;
- nagy termelékenység (gyors nyomtatás);
- könnyen kezelhető;
- Hosszú garanciaidő;
- a támogatott patronok és tonerek széles választéka;
- gyors nyomtatás minőségromlás nélkül.
- a fogyóeszközök magas költségei;
- nehéz lehet hozzájutni a patronokhoz;
- Magának a készüléknek a magas költségei.
Sony DPP-FP67
Top 3 – A Sony festékszublimációs nyomtatója. A DP-FP67 készülékként van pozícionálva otthoni használatra, Azonban kis irodai környezetben is használható. Aligha engedheti meg magának, hogy egy nagy céggel dolgozzon, mert ez a kütyü nem erre készült. Még maguk a gyártók is azt javasolják, hogy csak személyes célokra használják, túlterhelés nélkül. Az árcédula megállt egy nagyon elfogadható összeg 6500r.
A színes mátrix ragyogó fényképeket készít. asztali formafaktor. Legnagyobb nyomtatási formátum A6-os szabvány. A színek kezelése a termikus szublimáció klasszikus elvén alapul, amely 3 alapszínre épül. A készülék „üresjárati” üzemmódban működik. Egy közepes méretű fénykép kinyomtatása lényegesen tovább tart, mint a fenti modellé: 63 másodperc. A készülék 20 ív fotópapírt adagol. A hátlapi interfészek csak a klasszikus USB 2-t tartalmazzák.0.
A Sony mindig is híres volt a hordozható adathordozók fejlett támogatásáról és kezeléséről, és joggal mondhatjuk, hogy ez a hagyomány a DPP-FP67 esetében is folytatódik: a támogatott formátumok száma lenyűgöző, és közvetlenül a nyomtatóra nyomtathat a memóriakártyákról és flash meghajtókról. A készülék nem támogatja a „post script” funkciót, és csak Windows alatt működik. Praktikus kijelzővel rendelkezik az elülső oldalon, amely az összes billentyűparancsot mutatja. 72 W csúcsfogyasztás, készenléti üzemmódban pedig csak 1 W. A készülék súlyát a hordozható berendezések rajongói értékelni fogják – csak 1 kg.
- optimális ár/teljesítmény arány;
- elegáns megjelenés;
- A kész fotók minősége kiváló;
- megbízhatóság;
- alacsony energiafogyasztás;
- a készülék nem csap nagy zajt, még akkor sem, ha keményen dolgozik;
- Könnyen szállítható egyik helyről a másikra.
- a különböző Windows-kiadások támogatása nehézségekbe ütközhet;
- Néhány beállítás a szoftverben;
- nehezen megvásárolható tintapatronok és fotópapír.
Olvassa el továbbá: Hogyan válasszon nyomtatót az otthoni vagy irodai használatra?.
Kérdezem, mik a legfontosabb dolgok, amelyeket tudnunk kell a szublimációs nyomtatóval kapcsolatban? Milyen anyagokat lehet vele nyomtatni és milyen technikával működik? Milyen előnyei és hátrányai vannak ezen típusú nyomtatásnak? Köszönöm a választ!