A mosogatógép már nem luxus, és szinte minden konyha tartozékává vált. Az előnyök listája elég hosszú. Egy szabadon álló mosogatógép megszünteti az összes kézi munkát, ami ezzel jár, nem is beszélve arról, hogy alaposabban tisztít. Különböző típusú mosogatógépek léteznek – különböznek a felszereltség és a telepítés, az osztály, a fő és extra opciók és a különleges funkciók tekintetében. Milyen modellek állnak rendelkezésre, érdemes közelebbről is megnézni.
Teljesen integrált mosogatógép
A szabadon álló készülékeket olyan konyhákba tervezték, ahol a méret és a beépítési kritériumok nem teszik lehetővé a mosogatógép beépítését a konyhabútorba. Egy ilyen eszköz bárhol elhelyezhető a szobában, de érdemes szem előtt tartani, hogy elég sok helyet foglal el, és ezért csak a következő helyekre alkalmas Nagy konyhák.
Fő előnye, hogy könnyen hozzáférhet a hátlaphoz, ha egy alkatrészt ki kell cserélni, vagy a gépet javítás céljából szét kell szerelni.
Szabadon álló mosogatógép
A mosogatógépek másik típusa az asztali mosogatógép, amely ideális még a legkisebb konyhákba is. Egyszerűen elhelyezhető a munkalapon vagy beépíthető egy szinte bármilyen méretű konyhaszekrénybe. Ennek ellenére az asztali változat elsősorban a következőkre alkalmas kis családok számára, ahol nem kell túl sok edényt elmosogatni.
Asztali mosogatógép
Minden mosogatógéptípusnak megvannak az előnyei és hátrányai – a beépített mosogatógép a legjobb választás:
- Esztétikusan illeszkedik a konyhai környezethez anélkül, hogy elrontaná a helyiség kialakítását;
- nehezen javítható, nem mozgatható és általában nagyon drága.
Önálló gép:
- Bárhová elhelyezhető és könnyen áthelyezhető;
- néha nem illeszkedik a konyhai tér belsejébe, sok helyet foglal el;
Az önálló gép:
- Alacsony költségű, könnyen hordozható és szállítható, kompakt méretű, faliszekrényekbe építhető;
- Nem alkalmas nagycsaládosok számára, csak kevés edény fér el benne, nem elég gazdaságos.
Osztályok
A mosogatógépeket is kategorizálják, vagy osztályozzák, és teljesítményük alapján mindegyik készüléket más-más kategóriába sorolják. Általában három osztály van – A, B és C, a mosogatógépek specifikációi szerint csökkenő sorrendben. Először is érdemes megemlíteni a szabványokat víz- és energiafogyasztás, Amire figyelni kell a készülék vásárlásakor. Az A jelzésű mosogatógép a legkevesebb energiát fogyasztó és a legtakarékosabb a társaihoz képest. Ezen a ponton kívül magas szintű teljesítmény és mosogatás is jellemzi.
Az egyes készülékek specifikációjában általában szerepel a vízfogyasztás, és a mosogatógépeket e paraméter alapján három típusba sorolják:
- Nagyfokú gazdaságosság (14-16 liter víz felhasználása mosási ciklusonként);
- az átlagos energiamegtakarítás (ciklusonként 17-20 liter víz felhasználása);
- A nem gazdaságos típus (több mint 25 liter víz mosásonként).
A rendelkezésre álló programok listája
A mosogatógépek osztályozása nem lehet teljes alap- és kiegészítő programok nélkül, a funkcionalitás általában az első dolog, amit a vásárlók keresnek. A standard készülékek 10-13 programmal rendelkezhetnek; az olcsó, gazdaságos osztályú modellek csak 6 lehetőséget kínálnak. A lista a következőket tartalmazza alapvető funkciók általában többféle mosási típusban kaphatók:
- Gyorsított, ebben az esetben az egész ciklus legfeljebb fél órát vesz igénybe;
- A nem erősen szennyezett edényekhez tervezett Standard üzemmód 55 Celsius-fokra melegíti a vizet;
- Az intenzív üzemmód erős szennyeződések esetén ideális, és a mosás legalább egy órán át tart;
- Áztató üzemmód, ideális, ha ételmaradékok maradnak az edényeken.
Az alapvető opciók mellett minden gép rendelkezik a következőkkel további funkciók, ezek közé tartoznak:
- Késleltetett indítás és időzítő;
- vízkeménység-szabályozás;
- az ételek felmelegítése;
- környezetbarát mosás;
- jelzőfényekkel ellenőrizheti a víz vagy a speciális mosószer jelenlétét;
- akusztikus jelek;
- meleg vizes öblítés;
- félterheléses üzemmód;
- változó mosás.
Mosogatógép szárítása
Nagyon fontos lehetőségnek tekinthető az edények mosás utáni szárítása, amelynek minden szabványos készülékben jelen kell lennie. Ez az üzemmód általában többféleképpen is elérhető, és két technológiát használ:
- higiénikus kondenzációs szárító, Az ELECTROLUX gőzmosó öblítőprogramja, amelynek során minden készüléket nagyon forró vízzel öblítünk, majd a víz elpárolog a készülék felületéről;
- aktív turbószárító, A tömlő és a tömlőegység ventilátorral rendelkezik a készülék burkolatában.
Az első alternatíva, amely az alacsony árú modellekre jellemző, kevesebb erőforrást használ, de hosszabb ideig tart a szárítás. A második típusú szárítási lehetőség leggyakrabban a drágább, nagyobb energiafogyasztású készülékekben fordul elő.
Melyik mosogatógép típus lenne a legmegfelelőbb az otthonomban?
Szerintem az otthoni mosogatógép kiválasztásánál fontos szempontok a méret, teljesítmény és energiafogyasztás. Ha kisebb a konyhám, akkor egy kompakt méretű, beépíthető mosogatógép lehet a legideálisabb választás. Ha nagyobb a családom, akkor egy nagyobb kapacitású, talán álló mosogatógép lenne praktikusabb. Emellett figyelembe kell venni a mosogatógép energiatakarékosságát is, hogy hosszú távon ne okozzon túl magas költségeket. Az végső döntést azonban az anyagi lehetőségek és a személyes igények alapján kell meghozni.