Mit kell figyelembe venni a párásító helyes használatakor

Az emberek jólétének és vitalitásának biztosítása érdekében optimális páratartalmat kell fenntartani a helyiségben, ahol élnek és dolgoznak. A higrométer hozzávetőleges értéke 45-60% között változik a helyiségben lévő elektronika mennyiségétől, a lakásban tartózkodó személyek számától és egyéb tényezőktől függően. Ha a levegő páratartalma észrevehetően alacsonyabb a megadott értéknél, egy párásító segíthet. Hogyan kell használni a párásítót, és milyen előnyökkel jár a használata, mondja el ebben a cikkben.

Párásító alkalmazása típustól függően

A párásítók esetében három fő lehetőség van:

  1. Hideg (klasszikus). Legyen gyűjtőtartálya a párologtatókon átpumpálandó folyadéknak. Speciális ventilátorok szívják be a levegőt, és már párásítva fújják ki. A párásító másik kényelmi funkciója, hogy aromaterápiára is használható: néhány csepp kedvenc illatolajából azonnal szétterül a szobában. A hálózaton keresztül automatikus üzemmódban működik, 60%-os páratartalom elérése után a készülék kikapcsolja magát.
  2. Gőz. A víz előmelegítésének elvén működik. Két elektróda felforralja a vizet, és gőzzé alakítja azt, szétterítve azt a helyiségben. A folyamat mindaddig reprodukálható, amíg folyadék van az edényben; amint a folyadék elfogy, a párásító kikapcsol. A gőzüzemű modellek használatakor ügyeljen arra, hogy a hagyományos modelleknél sokkal nagyobb mennyiségű villamos energiát fogyasztanak, ezért azokat olyan távolságra kell telepíteni, ahol emberek ülnek vagy növények vannak.
    Gőzpárásító
  3. Ultrahangos. Csendes és meglepően gazdaságos párásító, amely az elektromos rezgésekből átalakított mechanikus rezgések alapján működik. Ezt a készüléket tartják a legmegfelelőbb megoldásnak az otthoni levegő párásítására. Egyes modellek beépített hidrosztata lehetővé teszi a páratartalom önálló beállítását. A szűrőt rendszeresen cserélni kell az optimális és zavartalan működés érdekében.

Biztonsági óvintézkedések a párásító működtetésekor

A párásító olyan elektromos készülék, amely vízzel működik. Ez egy nagy kockázatú terület. Mielőtt elkezdi használni, feltétlenül olvassa el a kézikönyvet, amely többek között a biztonsági előírásokat tartalmazza.

Általában tilos ezt a készüléket üzemeltetni:

  • működés közben ne töltse fel a vízkészletet (kivéve, ha a gyártó előírja);
  • mozgassa a működő párásítót;
  • használjon gőzfúvókát az újratöltéshez, vagy zárja le a gőzfúvókát;
  • a technológiai víz felhasználása;
  • Használjon vizet adalékanyagokkal (ha van illatosító funkció, akkor van egy speciális tartály az aromaolajok számára is).

A párásított levegő nehezebb, mint a száraz levegő, ezért gyorsan lesüllyed. A párásítónak legalább 0,5 m-rel a készülék fölött kell állnia a kondenzáció elkerülése, valamint a maximális hatékonyság és a biztonsági szempontok érvényesítése érdekében (a készülék alatt nem gyűlhet össze a kondenzvíz). Egy nagy, nagy teljesítményű egységet magasabbra, polcokra vagy szekrénybe is lehet helyezni.

padló párásító

Nem biztonságos és nem hatékony a párásítót a padlóra helyezni

A párásítót nem szabad 0,3 m-nél közelebb elhelyezni a talajhoz:

  • a készülékeket (gőzzel „elárasztja” őket);
  • bútorok és a nem nedves falak (a nedvességtől elfolyósodnak);
  • A párásított levegő nehezebb, mint az a levegő, amelyet a párásító nem vesz fel;
  • a fűtőberendezés (a párásítás lényege elvész).

Ha vannak elektromos készülékek a házban, a vízfogyasztás nem elég magas ahhoz, hogy a vásárolt vizet megtakarítsa, és piszkos vizet használjon egyéb párásítási források, Például szökőkutat vagy akváriumot nem szabad erre a területre telepíteni. Ezek együttesen a páratartalmat a megengedett szint fölé (70% fölé) emelhetik, ami szintén rossz. A magas páratartalom penészesedéshez vezethet, és növelheti a légzőszervi megbetegedések kockázatát.

A készüléket háziállatok és kisgyermekek elől elzárva kell tartani. A párásítót lehetőleg közvetlenül a hálózatra kell csatlakoztatni, szűrőkön, csöveken stb. keresztül történő további csatlakozások nélkül.p. A huzal nem akadályozhatja a levegő útját, és meg kell feszíteni.

Milyen víz alkalmas a párásítókhoz?

A legtöbb párásítóban a víz úgy kerül a levegőbe, ahogy van, minden szennyeződéssel, sóval és szennyeződéssel együtt. A felhasználó és a családja is belélegzi. Ezen túlmenően, ha a folyadék rossz minőségű (pl. csapvíz), ez is károsítja magát a készüléket, eltömíti a szűrőket, fúvókákat, a fűtési területen lehetséges Vízkő képződése. Ezért a vízminőség fontos szempont a párásítók használatakor.

A párásításhoz használjon desztillált, palackozott demineralizált vizet vagy természetes forrásból származó vizet. Alkalmanként szűrt vagy forralt csapvíz is önthető a tartályba.

víz a párásítóhoz

A felhasznált víznek szennyeződésektől mentesnek kell lennie

A csapvíz olyan anyagokat tartalmaz, amelyeket nem szűrnek ki, nem semlegesítenek és nem csapódnak ki forralás közben. A párásítóba kerülve ezek a szennyeződések a levegőbe, majd a légutakba jutnak, és a legjobb esetben is csak nyálkahártya-irritáció.

A vízfogyasztás nem olyan nagy, hogy a vásárolt vízen spóroljunk, és piszkos vizet használjunk. Artézi víz vagy iparilag szűrt víz tölthető önkiszolgáló automatákba. Nagyon kevés, körülbelül 2-3 forintel literenként.

Érdemes odafigyelni a következő pontra: a párásító tartályában a fel nem használt víz legfeljebb 24 órán át tartható. Ezt követően el kell távolítani, és a tartályt ki kell mosni. Ha ez nem történik meg, a maradék víz „elárasztja” és patogén mikroflóra alakul ki.

Aromaolajok használata a párásítóban

Illóolajok vagy speciális illatosító oldatok csak azokban a párásítókban használhatók, amelyeket erre a lehetőségre terveztek, és ezt általában a csomagoláson és a használati útmutatóban is feltüntetik. A párásító készülékek illatosító opcióval rendelkeznek speciális olajtálca. Idegen anyagok hozzáadása a víztartályhoz szigorúan tilos. Az illatosítás nem függ a párásító típusától. Ez lehet bármilyen típusú készülékben: gőz, ultrahang vagy „hideg”.

Fontos, hogy olyan anyagokat használjunk, amelyeket elvileg aromaterápiára terveztek, minőségi. Az adagolás általános szabályai – 5 csepp 15 négyzetméter alapterületenként. A túladagolás mellékhatásokat okozhat: allergiát, szédülést és migrénes rohamot, hányingert.

Aromaolaj a párásítóba

Az aromaolajokat a párásítóban óvatosan használja

Ne használjon illatanyagot minden alkalommal, amikor a párásítót bekapcsolja. Az első alkalommal legfeljebb egy órán keresztül adjon hozzá aromaolajokat, és figyelje, hogyan reagál a teste. Ha minden rendben van, az idő meghosszabbítható. Nem szabad aromaanyagokat használni, ha bármilyen probléma merül fel.

Bővebben az illatosító funkcióval ellátott párásítókról itt olvashat.

Tipikus problémák, amelyek a párásító működése során előfordulhatnak

A párásítók használata során problémák merülhetnek fel, kisebb meghibásodások. A legtöbbjüket meg lehet oldani maguktól is.

  1. A készülék nem kapcsol be. Először, mint mindig, ellenőrizze, hogy csatlakozik-e a hálózathoz. Ez annyira nyilvánvaló, de statisztikailag ez egy olyan probléma, amely állandóan előfordul. A figyelmetlenség kegyetlen tréfát űz. Másodszor, ellenőrizze a tartályt, lehet, hogy kifogyott a víz.
  2. Nem jön gőz a fúvókából. A kivezető nyílást elzárhatja szennyeződés, termékmaradványok. Alaposan ki kell öblíteni.
  3. Előfordulhat, hogy nem jön ki gőz, ha a tartály a „max” jelzés felett van feltöltve, és a szívórendszer el van árasztva. A felesleges vizet el kell engedni. Ha az előző két tipp nem segít, érdemes megpróbálni szétszerelni a párásítót, és kimosni a membránokat, szűrőket és mozgó alkatrészeket. Ha nem sikerül a tisztítás, a készüléket be kell küldeni javításra.
  4. A párásító „zümmög”, de a párás levegő nyomása gyenge. Valószínűleg a víz elfogyott, és az automatikus kikapcsolás nem működött. Ha a készülék ultrahangos, az ilyen „tünetek” az ultrahang generálásával kapcsolatos problémára utalhatnak. A kezelés az ultrahangos jelátalakító eltávolításából, tisztításából, szárításából és újbóli beszereléséből áll.
  5. A gőz zavaros, és a környező tárgyakon sómaradványok jelennek meg. Rossz vízminőséget vagy szűrőhibát jelez.
  6. Ha működés közben kellemetlen szag keletkezik. Ez annak a jele, hogy a víz „kivirágzott”. Ki kell üríteni. Minden, a folyadékkal érintkező alkatrészt meg kell mosni és meg kell szárítani, különös tekintettel a membránra.
a szétszerelt párásító

A párásítót rendszeresen tisztítani kell

Helyes ellátás

A párásító karbantartása a készülék szennyezettségi fokától függően többféle intézkedést foglal magában.

Napi takarítás

Mindig naponta kapcsolja ki a készüléket, és ürítse ki a maradék vizet. Ezt követően kefével és forró szappanoldattal mossa ki a párásítót. Ez lehetővé teszi, hogy a készüléket időben megtisztítsa a magas vízkeménység miatt képződő lerakódásoktól. A tartályokat csapvízzel öblítik, és csak akkor szabad feltölteni, ha teljesen szárazak. A fent említett eljárások végrehajtása során ügyeljen arra, hogy a motor és más használt munkadarabok ne kerüljenek víz alá.

Mélytisztítás

Még jó napi gondozás mellett is szükség lehet idővel mélyebb tisztításra, függetlenül attól, hogy milyen gyakran használják a készüléket. A falak kezelésére Ecetet használnak, Vízzel hígítható, hogy csökkentse a felületek károsodásának kockázatát. A lerakódott plakkok csak így távolíthatók el. Az ecetes oldatos kezelés után alaposan öblítse le a készüléket folyó víz alatt, és hagyja megszáradni. A mélytisztítás gyakorisága 2-3 hetente.

Fertőtlenítő

Ez akkor szükséges, ha a készüléket meg kell tisztítani a baktériumoktól. Előkészítő intézkedésként a következőket kell tenni: nyissa ki az ablakot és az erkélyszárnyat, és alaposan szellőztesse ki a helyiséget. Ezután készítsen egy fél csésze oldatot fehérítőszer és 4 liter víz. Öntsön vizet a tartályba, és nyomja meg a „be” gombot. Rövid idő múlva némi gőz kezd távozni, ekkor kapcsolja ki a készüléket, és várjon 3-5 percet, majd ürítse ki a tartályt. Öblítse ki a tartályt friss vízzel, töltse újra, és kapcsolja be a készüléket 5-7 percre.

Az ismétlődő ciklusok száma attól függ, hogy a szag milyen gyorsan tűnik el. Ha az utasítás szerint a fehérítőszer fertőtlenítőszerként való használata nem kívánatos, helyette hidrogén-peroxidot kell önteni.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 1
  1. Gábor Szabó

    Mik azok a fontos tényezők, amelyeket szem előtt kell tartani a párásító helyes használatához? Mire kell figyelni a tárolása, beállítása és tisztítása során? Milyen gyakran kell cserélni az vízpárologtató tartály vizét, és van-e valami, amit el kell kerülni, hogy ne okozzon károkat a berendezés? Köszönöm előre is a választ!

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása